Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 27 gru 2023, 05:43

Witam.

Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją, że nieleczony przerost prostaty doprowadził do niewydolności nerek?
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Pacjent szczególny

Nieprzeczytany postautor: Ad111 » 27 gru 2023, 07:51

Osobiście nie znam takiego przypadku, ale z tego co się orientuję z racji samoedukacji w zakresie chorób układu moczowego oraz swoich kontaktów w tym zakresie z tzw. służbą zdrowia, to mogę na tak postawione pytanie odpowiedzieć w następujący sposób.

Nieleczone łagodne przerostowe rozrostu gruczołu krokowego (BPH) może potencjalnie prowadzić do powikłań, w tym problemów z nerkami. BPH to schorzenie, które polega na przerostowym wzroście gruczołu krokowego, który otacza cewkę moczową u mężczyzn. Objawy BPH mogą obejmować trudności z oddawaniem moczu, osłabienie strumienia moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza czy potrzebę częstszego oddawania moczu.

Jeśli BPH pozostaje nieleczone i objawy się nasilają, może prowadzić do powikłań, takich jak infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, a także w niektórych przypadkach niewydolność nerek. Przyczyną niewydolności nerek w kontekście BPH może być zablokowanie drogi moczowej przez przerost gruczołu krokowego, co prowadzi do zastoju moczu w pęcherzu i wtórnych problemów z funkcją nerek.
Lepsze jutro było wczoraj..."Nie wściekaj się na ludzi, którzy wiedzą więcej od ciebie, to nie ich wina" :-)Ur. 1965. Od 2016 pod opieką urologiczną łagodny przerost prostaty PSA – cały czas poniżej ≤ 3.0ng/ml; 12.2021- RM: Gruczoł krokowy: Strefa przejściowa: zmiany o charakterze rozrostu gruczołu (BPH) w obu płatach. Strefa obwodowa: o niejednorodnych wartościach sygnału w obrazach T2 zależnych jak w ewolucji procesu zapalnego z obszarem silnej restrykcji dyfuzji. A.PP, podstawa, PZpl/pm o wym. 14x7mm (PI-RADS-4). WNIOSKI: w prawym płacie stercza obszar PI-RADS-4 do bx.
12.2021 PSA - 2,72ng/ml; 04.2022 PSA 1,27 ng/ml, 21.07.22 PSA 1.20 ng/ml, 31.10.22 r. PSA 0,500 ng/ml (3 miesiące po krioablacji guza), 23.01.2023 PSA 0,55 ng/ml, 6.02.2023 PSA 0,330 ng/ml, 31.03.2023 PSA 0,490 ng/ml, 23.06.2023 PSA 0,460 ng/ml,25.08.2023r.(inne labolatorium w ramach II badań 40+)PSA 0,890ng/ml -stan zapalny?, 22.09.2023 r. PSA 0,530 ng/ml., 8.01.2024 r. PSA 0,630 ng/ml., 5.02.24 r. PSA 0,600 ng.ml

02.22 r. – biopsja fuzyjna – wynik: 1-4 wycinki o łącz.dł. 2,0 cm -Rozpoznanie: adenocarcinoma prostatae 7/3 (70%)+4(30%)/ Gleason score. Nowotwór widoczny w 1 z 4 wycinków o długości 0,3 cm. Nowotwór zajmuje 10% powierzchni przekrojów badanych wycinków.
2-4 wycinki o łącznej długości 3,0 cm oraz 3-3 wycinki o łącznej długości 3.0 cm - Rozpoznanie: W pobranych wycinkach widoczny obraz mikroskopowy łagodnego rozrostu stercza (BPH).
23.07.2022 r. - przezkroczowa fokalna krioablacja stercza. 23.01.2023 r. MRI prostaty bez i z kontrastem zgodnie ze schematem postępowania po 6 miesiącach od krioablacji-brak cech wznowy miejscowej. 20.02,2023 celowana biopsja fuzyjna GK- histopatologia - brak raka.
6.03.24 r. - cystoskopia pęcherza po 2 latach i 4 miesiącach - brak zmian.
Awatar użytkownika
Ad111
 
Posty: 315
Rejestracja: 12 cze 2022, 22:25
Blog: Wyświetl blog (7)

Re: BPH=> niewydolność nerek?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 27 gru 2023, 08:20

Łagodny przerost prostaty – leczyć czy bagatelizować?

