56l. PSA 6.4 ng/ml BPH Bx#1neg.BxGl.?cT?

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

56l. PSA 6.4 ng/ml BPH Bx#1neg.BxGl.?cT?

Nieprzeczytany postautor: Szybenik » 22 sty 2020, 14:27

Dzień dobry, po biopsji w oczekiwaniu na wyniki, zaczęła mi cierpnąć noga od uda do łydki, czy to ma związek z badaniem, chorobą?
Szybenik

Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Drętwienie nogi

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 22 sty 2020, 14:34

Może nieco więcej szczegolow na temat choroby? Jej zaawansowania?
Może warto byloby zapoznać się z regulaminem forum?
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Nieprzeczytany postautor: Szybenik » 22 sty 2020, 14:45

Przepraszam.

Sprawa świeża, po PSA 6.7 ng/ml lekarz skierował mnie za rezonans, po czym na biopsje.

Po badaniu wynik RP - nowotwór o nieokreślonym charakterze. Podejrzenie PCA.

Czekam na wyniki badania histopatologicznego.
Kilka dni po biopsji zaczęła mi drętwieć łydka, teraz noga od uda do łydki. Stąd pytanie o związek.
Szybenik

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 22 sty 2020, 15:06

Szybenik pisze:po PSA 6.7 ng/ml lekarz skierował mnie za rezonans,
Po badaniu wynik RP - nowotwór o nieokreślonym charakterze. Podejrzenie PCA.

Wklej jako zalącznik caly opis MRI. Co rozumiesz przez RP? (RP zazwyczaj oznacza radykalną prostatektomię.)

Szybenik pisze:Kilka dni po biopsji zaczęła mi drętwieć łydka, teraz noga od uda do łydki. Stąd pytanie o związek.

Gdzie byla robiona biopsja? Czy byla robiona "na żywca", czy ze znieczuleniem, a jeśli tak, to jakim?

Dobrze byloby gdybyś podal rownież swoj wiek, poprzednie wyniki PSA (jeśli badaleś), opisal ewentualne objawy ze strony ukladu moczowego, etc.
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Re: PSA 6.7 ng/ml

Nieprzeczytany postautor: Szybenik » 23 sty 2020, 09:55

Zrobiłam fuzję 2 postów.
Nie uzywaj Fotosika, hosting nie trwa wiecznie, opisy badań uchodzą w niebyt, zdjęcia wklejasz bezpośrednio do postu uzywając funkcji "Dodaj załącznik" (pod ramką postu po lewej stronie. 4 dokumenty z hostingu wkleiłam jako zwykłe załączniki w formacie jpeg. -zb

Wiek 56 lat

01.2018
Po zabiegu chirurgicznym (operacja przepukliny), z powodu trudności z oddawaniem moczu, zlecono wykonanie badan laboratoryjnych, m.in. PSA. Wynik - 7,11 ng/ml (dwa miesiące przed zabiegiem - 2,7 ng/ml).

Zlecono również wykonanie mpMRI:

mpmri1.jpg

Urolog stwierdził, że wynik rezonansu jest ok i zlecił badania bakteriologiczne w związku z powiększona prostatą.
W badaniu wykryto trzy bakterie:
- Enterobacter cloacae
- Escherichia coli
- Enterococcus faecalis

Po terapii antybiotykowej PSA, po pół roku, spadło do 4,7 ng/ml.

Kolejne wyniki badania PSA
10.2019 - 6,7 ng/ml
11.2019 - 6,4 ng/ml.

12.2019
mpMRI #2

Opis:

mpmri2.jpg

Mapa:

mapamri.jpg

Po czym skierowanie na biopsję.

16.10.2019
TRUS - BIOPSJA (bez znieczulenia)
Karta informacyjna

inf trus bx.jpg

Czekam na wyniki histopatologii.

Liczę się z zabiegiem, udaję, że mnie to nie przeraża, ale na robota mnie nie stac.
Mógłbym prosić o opinię z wyników?
.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Szybenik

Re: 56l. PSA 6.4 ng/ml BPH Bx#1neg.BxGl.?cT?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 23 sty 2020, 11:09

Szybenik pisze:Liczę się z zabiegiem, udaję, że mnie to nie przeraża, ale na robota mnie nie stac.
Mógłbym prosić o opinię z wyników?

Na razie wiemy tylko, że
- w swoim czasie wyhodowałeś sobie w drogach moczowych całkiem niezłą menażerię bakteryjną która, miejmy nadzieję, została wytrzebiona przy pomocy antybiotyków (jakich?).
- cierpisz na BPH - V prostaty - 68 ml ( gruczoł 2.5 x większy od normalnego)
- w opisie mpMRI #2 (gdzie wykonany i czy mpMRI #1 był wykonany w tym samym ośrodku i opisany przez tego samego specjalistę?) mamy zmiany zinterpretowane przez opisującego jako PIRADS 4 czyli duże prawdopodobieństwo obecności raka istotnego klinicznie.

