56l. PSA 3.1ng/ml BPH fin. >TURP BHP

56l. PSA 3.1ng/ml BPH fin. >TURP BHP

Nieprzeczytany postautor: Mario68 » 27 kwie 2024, 19:39

Witam.

Mam 56 lat i jestem nowy na forum.

Od 2015 roku mam problemy z prostatą.
Na początku było to zapalenie prostaty, które przeszło w łagodny przerost prostaty.
Nie miałem żadnych problemów bólowych a jedynie zmagałem się z częstym chodzeniem do ubikacji, około 15 - 20 razy na dobę.

Na zapalenie prostaty brałem antybiotyki i czasem była poprawa.
Gdy pojawił się przerost prostaty, to musiałem brać Alfuzostad a następnie Finaster. Niestety, leczenie farmakologiczne nie pomagało, więc za namową lekarza zgodziłem się na TURP.

Zabiegowi TURP poddałem się miesiąc temu (przy PSA 3,1 ng/ml) i jestem bardzo zadowolony, bo sikam jak nastolatek a [jednoczesnie] moje zdrowie psychiczne wróciło do normy. bo ciągłe chodzenie do toalety bardzo mnie dołowało. Mam nadzieję, że problem z oddawaniem moczu nie powróci szybko. Wklej raport z zabiegu jako załącznik (zdjęcie).

W trakcie TURP pobrano wycinki do badań i stwierdzono łagodny rozrost guzkowy prostaty / N40 / . Wklej wynik badania histopatologicznego jako załącznik (zdjęcie).

Jeśli chodzi o seks, to nie mam żadnych problemów ze wzwodem a jedyny minus, to wytrysk wsteczny, w trakcie którego tylko część spermy wychodzi na zewnątrz. Podobno dotyczy to ponad połowy operowanych na skutek wytworzenia dużej loży w sterczowym odcinku cewki moczowej.

Pozdrawiam
Mario68
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2024, 19:17
Blog: Wyświetl blog (0)

56l. PSA 3.1ng/ml BPH fin. >TURP BHP

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 28 kwie 2024, 06:14

Witaj na forum.

Przyjemnie jest czytać, że zabieg się udał i pacjent jest zadowolony.


Mario68 pisze:Na początku było to zapalenie prostaty, które przeszło w łagodny przerost prostaty.

Zapalenie prostaty nie "przechodzi" w BPH, odwrotnie, BPH może być przyczyną (i często jest) stanów zapalnych prostaty.


Mario68 pisze:Zabiegowi TURP poddałem się miesiąc temu (przy PSA 3,1 ng/ml)

Nie sądzę aby byl to rzeczywisty poziom PSA - wszak brałeś finasteryd, a ten lek obniża PSA, po dłuższej kuracji nawet o 50%.
Ile wynosi Twoje aktualne PSA?


Mario68 pisze:W trakcie TURP pobrano wycinki do badań i stwierdzono łagodny rozrost guzkowy prostaty /N40/

Podczas TURP nie pobiera się "wycinków". Wszystkie wycięte skrawki prostaty trafiają do pęcherza, skąd są wypłukiwane lub usuwane strzykawką i po umieszczeniu w pojemniku przesyłane do zakładu patomorfologii. Koniecznie wklej histopatologię.

Ze sporego duńskiego badania retrospektywnego wynikałoby, że ryzyko wystąpienia istotnego klinicznie raka prostaty (Glason ≥ 3+4)/śmierci z powodu CaP na przestrzeni 10 lat po TURP ze zmianami wyłącznie łagodnymi (BPH) w histopatologii pozabiegowej, jest minimalne (a jeszcze mniejsze jeśli PSA jest <10 ng/ml). Więc jeśli nie jesteś obciążony rodzinnie (rak prostaty/piersi/jajników w bliskiej rodzinie), nie pozostaje Ci nic innego jak doroczne badanie PSA.

Risk of prostate cancer and death after benign transurethral resection of the prostate-A 20-year population-based analysis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35975979/

pzdr
zosia
zosia bluszcz
 
Posty: 11467
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do PROBLEMY Z UKŁADEM MOCZOWO-PŁCIOWYM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

logo zenbox