Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego

Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 10 paź 2018, 02:30

The standards of an ultrasound examination of the prostate gland. Part 1
Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego. Część 1


Janusz F. Tyloch1, Andrzej Paweł Wieczorek2
1 Chair of Urology, Department of General and Oncological Urology of the Collegium Medicum in Bydgoszcz, Nicolaus Copernicus University in Toruń, Poland
2 Department of Paediatric Radiology of the Medical University of Lublin
Correspondence: Janusz F. Tyloch, Klinika Urologii Ogólnej i Onkologicznej,
Collegium Medicum w Bydgoszczy, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9, 85-094 Bydgoszcz, Polska, e-mail: janusztyloch@gmail.pl
DOI: 10.15557/JoU.2016.0038




STRESZCZENIE
W artykule omówiono zasady prawidłowego wykonania badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego.
Pracę podzielono na dwie części: ogólną i szczegółową. W części pierwszej przedstawiono niezbędne wymagania dotyczące aparatury ultrasonograficznej do badań przezbrzusznych pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, jak również do badań przezodbytniczych gruczołu krokowego.
Opisano również techniki wykonania obu badań wraz z metodami pomiaru pojemności pęcherza moczowego i objętości gruczołu krokowego.
W pracy omówiono także najczęstsze wskazania do wykonania badań, jak również algorytmy diagnostyczne w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Badanie przez powłoki jamy brzusznej jest częścią badania narządów jamy brzusznej i powinno być wykonywane u chorych skarżących się na objawy dyzuryczne. Uzupełnieniem badania, szczególnie gdy gruczoł krokowy jest powiększony, powinny być pomiar pojemności pęcherza moczowego i ocena ilości moczu zalegającego po mikcji.

Wskazaniami do wykonania badania endosonograficznego gruczołu krokowego są zmiany wyczuwalne palcem w trakcie badania przez odbyt, podwyższone stężenie antygenu sterczowego w surowicy krwi, rak oraz stany zapalne gruczołu krokowego, w tym podejrzenie ropnia, kwalifikacja do zabiegu operacyjnego w przebiegu łagodnego rozrostu stercza oraz diagnostyka zaburzeń wytrysku nasienia.

Standardową procedurą wykonywaną w raku stercza w celu uzyskania wycinków do badania histopatologicznego jest biopsja pod kontrolą ultrasonografii przezodbytniczej. Przedstawiono wskazania i techniki wykonania biopsji stercza, jak również rodzaje biopsji, wraz z niezbędnym przygotowaniem oraz zabezpieczeniem przed jej skutkami niepożądanymi dla pacjenta. Wymieniono także niezbędne elementy opisu omawianych procedur.
W drugiej części pracy przedstawiono zastosowanie badania ultrasonograficznego w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, w stanach zapalnych oraz w raku stercza.




Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego. Część 1.pdf






The standards of an ultrasound examination of the prostate gland. Part 2
Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego. Część 2


Janusz F. Tyloch1, Andrzej Paweł Wieczorek2
1 Katedra Urologii, Klinika Urologii Ogólnej i Onkologicznej, Collegium Medicum
im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Bydgoszcz, Polska
2 Zakład Radiologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Lublin, Polska
Adres do korespondencji: Dr n. med. Janusz F. Tyloch, Klinika Urologii Ogólnej i Onkologicznej, Collegium Medicum w Bydgoszczy, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9, 85-094 Bydgoszcz,
e-mail: janusztyloch@gmail.pl
DOI: 10.15557/JoU.2017.0007




STRESZCZENIE
W artykule omówiono zasady prawidłowego wykonania badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego.
Pracę podzielono na dwie części: ogólną i szczegółową.
W części pierwszej przedstawiono niezbędne wymagania dotyczące aparatury ultrasonograficznej do badań przezbrzusznych i przezodbytniczych gruczołu krokowego.
W części drugiej przedstawiono zastosowanie badania ultrasonograficznego w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, w stanach zapalnych oraz w raku stercza.

Badania ultrasonograficzne w diagnostyce łagodnego rozrostu gruczołu krokowego przyspieszyły rozpoznanie, ułatwiły kwalifikację do zabiegu operacyjnego i wybór metody leczenia.
Przy wyborze między elektroresekcją przezcewkową a adenomektomią pomocna jest ocena wielkości gruczołu krokowego z użyciem ultrasonografii endorektalnej.
W zapaleniach stercza badanie należy wykonywać szczególnie delikatnie, ze względu na dolegliwości bólowe.
Wskazaniem do badania w ostrym zapaleniu jest podejrzenie ropnia stercza. W przewlekłych, zaostrzających się stanach zapalnych można wykonać dosterczową iniekcję antybiotyku.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowalności i wykrywalności raka gruczołu krokowego wśród mężczyzn. W Polsce występuje na drugim miejscu (13%). Wskazaniem do badania endorektalnego jest konieczność oceny wielkości gruczołu krokowego, jego konfiguracji, echostruktury w klasycznej ultrasonografii, unaczynienia w badaniu ultrasonograficznym z opcją dopplera mocy oraz, o ile to możliwe, różnic konsystencji tkanki gruczołu w badaniu elastograficznym.
Za pomocą ultrasonografii wykonywana jest biopsja mappingowa gruczołu krokowego – ze stałych, ściśle określonych miejsc, biopsja celowana – z miejsc podejrzanych o rozrost nowotworowy, oraz stagingowa – z pęczków naczyniowo-nerwowych, pęcherzyków nasiennych, z wierzchołka stercza oraz z tkanki okołosterczowej, która ma pomóc w ustaleniu stopnia miejscowego zaawansowania choroby nowotworowej.
Badanie ultrasonograficzne jest także przydatne w trakcie leczenia nowotworu metodą brachyterapii lub – będącą ciągle w trakcie badań klinicznych – metodą ablacji ultradźwiękowej.




Standardy badania ultrasonograficznego gruczołu krokowego. Część 2.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
zosia bluszcz
 
Posty: 11382
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Wróć do DIAGNOSTYKA RAKA PROSTATY

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

logo zenbox