Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 29 gru 2020, 22:09

Dzień dobry.

U mojego Taty (rocznik 1954, 66 lat) właśnie zdiagnozowano raka prostaty.

Poniżej krótka historia badań:

Tata od lat był pod opieką i nadzorem urologa. Badania PSA mniej więcej co 6 miesięcy, TRUS raz w roku, DRE również.
PSA podwyższone od lat, diagnoza na podstawie wyżej wymienionych badań: łagodny przerost prostaty


03.2020 - PSA 5.2 ng/ml


07.2020
TRUS

brak zmian nowotworowych, objętość stercza 60 cm3, gruczolak dwupłatowy strefy przejściowej o wym 45x28mm, pęcherzyki nasienne prawidłowe, pozostałe organy bez zmian,


10.2020 - PSA 7,9 ng/ml

Ze względu na elewację PSA skierowanie na MRI.



Data 17.12.2020

MRI


mri gr 1.jpg

mri gr 2 17.12.jpg



Skierowanie na biopsję.

09.12.2020
OPIS TRUS


trus bx 9.12.jpg



BIOPSJA - HISTOPATOLOGIA

bx gr 9.12.jpg



Tata zdecydowany jest na RP z wykorzystaniem da Vinci w Mazovii w Warszawie i na 11.01.2021 zaplanowaną ma konsultację przedoperacyjną.
Wiemy o dr Salwie, ale nie wzbudza on ani zaufania Taty ani mojego, głównie ze względu na to, że operuje tam sam i ma robota na wyłączność czyli nikogo nie uczy.


Przeczytałam sporo wątków na forum i nasunęło mi się kilka wątpliwości, dlatego chciałabym skorzystać z doświadczenia forumowiczów.

1. Obecnie jesteśmy całkowicie poza NFZ-em, wszystkie badania robione były prywatnie. Myślę jednak, że dobrze byłoby założyć Tacie kartę DiLO.
W jaki sposób można to zrobić? Czy jeśli Tata pójdzie do lekarza rodzinnego prywatnie to on może taką kartę założyć?

2. Niestety, Tata trochę leczy się sam, tzn. po wyniku biopsji, zamiast skonsultować wyniki biopsji u jakiegoś urologa, zapisał się od razu na wizytę przedoperacyjną [w Mazovii.]

W innych wątkach czytałam, że forumowicze nawet z tak nisko złośliwymi rakami mieli od razu skierowania na scyntygrafię i TK.
Czy to jest standardowa ścieżka? Warto te badania zrobić przed operacją?

3. Czy po wycięciu prostaty standardowym postępowaniem jest radioterapia miejscowa, czy wchodzi ona tylko, jeśli PSA nie będzie wystarczająco spadać?


Trzy lata temu zmarł mój teść, miał nowotwór pęcherza moczowego (prostaty też, [Gleason (?)] 7, ale to nie rak prostaty go zabił). Po operacji dostaliśmy info, że węzły chłonne (wycięte) są czyste i wszystko jest ok i nie potrzebuje radioterapii. 4 miesiące później wyszły przerzuty do kości. Teść zmarł po roku od operacji. Tym razem chcę mieć pewność, że robimy absolutnie wszystko, żeby zabezpieczyć się przed rozwojem choroby.

Jeśli możecie polecić też jakiegoś bardzo dobrego urologa-onkologa, który oferuje konsultacje online, to będę bardzo wdzięczna.
Na razie planuję konsultację u dr Marczyńskiego ze Szpitala Praskiego, ale może jest ktoś inny godny uwagi.

Na koniec chciałabym bardzo mocno uściskać wszystkich forumowiczów i podziękować za opisanie zarówno swoich historii jak i pomoc innym. Dodaje to otuchy :)


PS: Załączę wyniki badań w formie skanów w weekend, wtedy będę u rodziców i zeskanuję całą dokumentację. Na razie mam tylko MMSy na których niewiele widać. OK, zamieszczone dokumenty wkleję do bieżącego postu. -zb
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kangur__2007 » 30 gru 2020, 03:46

grilka pisze:Tata zdecydowany jest na RP z wykorzystaniem da Vinci w Mazovii w Warszawie i na 11.01.2021 zaplanowaną ma konsultację przedoperacyjną.
Wiemy o dr Salwie, ale nie wzbudza on ani zaufania Taty ani mojego, głównie ze względu na to, że operuje tam sam i ma robota na wyłączność czyli nikogo nie uczy.

Grilka, całkowite nieporozumienie.

Robot jest warty tylko tyle, co biegłość jego operatora. Mówiąc w uproszczeniu, każdy może sobie kupić młotek, ale nie każdy potrafi nim dobrze wbijać gwoździe. Im więcej operacji chirurg wykonał robotem, tym lepsze wyniki dla każdego następnego pacjenta. Chirurg operujący robotem da Vinci osiąga pełną kompetencję dopiero po wykonaniu minimum 200-250 całkowicie samodzielnych operacji, a przedtem kilkudziesięciu operacji pod nadzorem bardziej doświadczonego operatora. Żeby zdobytą kompetencję utrzymać, chirurg musi samodzielnie wykonywać co najmniej 40 prostatektomii rocznie.

To jest tak samo, jak z pilotowaniem najnowocześniejszych samolotów pasażerskich - zanim pilot zostanie kapitanem i będzie mu wolno dowodzić samolotem i załogą w lotach za pasażerami, musi się najpierw długo uczyć w symulatorze, potem długo latać jako drugi pilot pod dowództwem doświadczonego kapitana potem zdać egzaminy przed komisją doświadczonych kapitanów, potem wykonać loty kontrolne na oczach nabardziej doświadczonego kapitana swojej linii lotniczej, i dopiero potem może być mowa o powierzeniu mu pełnej odpowiedzialności za samolot za 150 milionów dolarów i życie kilkuset pasażerów. Jak już dostanie licencję kapitańską, to żeby ją utrzymać, musi w ciągu każdgo kolejnego roku wylatać jako kapitan pewną liczbę godzin.


Worth the cost? A closer look at the da Vinci robot’s impact on prostate cancer surgery
https://www.nature.com/articles/d41586-020-01037-w



To, że dr Salwa ma robota na wyłączność, to jest duży komplement, a nie zarzut. Robot kosztuje 2,5 do 3,5 mln dolarów i nie każdemu się go powierza. Salwa ma na koncie ponad 1000 wykonanych prostatektomii robotycznych. Czy tobie zależy na jak najlepszym wyniku dla Taty, czy na tym, żeby ktoś się na twoim Tacie uczył – bo możesz trafić na początkującego operatora robota, o nieznanej nikomu kompetencji?

Dr Salwa pracuje według modelu zachodniego – koncentruje się na tym, i tylko na tym, co robi najlepiej, czyli na robotycznej chirurgii prostaty.
Konkurencyjnym ośrodkom w Polsce często wydaje się, że wystarczy zapłacić dwa i pół miliona dolarów za robota, a sukces chirurgiczny sam przyjdzie. Nic bardziej błędnego, decyduje doświadczenie operatora.

Przemyśl to. Kiedy mnie operowano w 2007 roku, roboty dopiero wchodziły w szersze użycie. Mogłem wybrać robota u chirurga, który wykonał nim 200 operacji, albo konwencjonalną prostatektomię metodą otwartą u chirurga, który wykonał 1400 takich operacji. Wybrałem to drugie i nigdy nie przyszło mi żałować. Dziś coraz wiecej chrurgów wykonuje operacje wyłacznie robotem, ale zasada pozostała ta sama – im więcej operacji na koncie, tym lepsze szanse na dobry wynik dla każdego następnego pacjenta.
KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2cN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (wtedy – poniżej progu czułości analitycznej 0,04, teraz – poniżej progu czułości analitycznej 0,01)

lipiec 2022 - PRAWIE 15 LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(tzn.poniżej progu czułości analitycznej mojego laboratorium, czyli 0,01 ng/ml)
Cała historia, opisana współcześnie, jest pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72041707,,Prostata_australijska.html?v=2
Awatar użytkownika
kangur__2007
 
Posty: 2318
Rejestracja: 27 wrz 2008, 15:39
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 30 gru 2020, 09:33

grilka pisze: Wiemy o dr Salwie, ale nie wzbudza on ani zaufania Taty ani mojego, głównie ze względu na to, że operuje tam sam i ma robota na wyłączność czyli nikogo nie uczy.

