44l.PSA5,7ng/ml PSAD<6m. f/tPSA26% mpMRIneg.Bx fuzyjna?

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

44l.PSA5,7ng/ml PSAD<6m. f/tPSA26% mpMRIneg.Bx fuzyjna?

Nieprzeczytany postautor: Madgett » 14 lut 2020, 01:07

Krótka historia mojego przypadku:

PSA
badane raz do roku od 41 do 43 r.ż. - ok. 1,5 ng/ml

09.2018
MRI PROSTATY
(ECZ Otwock)
brak zmian ogniskowych, PIRADS 2 Wklej cały opis jako załącznik.

Wiek 44 lata:

08.2019
PSA 2,1 ng/ml f/tPSA 21%

09.2019
MRI PROSTATY
(ECZ Otwock)
brak zmian ogniskowych (ewentualnie drobne zmiany ogniskowe w strefie przejściowej - dodatkowy opis dr Zagrodzkiej), PIRADS 2
Wklej cały opis.

12.2019
PSA 3,8 ng/ml f/tPSA 16%

01.2020
MRI PROSTATY

niewielkie zmiany ogniskowe w obu płatach strefy przejściowej (3-4,8 mm, restrykcja dyfuzji, za małe na PIRADS, bo podobno ocenia się od 5 mm, ale gdyby nie to, byłoby PIRADS 3), poza tym cechy zaostrzenia stanu zapalnego w strefie obwodowej (ewolucja stanu zapalnego) - dr Zagrodzka
Wklej caly opis.

02.2020
PSA 5,7 ng/ml f/tPSA 26%.
Dodam, że nie mam żadnych istotnych objawów zapalenia prostaty - jeśli jest to zapalenie, to bezobjawowe.

W przyszłym tygodniu mogę wykonać biopsję fuzyjną u dr Szemplińskiego w Voxelu lub za miesiąc u dr Keller w Mazovii.
Co radzilibyście?
PSA rośnie szybko, więc jest to dość stresująca sytuacja.
Z drugiej strony zmiany widoczne w MRI są niewielkie, więc jest też ryzyko biopsji fałszywie ujemnej (nie wiem, czy tak to się fachowo nazywa), nawet przy biopsji fuzyjnej.
Madgett

Blog: Wyświetl blog (0)

Re: 44l.PSA 5,7 ng/ml, proszę o radę w sprawie biopsji

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 14 lut 2020, 01:51

Reasumując:

EWOLUCJA PSA
08.2019 - 2,1 ng/ml f/tPSA 21%
12.2019 - 3,8 ng/ml f/tPSA 16%
02.2020 - 5,7 ng/ml f/tPSA 26%

PSAD < 6 miesięcy, ale jednocześnie f/tPSA wzrosło.

W tym co piszesz nie znalazłam nic na temat wykonania badania na posiew, badań w kierunku chlamydii, antybiotykoterapii, czy mamy rozumieć, że żaden urolog nie był/jest zaangażowany w Twój przypadek a mpMRI wykonywałeś wyłącznie z własnej inicjatywy?
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Re: 44l.PSA5,7ng/ml PSAD<6m. f/tPSA26% mpMRIneg.Bx fuzyjna?

Nieprzeczytany postautor: Madgett » 14 lut 2020, 11:42

Opisy wkleję później.

Urologa zmieniłem w sierpniu 2019 roku, tj. po odebraniu wyniku PSA 2,1 ng/ml.
Poprzedni zalecił badanie posiewu moczu i nasienia, które wykonałem w sierpniu 2018 r. - niczego tam nie było. Wtedy zalecił też pierwsze MRI i jak zobaczył, że PIRADS 2, to kazał ponowić PSA za rok.

Teraz nie robiłem posiewów, aktualny urolog ich nie zalecał. Powiedział, że gdyby były objawy stanu zapalnego, prostata była bolesna w trakcie badania (nie jest), to być może przepisałby antybiotyk, ale w tej sytuacji nie zalecałby. Podjąłem z nim wspólnie decyzję o biopsji i teraz zrobiłem PSA tuż przed biopsją (5,67 ng/ml) - tego wyniku jeszcze urolog nie widział.

Dodam, że od początku miałem w DRE stwierdzone niewielkie BPH, co potwierdziły też MRI, z tym że objętość prostaty w zależności od badania waha się między 32ml, a 25ml (ostatnie MRI).
Madgett

Re: 44l.PSA5,7ng/ml PSAD<6m. f/tPSA26% mpMRIneg.Bx fuzyjna?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 14 lut 2020, 13:51

Madgett pisze:W przyszłym tygodniu mogę wykonać biopsję fuzyjną u dr Szemplińskiego w Voxelu lub za miesiąc u dr Keller w Mazovii.
Co radzilibyście?
(...)
Z drugiej strony zmiany widoczne w MRI są niewielkie, więc jest też ryzyko biopsji fałszywie ujemnej (nie wiem, czy tak to się fachowo nazywa), nawet przy biopsji fuzyjnej.

Moim zdaniem, w tej sytuacji szanse na to, że w biopsji fuzyjnej wyjdzie coś są praktycznie takie same jak w standardowej biopsji z pobraniem 12 rdzeni (6 z prawego i 6 z lewego płata prostaty).
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Wróć do Nasze historie * Our Stories