Strona 1 z 1

Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 05 gru 2018, 10:01
autor: RaKaR-szef forum
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.
Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Źródło: https://www.kalbi.pl/miedzynarodowy-dzien-wolontariusza

Z tej okazji składam wielkie podziękowania Wszystkim forumowiczom, koleżeństwu adminom za zaangażowanie w niesieniu pomocy w formie e-wolontariatu i bezpośrednio wolontariatu.
Wasze zaangażowanie spowodowało, że nasz portal, Forum edukacyjno-informacyjne stało się wysoko oceniane przez internautów poszukujących wiedzy nt. problemów z gruczołem krokowym, jak i specjalistów.

Życzę dużo zdrowia i spokoju. Jesteśmy potrzebni - lepiej dawać, dobro do nas powraca, o czym tak bardzo ostatnio się przekonałem. Moja wiara w dobro ludzi została wzmocniona.

Powodzenia, pozdrawiam.

Re: Wolontariat & -Wolontariat

Nieprzeczytany post: 04 sty 2019, 13:59
autor: RaKaR-szef forum
W swoim wątku o leczeniu, wczoraj opisałem moją wizytę u specjalisty prowadzącego moje leczenie w poradni chemioterapii. W zamkniętym wątku dla adminów rozważaliśmy, rozkładali na czynniki, i oceniali, jak to wygląda z kryteriami leczenia CRCP i związku z lekami Abirateron & Enzalutamid.

Poniżej podaję link do strony, na której jest pokazane, jak decydenci traktują organizacje pacjenckie. Jako prezes Fundacji 2x pisałem do Mim. Zdrowia w sprawie wspomnianych leków. Przestałem dalej korespondować, czy bywać na spotkaniach z przedstawicielami Min. Zdrowia, nawet z samorządowcami. Bo to, jak drzewiej bywało, przelewanie z próżnego w puste - do niczego de facto nie zobowiązuje. Świadczy o tym rozgoryczenie UroConti. Można się było tego spodziewać. W organizacjach społecznych działam od (konuszakiem bywszy", czyli młodzieżowego wieku.


Stowarzyszenie UroConti: pacjenci z rakiem prostaty zawiedzeni

https://is.gd/j180Ta

A tu, "innowacyjne" podejście do poruszanego tematu. Trzeba wiedzieć, gdzie słoik z miodem stoi.

Mołdach: Dialog z pacjentami jest, a jakby go nie było
https://www.termedia.pl/mz/Moldach-Dial ... 29347.html

Re: Wolontariat & -Wolontariat

Nieprzeczytany post: 04 sty 2019, 16:07
autor: Piotres
A jak wygląda w tym roku sytuacja z przekazywaniem 1% podatku (wiem, że środki spłyną dopiero w drugiej połowie roku)?

Re: Wolontariat & -Wolontariat

Nieprzeczytany post: 04 sty 2019, 16:19
autor: RaKaR-szef forum
Piotres pisze:A jak wygląda w tym roku sytuacja z przekazywaniem 1% podatku (wiem, że środki spłyną dopiero w drugiej połowie roku)?


Jak w ub. roku. Rozlicznia roczne dopiero przed nami, a na rachunek fundacji dopiero będą przekazywane przez Urz. Skarb. po zakończeniu okresu rozliczeniowego, praktycznie od sierpnia.

Przypominam, że datki można ująć w PIT_ie w rubryce 'darowizny'. Podobno układ PIT-u się zmienił. Zobaczymy. Poinformuję.

Re: Wolontariat & -Wolontariat

Nieprzeczytany post: 04 sty 2019, 16:26
autor: irq
Będzie gorzej, ponieważ ułatwienia w (nie)składaniu deklaracji PIT37 i PIT38 promują bierność podatnika - można nic nie robić, czyli zaakceptować zeznanie przygotowane przez fiskusa. A tym samym nie wskazać adresata 1%.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 29 mar 2019, 23:18
autor: RaKaR-szef forum
Szanowni

Wielokrotnie wypowiadałem się na temat współpracy decydentów z organizacjami NGO. Od wielu lat, można powiedzieć szczenięcych, działam w organizacjach, tj. od harcerskich. Jak ta współpraca wyglądała kiedyś i dzisiaj, nie zmieniło się. Otoczenie tak.

