Tata wiek? PSA?BxGl.4+4cT? HT+DX - Proteza stawu biodrowego?

Tata wiek? PSA?BxGl.4+4cT? HT+DX - Proteza stawu biodrowego?

Nieprzeczytany postautor: kornelka223 » 14 sty 2024, 20:27

Dzień dobry.

Mój tata od marca 2023 ma zdiagnozowanego raka prostaty Gleason 4+4.
Leczony paliatywnie - przyjął pierwszy cykl chemii docetaxelem.

Jednocześnie ma zwyrodnienie stawu biodrowego i ból biodra umożliwia mu normalne funkcjonowanie. Bardzo przykro jest mi patrzeć na jego cierpienie :rolleyes:

Czy ktoś z Państwa miał wykonywaną operację wszczepienia endoprotezy przy tej chorobie?
Czy znacie może lekarzy, którzy wykonują takie operacje przy raku prostaty?
Aktualnie utknęliśmy ze względu na to, że ortopeda-chirurg wysyła nas do onkologa po opinie, a onkolog radzi zmienić ortopedę. Niestety nie wiemy na jakiego.
Najlepiej z południa polski - małopolskie/śląskie.

Z góry dziękuję za oddzew!
kornelka223
 
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2024, 20:22
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Endoproteza stawu biodrowego przy raku prostaty

Nieprzeczytany postautor: Ad111 » 14 sty 2024, 20:34

Zbyt mało danych żeby coś sensownego doradzić. Proszę poczytać na pierwszej stronie zakładkę "pierwsze kroki na forum", uzupełnić dane, a pewnie znajdzie się i jakaś cenna porada.
Lepsze jutro było wczoraj..."Nie wściekaj się na ludzi, którzy wiedzą więcej od ciebie, to nie ich wina" :-)Ur. 1965. Od 2016 pod opieką urologiczną łagodny przerost prostaty PSA – cały czas poniżej ≤ 3.0ng/ml; 12.2021- RM: Gruczoł krokowy: Strefa przejściowa: zmiany o charakterze rozrostu gruczołu (BPH) w obu płatach. Strefa obwodowa: o niejednorodnych wartościach sygnału w obrazach T2 zależnych jak w ewolucji procesu zapalnego z obszarem silnej restrykcji dyfuzji. A.PP, podstawa, PZpl/pm o wym. 14x7mm (PI-RADS-4). WNIOSKI: w prawym płacie stercza obszar PI-RADS-4 do bx.
12.2021 PSA - 2,72ng/ml; 04.2022 PSA 1,27 ng/ml, 21.07.22 PSA 1.20 ng/ml, 31.10.22 r. PSA 0,500 ng/ml (3 miesiące po krioablacji guza), 23.01.2023 PSA 0,55 ng/ml, 6.02.2023 PSA 0,330 ng/ml, 31.03.2023 PSA 0,490 ng/ml, 23.06.2023 PSA 0,460 ng/ml,25.08.2023r.(inne labolatorium w ramach II badań 40+)PSA 0,890ng/ml -stan zapalny?, 22.09.2023 r. PSA 0,530 ng/ml., 8.01.2024 r. PSA 0,630 ng/ml., 5.02.24 r. PSA 0,600 ng.ml

02.22 r. – biopsja fuzyjna – wynik: 1-4 wycinki o łącz.dł. 2,0 cm -Rozpoznanie: adenocarcinoma prostatae 7/3 (70%)+4(30%)/ Gleason score. Nowotwór widoczny w 1 z 4 wycinków o długości 0,3 cm. Nowotwór zajmuje 10% powierzchni przekrojów badanych wycinków.
2-4 wycinki o łącznej długości 3,0 cm oraz 3-3 wycinki o łącznej długości 3.0 cm - Rozpoznanie: W pobranych wycinkach widoczny obraz mikroskopowy łagodnego rozrostu stercza (BPH).
23.07.2022 r. - przezkroczowa fokalna krioablacja stercza. 23.01.2023 r. MRI prostaty bez i z kontrastem zgodnie ze schematem postępowania po 6 miesiącach od krioablacji-brak cech wznowy miejscowej. 20.02,2023 celowana biopsja fuzyjna GK- histopatologia - brak raka.
6.03.24 r. - cystoskopia pęcherza po 2 latach i 4 miesiącach - brak zmian.
Awatar użytkownika
Ad111
 
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2022, 22:25
Blog: Wyświetl blog (7)

Re: Endoproteza stawu biodrowego przy raku prostaty

Nieprzeczytany postautor: kornelka223 » 14 sty 2024, 20:42

Niestety nie mam przy sobie wszystkich danych taty. :(
Szukam namiarów na lekarza-ortopedę, który przeprowadzał już podobne operacje.
kornelka223
 
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2024, 20:22
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata wiek? PSA? BxGl.4+4cT? HT+DX Endoprot.stawu biodrow

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 15 sty 2024, 09:59

Hej Kornelka, postaraj się jednak wydostać od Taty informacje i dokumenty, bez których trudno jest nam udzielać porad.

Z podanych informacji wynikałoby, że rak jest agresywny (Gleason 4+4) i zaawansowany, że Tata ma przerzuty do kości (w przeciwnym razie nie byłby leczony docetakselem podawanym up front).

Nie wiemy jaki było wyjściowe PSA - czy było liczone w dziesiątkach? Setkach? A może tysiącach?
Nie wiemy ile Tata ma lat, w jakiej był formie przed leczeniem onkologicznym i w jakiej jest dziś, po CHT i w trakcie HT.
Nie wiemy kiedy Tata zakończył chemioterapię i jak ona wpłynęła na morfologię krwi.
Nie wiemy jak liczne są przerzuty do kości i gdzie się one znajdują.
Nie wiemy czy bóle w biodrze są rzeczywiście spowodowane artretyzmem, czy może są to bóle spowodowane przez przerzuty. A może jedno i drugie?

