Programy lekowe - update

Programy lekowe - update

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 09 cze 2019, 00:25

Legenda:
Bayer = Xofigo
Janssen = Zytiga
Astellas = Xtandi
Zmiany w programie lekowym konieczne – eksperci są zgodni! Firmy niekoniecznie
Źródło: PAP/mchAutor: Maciej Chyziak |Data: 07.06.2019


- Program lekowy dla chorych na raka prostaty, u których nie działa tradycyjna hormonoterapia, jest zbyt restrykcyjny. To sprawia, że ci pacjenci nie mają pełnego dostępu do nowoczesnej terapii – uważają eksperci.
Z informacji, jaką uzyskała PAP od dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia Sylwii Wądrzyk, minister zdrowia, mając na uwadze opinię konsultantów i lekarzy oraz stanowisko Rady Przejrzystości, pozytywnie odniósł się do wprowadzenia zmian. Dyrektor Wądrzyk zaznaczyła równocześnie, że w związku z brakiem zgody producenta jednego z leków obecnych w programie usunięcie kryterium bazującego na skali Gleasona jest niemożliwe. Wynika to z zapisów ustawy refundacyjnej.

Na pytanie PAP skierowane do trzech producentów leków o ustosunkowanie się do tej kwestii, dwóch (Bayer sp. z o.o. oraz Janssen-Cilag Polska SP. z o.o.) odpowiedziało, że akceptują zaproponowane przez MZ zmiany, trzeci zaś (Astellas Pharma sp. z o.o.) nie udzielił dotychczas odpowiedzi w tej sprawie.

Zapytaliśmy jedną z firm, których produkt jest dostępny w programie lekowym „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego”, o komentarz do tej sytuacji.
- Firma Janssen wspiera stanowisko Ministerstwa Zdrowia, ekspertów klinicznych i pacjentów dotyczące konieczności usunięcia współczynnika Gleasona z kryteriów włączania pacjentów do programu. Wyraziliśmy niezwłocznie zgodę na modyfikację, uważając, że przyniesie to znaczące korzyści pacjentom. Zgodnie z informacją uzyskaną od ministra zdrowia w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej stroną postępowania, która nie wyraziła zgody na zaproponowane zmiany, jest Astellas Pharma Sp. z o. o. – odpowiedziała Agnieszka Krzyżanowska, Hemar Head, Janssen Polska.

https://www.termedia.pl/onkologia/Zmian ... 34383.html
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator
 
Posty: 8826
Rejestracja: 13 cze 2009, 01:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Wróć do O czym powinniśmy wiedzieć przed, w trakcie, po leczeniu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

logo zenbox