Jak wiecie, od wielu lat, jak mogłem, uczestniczyłem w wielu imprezach, konferencjach, tak lokalnych, jak i centralnych. Bowiem wyznaję zasadę, że nieobecni nie mają racji.
Od początku założyłem, że "internet potęgą jest i basta." Bezpośrednie spotkania, konferencje o problemach z gruczołem krokowym są potrzebne, ale w dzisiejszych czasach nieco anachroniczne. Za mało osób chce brać udział w takich spotkaniach. Dlatego postawiłem na Forum. Po wielu 'kołowaniach" osiedliśmy na twardy grunt. Apogeum nastąpiło w 2015 roku, na gali wręczania wyróżnień pt Godni Naśladowania. 16 września 2015 poproszono mnie o opowiedzenie o fenomenie naszego Forum. Do dziś rekord 'oglądalności' nie został pobity (na dole forum jest info o tym dniu). Otrzymałem rzęsiste oklaski i dalej odpowiadałem na pytania. To była i jest ciężka praca, przepraszam, nigdy tak nie pisałem, ale lubiana, jak żadna inna, bo wspólna i niosąca kaganek wiedzy o naszych problemach, pomoc.. Nigdy nie byłoby tego poziomu, co teraz, gdyby nie użytkownicy i wyłonieni admini.

Chyba w 2011 uczestniczyłem na spotkaniu organizowanym przez Amazonki w Poznaniu. Był tam tez prezes Zarz. Głównego Gladiator. Zaproponował mi przyjęcie fuchy w Zarządzie w Warszawie. Odmówiłem. Rzecz jasna byłem wiceprezesem w naszej regionalnym Gladiatorze. To my pierwsi, jako organizacja zrobiliśmy konferencję on-line na Świat. Gladiator pomógł, jak była potrzeba Forum i odwrotnie. Popularność Forum rosła, z nią zazdrość Zarz. Głównego. W końcu wnerwiało mnie, nie przekazywali nam 1% i to był jeden z punktów, który spowodował, iż powstała Fundacja.

Popularność Fundacji powoli rośnie. Ale nic na silę. Powoli zaznaczamy naszą obecność w necie, na konferencjach, aktynie komentując zdarzenia, etc.. Osobiście propaguję na Facebooku nasze działania, pokazując na własnym przykładzie, jakich błędów w podejściu do naszego leczenia należy unikać i zapraszam do czytania, zapoznawania się z problemami gruczołu krokowego. Zapraszam Was Koleżanki i Koledzy, na ile możecie, do do propagowania naszej witryny i podawania do nas linku.

Zdarza się, że komentuję jakieś teksty o naszych problemach. Szczególnie irytują mnie te, nawołujące nasze organizacje do współpracy z decydentami. Współpracować można, jak widzi się tego efekty, jak poważnie nas traktują. A jak nas traktują? Jak nigdy dotąd - niepoważnie, jak tych niepełnosprawnych, którzy w lecie ub. roku koczowali w budynku sejmu.

Dziś otrzymałem list od szefa Stow. UroConti, który dużo robi, chyba najwięcej, żeby kryteria na leki A & E zostały uwolnione. Jako prezes Fundacji wysłałem dwa pisma doi Min. Zdrowia. Dzwoniłem kilka razy i bryndza. Nie wiem, czy dalej wojować, sami oceńcie. Załączam list.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 16 cze 2019, 14:51
autor: RaKaR-szef forum
Victoria

Udało się. W tym roku szybciej mi poszła wysyłka sprawozdań, w załączeniu. Teraz mogę spokojniej myśleć o moim leczeniu. Nawet, jeżeli wyjdzie pomyłka, zawsze można poprawić, czyli zrobić korektę. Gorzej byłoby gdybym nie sporządził sprawozdania albo wysłał z opóźnieniem, wtedy na rok odebrano by nam możliwość zbierania 1% z podatków.

Jeszcze muszę wyprowadzić ewidencje na bieżąco, po prostu je wpisać, myśląc przy tym.