Tak jak każda nieleczona choroba również łagodny przerost prostaty może prowadzić do licznych i czasem całkiem poważnych konsekwencji.
Najczęściej wskutek ucisku powiększonej prostaty dochodzi do zamknięcia światła przewodu moczowego czego konsekwencją jest zatrzymanie moczu. Dolegliwość ta wiąże się z silnymi objawami bólowymi w dolnej części brzucha, a celem usunięcia nagromadzonego moczu konieczny jest zabieg cewnikowania.

Oprócz tego w przypadku upośledzonego odpływu moczu na skutek rozrostu prostaty obserwuje się również jego zaleganie, co jest przyczyną nefropatii zaporowej lub nawracających zakażeń dróg moczowych. Dodatkowo częstym skutkiem przerostu prostaty jest kamica pęcherza moczowego, albowiem zalegający moc w pęcherzu sprzyja rozwojowi drobnych kamieni, a jego upośledzony odpływ sprawia, że zaczynają się one powiększać lub łączyć w większe skupiska. Cofający się mocz przyczynia się również do wzrostu ciśnienia w miedniczka nerkowych co razem z kamicą pęcherza moczowego może w konsekwencji doprowadzić do powstania trwałych zmian w nerkach lub ich niewydolności.

https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/la ... telizowac/
zosia bluszcz
 
Posty: 11472
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 31 gru 2023, 21:20

Witam.

Proszę o pomoc i opinie, bo mam wątpliwości czy leczenie mojego taty w szpitalu jest prawidłowe. Z góry przepraszam za chaotyczny opis.


Tata l. 76 problemy z przerostem prostaty miał od wielu lat (słaby, przerywany strumień moczu, parcie na pęcherz, pieczenie przy oddawaniu moczu). Niestety tata unikał całe życie lekarzy więc problemów z prostatą w ogóle nie leczył.


2020 - zawał mózgu wywołany przez zakrzepy tętnic mózgowych, udar mózgu z niedowładem połowicznym prawostronnym.
Po udarze tata był całkowicie samodzielny. Przyjmuje leki na nadciśnienie tętnicze. Jakie?
Wklej wypis ze szpitala, pls. (Czytelne zdjęcie dokumentu w formacie JPEG. Pamiętaj o zamazaniu danych osobowych taty.).


2022 - hospitalizacja z powodu infekcji COVID.
Stwierdzono przewlekłą chorobę nerek, przebyty zawał m. serca ściany przedniej i przegrody. Po 5 dniach Tata został wpisany do domu.
Wklej wypis ze szpitala.

W ciągu następnego miesiąca tata narzeka na bóle nóg i coraz mniej chodzi. Dziś tata już nie chodzi samodzielnie w ogóle.


10.11.2023
Hospitalizacja - szpital nr 1


Tata trafił w zeszłym miesiącu do szpitala, w którym stwierdzono cechy schyłkowej niewydolności nerek, hipernatremie, bardzo wysokie D-Dimery (ponad 45 tys.), wysokie parametry zapalne, kreatynina 5.98 mg/dl, GFR 9.12

Rozpoznano cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, tętniaka aorty brzusznej; gruczoł krokowy powiększony niejednorodny; założono cewnik; podano płynoterapię infuzyjną pod kontrolą diurezy, włączono antybiotykoterapię oraz leki przeciwzakrzepowe.
Wklej wypis ze szpitala.


Stan taty szybko zaczął się poprawiać i po 10 dniach, już bez cewnika, tata został wypisany do domu.
Miał kontynuować przyjmowanie antybiotyku Bioracef jeszcze przez 5 dni poza tym miał brać jeszcze Furosemid.

W domu tata zaczął odczuwać jeszcze większy ból przy oddawaniu moczu, myśleliśmy, że to po cewnikowaniu. Zaczął ograniczać picie, żeby nie oddawać za często moczu, przyjmował zapisane leki i zastrzyki przeciwzakrzepowe.

W międzyczasie skontaktowałam się z urologiem prywatnie, który zalecił badanie PSA i badanie moczu.
Jednocześnie, lekarz rodzinny zlecił kontrolne badanie kreatyniny, elektrolitów i morfologii.

Tata zrobił zlecone badania. Oto wyniki:
- kreatynina 7,12 mg/dl
- GFR 8.02
- PSA 12.56 ng/ml

Wklej całość wyników badań laboratoryjnych.

Nie wiem czy wynik PSA jest wiarygodny, bo w dniu badania mocz u taty zatrzymał się całkowicie (po raz pierwszy). To był 12 dzień taty w domu po pobycie w szpitalu.
Czytałam też, że antybiotyk Bioracef/Zinnat (cefuroxim) może znacznie podnieść znacznie poziom kreatyniny.



