Wycięty (?) rak jelita grubego u dziadka

Tu zadaj pytanie ogólne nie związane bezpośrednio z Twoim leczeniem

Wycięty (?) rak jelita grubego u dziadka

Nieprzeczytany postautor: elatecza1 » 15 maja 2018, 18:22

Witam
Wiem że nie chodzi tutaj o raka prostaty - a jelita grubego, natomiast może znajdzie się specjalista, który mi pomoże.

Proszę o interpretację wyników mojego dziadka.
Dziadek ma 86 lat, dnia 16/04 odbyła się operacja usunięcia guza esicy. Aktualnie dziadek dostał skierowanie do poradni specjalistycznej:

Rozpoznanie: D37.4 - Guz esicy o nieznanej etiologii. Podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy w wywiadzie. Torbiele nerek. Stan po plastyce przepukliny pachwinowej lewostronnej.

Epikryza: Pacjent z guzem esicy o nieznanej etiologii z podejrzeniem perforacji przewodu pokarmowego przekazany do tut. Kliniki z kliniki gastrologii celem wykonania zabiegu operacyjnego. Dnia 16/04 wykonano zabieg operacyjny. w Trakcie hospitalizacji przetoczono 2 j FFP. Po zabiegu żywiony pozajelitowo. Przebieg zabiegu i hospitalizacji bez powikłań.

Załączam ekspertyzę histopatologiczną.

Moje pytania - czy wyniki histopatologiczne pokrywają się z decyzją konsylium, że jest to nowotwór złośliwy?
Zalecono chemioterapię, jednak czy jest ona możliwa u pacjenta w wieku 86 lat? Proszę o pomoc.

Gdyby były potrzebne jeszcze jakieś wyniki bardzo proszę o informację.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Ela
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
elatecza1
Użytkownik

Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Wycięty rak(?) u dziadka

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 15 maja 2018, 22:02

Ela,

Krotko - z załaczonego opisu wynikaloby, ze guz jako taki zostal usuniety w calosci (marginesy > 2 cm).
Usunieto rowniez 16 wezlow chlonnych, w ktorych patolog nie znalazl komorek rakowych. Niemniej jednak komorki rakowe zostaly znalezione w tkance tluszczowej, z ktorej zapewne wydlubano wezly. Byc moze dlatego status N zapisano jako N1?

W stadium III raka jelita grubego stosuje sie najczesciej FOLFOX (5-FU + leucovorin + oxaliplatyna lub CapeOx (capecitabina + oxaliplatyna). U niektorych pacjentow, w zaleznosci od wieku i stanu zdrowia, moze byc podawany tylko 5-FU + leucovorin albo sama capecitabina.
Capecitabina (Xeloda) podawana jest w formie tabletek, lek po podaniu przeksztalca sie we Fluorouracyl (FU).

Mysle, ze chemioterapia Dziadka bedzie polegala wlasnie na podawaniu Xelody.

pzdr
zosia

PS
Jak sama zauwazylas, nasze forum zajmuje sie rakiem prostaty.
Proponuje, abys swoj post umiescila rozniez na forum DSS forum-onkologiczne.com.pl w dziale Nowotwory przewodu pokarmowego
[color=#FFBF00]..........................Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator

Blog: Wyświetl blog (0)

Wróć do Mam pytanie? * I have a question?