To bardzo dziwne co piszesz. Przecież po to płacisz duże pieniądze prywatnie, aby mieć najlepszego operatora z możliwych, który cała operację wykona osobiście.



grilka pisze: Obecnie jesteśmy całkowicie poza NFZ-em, wszystkie badania robione były prywatnie. Myślę jednak, że dobrze byłoby założyć Tacie kartę DiLO.
W jaki sposób można to zrobić? Czy jeśli Tata pójdzie do lekarza rodzinnego prywatnie to on może taką kartę założyć?

Jeżeli Tata przedstawi lekarzowi rodzinnego wynik PSA i wynik biopsji z wystawieniem karty DiLO nie powinno być kłopotu. Ale trudno powiedzieć czy ona cokolwiek w dzisiejszych czasach przyspieszy.



grilka pisze:W innych wątkach czytałam, że forumowicze nawet z tak nisko złośliwymi rakami mieli od razu skierowania na scyntygrafię i TK.
Czy to jest standardowa ścieżka? Warto te badania zrobić przed operacją?

Nie wiem czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy. Jeśli może, to niech Tata weźmie skierowanie i wykona TK poza NFZ-em. Scyntygrafii przy PSA 8 ng/ml i Gleasonie 3+3 w ogóle nie ma sensu wykonywać.



grilka pisze:Czy po wycięciu prostaty standardowym postępowaniem jest radioterapia miejscowa, czy wchodzi ona tylko, jeśli PSA nie będzie wystarczająco spadać?

Radykalna prostatektomia ma na celu wyleczenie pacjenta z raka. PSA po takiej operacji powinno być poniżej progu wykrywalności i wtedy żadna RT nie jest potrzebna.



grilka pisze:Jeśli możecie polecić też jakiegoś bardzo dobrego urologa-onkologa, który oferuje konsultacje online, to będę bardzo wdzięczna.
Na razie planuję konsultację u dr Marczyńskiego ze Szpitala Praskiego, ale może jest ktoś inny godny uwagi.

Na tym etapie żaden onkolog nie jest Tacie potrzebny.
zosia bluszcz
 
Posty: 11382
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 30 gru 2020, 12:33

grilka pisze: Wiemy o dr Salwie, ale nie wzbudza on ani zaufania Taty ani mojego, głównie ze względu na to, że operuje tam sam i ma robota na wyłączność czyli nikogo nie uczy.

Pytałaś o to? Wiem, że wdrażanych jest tam kilku specjalistów. Nie odpowiem, czy już wykonują samodzielne operacje, czy tylko pod nadzorem lub w części. Dr Salwa jest szefem zespołu. Jest to też najbardziej doświadczony w daVinci Polak pracujący w kraju. Ale oczywiście kwestia "wzbudzania zaufania" jest bardzo ważna i nie chcę na siłę do kogoś przekonywać.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6883
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 30 gru 2020, 12:57

Dziękuję za odpowiedzi.

Wiem, że dr Salwa ma jakąś afiliację z tym forum, bo wspominał je w swoich wywiadach, i wiem, że na pewno wielu forumowiczów zawdzięcza mu zdrowie i życie - rozumiem to. Ale twierdzenie, że wszędzie indziej operują kiepsko jest krzywdzące i nieuzasadnione. Dr Szopiński, który jest głównym operatorem w Mazovii, ma za sobą kilkaset operacji RP plus inne operacje za pomocą robota. Samych RP wykonuje ok. 100 rocznie i relacje pacjentów są również bardzo pozytywne. Przecież to nie jest tak, że jak się idzie gdzieś poza Medicover, to operuje jakiś lekarz no-name tuż po studiach... Operacja, nawet za pomocą da Vinci, to nie jest tylko jeden człowiek a cały zespół. Po to są asysty, żeby zwiększyć szanse na udaną operację, nawzajem się kontrolować. Ja osobiście korzystałam wielokrotnie ze szpitala Medicover i byłam bardzo zadowolona z opieki tam, ale jak miałam problem urologiczny 2 lata temu to zupełnie nie potrafili mi jeszcze pomóc, bo dopiero zabierali się do tworzenia urologii. Tata zdecydował się na Mazovię jeszcze zanim w ogóle powiedział nam (mi i bratu) o podejrzeniu raka, tam też robił biopsję (u dr Keller).


zosia bluszcz pisze:Radykalna prostatektomia ma na celu wyleczenie pacjenta z raka. PSA po takiej operacji powinno być poniżej progu wykrywalności i wtedy żadna RT nie jest potrzebna.

No tak, tylko że właśnie teść miał radykalną cystektomię i teoretycznie węzły były czyste, kościec czysty, więc brak radio. Efekt: przerzuty do kości po kilku miesiącach i śmierć po roku. Zaręczam, że jak się coś takiego przejdzie, to "powinno" zdecydowanie już nie wystarcza.


zosia bluszcz pisze:Na tym etapie żaden onkolog nie jest Tacie potrzebny.

Tu bardziej chodzi o to, jakie badania należy wykonywać, jak często i kiedy, żeby jak najwcześniej zdiagnozować, że jednak jest potrzebny.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 30 gru 2020, 13:05

kemoturf pisze:Pytałaś o to? Wiem, że wdrażanych jest tam kilku specjalistów. Nie odpowiem, czy już wykonują samodzielne operacje, czy tylko pod nadzorem lub w części. Dr Salwa jest szefem zespołu. Jest to też najbardziej doświadczony w da Vinci Polak pracujący w kraju. Ale oczywiście kwestia "wzbudzania zaufania" jest bardzo ważna i nie chcę na siłę do kogoś przekonywać.

Nie rozmawiałam z nimi, opieram się na tym, co piszą na swoich stronach i co Salwa mówił w wywiadach.

Z tym zaufaniem to - trochę niestety - jest tak, że Tata uważa, że osoba bez tytułu naukowego na pewno jest dużo gorsza od kogoś z tytułem naukowym. Najchętniej zapisuje się do profesorów. Próbowałam mu tłumaczyć, że profesor, który zajmuje się przerostem prostaty (jest zapisany do prof. Mora) może wiedzieć mniej niż lekarz z doktoratem, który koncentruje się na raku, ale to niewiele daje. No, ale właśnie ze względu na to zaplecze profesorsko-doktorskie w Mazovii jest ona dla Taty pod względem komfortu psychicznego dużo lepszym wyborem.

Nie kwestionuję tego, że dr Salwa jest dobrym operatorem i lekarzem, ale ich strona wygląda trochę jak reklama jego osoby a nie kliniki. Plus jego żona jako "konsjerż", tak trochę jakby się kupowało bilet do filharmonii gdzieś - mnie to też razi, więc rozumiem, dlaczego Tata odrzucił tę opcję.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 30 gru 2020, 13:25

grilka pisze:Wiem, że dr Salwa ma jakąś afiliację z tym forum, bo wspominał je w swoich wywiadach, i wiem, że na pewno wielu forumowiczów zawdzięcza mu zdrowie i życie - rozumiem to. Ale twierdzenie, że wszędzie indziej operują kiepsko jest krzywdzące i nieuzasadnione.

Tak dr Salwa jest związany z forum, bo pomagał wielu pacjentom, jeszcze w Gronau, a dodatkowo bierze udział w różnych forumowych inicjatywach i konferencjach. Natomiast nikt nie twierdził, że wszędzie indziej operują kiepsko. Przeczytaj to co napisałem. Pisałem, że to najbardziej doświadczony Polak operujący w kraju.


grilka pisze:Z tym zaufaniem to - trochę niestety - jest tak, że Tata uważa, że osoba bez tytułu naukowego na pewno jest dużo gorsza od kogoś z tytułem naukowym.

Paweł Salwa jest dr n medycznych.


grilka pisze:ich strona wygląda trochę jak reklama jego osoby a nie kliniki.

Bo tak na prawdę to chirurg operuje i najważniejsze jest jego nazwisko.


grilka pisze:Plus jego żona jako "konsjerż", tak trochę jakby się kupowało bilet do filharmonii gdzieś - mnie to też razi, więc rozumiem, dlaczego Tata odrzucił tę opcję.