01.12.2023
Hospitalizacja - szpital nr 2


W tym dniu trafił tata do innego szpitala, przebywa w nim już miesiąc. Liczyliśmy, że skoro urolog nie zdążył Taty obejrzeć prywatnie, to w szpitalu wszystko sprawdzą.
Niestety przez pierwsze dwa tygodnie nie mogliśmy się doprosić o konsultacje urologiczną (tata trafił na oddział wewnętrzny).
Po 13 dniach [pobytu w szpitalu] pani doktor planowała wypisać tatę do domu z cewnikiem.

Ten fragment postu został zmodyfikowany z uwzględnieniem sprostowania i nowe informacje dostarczone przez autorkę wątku. -zb
->
Pani doktor w szpitalu, w którym teraz tata przebywa, potwierdziła, że tata ma duży przerost prostaty. Powiedziała rownież, że nie powinien z poprzedniego szpitala być wypisany bez cewnika. Tata miał dostać skierowanie do poradni urologicznej ponieważ, jak powiedziała Pani doktor, to nie w tym szpitalu zdiagnozowano mu przerost prostaty. Badania PSA nie powtórzono. Z tego co mi wiadomo nie zbadano PSA ani w poprzednim szpitalu, ani w tym, w którym teraz tata przebywa.
Na pytanie czy zrobiono badanie PSA i zbadano prostatę, Pani doktor odpowiedziała, że nie, bo w niczym to nam teraz nie pomoże.

Powtórzono natomiast USG jamy brzusznej i okazało się, że tata ma wodonercze a Pani doktor końcu poprosiła o konsultacje urologiczną.
Wklej wypis ze szpitala.




__________________
Post uporządkowałam. Uzupełnij daty i wklej brakujące dokumenty, również opis ostatniego USG (jeśli nim dysponujesz).
Thnx
-zb
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Plaster52 » 01 sty 2024, 00:21

Witaj Katarzyna78.

Na wstępnie postawione pytania otrzymałaś już wskazówki udzielone Ci przez Ad111 oraz Zosię Bluszcz.

Z przekazanych przez Ciebie kolejnych informacji wynika, że problemy urologiczne Taty mogą niestety wynikać z kilku współistniejących schorzeń. =(

Abyś mogła uzyskiwać od nas wiarygodne, wnikliwe i przemyślane odpowiedzi dotyczące postawionych przez Ciebie kwestii, przekaż nam jak najwięcej dokładnych informacji dotyczących stanu zdrowia Twojego Taty. Wklej do swojego następnego posta dokumenty, na które wskazała Zosia Bluszcz zapisami sporządzonymi czcionką koloru fioletowego.
Dokumenty te udostępnij nam po wykonaniu uprzedniej tzw. anonimizacji, czyli zakryciu danych osobowych, koniecznie jako załączniki w formacie JPEG.
Sprawdź czy w dokumentacji medycznej [Taty] są informacje o poprzednio wykonanych badaniach PSA.

Duże znaczenie będzie miał wynik konsultacji urologicznej, której Tato zostanie poddany podczas obecnego pobytu w szpitalu.

Im więcej przekażesz nam szczegółowych i wiarygodnych informacji, tym bardziej nasze sugestie i wskazówki będą oparte na faktach i pozwolą Ci w efekcie na wypracowanie optymalnej ścieżki diagnostyki oraz leczenia Taty.


Pozdrawiam Cie - Plaster
Plaster52
Administrator
 
Posty: 949
Rejestracja: 17 mar 2019, 21:10
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 01 sty 2024, 01:38

Po udarze tata przyjmuje tylko Acard 1x150 mg


________________
Podane daty (thnx) dopisałam do właściwych postów.
Sprawdź czy zmodyfikowany/uzupełniony fragment tekstu jest zgodny z tym co chciałaś przekazać. Thnx
W przyszłości, zamiast kopiować cały post podawaj tylko brakujące informacje, które ja potem przemieszczę do właściwego postu.
Poza tym, od chwili opublikowania postu masz 30' na wprowadzenie poprawek lub uzupełnienie tekstu.
-zb
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Plaster52 » 01 sty 2024, 02:23

@Katarzyna78.

