OPIEKA PALIATYWNA - HOSPICJA

OPIEKA PALIATYWNA - HOSPICJA

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 02 paź 2018, 14:51

Forum Hospicjów - Hospicja w Polsce
Spis alfabetyczny 121 placówek

http://www.forumhospicjum.pl/index.php? ... &Itemid=34
zosia bluszcz
 
Posty: 11212
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: OPIEKA PALIATYWNA - HOSPICJA

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 03 paź 2018, 00:53

Hospicja w Polsce w układzie wojewódzkim.docx
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
zosia bluszcz
 
Posty: 11212
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Hospicjum

Nieprzeczytany postautor: dowalki » 10 sie 2019, 17:14

Hospicjum - jak się o nie starać, komu przysługuje, dla kogo jest bezpłatne?

Judyta Watoła
Gazeta Wyborcza
7 sierpnia 2019 r.

Badania dowiodły, że opieka hospicjum w terminalnej fazie choroby nowotworowej nie tylko niesie chorym ulgę, ale niekiedy wręcz wydłuża życia. NFZ ma umowy z 440 hospicjami, z czego 200 ma stacjonarne oddziały opieki paliatywnej

Hospicja wymyśliła Angielka Cicely Saunders. Po wojnie zatrudniła się jako pracownica socjalna w jednym z londyńskich szpitali. Tam zauważyła, że umierającym potrzebna jest szczególna opieka. Nie tylko lekarstwa, ale też obecność drugiej osoby, rozmowa.

Potem pracowała w domu dla ubogich. Byli tam śmiertelnie chorzy ludzie, ale nikt nie zwijał się z bólu, bo dostawali tyle leków, ile im było potrzeba. Niedługo potem skończyła medycynę i założyła pierwsze hospicjum na świecie, które dało początek dziesiątkom tysięcy innych.

Pod koniec lat 70. Cicely Saunders odwiedziła Polskę. Kilka lat później zaczęły i w naszym kraju powstawać pierwsze hospicja.

Dziś NFZ ma umowy z 440 hospicjami, z czego prawie 200 ma stacjonarne oddziały opieki paliatywnej.

Poza nielicznymi oddziałami w szpitalach ogólnych, wszystkie hospicja stacjonarne działają także jako hospicja domowe. Pozostałe sprawują tylko opiekę w domach.

Co to jest medycyna paliatywna?

Medycyna naprawcza ma ratować i wydłużać życie. Medycyna paliatywna stawia sobie inny cel: zrobienie wszystkiego, by chory jak najmniej cierpiał w ostatniej fazie życia. Dlatego hospicja zapewniają nie tylko opiekę lekarza i pielęgniarki, ale także pomoc psychologa, prawnika, a na życzenie pacjenta – także księdza.

Celem jest poprawa jakości życia w ostatnich miesiącach, tygodniach lub dniach, tak by pacjent jak najmniej cierpiał i mógł się cieszyć obecnością bliskich (najlepiej właśnie w domu), a także wykorzystał czas, który mu pozostał, na załatwienie ważnych dla niego spraw.

Są liczne dowody na to, że pacjenci, którzy, zdając sobie sprawę z nieuchronnego końca, w ostatniej fazie choroby nowotworowej rezygnują z radykalnego leczenia na rzecz opieki paliatywnej, żyją dłużej. Rezygnując z jeszcze jednej operacji czy jeszcze jednej chemii, odstępują od uporczywej i kosztującej organizm wiele sił terapii.

Zyskują wolność od bólu i czas spędzony w domu zamiast w szpitalu. Właśnie dzięki temu żyją nieco dłużej. Dowody na to przytacza dr Atul Gawande w książce „Śmiertelni”, powołując się m.in. na amerykańskie badania nad chorymi w czwartym stadium raka płuc.

Dla kogo hospicjum

Leczenie w oddziałach opieki paliatywnej, a hospicja, czy to domowe, czy stacjonarne, właśnie takimi oddziałami są, przysługuje chorym w terminalnym okresie choroby.

Przepisy wymieniają:

  • chorobę nowotworową,
  • AIDS,
  • zanik mięśni,
  • gościec,
  • chorobę niedokrwienną kończyn,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • stan po udarze mózgu,
  • niepoddającą się leczeniu niewydolność krążenia, oddychania i nerek,
  • chorobę Alzheimera,
  • trudne do wyleczenia odleżyny.

Praktyka jest inna. Wobec wzrastającej liczby chorych na raka hospicja dla dorosłych koncentrują się przede wszystkim na pacjentach z nowotworami. Choć więc liczba hospicjów wzrasta (dwa lata temu było ich tylko nieco ponad 400), wciąż jest ich za mało i dla innych chorych brakuje miejsc.

Kiedy szukać hospicjum?

Po pierwsze, gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że użył już wszystkich możliwych metod na powstrzymanie choroby. Nie wszyscy lekarze mówią to pacjentom wprost. Niektórzy obawiają się, że pacjenci wcale nie chcą tego usłyszeć i niejednokrotnie jest to prawdą.

– Pacjent, który decyduje się na opiekę hospicjum, musi być świadomy, że tym samym rezygnuje z uporczywego leczenia i prób utrzymania życia za wszelką cenę – mówi dr Jadwiga Pyszkowska, była konsultant wojewódzka w dziedzinie medycyny paliatywnej na Śląsku i Opolszczyźnie.