Pani Salwa taką rolę pełniła w Gronau, pomagając językowo i mentalnie pacjentom w czasie pobytu w klinice. Wielu pamięta jej uśmiech i ogromną pomoc.
Tak też zostało po ich powrocie.

Tak jak napisałem, macie prawo do wyboru operatora, tym bardziej, że za to płacicie i nikogo nie chcę przekonywać, że dr Salwa to jedyne wyjście w kwestii RARP. Chciałem tylko wyjaśnić wątki, które podnosisz, bo argumenty nie są do końca zasadne. Myślę, że nie ma co bić piany i dalej roztrząsać tej sprawy.

Wybraliście operatora, a zatem życzę udanej onkologicznie operacji bez skutków ubocznych.
Proszę, abyście zamieścili na forum wyniki pooperacyjne PSA i histopatologię. Rolą forum jest pomoc chorym i edukacja w zakresie raka prostaty.
Na pewno wielu przydadzą się te dane w wyborze drogi leczenia.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6883
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 30 gru 2020, 14:07

kemoturf pisze: Natomiast nikt nie twierdził, że wszędzie indziej operują kiepsko. Przeczytaj to co napisałem. Pisałem, że to najbardziej doświadczony Polak operujący w kraju.

Jak to pisałam, to Twojego posta jeszcze nie widziałam, tu akurat odnosiłam się do posta kangura np. "Czy tobie zależy na jak najlepszym wyniku dla Taty, czy na tym, żeby ktoś się na twoim Tacie uczył – bo możesz trafić na początkującego operatora robota, o nieznanej nikomu kompetencji?". Przecież to tak nie wygląda, wszędzie wybiera się swojego chirurga.

Rozumiem, że większości osób może się podobać albo przynajmniej nie przeszkadzać podejście dr Salwy, dla nas po prostu może ono jest zbyt "amerykańskie".
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Paweł1968 » 30 gru 2020, 14:19

@grilka
Jestem zmuszony Pani uświadomić, że liczni pacjenci czytający Pani post chcieliby, właśnie tak, "po amerykańsku", być potraktowani przez Pana Doktora Pawła Salwę. Niestety, wielu z nas z różnych, często niezależnych od nas powodów, tego nie doświadczyło i nie doświadczy.
Z wyrazami szacunku,
Pozdrawiam serdecznie,
Paweł
Rok urodzenia 1968.
PSA-listopad 2019 6.9.BIOPSJA-9 stycznia 2019: prostate volume 24 cc,TRUST appearance:MRI-right peripheral lobe lesion.Ultrason-mid peripheral zone biopsed x3. CLINICAL diagnosis: carcinoma of prostate. SPECIMEN:PROSTATE needle biopsies (core number 1 closest to nick on sponge).Macroscopy : 1.Right :number of cores 6.Total length of cores:78mm. 2
Left,number of cores 6.Total length of cores:75mm.
MICROSCOPY: 1.(Right) MALIGNANT. No. of cores MALIGNANCY:6/6 .Tumour type:ACINAR ADENOCARCINOMA.Gleason grade: PREDOMINANT 4 SECONDARY:3.Gleason score: 4+3=7 / PIN :absent,Intraductal Carcinoma:absent. PERINEURAL INFILTRATION:Absent. EXTRA PROSTATIC EXTENSION:absent. Extent of disease: 65% 2.(Left) INFLAMMATION:MILD patchy CHRONIC inflammation Prognostic grade group: 3 .NM BONE WHOLE BODY 17/02/2020 bones clear of metastasis.Preadmission ,COLORECTAL and URLOGY,on Friday 17th of April 2020.Z 17 kwietnia,ze względu na Covid-19, moje badanie przed potencjalną operacją przełożone na 6 maja 2020.
LPR odbyła 6 czerwca 2020.Oczekuję na wyniki pooperacyjne.Jutro minie czwarty tydzień po operacji.
PSA, lipiec 2020 : 0.1, PSA,październik 2020 : 0,1,styczeń 2021,nadal poniżej 0.1,kwiecień 2021,PSA nadal poniżej 0.1, PSA z dnia 7 lipca 2021,rowniez 0.1 w zaokrągleniu, gdyż od tutejszych "medyków " nie dowiem się czy wzrasta czy utrzymuje się ciągle na poziomie 0.1.Dobre i to.W październiku 2021-PSA ciągle na poziomie 0.1 lub nieco niżej. Kolejne badanie w styczniu 2022.
7/01/22- PSA <0.1, 5/04/22-PSA <0.1, 6 lipca 2022 PSA
<0.1, Październik 2022 <0.1,styczeń 2023 <0.1,kwiecień 2023 <0.1,sierpień 2023 <0.1, wrzesień 2023 PSA 0.0103,XII 23'<0.1
Paweł1968
 
Posty: 267
Rejestracja: 01 lut 2020, 12:02
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 30 gru 2020, 15:14

Paweł1968 pisze: liczni pacjenci czytający Pani post chcieliby, właśnie tak, "po amerykańsku", być potraktowani przez Pana Doktora Pawła Salwę.

Rozumiem to. Ale mam też wrażenie, że ciężko tutaj przekazać, że Tacie ta forma zupełnie nie odpowiada...
Ciężko oddać się w ręce lekarza, do którego nie ma się przekonania, szczególnie w takim momencie.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 30 gru 2020, 15:39

grilka pisze:Ciężko oddać się w ręce lekarza, do którego nie ma się przekonania, szczególnie w takim momencie.

Pisałem, że rozumiem i szanuję decyzję :)
Bez zaufania i przekonania do kompetencji i sposobu działania lekarza trudno oddać w jego ręce swoje zdrowie i życie.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6883
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Paweł1968 » 30 gru 2020, 15:49

@grilka
Zdecydowanie tak. Zaufanie jest istotne.

Jak ktoś tu już wcześniej napisał, to forum pełni dla wielu funkcję edukacyjną, dla innych jest miejscem, w którym można podyskutować o naszych, gladiatorskich problemach. Natomiast wyboru metod leczenia a szczególnie miejsca, w którym mamy się poddać leczeniu, nikt nam nie ma zamiaru narzucać.

Nazwisko Pana Doktora pojawia się na forum setki razy, w 99.99% w samych superlatywach.
Dla mnie, powtórzę po raz kolejny, byłby to szczyt marzeń aby mnie operował. Niestety wiosenno -letni lockdown pokrzyzował moje plany.
Operował mnie [w ramach NHS-u brytyjski] profesor urolog, który sam podjął taką decyzję, że się mną zajmie.
Tak więc, bywa i tak, że nie mając wpływu na to kto ma nas operować, dostajemy się w ręce tych najlepszych. Ale nie tytuły odgrywają tu najważniejszą rolę. Przynajmniej nie dla mnie.

Raz jeszcze, pozdrawiam

PS. Tytułomania jest przerażająca, ale niczego się z tym nie zrobi.
Rok urodzenia 1968.
PSA-listopad 2019 6.9.BIOPSJA-9 stycznia 2019: prostate volume 24 cc,TRUST appearance:MRI-right peripheral lobe lesion.Ultrason-mid peripheral zone biopsed x3. CLINICAL diagnosis: carcinoma of prostate. SPECIMEN:PROSTATE needle biopsies (core number 1 closest to nick on sponge).Macroscopy : 1.Right :number of cores 6.Total length of cores:78mm. 2
Left,number of cores 6.Total length of cores:75mm.
MICROSCOPY: 1.(Right) MALIGNANT. No. of cores MALIGNANCY:6/6 .Tumour type:ACINAR ADENOCARCINOMA.Gleason grade: PREDOMINANT 4 SECONDARY:3.Gleason score: 4+3=7 / PIN :absent,Intraductal Carcinoma:absent. PERINEURAL INFILTRATION:Absent. EXTRA PROSTATIC EXTENSION:absent. Extent of disease: 65% 2.(Left) INFLAMMATION:MILD patchy CHRONIC inflammation Prognostic grade group: 3 .NM BONE WHOLE BODY 17/02/2020 bones clear of metastasis.Preadmission ,COLORECTAL and URLOGY,on Friday 17th of April 2020.Z 17 kwietnia,ze względu na Covid-19, moje badanie przed potencjalną operacją przełożone na 6 maja 2020.
LPR odbyła 6 czerwca 2020.Oczekuję na wyniki pooperacyjne.Jutro minie czwarty tydzień po operacji.
PSA, lipiec 2020 : 0.1, PSA,październik 2020 : 0,1,styczeń 2021,nadal poniżej 0.1,kwiecień 2021,PSA nadal poniżej 0.1, PSA z dnia 7 lipca 2021,rowniez 0.1 w zaokrągleniu, gdyż od tutejszych "medyków " nie dowiem się czy wzrasta czy utrzymuje się ciągle na poziomie 0.1.Dobre i to.W październiku 2021-PSA ciągle na poziomie 0.1 lub nieco niżej. Kolejne badanie w styczniu 2022.
7/01/22- PSA <0.1, 5/04/22-PSA <0.1, 6 lipca 2022 PSA
<0.1, Październik 2022 <0.1,styczeń 2023 <0.1,kwiecień 2023 <0.1,sierpień 2023 <0.1, wrzesień 2023 PSA 0.0103,XII 23'<0.1
Paweł1968
 