Nie chcę używać bardziej dosadnych określeń jeśli chodzi o poziom leczenia w szpitalu, w którym obecnie znajduje się Twój Tato. Napiszę więc jedynie, że wyjaśnienia udzielone Ci przez lekarkę można określić jako próbę bezdusznego i zarazem fragmentarycznie i bezpodstawnego omijania istoty problemu. =(


Katarzyna78 pisze:Na pytanie czy zrobiono badanie PSA i zbadano prostatę, Pani doktor odpowiedziała, że nie, bo w niczym to nam teraz nie pomoże.

Jeśli Tato nadal przebywa w tym szpitalu, to sugeruję Ci, abyś 2 stycznia z rana udała się do kierującego oddziałem lekarza na spokojną, lecz bardzo stanowczą rozmowę i poprosiła go o rzetelną diagnostykę Taty pod kątem występujących schorzeń urologicznych.

Jeśli włączysz się aktywnie do działań, jest pewna szansa, że wykonana w tym szpitalu diagnostyka pomoże zidentyfikować choroby urologiczne Taty, które są obecnie problemem zdrowotnym wymagającym pilnych działań medycznych.


W wolnej chwili uzupełnij dokumentację Taty, o którą prosiła Cię Zosia Bluszcz.


Pozdrawiam Cię - Plaster
Plaster52
Administrator
 
Posty: 949
Rejestracja: 17 mar 2019, 21:10
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 01 sty 2024, 03:12

@Plaster52

Problem w tym, że w piątek rozmawiałam z Panią doktor kierującą oddziałem, na którym leży tata i to właśnie Pani doktor mi powiedziała, że nie zbadali PSA ani prostaty, bo teraz w niczym im to nie pomoże. Nie mam pojęcia do kogo mam się teraz zwrócić.
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 01 sty 2024, 06:09

2020 r. - tata miał zawał mózgu
2022 r. - hospitalizacja z powodu infekcji COVID.
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 01 sty 2024, 11:12

@Katarzyna78

Poprawiłam daty we właściwym poście.


Katarzyna78 pisze:Pani doktor mi powiedziała, że nie zbadali PSA ani prostaty, bo teraz w niczym im to nie pomoże.

Plaster52 pisze:wyjaśnienia udzielone Ci przez lekarkę można określić jako próbę bezdusznego i zarazem fragmentarycznie bezpodstawnego omijania istoty problemu

Nie wiem w jaki sposób można cokolwiek omijać "fragmentarycznie bezpodstawnie", ale wiem, że odsądzanie pani doktór od czci i wiary jest raczej na wyrost - badanie prostaty i PSA rzeczywiście nic w tej chwili nie wniesie - priorytetem są nerki i, najpewniej, w pierwszym rzucie, wyprowadzenie nefrostomii.

Czy dysponujesz jakimiś dokumentami potwierdzającymi BPH/podającymi rozmiary gruczołu krokowego Taty (np. wynik USG)?


Ad leki:
=> Kwas salicylowy, nie jest lekiem na nadciśnienie, w przypadku takich pacjentów jak Tata, aspirynę stosuje się w celu zmniejszenia krzepliwości krwi.
=> Cefuroxim jest eliminowany przez nerki, dawka leku powinna być zatem odpowiednio obniżona u pacjentów z niewydolnością nerek.


pzdr
zosia

PS Gdzie tata mieszka/jest hospitalizowany?
zosia bluszcz
 
Posty: 11472
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: kinaszle » 01 sty 2024, 17:19

Witajcie.

Na pytanie, czy podpęcherzowa przeszkoda może prowadzić do niewydolności nerek - Zosia już odpowiedziała odpowiednim cytowaniem.

Miałem kilku pacjentów, u których doszło do uszkodzenia nerek w wyniku zastoju spowodowanego przerostem prostaty i zawężeniem światła cewki moczowej przez prostatę. Zwykle niewydolność nerek narasta powoli i niezauważalnie, pomijając występujące problemy z oddawaniem moczu. Oczywiście, że po usunięciu cewnika chorego powinno się obserwować przez kilka dni lub przekierować na oddział urologiczny celem dalszej diagnostyki i być może zaplanowania elektroresekcji przezcewkowej. Oczywiście obrazowanie musi być bez podawania kontrastu, bo nerki można by było zupełnie uszkodzić.

Zatrzymanie moczu zupełne jest wskazaniem do przyjęcia do szpitala w trybie pilnym (urologia) i próbą założenia przez urologa cewnika drogą klasyczną, czasem po specjalnej prowadnicy. Jeżeli się to nie udaje, zakłada się zwykle, w pierwszej kolejności wkłucie nadłonowe, a następnie próbuje się rozwiązać problem dlaczego do zatrzymania moczu doszło, jaka jest przyczyna. A przerost prostaty lub rak prostaty są rozważane w pierwszej kolejności. Ale to może być też przyczyna w pęcherzu moczowym i cewce moczowej w odcinku poza pęcherzowym.