Bardzo się cieszę. Patrząc z zewnątrz, mógłby ktoś powiedzieć, no i z czego się cieszysz? Ano dlatego, że sam to robię jako wolontariusz, że mi wyszło i od małych rzeczy wszystko się zaczyna i opiera. Poza tym mam pełny obraz Fundacji. Jednak muszę kogoś poszukać do pomocy.

Ciemne chmury zawisły nad chałupą. Jak się przejaśni, pojadę do laboratorium, a jak nie da się, jutro, bo pojutrze badanie MRI.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 22 cze 2019, 20:03
autor: RaKaR-szef forum
Dzisiaj przygotowałem do wysyłania podziękowania i wyróżnienia Gladiatora. Nie wiem, wydawało mi się, że 'Matylda" przysłała mi adres, na który mogę wysłać kopertę z zawartością. Szukałem po skrzynkach e-mail, na PW, w postach, w notesach i nie mogę znaleźć. Może ktoś widział jej adres - wydawało mi się, że umieściła w którymś poście. Chciałbym, żeby zainteresowane osoby otrzymały je m.w. w tym samym czasie. Z góry dziękuję za pomoc.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 22 cze 2019, 23:08
autor: zrebie
rakar pisze:Szanowni
Dziś otrzymałem list od szefa Stow. UroConti, który dużo robi, chyba najwięcej, żeby kryteria na leki A & E zostały uwolnione. Jako prezes Fundacji wysłałem dwa pisma doi Min. Zdrowia. Dzwoniłem kilka razy i bryndza. Nie wiem, czy dalej wojować, sami oceńcie. Załączam list.


Prosiłeś o ocenę, a zatem ...
Moim zdaniem oczywiście warto, póki nie jest to dla Ciebie wysiłkiem lub problemem. Sam działam jako wolontariusz w ZHP i wiem że poświęcony czas nie zawsze się zwraca, a jednak nawet małe zwycięstwa uskrzydlają.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 23 cze 2019, 02:19
autor: RaKaR-szef forum
Moim zdaniem oczywiście warto, póki nie jest to dla Ciebie wysiłkiem lub problemem. Sam działam jako wolontariusz w ZHP i wiem że poświęcony czas nie zawsze się zwraca, a jednak nawet małe zwycięstwa uskrzydlają.

Od zarania działam jako wolontariusz. Słowo harcerza, zawsze pieniądze były dla mnie drugorzędne, choć bardzo były potrzebne. Wiem, że brzmi to absurdalnie, ale tak było. Mama często gościła różne osoby, pomagała. Jak zachorowała na raka piersi, i po mastektomii wróciła do domu, również odwiedzało ją wiele nowo poznanych koleżanek. Ojciec odrabiał szarwark na rzecz gromady, pomagał w polu księdzu i nauczycielowi. Wysłali mnie na ministranta, do ZHP (na wsi mało kto posyłał). Należałem do OSP (Ochotnicza Straż Pożarna). Ojciec miał na pieńku z władzą. Rodzice wiarę pojmowali taką, jaka jest zapisana w świętych księgach. Myślę, że przed II Wojną i po niej, ludzie bardzo sobie pomagali. Np. nam w dużym kryzysie, kiedy władza zamknęła ojca, a dzieci była gromadka, pomagali autochtoni - Warmiacy. Dlatego ta ziemia jest dla mnie tak bardzo ważna. Związałem się z tym regionem - jestem Warmiakiem Tak myślących, jak ja, jest więcej. Rozpisałem się. Jak nie teraz, to kiedy?