Posty: 267
Rejestracja: 01 lut 2020, 12:02
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 30 gru 2020, 21:26

Dzięki za zrozumienie :)

Czytam dalej historie forumowiczów i narzuciły mi się jeszcze następujące pytania:

- czy prostata Taty (ok. 60ml wg TRUS, 56ml wg MRI) wg Waszych doświadczeń kwalifikuje się jeszcze do wycięcia da Vinci?
Z tego, co widzę, to ten rozmiar jest już dość duży.

- Tata jest chyba mocno nastawiony na to, że uda mu się zachować funkcje seksualne, a z tego, co widzę, to bardzo różnie to bywa.
Na razie nie będę go uświadamiać na siłę, ale czy po operacji można jakoś wspomóc rehabilitację (także w zakresie trzymania moczu)?
Coś w rodzaju rehabilitacji uroginekologicznej, tylko oczywiście dla mężczyzn.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 30 gru 2020, 22:36

grilka pisze:czy prostata Taty (ok. 60ml wg TRUS, 56ml wg MRI) wg Waszych doświadczeń kwalifikuje się jeszcze do wycięcia da Vinci? Z tego, co widzę, to ten rozmiar jest już dość duży.

Prostata powiększona, ale nie jakoś ogromnie. Normalna to 25ml. Bywają 180ml. Spokojnie do RARP się nadaje.


grilka pisze:Tata jest chyba mocno nastawiony na to, że uda mu się zachować funkcje seksualne, a z tego, co widzę, to bardzo różnie to bywa.

Wielu już pisało te słowa, że funkcje seksualne są możliwe do utrzymania, ale nigdy w takim zakresie jak przed operacją. Przy RARP szanse są większe, ale ta sprawa jest w rękach operatora, którą już tu wałkowaliśmy. Operator musi oddzielić prostatę od oplatających ją nerwów i naczyń. Przy operacji zawsze na pierwszym miejscu powinna być stawiana doszczętność onkologiczna, więc nie zawsze jest to możliwe, czasami pozostawia się te struktury jednostronnie.

Nie wiem w jakiej tato jest formie ogólnej i jak u niego obecnie wyglądają te sprawy. Osoby wysportowane, w dobrej kondycji, mają większe szanse na powrót do sprawności seksualnej. Funkcje seksualne można też wspomagać tabletkami, szczególnie w pierwszym okresie. Powszechnie przyjmuje się, że sprawy seksualne mogą się normować nawet do roku po operacji.


grilka pisze:Na razie nie będę go uświadamiać na siłę, ale czy po operacji można jakoś wspomóc rehabilitację (także w zakresie trzymania moczu)? Coś w rodzaju rehabilitacji uroginekologicznej, tylko oczywiście dla mężczyzn.

Tak rehabilitacja może dużo wnieść zarówno w zakresie trzymania moczu, jak i sprawności seksualnej. Warto skorzystać z profesjonalistów zajmujących się tym tematem.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6883
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: szandor » 30 gru 2020, 23:00

grilka pisze:Tata zdecydowany jest na RP z wykorzystaniem da Vinci w Mazovii w Warszawie i na 11.01.2021 zaplanowaną ma konsultację przedoperacyjną.
Wiemy o dr Salwie, ale nie wzbudza on ani zaufania Taty ani mojego, głównie ze względu na to, że operuje tam sam i ma robota na wyłączność czyli nikogo nie uczy.

Jestem w wieku Twojego taty i nasze „parametry” są podobne. W grudniu 2015 r dowiedziałem się, że mam raka, a 2 miesiące później miałem RARP w Gronau.
W tym nieszczęściu miałem dużo szczęścia, bo:

1- Była to wczesna diagnoza,
2- Wchodząc na ścieżkę leczenia trafiłem na dr Salwę.

Nie wnikając w szczegóły, gdybym mógł cofnąć czas, parę kilka moich poczynań bym zmodyfikował, ale na 200 % oddałbym się ponownie w ręce dr S.
Janusz

PS. Należy/najlepiej zacząć ćwiczenia mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu już teraz, przed operacją.
ur. 1954
2008-PSA 4,081; 2010-PSA 4,31; 2011-PSA 4,10; 2012-PSA 6,01; 2013-PSA 4,10
VII 2013 -biopsja -ujemna
6.11.2014-PSA 7,65; 17.02.2015-PSA 7,80; 12.06.20151-PSA 6,98; 22.10.2015-PSA 5,50; 30.11.2015-PSA 4,10
13.12.2015-biopsja fuzyjna w Gronau, wynik: T1c Nx Mx Gleason 3+3=6 (PSA-3,75)
09.02.2016 RARP(da Vinci) w PZ Gronau diagnoza pT2a PN0(0/14) MxR0 Gleason 3+3=6, objętość guza 0,09 ml/0,21% C61,9;8140/3 tylko w prawym płacie,
otoczki okołonerwowe, pęcherzyki nasienne, węzły chłonne, po obu stronach wolne od nowotworu
przed operacją 08.02.2016-PSA 3,67, 4 dni po 13.02.2016-PSA 1,05
PSA
lab nr 1 ........................................lab nr 2
06.04.2016 - 0,08 ng/ml..............06.04.2016 - 0,091 ng/ml
25.05.2016 - 0,07 ng/ml..............25.05.2016 - 0,089 ng/ml
18.08.2016 - 0,09 ng/ml
20.11.2016 - 0,01 ng/ml
07.02.2017 - 0,09 ng/ml
04.04.2017 - 0,09 ng/ml
19.06.2017 - 0,07 ng/ml
10.08.2017 - 0,19 ng/ml..............11.08.2017 - 0,091 ng/ml
22.09.2017 - 0,14 ng/ml..............22.09.2017 - 0,081 ng/ml
21.11.2017 - 0,04 ng/ml..............20.11.2017 - 0,910 ng/ml rozrzut 2200 %
01.02.2018 - 2 lata po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml ?????
09.05.2018 - 27 m. po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml ?????
22.11.2018 - 33 m. po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml ?????
04.03.2019 - 3 lata po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml ?????
07.08.2019 - 3,5 roku po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml , T=719 ng/dl
06.02.2020 - 4 lata po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml , T=818 ng/dl
13.08.2020 - 4,5 roku po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml , T=797 ng/dl
05.01.2021 - 5 lat po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml , T=880 ng/dl, w 4 labie PSA=0,00
12.08.2021 - 5,5 roku po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml , T=859 ng/dl
01.03.2022 - 6 lat po RARP w 3 labie w LCO .......PSA<0,03 ng/ml , T=818 ng/dl
22.09.2022 - 6,75 lat po RARP w 1 labie w Luxmed .......PSA<0,025 ng/ml
szandor
 
Posty: 345
Rejestracja: 01 kwie 2016, 19:33
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: leonardo556 » 31 gru 2020, 00:41

grilka pisze:Tata zdecydowany jest na RP z wykorzystaniem da Vinci w Mazovii w Warszawie i na 11.01.2021 zaplanowaną ma konsultację przedoperacyjną.
Wiemy o dr Salwie, ale nie wzbudza on ani zaufania Taty ani mojego, głównie ze względu na to, że operuje tam sam i ma robota na wyłączność czyli nikogo nie uczy.