Niestety, bez wyniku biopsji jakiekolwiek spekulacje są niemożliwe.
Więc będziemy razem z Tobą czekać na histopatologię...

Przy okazji - negatywny wynik biopsji niekoniecznie oznacza, że pacjent raka prostaty nie ma, biopsja może raka prostaty potwierdzić, natomiast nie może go wykluczyć.

A jeśli chodzi o da Vinci - robot nie jest magicznym urządzeniem, ktore uzdrawia pacjenta, choć z pewnością powoduje drenaż jego kieszeni.
Na wynik operacji, czy to będzie prostatektomia otwarta, klasyczna laparoskopia, czy tez operacja robotyczna, mają wplyw: zaawansowanie choroby, umiejetności operatora oraz łut zwykłego szczęścia. Jeśli poczytasz historie pacjentów operowanych robotycznie - temat Leczenie przy pomocy instrumentu da Vinci viewforum.php?f=54 to zauważysz, że nie wszystkie zabiegi RARP były 100% sukcesem...

pzdr
zosia
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Nieprzeczytany postautor: Szybenik » 23 sty 2020, 11:41

Dziękuję za wypowiedź.
Co do rezonansu, to ten grudniowy był wykonany w Affidea, a opis już przez konkretnego fachowca z dziedziny, zgodnie ze wskazaniem urologa na skierowaniu.
Czekam. Dziękuję.
Szybenik

Nieprzeczytany postautor: Szybenik » 04 lut 2020, 12:03

Otrzymałem wynik. Opinia urologa (jestem pod opieką urologów związanych z warszawską Mazovią):
nie ma pan raka, zajmiemy się leczeniem prostaty. Przy czym konieczne będzie czuwanie - ponowny rezonans ok. sierpnia 2020.

Nie wiem co o tym sądzić, po tych wcześniejszych informacjach..., trochę boję się cieszyć.

Badanie histopatologiczne wykonano Zakładzie Patomorfologii Synevo Sp. z o.o.

16.01.2020
BIOPSJA - HISTOPATOLOGIA

plikkm.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Szybenik

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 04 lut 2020, 14:21

Szybenik pisze:nie ma pan raka, zajmiemy się leczeniem prostaty. Przy czym konieczne będzie czuwanie - ponowny rezonans ok. sierpnia 2020.

Hmmm, negatywna biopsja nie wyklucza mozliwosci posiadania CaP.
W opisie Twojej biopsji mamy i ASAP i HGPIN. Poniżej cytuję fragmenty 2 amerykanskich artykułow dot. implikacji związanych z obecnością ww. zmian.

Managing high-grade prostatic intraepithelial neoplasia (HGPIN) and atypical glands on prostate biopsy (2017)

Key Points

=> The risk of cancer detection following high-grade prostatic intraepithelial neoplasia (HGPIN) on biopsy is ~20–30%, which is not significantly higher than that following a benign biopsy

=> The majority of cancers detected following a diagnosis of HGPIN are Gleason score 6 (grade group 1)

=> Men with a single core positive for HGPIN do not require routine repeat biopsy; in multifocal HGPIN, follow-up monitoring could include serum and urine tests or imaging

=> The risk of cancer following atypical glands suspicious for carcinoma on needle biopsy is ∼40% — twofold higher than that following a benign biopsy

=> ~20% of cancers detected after atypical glands suspicious for carcinoma are Gleason score 3 + 4 = 7 (grade group 2) or higher, including 5% with Gleason scores 8–10 (grade group 4–5)

=> Follow-up monitoring is warranted following atypical glands suspicious for carcinoma; in select patients, subsequent biopsy

https://www.nature.com/articles/nrurol.2017.134

Atypical Small Acinar Proliferation (ASAP) - American Urological Association

=> ASAP diagnosis carries higher risk of finding prostate cancer in re-biopsy (40-50%; individual series vary between 17-70%).

=> Subsequent prostate cancer may also be in contralateral side (up to 27%).

=> Most prostate cancer on subsequent re-biopsy are Gleason score 6 (up to 80%).

=> Some recommend qualifying ASAP, such as "suspicious" or "highly suspicious for cancer", to convey the risk in ASAP diagnosis and need for re-biopsy.

https://www.auanet.org/education/auauni ... tion-(asap)
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Nieprzeczytany postautor: Szybenik » 04 lut 2020, 14:35

Rozumiem, przeczytałem, czyli czego się spodziewać albo o co wnioskować do urologa?
Ponowna biopsję? Kiedy? Po jakim czasie od pierwszej?
Może jakieś dodatkowe badanie? Mam się zgłosić z wynikami PSA w połowie marca 2020.
Szybenik

Wróć do Nasze historie * Our Stories