Zapewnienie odpływu moczu - odbarczenie wodonercza oraz odpowiednie postępowanie - nawadnianie i wymuszanie oddawania moczu, przy zabezpieczonym pasażu, czyli odpływie moczu, często prowadzi do częściowej normalizacji czynności nerek. Co do niewydolności nerek, to oprócz poziomu kreatyniny i GFR ważny jest poziom potasu we krwi, bo jego wysoki poziom powyżej 6 mmol/l zwykle decyduje o doraźnym wykonaniu dializy. Wysoki poziom potasu jest niebezpieczny, bo może wpłynąć na zwolnienie akcji serca, a to może spowodować ciężki stan kardiologiczny, np. blok zupełny, co może wymagać elektrostymulacji.


Padło ważne pytanie - gdzie mieszkacie?
kinaszle
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 maja 2018, 10:04
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Plaster52 » 01 sty 2024, 18:07

Witaj Katarzyna78.


Uzupełniając treść mojego postu, który być może wydał się nie dość zrozumiały nie tylko dla Zosi Bluszcz, chcę ponownie wskazać iż powodem problemu z nerkami Twojego Taty może być m.in. bardzo znaczący rozmiar prostaty.
Stąd też pomijanie zbadania wielkości prostaty i poziomu PSA, w trakcie obecnego pobytu Taty w szpitalu, w mojej ocenie nie można nazwać całościowym podejściem do zdiagnozowania przyczyny dolegliwości urologicznych Taty. =(


@Katarzyna - przeczytaj bardzo uważnie informacje i wskazówki przekazane Ci przez naszego Kolegę Kinaszle.


Pozdrawiam Cie - Plaster
Plaster52
Administrator
 
Posty: 949
Rejestracja: 17 mar 2019, 21:10
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 01 sty 2024, 19:38

Witajcie.


W piątek Pani Ordynator powiedziała, że parametry nerkowe taty poprawiły się, niestety w lewej nerce nadal znajduje się niewielka ilość moczu.
Tata ma anemie, dostał krew i wygląda na to, że poczuł się trochę lepiej, wcześniej przesypiał całe dnie.
Cały czas się zastanawiam czy gdyby nie zwlekali prawie dwa tygodnie z konsultacją urologiczną, gdyby ktoś zbadał ten przerost prostaty to czy doszłoby do wodonercza?

Niestety nie posiadam żadnych dokumentów podających rozmiary gruczołu krokowego taty.

Czytałam, że Zinnat jest wydalany przez nerki, tata nie miał obniżonej dawki, przyjmował 500 mg co 12 godzin.
Mieszkamy nad morzem, gmina Rewal, tata w tej chwili przebywa w szpitalu w Gryficach.

Po przyjęciu do pierwszego szpitala:
Sód 159 mM/L
Potas 4.38 mM/L

Przed wypisem ze szpitala:
Sód 136 mM/L
Potas 4.73 mM/L

Przed pobytem w drugim szpitalu:
Sód 133 mM/L
Potas 5.14 mM/L
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: kinaszle » 01 sty 2024, 20:31

@Katarzyna78

Piszesz, że stan Taty się poprawił. To dobrze. Z tego wynika ze najpewniej założono cewnik do pęcherza moczowego? Potwierdź czy tak jest.

Niewielki zastój w nerce nie jest jakimś dużym problemem, ale oczywiście wymaga kontroli. Ważny jest kontrolny wynik kreatyniny bo potas jest OK.

Nie demonizujmy wielkości gruczołu krokowego. Można mieć powiększony gruczoł krokowy z niewielkim zawężaniem światła cewki moczowej lub odwrotnie - stosunkowo nieznacznie powiększony gruczoł, ale z istotnym zawężeniem. Ja tak miałem.

Teraz ważne wyleczenie do końca infekcji, utrzymanie drożności dróg moczowych, poprawa czynnosci nerek, badania obrazowe brzucha i miednicy oraz ewentualnie zabiegi na prostacie w połączeniu z farmakoterapią. Nie znamy faktów więc to tylko nasze spekulacje i domysły.

Jeżeli jest podejrzenie nowotworu (o dowolnej lokalizacji) pacjent powinien mieć wystawioną kartę DiLO (Tata również) - co to jest, poczytaj w internecie.
pzdr L
kinaszle
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 maja 2018, 10:04
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Patrycja » 03 sty 2024, 14:13

Katarzyna78 pisze:Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją, że nieleczony przerost prostaty doprowadził do niewydolności nerek?