Pierwsze z cytowanych zdań jest jasne i precyzyjne, informuje o podjętej decyzji. Operacja da Vinci w renomowanej klinice Mazovia jest wyborem jak najbardziej trafnym. Po co jednak Szanowna Pani to drugie zdanie? Czyżby jednak były jakieś wątpliwości, które należy wyeliminować poprzez dyskredytację rozwiązania alternatywnego?


Ale twierdzenie, że wszędzie indziej operują kiepsko jest krzywdzące i nieuzasadnione. Dr Szopiński, który jest głównym operatorem w Mazovii, ma za sobą kilkaset operacji RP plus inne operacje za pomocą robota. Samych RP wykonuje ok. 100 rocznie i relacje pacjentów są również bardzo pozytywne. Przecież to nie jest tak, że jak się idzie gdzieś poza Medicover, to operuje jakiś lekarz no-name tuż po studiach...

A kto Szanowna Pani twierdzi, że gdzie indziej operują kiepsko? Na tym forum z utęsknieniem czekamy na pojawienie się wielu świetnych ośrodków wykonujących RP da Vinci. Być może takie już są, ale uczestnicy forum o nich nie wiedzą ani o nich nie piszą.
Maciejek był operowany w Mazovii, a pozostali w znakomitej większości w Gronau lub Medicover. Nie wiem dlaczego zadowoleni pacjenci Mazovii omijają nasze forum szerokim łukiem. Dlatego też poprosimy o rzetelny opis pobytu i operacji Taty w Mazovii.


Nie kwestionuję tego, że dr Salwa jest dobrym operatorem i lekarzem, ale ich strona wygląda trochę jak reklama jego osoby a nie kliniki. Plus jego żona jako "konsjerż", tak trochę jakby się kupowało bilet do filharmonii gdzieś - mnie to też razi, więc rozumiem, dlaczego Tata odrzucił tę opcję.

A ja zupełnie nie rozumiem zarówno Pani jak i Pani Taty. Nie oglądałem ich strony, widzę jednak pewną niekonsekwencję. Z jednej bowiem strony takie komercyjne i amerykańskie, a z drugiej próba ocieplenia wizerunku poprzez żonę pełniącą rolę konsjerża też się nie spodobała.
Podejmowanie decyzji na podstawie tak drugorzędnych cech jest dla mnie niezrozumiałe. Czy aby nie za duże wymagania stawiane świetnemu chirurgowi?
Ma być jeszcze doskonałym organizatorem, marketingowcem i nauczycielem?

Na zakończenie wspomnę, że ja siedem lat temu, byłbym szczęśliwy mając takie dylematy jakie są Państwa udziałem.

Rekomendowałbym także troszkę więcej pokory w podejściu do przeciwnika jakim jest rak.
PSA Taty nie jest wcale takie niskie, a Gleason potrafi zmienić się radykalnie w histopatologii pooperacyjnej. Właśnie wynik oceny histopatologicznej usuniętej prostaty będzie decydujący jeśli chodzi ewentualną radioterapii.
ur. 1956 PSA 5,2 Gleason 7, sierpień 2013
RP Da Vinci 9 październik 2013 , pT3a pN0 (0/13) R0, Gleason: 4(75%) + 3(25%) = 7
PSA - 0,003 - 28.11.2013, 28.11.2014
PSA - 0.008, 0.012, 0.018 odpowiednio styczeń, lipiec, październik 2015
PSA - 0.044 22 luty, 0,038 13 lipiec 2016, 0,103 23 listopad 2016, 0,476 14 lipiec 2017, 0,55 październik 2017
wycięcie 50 węzłów Da Vinci , UICC: pT3a pN1 (1/63) R0, PSA 0,31 październik 2017, PSA 0,7 marzec 2018
IMRT TrueBeam, 22x2,6 Gy = 57,2 Gy, maj 2018 + bikalutamid 50 mg (kwiecień ,maj, czerwiec)
PSA - 0,341 - 0,310 - 0,234 - 0,212 - 0,188 - 0,154 (15.03.2019) - 0,142 (31.07.2019) - 0,148 (19.12.2019)
0,248 (19.02.2020) - 0,337 (21.04.2020) - 0,466 (03.07.2020) - 0,518 (27.07.2020) - 0,947 (10.11.2020)
IMRT Truebem 3x5=15 Gy - naświetlanie prewencyjne ginekomastii - 12.11.2020, bikalutamid 50 mg
PSA - 1,04 (12.20) - 0,127 (04.21) - 0,126 (06.21) - 0,159 (08.21), bikalutamid 100 mg, 0,08 (10.21)
PSA - 0,063 (12.21) 0,081 (01.22) 0,054 (03.22) 0,069 (04.22) 0,102 (07.22) 0,141 (10.22) bikalutamid stop
PSA - 0,874 (05.12.22), 1.1 (30.12.22) bikalutamid 150 mg start
PSA - 0,326 (02.02.23), 0,202 (8.05.23), 0,228 (29.07.23), 0,338 (14.09.23), 0,755 (4.12.23) bikalutamid stop darolutamid start
PSA - 0,411 (12.02.24)
leonardo556
 
Posty: 476
Rejestracja: 17 paź 2013, 18:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 31 gru 2020, 01:33

Szanowny Panie leonardo,

leonardo556 pisze:Po co jednak Szanowna Pani to drugie zdanie? Czyżby jednak były jakieś wątpliwości, które należy wyeliminować poprzez dyskredytację rozwiązania alternatywnego?

Żeby od razu ukrócić dyskusje "a dlaczego nie Medicover" co jak widać się zupełnie nie udało.


leonardo556 pisze:A kto Szanowna Pani twierdzi, że gdzie indziej operują kiepsko?

kangur__2007


leonardo556 pisze:A ja zupełnie nie rozumiem zarówno Pani jak i Pani Taty.

No na to nic nie poradzę, ale też nie jest moim celem w życiu wyjaśnianie wszystkim przyczyn decyzji mojej rodziny.


leonardo556 pisze:Rekomenduję także troszkę więcej pokory w podejściu do przeciwnika jaki jest rak. PSA Taty nie jest wcale takie niskie, a Gleason potrafi zmienić się radykalnie w histopatologii pooperacyjnej. Właśnie histopatologia będzie decydująca w sprawie ewentualnej radioterapii.

Ten tekst jest po prostu ohydny. Pokory wszyscy mamy bardzo dużo. Dlatego od miesiąca nic nie robię, tylko czytam o możliwościach diagnozy i terapii.
Nie potrzebuję tutaj ładowania do głowy, że rak jest poważną sprawą, jak mało złośliwy miałby być. Przypominam, że rak zabrał mi już teścia, więc wiem, jak wygląda umieranie na raka i jestem zdeterminowana, żeby zrobić wszystko, żeby się to nie powtórzyło.

Przyszłam na to forum po pomoc i poradę, post Szanownego Pana nic w tej materii nie wnosi, za to jest pasywno-agresywny. Dobra robota.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 31 gru 2020, 01:42

szandor pisze:Należy/najlepiej zacząć ćwiczenia mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu już teraz, przed operacją.