Nie jest prawdą, że hospicjum jest tylko dla tych, którzy już na dobre pogodzili się ze śmiercią. Osoby zaangażowane w ruch hospicyjny dobrze znają fazy, przez które może przechodzić chory. To m.in. faza zaprzeczania, a potem buntu, czy też gniewu na los.

Pomoc choremu w znalezieniu sposobu na pogodzenie się z rzeczywistością i stworzenie szansy na jak najlepsze wykorzystanie czasu, który mu jeszcze pozostał, należy także do ich zadań.

Nie tylko leki na ból

Rezygnacja z uporczywego leczenia nie oznacza, że pacjent hospicjum otrzymuje tylko środki przeciwbólowe. W razie potrzeby jest kierowany na operację usunięcia guza, który uciska mu narządy albo radioterapię i/lub chemioterapię paliatywną. Celem nie jest wyleczenie, a poprawa jakości życia.

Rodzina czasem boi się prosić hospicjum o pomoc – nie chce, by wyszło na to, że już nie ma nadziei. Tymczasem, jak można przeczytać na stronie hospicja.pl, „Nie jest wstydem dbanie o osobę, którą kochamy, a opieka hospicyjna to najlepsza możliwa opieka w ostatniej fazie życia chorego”.

Potrzebne skierowanie

Skierowanie do hospicjum może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista, który leczył pacjenta z powodu nowotworu. Na dokumencie potwierdza, że skończyło się przyczynowe leczenie choroby.

Pacjent lub jego opiekun składa też oświadczenie, w którym wyraża zgodę na opiekę hospicjum. Ta może trwać do pół roku, ale w razie potrzeby może zostać wydłużona. Hospicjum świadczy opiekę za darmo zarówno osobom ubezpieczonym, jak i tym, które nie są ubezpieczone.

Hospicjum domowe

Hospicjum domowe polega na opiece nad pacjentem w jego domu. Zespół składa się z lekarza i pielęgniarki. Pomoc świadczą także rehabilitant, psycholog i wolontariusze, którzy pomagają w załatwieniu codziennych spraw, i – o ile chory chce – ksiądz (jedną z podstawowych zasad ruchu hospicyjnego jest nienarzucanie obecności duchownego). Pacjent ma numer telefonu do osób z zespołu, w razie potrzeby może prosić o pomoc także poza umówionym terminem.

Najpierw chorego odwiedza lekarz: ocenia, jakie są jego potrzeby. Pielęgniarka przychodzi podawać leki, kroplówki, zastrzyki. Uczy też pielęgnacji i obsługi np. aparatu tlenowego lub ssaka. Wolontariusz ma się opiekować chorym jak ktoś z rodziny: pomaga zjeść, umyć się. Zespoły opieki hospicyjnej nigdy nie biorą pieniędzy od chorych czy ich rodzin za opiekę. Jeśli ktoś to zrobi, traci natychmiast miejsce.

Pożyczanie sprzętu

By usprawnić opiekę w domu, hospicja wypożyczają sprzęt – łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, wózki inwalidzkie, balkoniki, ławeczki do wanny, obrotowe krzesła, które pomagają przekroczyć jej próg, krzesła do załatwiania się w razie, kiedy chory nie ma już sił iść do toalety, koncentratory tlenu, stolik przyłóżkowy, wanienkę do mycia głowy itp.

Większość hospicjów robi to za darmo. Należy tylko zapłacić kaucję (np. 400 zł za sterowane elektrycznie łóżko). Czasami wymagane jest podpisanie weksla i/lub pobierana jest opłata za dowiezienie sprzętu do domu pacjenta.

Nieliczne hospicja pobierają opłaty. Na przykład za wypożyczenie sterowanego pilotem łóżka płaci się 70-80 zł, a balkonika – 25 zł miesięcznie.

Hospicjum stacjonarne

Priorytetem jest opieka domowa, bo w domu chory czuje się najlepiej. Jeśli okresowo (np., gdy bliscy pacjenta potrzebują choć trochę odpoczynku) lub na stałe (np., gdy chory nie ma rodziny) nie można sprawować opieki w domu, podopieczny zostaje przeniesiony na oddział opieki paliatywnej, czyli do hospicjum stacjonarnego. Tu ma zapewnioną całodobową pomoc.

Powodem do umieszczenia pacjenta w hospicjum stacjonarnym może być także jego stan: przetoki, odleżyny, trudny dla rodziny do opanowania ból, duszność.

Opieka nad rodziną

Do zadań hospicjum należy też opieka nad rodziną: socjalna, psychologiczna i prawna, jeśli trzeba załatwić formalności związane z odchodzeniem bliskiej osoby.

Również po śmierci chorego jego rodzina może korzystać z pomocy psychologicznej oferowanej przez hospicja. W wielu działają grupy wsparcia dla pogrążonych w żałobie. Często możliwe są też indywidualne spotkania z psychologiem.

ADRESY

Jak znaleźć hospicjum

Listę wszystkich hospicjów, które mają kontrakt z NFZ, można znaleźć w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. W zakładce „Inne” trzeba wybrać „Wyszukiwanie uniwersalne”, a następnie w rubryce „Specjalizacja” wpisać hospicjum i wybrać województwo, w którym mieszkamy.

Na stronie Hospicja.pl w zakładce „Szukam hospicjum” jest informacja o wszystkich ośrodkach w poszczególnych województwach wraz z zakresem ich działalności i danymi teleadresowymi.
dowalki
 
Posty: 238
Rejestracja: 01 lut 2016, 00:12
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do PRZYDATNE LINKI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

logo zenbox