Witaj Katarzyna,
Mój tata w tamtym roku trafił do szpitala z niewydolnością krążenia i okazało się, że z przerostu prostaty (guz) ma wodonercze. Założony miał cewnik na 4 miesiące - zaczął także hormonoterapię. Wodonercze ustąpiło szybko - po około 2 tygodniach, po założeniu cewnika.

Pozdrawiam,
Patrycja
16.09.2022 - hospotalizacja, PSA 72 ng/ml; 11.10.22 - biopsja Gleason3+4; 15.11 PET-PSMA - meta do kości i węzłów chłonnych; 18.11.22 PSA - 87,25 ng/ml oraz testosteron 741,65 ng/gl; 22.11.22 - pierwszy zastrzyk z Firmagon(120) oraz Apo-Flutam; 07.12 - radioterapia 8Gy. 21.12.2022 - Firmagon, PSA: 2,02 ng/ml
18.01.2023 - Firmagon, PSA: 0,820 ng/ml
20.02.2023 - Firmagon, PSA 0,544 ng/ml
15.03.2023 - ELIGARD PSA 0,226 ng/ml
13.06.2023 - ELIGARD PSA 0,114 ng/ml
22.08 - badanie PSA- 0,268 ng/ml
30.08.2023 - ELIGARD PSA 0.268 ng/ml
22.11.2023 - PSA 0,212 ng/ml, ELIGARD - podanie
14.02.2024 - PSA 0,258 ng/ml, ELIGARD - podanie
08.05.2024 - PSA 0,298 ng/ml, ELIGARD - podanie
Patrycja
 
Posty: 99
Rejestracja: 02 paź 2022, 21:45
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Plaster52 » 06 sty 2024, 17:15

Witaj Katarzyna78.

Czy możesz nam udzielić aktualnych informacji o stanie zdrowia Twojego Taty?
Czy nadal przebywa w szpitalu w Gryficach?

Pozdrawiam Cię - Plaster
Plaster52
Administrator
 
Posty: 949
Rejestracja: 17 mar 2019, 21:10
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 06 sty 2024, 21:50

Witam serdecznie.

Tata nadal przebywa w szpitalu. Niestety od tygodnia się z nim nie widziałam, jest zakaz odwiedzin, podobno na oddziale jest covid.
Martwię się, nie mam pojęcia ile to będzie trwało a tata jest niezaszczepiony. W poniedziałek zadzwonię do lekarki i mam nadzieję, że czegoś się dowiem.

Pozdrawiam
Katarzyna
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Plaster52 » 06 sty 2024, 22:42

@ Katarzyna78

Dziękuję Ci za błyskawiczną odpowiedź. :)

Informacja o zakażeniach Covidem na oddziale brzmi niepokojąco i, niestety, może być dodatkowym problemem. =(
Czy Tato nigdy nie był szczepiony przeciwko Covid 19, czy też masz na myśli brak aktualnego szczepienia przeciwko wariantowi Kraken?

Poinformuj nas o ustaleniach jakie uzyskasz w toku jutrzejszej rozmowy z lekarką.

Pozdrawiam Cię - Plaster
Plaster52
Administrator
 
Posty: 949
Rejestracja: 17 mar 2019, 21:10
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 07 sty 2024, 00:12

Tata nigdy nie był szczepiony przeciwko Covid 19.

Pozdrawiam
Katarzyna
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: kinaszle » 07 sty 2024, 11:44

Bądźmy dobrej myśli. Pacjentów z Covid się w szpitalach izoluje a Twój Tata mógł przechorować już wcześniej skąpo objawowo. Głową do góry.
kinaszle
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 maja 2018, 10:04
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 06 lut 2024, 19:36

Witam.

Miesiąc temu pisałam, że jest zakaz odwiedzin na oddziale z powodu covidu. Po czasie okazało się, że żadnego covidu nie było, za to część pacjentów, w tym mój tata, zostali zarażeni bakterią Klebsiella pneumoniae. Tata od trzech tygodni przebywa na sali reżimowej, znaleźli tę bakterie u niego w moczu. Kiedy zobaczyłam tatę po miesiącu niewidzenia to właściwie go nie poznałam, byłam w szoku. Tata zawsze był szczupły, ważył ponad 60 kg a w tej chwili myślę, że nie waży wiecej niz 50 kg.