Dziękuję za poradę. Powiem mamie, żeby spróbowała przekonać Tatę do ćwiczeń. Niestety w obecnym momencie jest w dość kiepskiej kondycji psychicznej i wszedł w tryb "nie będę nic robić, dopóki profesor mi nie powie" (próbowałam namówić go na TK). W innych wątkach czytałam, że chorzy czasem się tak zamykają w sobie. Może pomoże wyznaczenie terminu operacji.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: 55 zbyszko » 31 gru 2020, 05:31

Jutro zaczyna się dziś.
Jesteście szczęśliwi mogąc mieć dylemat gdzie i jak się operować, ja niestety nie miałem tyle szczęścia.
Po prostu to wytnijcie i tyle.
2016 kwiecień. mam 61 l. ur. 1955r
Psa 51,1 Gleason 7 +9 =? zajętość 60% i 80% CT2NoMO c-61 nowotwór złośliwy.
Eligard + flutamid
Konsultacje szpital woj Bielsko-Biala Hormonoterapia i Radioterapia
Leczenie BCO
Radioterapia .Po zakończeniu
Psa -0,388
Psa-3, 970 16,05 2018 Skierowanie na badanie PET
PET Nowe ogniska węzły chłonne aorty brzusznej i śledzionej
8 cykli Docetakselu - leczenie paliatywne
Psa 1,720 - po zakończeniu chemi
07 01 2019 Radioterapia na węzły chłonne
Psa 9, 390 Następne badanie po radioterapi.
Psa 2,130 28 03 2019r + Eligard
Psa 1,540 09,05, 2019 + Eligard
Psa 4,540 01,08 2019r PROGRESJA
Psa 7,590 22 08 2019
TK i Scyntografia wklejona
Psa 7,590 mg\ml 03 09 2019
Testosteron 0,16 mg\ml 03 09 2019
Psa 10,770 ng\ml
20 09 2019r Enzalutamid Xtandi 1...........
Psa 2,139ng\ml 17 10 2019 Enzalutamid -Xtandi 2.....+Eligard
Psa 1,100 ng\ml 14 11 2019 Elzutamid-Xtandi 3.......... op
Psa 0,785 ng\ml 12 12 2019 Elzutamid-Xtandi 4..........opScyntografia i Tk przeżuty kręgosłup Th8
Psa 0,774ng\ml 05 03 2020 Xtandi 7 op.02,04 8i 9 op Xtandi skie. TK i SCYN. wizyta 28 05.
Psa 1, 120 ng\ml 28 05 20r XTANDI op 10 test, 0,199
Psa 1, 25 ng/ml 25 06 20r XTANDI OP 11 i 12
Psa 1,75 ng\ml 20 08 20r Xtandi op .13 skier TK
Psa 2,2 ng\ml 17 09 20 Xtandi op 14
Psa 2,39 ng/ml 15 10 20 2 op xtandi
Psa 4,27 ng\ml 10,12,20 1 op Xtandi
Psa 4,23 ng\ml 7 01 21r 1 op Xtandi
Psa 4,97ng\ml 4 02 21r 2 op Xtandi
Psa 7,410 ng\ml 01.04.21 2 op Xtandi
Psa 9,970ng\ml 27.05.21 1op Xtandi +Eligard
Psa 12,370 Tes- 0,64 16 .09. 21 Xtandi + Xandrela
Psa 16,850 14 10 21r Xtandi
16 11 2021 Psa 23 .000ng/ml
Psa 24,300 14.12.2021 koniec Xtandi
Psa 29,500ng ,ml 04,01,2022 początek Docetakselu
Psa 21,070 ng/ml 27 05 2022 r 15 wlew Docetaxel
I oczywiście ZOMIKOS I DIPHERELINE CO 3 MC.
Psa 20,080 ng/ml 15 07 2022r 19 Docetakselu 137,25 mg. Zomikos.Diphereline
Psa 36, 300 ng /ml 12 08 2022 20 Docetakselu
Psa 85, 464 ng\ml 07 09 2022 Koniec chemi.Zomikos. Konsultacje ?
Psa168,300ng/ml 15,11. 2022 Diphereline
---- 20 12 2022r Karboplatyna 186mg, -Gemcytabina 1480mg zomikos
Psa 624 .000 18 01 2023 r
Psa 931.000 ng/ml 28 ,04 ,2023r Gem Carbo
Psa 765 .000 ng \ ml 16 06 23r.
Psa 872,000 ng\m 11 07 2023 r Gem Carbo -
55 zbyszko
 
Posty: 285
Rejestracja: 12 kwie 2017, 17:03
Blog: Wyświetl blog (2)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kangur__2007 » 31 gru 2020, 05:58

leonardo556 pisze:A kto Szanowna Pani twierdzi, że gdzie indziej operują kiepsko?

grilka pisze:kangur__2007

Konkrety poproszę. Uprzejmie proszę wskazać w mojej notce odpowiedni cytat, w którym twierdzę, że gdzie indziej operują kiepsko.
KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2cN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (wtedy – poniżej progu czułości analitycznej 0,04, teraz – poniżej progu czułości analitycznej 0,01)

lipiec 2022 - PRAWIE 15 LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(tzn.poniżej progu czułości analitycznej mojego laboratorium, czyli 0,01 ng/ml)
Cała historia, opisana współcześnie, jest pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72041707,,Prostata_australijska.html?v=2
Awatar użytkownika
kangur__2007
 
Posty: 2318
Rejestracja: 27 wrz 2008, 15:39
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: leonardo556 » 31 gru 2020, 11:28

grilka pisze:
leonardo556 pisze:Rekomenduję także troszkę więcej pokory w podejściu do przeciwnika jakim jest rak. PSA Taty nie jest wcale takie niskie, a Gleason potrafi zmienić się radykalnie w histopatologii pooperacyjnej. Właśnie histopatologia będzie decydująca w sprawie ewentualnej radioterapii.

Ten tekst jest po prostu ohydny. Pokory wszyscy mamy bardzo dużo. Dlatego od miesiąca nic nie robię, tylko czytam o możliwościach diagnozy i terapii.
Nie potrzebuję tutaj ładowania do głowy, że rak jest poważną sprawą, jak mało złośliwy miałby być. Przypominam, że rak zabrał mi już teścia, więc wiem, jak wygląda umieranie na raka i jestem zdeterminowana, żeby zrobić wszystko, żeby się to nie powtórzyło.
Przyszłam na to forum po pomoc i poradę, post Szanownego Pana nic w tej materii nie wnosi, za to jest pasywno-agresywny. Dobra robota.

Wiele swoich tekstów z tego forum bym wyrzucił ale nie akurat ten. Rozumiem Pani zdenerwowanie chorobą Taty proszę jednak wziąć pod uwagę, że jest tutaj więcej osób czasami w bardzo trudnej sytuacji, trzeba ważyć co się pisze (mea culpa). Chciałbym aby mój wpis kończył niepotrzebne bicie piany. Dalej już tylko merytoryczna pomoc, na którą Pani i Tata możecie liczyć.
ur. 1956 PSA 5,2 Gleason 7, sierpień 2013
RP Da Vinci 9 październik 2013 , pT3a pN0 (0/13) R0, Gleason: 4(75%) + 3(25%) = 7
PSA - 0,003 - 28.11.2013, 28.11.2014
PSA - 0.008, 0.012, 0.018 odpowiednio styczeń, lipiec, październik 2015
PSA - 0.044 22 luty, 0,038 13 lipiec 2016, 0,103 23 listopad 2016, 0,476 14 lipiec 2017, 0,55 październik 2017
wycięcie 50 węzłów Da Vinci , UICC: pT3a pN1 (1/63) R0, PSA 0,31 październik 2017, PSA 0,7 marzec 2018
IMRT TrueBeam, 22x2,6 Gy = 57,2 Gy, maj 2018 + bikalutamid 50 mg (kwiecień ,maj, czerwiec)
PSA - 0,341 - 0,310 - 0,234 - 0,212 - 0,188 - 0,154 (15.03.2019) - 0,142 (31.07.2019) - 0,148 (19.12.2019)
0,248 (19.02.2020) - 0,337 (21.04.2020) - 0,466 (03.07.2020) - 0,518 (27.07.2020) - 0,947 (10.11.2020)
IMRT Truebem 3x5=15 Gy - naświetlanie prewencyjne ginekomastii - 12.11.2020, bikalutamid 50 mg
PSA - 1,04 (12.20) - 0,127 (04.21) - 0,126 (06.21) - 0,159 (08.21), bikalutamid 100 mg, 0,08 (10.21)
PSA - 0,063 (12.21) 0,081 (01.22) 0,054 (03.22) 0,069 (04.22) 0,102 (07.22) 0,141 (10.22) bikalutamid stop
PSA - 0,874 (05.12.22), 1.1 (30.12.22) bikalutamid 150 mg start
PSA - 0,326 (02.02.23), 0,202 (8.05.23), 0,228 (29.07.23), 0,338 (14.09.23), 0,755 (4.12.23) bikalutamid stop darolutamid start
PSA - 0,411 (12.02.24)
leonardo556
 
Posty: 476
Rejestracja: 17 paź 2013, 18:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 31 gru 2020, 12:13

grilka pisze:Powiem mamie, żeby spróbowała przekonać Tatę do ćwiczeń. Niestety w obecnym momencie jest w dość kiepskiej kondycji psychicznej i wszedł w tryb "nie będę nic robić, dopóki profesor mi nie powie" (próbowałam namówić go na TK). W innych wątkach czytałam, że chorzy czasem się tak zamykają w sobie. Może pomoże wyznaczenie terminu operacji.

