Leczenie przeciwkrzepliwe w onkologii

Leczenie przeciwkrzepliwe w onkologii

Nieprzeczytany postautor: kinaszle » 12 mar 2020, 21:44

Polecam lekturę:


Leczenie przeciwkrzepliwe w onkologii

Jakie leczenie przeciwkrzepliwe należy zastosować u pacjenta z chorobą nowotworową i żylną chorobą zakrzepowo-zatorową (ŻChZZ) będącą powikłaniem chemioterapii?

Niezmiennie, zgodnie z wytycznymi, zaleca się stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej (HDCz) lub – jeśli są do tego wskazania – heparyny niefrakcjonowanej (HNF) u chorych onkologicznych z ŻChZZ, zarówno leczonych, jak i nieleczonych chemioterapeutykami, które dodatkowo zwiększają ryzyko zakrzepowe związane z samym nowotworem złośliwym.

Dawkowanie HDCz jest typowe
=> 1 × dz. s.c. enoksaparyna 1,5 mg/kg albo
=> dalteparyna 200 IU/kg, albo
=> nadroparyna 170 IU/kg).

Stosowanie HDCz (zwykle po 1 mies. w dawce mniejszej niż terapeutyczna, np. dalteparyna 150 IU/kg [najlepiej przebadana heparyna w tej sytuacji klinicznej]) zaleca się do czasu wyleczenia nowotworu, co często oznacza wielomiesięczną terapię, ponieważ ryzyko nawrotu ŻChZZ po przerwaniu antykoagulacji sięga 20% w ciągu roku, a powikłania zakrzepowo-zatorowe są w tej populacji 2. co do częstości, po progresji choroby nowotworowej, przyczyną zgonu.
Ryzyko jest największe w przypadku czynnego nowotworu złośliwego, czyli u osób poddawanych terapii, w tym paliatywnej.

Praktyka wskazuje, że w stabilnej chorobie można zredukować dawkę HDCz, a następnie okresowo oceniać chorego pod kątem nawrotu.
Należy przy tym pamiętać, aby w tej populacji ostrożnie interpretować wyniki pomiaru stężenia dimeru D i wspierać się objawami klinicznymi oraz USG żył (50% przypadków ŻChZZ u chorych onkologicznych jest bezobjawowa lub skąpo objawowa).

Wyniki badań, zwłaszcza badania HOKUSAI-VTE CANCER z grudnia 2017 roku, oraz stanowisko ekspertów International Society on Thrombosis and Haemostasis (ISTH), sugerują rozważenie zastosowania leków z grupy doustnych antykoagulantów niebędących antagonistami witaminy K (NOAC) jako alternatywy dla HDCz, zwłaszcza po upływie kilku pierwszych miesięcy u chorych leczonych ambulatoryjnie, bez dużego ryzyka krwawienia (np. wielu chorych na raka piersi lub raka gruczołu krokowego).
Nie zaleca się stosowania NOAC u chorych z nowotworem przewodu pokarmowego, jeśli utrzymują się zmiany nowotworowe z tendencją do krwawień, ponieważ w tej grupie ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego w przypadku stosowania NOAC jest istotnie większe niż u przyjmujących HDCz.


https://www.mp.pl/zakrzepica/ekspert-od ... -onkologii
kinaszle
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 maja 2018, 10:04
Blog: Wyświetl blog (0)

Wróć do O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ PRZED, W TRAKCIE I PO LECZENIU

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

logo zenbox