Na szczęście (nie wiem z jakiego powodu) trzy tygodnie temu tacie został przydzielony inny lekarz prowadzący. Już po pierwszej rozmowie z tym lekarzem odetchnełam z ulgą. Myślę, że gdyby tatę prowadził ten lekarz od początku to już dawno by był w domu, a tak minęło już ponad 2 miesiące odkąd leży w tym szpitalu. W tej chwili tata już nie ma tej bakterii, niestety potem pojawiło się wiele innych, przyjął sporo antybiotyków. Ma mieć teraz zrobiony posiew i jak będzie wszystko w porządku, to w najbliższym czasie zostanie wypisany z cewnikiem do domu.

Dopiero po rozmowie z nowym lekarzem prowadzącym ponownie zbadano PSA i dzisiaj się dowiedziałam, że wyszło 8 ng/ml.
Poza tym żadnych innych badań prostaty na razie nie zrobiono, więc nadal nic niewiadomo. Podczas dzisiejszej rozmowy Pan doktor mówił, że skontaktuje się z urologiem, więc mam nadzieję, że w najbliższym czasie czegoś się dowiem.

Pozdrawiam
Katarzyna
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 07 lut 2024, 10:22

PSA ciągle wysokie, choć w stosunku do poprzedniego wyniku, 12 ng/m, trochę spadło.

Uważam, że tata powinien mieć wykonane MRI prostaty, aby określić wielkość prostaty, potwierdzić BPH, wyeliminować raka. Należy podjąć diagnostykę w tym zakresie, bo jak widzę, poza stwierdzeniem niewydolności nerek, nikt się w tym kierunku nie pochylił.

Oczywiście na ten moment najważniejsze jest pozbycie się zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae. To wyjątkowo wredna bakteria, trudna do leczenia i oporna na większość antybiotyków. Życzę dużo zdrowia dla taty. Dokarmiajcie go, bo wychudzony i osłabiony organizm ma mniej siły do walki.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6943
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Patrycja » 07 lut 2024, 11:41

Witaj Katarzyna.

Mój tata mial tę samą bakterię. Sama szukałam w róznych źródłach, najlepszym antybiotykiem okazał się MONURAL - do wypicia przed snem. Tutaj nie ma co patrzeć na lekarzy, trzeba działać samemu. Wchodzić z drzwiami, nasza służba zdrowia to DRAMAT!
16.09.2022 - hospotalizacja, PSA 72 ng/ml; 11.10.22 - biopsja Gleason3+4; 15.11 PET-PSMA - meta do kości i węzłów chłonnych; 18.11.22 PSA - 87,25 ng/ml oraz testosteron 741,65 ng/gl; 22.11.22 - pierwszy zastrzyk z Firmagon(120) oraz Apo-Flutam; 07.12 - radioterapia 8Gy. 21.12.2022 - Firmagon, PSA: 2,02 ng/ml
18.01.2023 - Firmagon, PSA: 0,820 ng/ml
20.02.2023 - Firmagon, PSA 0,544 ng/ml
15.03.2023 - ELIGARD PSA 0,226 ng/ml
13.06.2023 - ELIGARD PSA 0,114 ng/ml
22.08 - badanie PSA- 0,268 ng/ml
30.08.2023 - ELIGARD PSA 0.268 ng/ml
22.11.2023 - PSA 0,212 ng/ml, ELIGARD - podanie
14.02.2024 - PSA 0,258 ng/ml, ELIGARD - podanie
08.05.2024 - PSA 0,298 ng/ml, ELIGARD - podanie
Patrycja
 
Posty: 99
Rejestracja: 02 paź 2022, 21:45
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 07 lut 2024, 12:14

Dzień dobry.

Dziękuję za podpowiedź. Niestety nie możemy dokarmiać taty w szpitalu, bo od dwóch miesięcy jest żywiony przez zgłębnik nosowo-żoładkowy, ma dietę przemysłową. Czy przez tak długi czas może być żywiony w ten sposób? Tata dosłownie niknie w oczach. Bakterii Klebsiella pneumoniae tata już nie ma, ale pojawiają się inne bakterie.

Tata jest zacewnikowany już od ponad dwóch miesięcy. Jeżeli chodzi o prostatę, to poza [pomiarem] PSA nic przez ten czas nie zrobiono. Z tego co wiem, w opisach badań, które tata miał zrobione w ciągu dwóch miesięcy (USG jamy brzusznej i rezonans) nie ma nawet jednego zdania o prostacie.
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 07 lut 2024, 13:02

No to faktycznie sytuacja nieciekawa. Tata pewnie tak wyjałowiony po kuracji na Klebsiella pneumoniae, że łapie kolejne bakterie. Powinien mieć wprowadzoną suplementację wzmacniającą układ odpornościowy, a nie kolejne silne antybiotyki. Może źle, równolegle.