Piotrek, są momenty, że jak to mówią, "nie warto jest kopać się z koniem". Szef sekcji urologicznej UroConti napisał do mnie, skarżąc się, ze Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w piśmie do Min. Zdrowia o konieczności wprowadzenia różnych leków, na róże nowotwory, o naszych lekach, tyle, co musnęli. Znam Panią przewodniczącą. To był jeden z tych listów, raczej proforma, który miał uzasadniać, że coś robią. My, jako Stow. Gladiator nie przystąpiliśmy do tej koalicji, bo już w przeszłości podobne związki przerabialiśmy. Nie chcę, by po naszych grzbietach niektórzy włazili na intratne państwowe stołki (znam i mogę udowodnić). Poza tym, wielokrotnie pisałem, że dopóki nie będzie obligatoryjnego zapisu, że rządzący muszą brać np. 10% naszych postulatów do przestrzegania, nie ma o czym gadać. Zawsze będziemy kwiatuszkiem do kożucha. Fundacji też nie zapiszę do koalicji, ani innego, nawet lokalnego układu. Autentycznym tworem wolontariackim jest nasze Forum, niektórym solą w oku, ale dla znacznej większości, dobre źródło informacji, pomoc innym. Nawet 3x proponowano mi sprzedaż witryny, w tym jedna zagraniczna firma. Dobrze się stało, że stworzyłem Fundację, która ma pomagać nam, forumowiczom. Nawiasem mówiąc, robimy coraz lepsze Spotkania ze Specjalistami, w coraz lepszych warunkach. Moim dążeniem jest, żeby uczestnicy, prócz wiedzy od specjalistów, rozmowy z nimi, odpoczywali w dobrych warunkach, bawili się. Żeby były rodzinne. A specjaliści mieli sposobność wymiany doświadczeń z innymi specjalistami. Czy to niedobrze, żeby w tym egoistycznym świecie ludzie nawiązywali przyjaźnie, a głównym, wiodącym tematem były problemy z gruczołem krokowym?

Nim usiadłem do kompa, fest mnie sponiewierało neuropatycznie. Jak się uspokoiło, spłodziłem przydługi posty.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 26 cze 2019, 19:54
autor: RaKaR-szef forum
Lepiej zapobiegać niż leczyć
http://olsztyn.wm.pl/592406,Lepiej-zapo ... eczyc.html

Nieco zostało zmienione słowo. Powiedziałem przedłużył życie, nie uratował. Ogólnie ok.

Re: Wolontariat & e-Wolontariat

Nieprzeczytany post: 27 cze 2019, 23:11
autor: RaKaR-szef forum
Po dzisiejszej konferencji byłem obolały, jak po pierwszym dniu w Zamościu.

Wydawało się, że do tego spotkania przygotowaliśmy się, naprawdę solidnie. Jednak, co innego deklaracja, co innego wypełnienie deklaracji.
Byłem na spotkaniu studentów Uniwersytetu III Wieku + Amazonki. Było grubo ponad 100 osób. Przygotowałem kartki z informacjami, co gdzie kiedy i dziennikarz, który zaprosił nas na to zebranie, rozdał osobiście kartki i powiedział do mnie "Będzie frekwencja na Konferencji, zobaczy pan". Ufny w to zapewnienie realizowaliśmy plan. Oczywiście, trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Prócz tego zaprosiliśmy inny klub i nie zawiedliśmy się. Natomiast z ogłoszenia gazetowego, przekazu ustnego przyszło, chyba, z 15 osób. Inaczej byłaby klapa i wstyd przed moimi lekarzami i Dyrekcją, mediami. Forma zapraszania na konferencje z ogłoszenia i innych, po prostu, nie sprawdza się.

Moim zdaniem wypadło więcej jak dobrze. Prelekcje odbyły się zgodnie z założeniem. Bufet z zimnymi napojami + drobnymi przekąskami ustawiliśmy na sali, nie robiliśmy przerw, każdy mógł sobie zrobić, kiedy mu pasowało. Widać wykłady były interesujące, bo nikt nie opuszczał sali, chyba, że musiał. Potem nastąpiła seria pytań.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Chyba już ustaliliśmy miejsce 10 Jubileuszowego Spotkania. Tym miejscem jest Hotel Omega (dawniej Novotel). Z Jurkiem przechylaliśmy się ponownie ku St. Jabłonkom jednak po dzisiejszej rozmowie z paroma osobami, o możliwościach negocjacyjnych cen, kuchni, pokojów, itp. oraz samemu miejscu (nad jeziorem), bez względu na pogodę, etc. patrz załącznik, padło na ten hotel. Podobno już powinniśmy złożyć zamówienie. Jeśli tak, będzie złożone.