Taty rak nie wygląda źle, dlatego trzeba myśleć pozytywnie. Warto tatę wspierać, motywować, może trochę bagatelizować chorobę. Może jakiś wyjazd, choć z tym trudno w dobie ograniczeń. Szanse taty na pozbycie się raka w pierwszym podejściu są na prawdę duże, a jak się sprawy potoczą, zobaczymy. Życzę, aby jak najpomyślniej. Nie ma co w tej chwili fatalizować, PSA niskie, Gleason też, zajętość niewielka. Niektórzy dowiadują się o raku mając PSA 300 ng/ml i dużo więcej.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, o których pisze Szandor, warto robić. Są strony dla kobiet z filmikami. Tak samo mogą ćwiczyć panowie. Warto rozszerzyć zakres ćwiczeń poza tzw zaciskanie zwieracza w seriach 50 a docelowo 100 powtórzeń. To pozwoli na szybszą rehabilitację, szybsze trzymanie moczu. W ogóle warto przed operacją złapać trochę formy, potem to będzie procentowało.

Wielu zakończyło leczenie po udanej operacji czy radioterapii. Czytając wątki na forum trafia się niestety na samych nieszczęśników, którym się z różnych względów nie udało. Ci, którzy wracają na forum i piszą to najczęściej, to ci których wciąż ich walka trwa. Czasami tylko odzywają się Ci co już wygrali.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6883
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Lesli47 » 31 gru 2020, 16:37

Dzień dobry.

Rozumiem, że na 11.01.2021 Tata ma zaplanowaną konsultację przedoperacyjną.
W ubiegłym roku sam byłem pacjentem Szpitala Mazovia i byłem operowany przez dr Szopińskiego tyle, że metodą laparoskopową.
Jeżeli chodzi o samą konsultację przedoperacyjną to przypuszczam, że podobnie jak przy LPR, w przypadku RARP nie będzie to konsultacja jednostopniowa.


Do momentu wejścia na salę operacyjną było tych wizyt cztery. Wszystkie z wybranym chirurgiem operatorem T.Szop.

Wizyta 1- omówienie ewolucji PSA, wyników badań histopatologicznych oraz innych wykonanych badań.
Najważniejszym rezultatem tej wizyty było wydanie skierowania na TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem.
Lekarz wyjaśnił, że jest to konieczne przed samą operacją dla sprawdzenie aktualnego stanu narządów wewnętrznych w tej części ciała.
W tej fazie następuje też ustalenie wstępnego terminu operacji.

Wizyta 2 - Omówienie wyników badania TK oraz ewentualne wydanie skierowania na badania uzupełniające, gdyby zaistniała potrzeba wykluczenia niepewnych wyników w TK. Moim zdaniem należy liczyć się z taką możliwością, bo rzadko wyniki badań TK są jednoznaczne.

Wizyta 3- Zatwierdzenie przez lekarza wyników badań obrazowych oraz omówienie możliwych granic operacji np. z zachowaniem nerwów sterujących erekcją pęczków naczyniowo-nerwowych, itp.
W tym momencie dostajemy także do wypełnienia tzw. Kartę Premedykacyjną. Karta jest szczegółowa, 3 str. danych dot. schorzeń towarzyszących, przebytych zabiegów oraz branych leków.
Ten etap jest przepustką do ostaniej, decydującej fazy przedoperacyjnej, tj. wizyty u anestezjologa.

Wizyta 4 - Konsultacja anestezjologiczna.
Jest to wizyta, która ma miejsce ok. 2 tyg. przed samą operacją i która, jak się zorientowałem, jest decyzją decydującą o [dopuszczeniu pacjenta do] zabiegu.
Lekarz anestezjolog wydaje dyspozycje, które z naszych leków musimy odstawić i kiedy.
Wydaje się też receptę na Neoparin (lek przeciwzakrzepowy).
Tych zaleceń pacjent musi bezwzględnie przestrzegać - na mojej sali był przypadek wykluczenia pacjenta z operacji w danym dniu [z powodu nie zastosowania sie do zaleceń przedoperacyjnych].

Wizyta 5 - Przyjęcie na oddział w celu wykonania operacji.
W dniu przyjęcia na oddział poprzedzającym dzień operacji wykonywane jest badanie krwi.
Potem pozostaje już sama operacja, okres pooperacyjny, obserwacja skutków ubocznych, itd.

Tak to przebiegało w Mazovii w ubiegłym roku i sądzę, że w przypadku RARP procedury będą podobne.


P.S. pacjent wykluczony z operacji miał nieprawidłowe wyniki badań krwi.
Nieprawidłowe wyniki wzięły się prawdopodobnie stąd, że pacjent nie odstawił niektórych leków oraz nie brał Neoparinu.
Powiedział, że tak mu doradził jego lekarz, mówiąc, że to zbędne, dla mnie to wstrząsające.
Skutek był oczywisty, operacja została wstrzymana, pacjent odesłany do domu, prawdopodobnie wyznaczono mu nowy termin.
Ot życie...

Pozdrawiam Tatę i życzę łagodnego przebiegu przygotowań do operacji oraz doszczętnej operacji z zerowym PSA na koniec.

Leszek
ur. 1947:PSA Historia i zabiegi: 01.2007_PSA 0,59 ng/ml;04.2009_PSA 0,383 ng/ml ;02.2013_PSA0,984 ng/ml; 05.2013_PSA1,03 ng/ml; 03.2014_PSA1,080 ng/ml ;05.2014_Kolonoskopia_norma ; 05.2014_Gastroskopia_Gastritis ,leczone ; 04.2015_PSA1,680 ng/ml ;05.2016_PSA1,88 ng/ml 05.2017_PSA2,87ng/ml ;11.2017_(PSA 3,140ng/mlPSA(w) 0,406 ng/ml fPSA/PSA 12,9%) ; < Biopsja nr.1_22.12.2017_ ognisko ASAP > 05.2018_( PSA 3,000 ng/ml (w) 0,346 ng/ml fPSA/PSA 11,5%) ; 11.2018_ (PSA 4,060 ng/ml;PSA(w) 0,46 ng/ml fPSA/PSA 11,3%) ; 01.2019_ ( PSA 4,230 ng/ml;PSA(w) 0,434 ng/ml fPSA/PSA 10,3%) ;02.19 PSA 4,550 ng/ml PSA(w) 0,518 ng/ml fPSA/PSA 11,4%;
mpMRI 01.2019 (Sz.MSW) „ W przedniej części gruczołu w okolicy szczytu , w zakresie AFMS i TZa obu płatów L>P zmiana o wym maks 17mm PIRADS 5„ ; Biopsja nr.2_02.2019 płat lewy i prawy Gl6(3+3); Konsultacja przedoperacyjna TK Jamy brz. 04.2019 „W części przedodźwiernikowej żołądka widoczne pogrubienie ścian ”; EUS 05.2019 z powodu wyniku TK , wynik na żadnym z obrazów TK nie ma patologii w ścianie żołądka. Operacja LRP 12.06.2019 Mazovia dr. T.Szopiński ; Histopatologia " Utkanie raka ogniskowo widoczne jest w skoagulowanej granicy cięcia chirurgicznego w obrębie szczytu (Apex) po stronie prawej i lewej oraz w obrębie płata lewego i prawego.Minimalny margines tkanek zdrowych do pozostałych chirurgicznych granic cięcia : podstawa (Basis) po obu stronach -ponad 3mm. Ponadto przewody z cechami high grade PIN. Naciekania pęcherzyków nasiennych ani nasieniowodów nie stwierdza się. Gl (3+4) pT3a,Nx,Mx,L/V0,R1(komponenta Gl.4 stanowi około 10% utkania raka) " .PSA pooperacyjne: 06.08.2019 <0,006 ng/ml; 25.11.2019_0,008 ng/ml ; 27.02.2020_0,017 ng/ml; 19.03.2020_0,017 ng/ml; 15.06.2020_0,029 ng/ml; 7.07.2020 Rozpoczęcie RT, True Beam 26 fr a 2,5Gy, zakończ.RT 11.08.2020 brak powikłań.PSA po RT 17.11.2020_0,008 ng/ml; 23.02.2021_<0,006 ng/ml; 18.05.2021_<0,006 ng/ml; 23.08.2021_<0,006 ng/ml; 28.12.2021_<0,006 ng/ml, 29.04.2022_<0,006 ng/ml,03.11.2022_<0,006 ng/ml,10.05.2023_<0,006 ng/ml, 03.01.2024_<0,006 ng/ml
Lesli47
 