No, ale przy karmieniu przez sondę to raczej w grę nie wchodzi. Dlaczego tata jest tak karmiony? Jest tak wycieńczony, że nie może sam jeść?
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6943
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Patrycja » 07 lut 2024, 13:13

Ja nie wiem co musiałoby się wydarzyć, żeby coś się zmieniło w polskich szpitalach, to jest dramat. Mój tata też leżał na kardiologii - utrwalone migotanie przedsionków i tam odkryte zostało wodonercze, PSA powyżej 100 ng/ml, ale nic też z tym nie zrobili, NIC! Nawet cewnika nie założyli. Wszystko później poprzez kłotnie, wymuszanie leczenia - dało się, dało! Tutaj wielkie podziękowania do Zosi i Kemoturf - poprowadzili mnie.

Ja codziennie byłam u taty, spotykałam się z ordynatorem, wymusiłam na nich leczenie Taty.
16.09.2022 - hospotalizacja, PSA 72 ng/ml; 11.10.22 - biopsja Gleason3+4; 15.11 PET-PSMA - meta do kości i węzłów chłonnych; 18.11.22 PSA - 87,25 ng/ml oraz testosteron 741,65 ng/gl; 22.11.22 - pierwszy zastrzyk z Firmagon(120) oraz Apo-Flutam; 07.12 - radioterapia 8Gy. 21.12.2022 - Firmagon, PSA: 2,02 ng/ml
18.01.2023 - Firmagon, PSA: 0,820 ng/ml
20.02.2023 - Firmagon, PSA 0,544 ng/ml
15.03.2023 - ELIGARD PSA 0,226 ng/ml
13.06.2023 - ELIGARD PSA 0,114 ng/ml
22.08 - badanie PSA- 0,268 ng/ml
30.08.2023 - ELIGARD PSA 0.268 ng/ml
22.11.2023 - PSA 0,212 ng/ml, ELIGARD - podanie
14.02.2024 - PSA 0,258 ng/ml, ELIGARD - podanie
08.05.2024 - PSA 0,298 ng/ml, ELIGARD - podanie
Patrycja
 
Posty: 99
Rejestracja: 02 paź 2022, 21:45
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 07 lut 2024, 14:00

Gdy tata trafił do szpitala miał kreatyninę na poziomie 7 mg/dl i już w domu nie chciał jeść, jadł bardzo mało, więc pewnie w szpitalu było podobnie.
Na pewno też był problem z nawodnieniem, bo tata nie lubi pić wody, w domu pije głównie soki.

Od początku stosunek lekarki prowadzącej [do Taty] był, delikatnie mówiąc, lekceważący, dlatego po pierwszej rozmowie z nowym lekarzem naprawdę poczułam ulgę.
Wiem już dlaczego ten oddział ma głównie złe opinie, w internecie jest ich sporo, co odkryłam niestety jak mój tata już tam trafił.
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata 76l. PSA 12.56ng/ml BPH, wodonercze

Nieprzeczytany postautor: Katarzyna78 » 09 lut 2024, 20:34

Witam.

Dzisiaj byłam u taty i rozmawiałam z lekarzem, dosłownie wykłóciłam się, żeby jak najszybciej wypisał tatę do domu. Tata wygląda jeszcze gorzej niż wcześniej, przy oddechu słychać charczenie w płucach.

Pan doktor powiedział, że w moczu już nie ma bakterii, w poniedziałek zbada CRP i jeżeli nie będzie wysokie, wypisze tatę do domu.
O PSA powiedział, że może być podwyższone od cewnika. Czy faktycznie może być tak wysokie PSA od cewnikowania?

Stwierdził, że nie mogą zbadać prostaty, bo tata nie chodzi, więc nie mają jak.
Przyznaję, że już odpusciłam, chcę żeby tata wrócił jak najszybciej do domu. Jest tak osłabiony i wychudzony, że nie ma sensu, żeby dłużej był w tym szpitalu.
Znajdę jakiegoś urologa i umowię tatę na wizytę prywatnie.
Katarzyna78
 
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2023, 03:34
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do NASZE HISTORIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Gosia, KamilKra, Kori, Lusi, skowronek, szandor i 496 gości

logo zenbox