45l.PSA 15ng/ml PI-RADS 2 prostatitis

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

45l.PSA 15ng/ml PI-RADS 2 prostatitis

Nieprzeczytany postautor: Rafal » 26 maja 2023, 14:02

Dzień dobry,

Jestem nowym użytkownikiem.

Rok 2023 jest dla mnie rokiem przeglądu mojego organizmu i z tego właśnie powodu odwiedziłem, miedzy innymi, urologa.
Samo badanie przez lekarza - per rectum, USG przez powłoki brzuszne - OK. Wklej raport z wizyty jako załącznik, pls.


Na początku kwietnia (dokładna data?) wykonałem morfologie plus inne badania, m.in. PSA.
Ku mojemu zdziwieniu wyszło 15 ng/ml - szok.
Reszta badań m w tym OB (7) OK.

Zacząłem wiec czytać, co mogło byc powodem [tak wysokiego PSA].
Nie mam kompletnie żadnych inny objawów klinicznych typu mikcje w nocy, czeste oddawanie moczu itd.
Jedynie co mi przyszło do głowy, to jazda na rowerze (zaczał sie sezon z uwagi na ładniejsza pogode), aczkolwiek nie jestem zadnym kolarzem, jezdze z córka, do tego dzien przed badaniem uprawiałem seks, ale zastanawiam się czy to az tak mogło wpłynać na wynik PSA.

Udałem sie z tym wynikiem [PSA] do lekarza, zostałem przebadany jeszcze raz (per rectum, USG) przez innego lekarza niz poprzednio, wszystko OK. Wklej raport z wizyty jako załącznik.
Powiedział, ze mam odczekać 3-4 tyg. i powtórzyc badanie [PSA].

Po ok. 4 tyg. data? wynik PSA 15 ng/ml.

Wiec powrót do lekarza (znowu inny), który z kolei skierował mnie na rezonans, bo stwierdził, ze to najprawdopodobniej rak prostaty.
Oczywiscie zrobiłem co nalezy i dzis mam wynik który wyglada tak:


Data badania?
MRI


DANE KLINICZNE:
PSA 15ng/ml.
TECHNIKA BADANIA:
badanie mpMRI gruczołu krokowego na aparacie 3T – sekwencje T1, T2, DWI oraz dynamiczna po podaniu SK - ocena
wg PIRADS v.II 1
OPIS:
Gruczoł krokowy o wymiarach: RL 40mm, AP 30 mm, CC 44mm – objętość 27,6 ml.
PSA density 0,543 ng/ml.
Budowa strefowa zachowana.
Guzkowy przerost strefy przejściowej PIRADS II.
W strefie obwodowej klinowate obszary obustronnie na wszystkich poziomach zwrócone szeroką podstawą do torebki, hipointensywne w T2, o umiarkowanie obniżonej intensywności sygnału na mapie ADC, bez podwyższenia sygnału w DWI. Nie ma istotnej ogniskowej restrykcji dyfuzji podejrzanej o złośliwy proces rozrostowy.
W obecnym badaniu MR - obraz zmian zapalnych PIRADS 2. '
Okołogruczołowa tkanka tłuszczowa jest nienacieczona.
Pęcherzyki nasienne wolne.
Mięśnia dna miednicy bez zmian naciekowych.
Węzły chłonne i kości w uwidocznionym zakresie bez zmian podejrzanych o meta.
Pęcherz moczowy prawidłowy.
WNIOSKI: w obecnym badaniu MR PIRADS w - obraz zmian zapalnych w strefie obwodowej.

Wklej zdjęcie opisu jako załącznik.

I teraz moje pytanie, co dalej. Wizytę oczywiście mam umówioną, ale już sam nie wiem co mam myśleć i jakie zrobić dalsze kroki?
Bardzo proszę o ocene wyniku i poradę.
Z góry dziękuje.
Rafal
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2023, 12:56
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: 45l.PSA 15ng/ml PI-RADS 2 prostatitis

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 26 maja 2023, 15:22

Witaj na forum.

Uzupełnij brakujące daty, wklej brakujące dokumenty, zastąp przepisany tekst zdjęciem dokumentu.

Dziwne jest, że żaden z 3 lekarzy nie wpadł na pomysł skierowania Cię na badanie moczu i nasienia z posiewem i antybiogramem.
Zrób te badania, bo stan zapalny masz (patrz opis MRI), zapewne przewlekły i, tak jak piszesz, bezobjawowy.
Bakteryjne zapalenie prostaty, może być leczony (i wyleczony) przy pomocy antybiotyków.

pzdr
zosia
zosia bluszcz
 
Posty: 11438
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do NASZE HISTORIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], mruk, stefano i 387 gości

logo zenbox