To są elementy, które stanowią podstawę kwalifikacji pacjenta onkologicznego do zabiegu wymiany biodra.


kornelka223 pisze: ortopeda-chirurg wysyła nas do onkologa po opinie, a onkolog radzi zmienić ortopedę
.
Hmm, myśle, że po uważnym zapoznaniu się z artykułem autorstwa amerykańskiego ortopedy z Newport (patrz tłumaczenie Google (z małą korektą) niżej), podobnie jak ja, dojdziesz do wniosku, że obaj specjaliści są do wymiany. Chirurgowi ortopedzie potrzebna jest opinia onkologa, bez tego ani rusz, ale zamiast próbować wysługiwać się pacjentem powinien był osobiście skontaktować się z onkologiem. Z drugiej strony, onkolog powinien wiedzieć, że bez jego opinii ortopeda nie podejmie się operacji.



Czy pacjent onkologiczny może poddać się operacji wymiany biodra?

(...)
Na szczęście w wielu przypadkach, osoby które chorowały na raka, mogą poddać się wymianie stawu biodrowego zniszczonego przez artretyzm. Moim celem jest przedstawienie problemu z ortopedycznego punktu widzenia oraz przekazanie wszystkie potrzebnych informacji dotyczące wymiany stawu biodrowego, u pacjenta onkologicznego.

Niezależnie od tego, czy pacjent jest aktywnie leczony z powodu nowotworu, czy też znajduje się w remisji, jeśli przychodzi do mnie na konsultację dotyczącą wymiany stawu biodrowego, będę musiał omówić jego stan z onkologiem. Stan pacjenta będzie decydował o tym, czy i kiedy operacja będzie mogła być wykonana. Zanim onkolog wyrazi zgodę na operację, będę pomagał pacjentowi w radzeniu sobie z bolesnymi objawami poprzez modyfikację aktywności, fizjoterapię, stosowanie doustnych i wstrzykiwanych sterydów oraz leków przeciwbólowych. Mogę również zalecić alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura, masaż, terapia wodna lub joga, aby pomóc w opanowaniu dyskomfortu do czasu, aż będzie można przystąpić do operacji.

Jeśli pacjent ma aktywny nowotwór i jest w trakcie leczenia, operacja wymiany stawu biodrowego będzie musiała zostać opóźniona. Dlaczego?
Ponieważ
1) ewentualnie wykonywane zabiegi chirurgiczne będą miały na celu usunięcia/leczenia samego nowotworu;
2) chemioterapia i radioterapia stosowane w walce z nowotworem są niezwykle obciążające dla organizmu;
3) leki stosowane w chemioterapii zmniejszają liczbę białych krwinek, przez co pacjent jest znacznie bardziej podatny na infekcje;
4) promieniowanie, które może być skierowane na dolny odcinek kręgosłupa, miednicę lub kość udową, żeńskie lub męskie narządy rozrodcze, okrężnicę itp., może powodować osteoporozę lub osteopenię w kościach kości udowej i miednicy, które mogą wymagać leczenia przed operacji lub odpowiednio zaplanowane w trakcie operacji.

Nawet po zakończeniu leczenia nowotworu i uznaniu, że pacjent znajduje się w remisji, przechodzi on okres rekonwalescencji, podczas którego jego organizm leczy się po leczeniu przeciwnowotworowym, które otrzymał. Ogólna zasada to jeden miesiąc rekonwalescencji na każde dwa miesiące leczenia, czyli dłużej, niż większość ludzi się spodziewa. W tym czasie liczba białych i czerwonych krwinek musi powrócić do normy. Biochemia musi również zostać uregulowana, ponieważ po zabiegu we krwi pozostaje wiele produktów przemiany materii, których organizm musi się pozbyć. Po chemioterapii pacjenci mogą odczuwać skrajne zmęczenie, zanik mięśni i utratę masy ciała, dlatego będą potrzebować czasu na odżywienie organizmu i odbudowanie sił utraconych podczas leczenia. Pacjent powinien zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu, aby poczuć się lepiej fizycznie, emocjonalnie i duchowo.

Gdy pacjent wyzdrowieje a jego onkolog wyrazi zgodę na operację, będziemy mogli przystąpić do planowania ewentualnego zabiegu. Jeżeli onkolog jeszcze tego nie zrobił, zlecę pacjentowi badanie gęstości kości, aby upewnić się, czy leczenie przeciwnowotworowe nie miało negatywnego wpływu na zdrowie kości. Jeśli miało, zaplanuję zastosowanie implantów stworzonych specjalnie dla pacjentów, u których wystąpiła utrata masy kostnej i podejmę szczególną ostrożność podczas operacji, aby w przyszłości ograniczyć ryzyko złamań, na które ci pacjenci są zazwyczaj narażeni, a także obluzowania implantu. Pomyślny wynik operacji wymiany stawu biodrowego jest moim głównym celem dla Ciebie, mojego pacjenta. Dzięki współpracy z Twoim onkologiem będziemy mogli osiągnąć ten cel. (...)


Can I Have a Hip Replacement After Having Cancer? - Orthopaedic and Spine Center of Newport News
https://www.osc-ortho.com/blog/can-i-ha ... :~:text=If
zosia bluszcz
 
Posty: 11436
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do GDZIE SIĘ LECZYĆ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

logo zenbox