Posty: 94
Rejestracja: 27 lut 2020, 20:44
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 01 sty 2021, 14:39

Bardzo dziękuję za porady, a Lesli47 za opisanie całego procesu przygotowań do operacji w Mazovii. W niedzielę widzę się z Tatą, to mi daje mocną "podkładkę", żeby namówić go na zmianę wizyty (od razu do dr Szopińskiego zamiast do prof. Mora) i przekonać, że TK i tak będzie musiał zrobić plus ćwiczenia. Wczoraj próbowałam dodzwonić się do Mazovii, ale niestety chyba infolinia nie pracowała.
Lesli47, ile czasu minęło od 1 wizyty do samej operacji?


Kemoturf, dużo czytałam na temat diagnoz z Gleasonem 6. Między innymi o wytycznych w Szwecji. Nie wiem, czy gdzieś na forum jest o tym wzmianka, więc na wszelki wypadek podaję poniżej:
Klasyfikacja raka prostaty niskiego ryzyka:
- Gleason 6 (3+3)
- PSA < 10ng/mL
- gęstość PSA <0.15 ng/mL/cc
- rak niewyczuwalny w badaniu DRE
- 3 lub mniej zajętych wycinków w biopsji
Klasyfikacja raka prostaty bardzo niskiego ryzyka:
- to co powyżej plus:
- 2 lub mniej zajętych wycinków w biopsji
- zajętość raka w wycinki mniej niż 50% LUB rak ograniczony do jednego płata

Ta klasyfikacja trochę się zmienia w zależności od ośrodka.
W Szwecji 80% mężczyzn z takimi wynikami decyduje się na obserwację zamiast operacji. Ale do tego trzeba mieć chyba nerwy ze stali.
Tata na razie spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki, ale zdaję sobie sprawę, że Gleason może być niedoszacowany. Pocieszam się jeszcze tym, że:
- rak jest zupełnie niewidoczny w badaniu TRUS, nawet dr Keller go nie widzi
- wartość wskaźnika ADC z MRI mocno wskazuje na niższe wartości Gleasona

Tymi faktami zamierzam uspokajać Tatę, plus opowiedzieć mu, jak wygląda proces leczenia - na razie niewiele wie, co moim zdaniem dokłada się do zrozumiałego lęku.
Niestety sytuacja z covidem się do tego wszystkiego dokłada, zarówno brak możliwości odprężenia, wyjazdu czy choćby wyjścia gdzieś do kina jak i problemy zawodowe (akurat branża najbardziej dotknięta restrykcjami).

W Nowym Roku życzę Wszystkim forumowiczom jak najwięcej zdrowia i PSA poniżej wykrywalnych wartości :)
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Lesli47 » 01 sty 2021, 17:45

Prof. Igal Mor jest Dyrektorem Zarządzającym w Mazovii i oczywiście przełożonym dr. Szopińskiego.
Dr. Szopiński jest natomiast kierownikiem działu chirurgii robotycznej i laparoskopowej.
Prof. Mor prowadzi także aktywne konsultacje medyczne. Obserwowałem go tylko w czasie porannych obchodów medycznych i moje wrażenie było bardzo pozytywne.

Ja od początku wolałem jednak mieć konsultacje z kimś, kto wykonuje operacje chirurgiczne metodą RARP czy też LPR.
Dla informacji twego Taty, dr Szopiński jest co prawda tylko dr n. med., ale ma ten tytuł od kilkunastu lat.

Dr Szopiński posiada dość ciekawy i swobodny styl prowadzenia konsultacji medycznych, dla jednych być może trudny do zrozumienia, ale jak dla mnie był idealny, bo powodował swobodę i odprężenie w czasie rozmów konsultacyjnych.

Od czasu mojej pierwszej wizyty [u niego] do wejścia na salę operacyjną upłynęly 3 miesiące.

Jestem pewny, że Tata nie uniknie badania TK, bo jest ono ważne dla lekarza, i tym samym dla pacjenta, aby wykluczyć w wynikach z tego badania niejasne konkluzje. To zdanie jest niejasne. O jakie konkluzje chodzi?

Dr Szopiński powiedział mi, że nie wykona operacji jeśli w wynikach badań TK będzie jakikolwiek niejasny p-t. (punkt?)

Badanie TK było dla mnie właśnie powodem przedłużenia się konsultacji przedoperacyjnych o cały miesiąc gdyż musiałem [przed TK (?)] wykonać badania uzupełniające.


A propos techniki operacyjnej czyli RARP, którą Tata wybrał.

Technika operacji będzie na pewno dokładnie omawiana w czasie konsultacji medycznej z dr Szopińskim.
Proponuję zapytać czy w czasie operacji typu RARP wykonują w Mazovii, jeśli tak to w jakich przypadkach, tzw. śródoperacyjne badania histopatologiczne.
Przypuszczam, że wydłuża to czas operacji a być może także i koszt zabiegu.
W czasie moich wizyt dr. Szopińki wspominał o takiej możliwości, ale niestety RARP nie wchodził wtedy dla mnie w rachubę.
Myślę, że jednak warto przedyskutować te szczegóły.

I na zakończenie jeszcze jedna kwestia, przed moją operacją laparoskopową musiałem podpisać zgodę na ewentualne dokończenie operacji metodą otwartą gdyby w czasie operacji laparoskopowej zaszły niespodziewane okoliczności uniemożliwiające kontynuację operacji tą metodą. *)

Czy taka sytuacja jest możliwa podczas RARP? Myślę, że tak, bo co by się stało gdyby cała aparatura uległa awarii?
Warto takie szczegóły wyjaśnić teraz, w czasie konsultacji, aby nie być zaskoczonym w ostatniej chwili być może oczywistym pytaniem.

Powodzenia
Leszek



_______________________
*)
Konieczność konwersji do operacji otwartej w przypadku LPR występuje w ok. 2% przypadków i najczęściej wynika z braku doświadczenia chirurga i/lub niewłaściwej kwalifikacji pacjenta (otyłość, uprzednie operacje brzuszne powodujące zrosty). W przypadku RARP konwersja do LPR/ORP obecnie praktycznie się nie zdarza. A jeśli chodzi o awarię "całej aparatury", to jestem pewna, że firma Intuitive zainstalowała stosowne zabezpieczenia na taką okoliczność.
-zb
ur. 1947:PSA Historia i zabiegi: 01.2007_PSA 0,59 ng/ml;04.2009_PSA 0,383 ng/ml ;02.2013_PSA0,984 ng/ml; 05.2013_PSA1,03 ng/ml; 03.2014_PSA1,080 ng/ml ;05.2014_Kolonoskopia_norma ; 05.2014_Gastroskopia_Gastritis ,leczone ; 04.2015_PSA1,680 ng/ml ;05.2016_PSA1,88 ng/ml 05.2017_PSA2,87ng/ml ;11.2017_(PSA 3,140ng/mlPSA(w) 0,406 ng/ml fPSA/PSA 12,9%) ; < Biopsja nr.1_22.12.2017_ ognisko ASAP > 05.2018_( PSA 3,000 ng/ml (w) 0,346 ng/ml fPSA/PSA 11,5%) ; 11.2018_ (PSA 4,060 ng/ml;PSA(w) 0,46 ng/ml fPSA/PSA 11,3%) ; 01.2019_ ( PSA 4,230 ng/ml;PSA(w) 0,434 ng/ml fPSA/PSA 10,3%) ;02.19 PSA 4,550 ng/ml PSA(w) 0,518 ng/ml fPSA/PSA 11,4%;
mpMRI 01.2019 (Sz.MSW) „ W przedniej części gruczołu w okolicy szczytu , w zakresie AFMS i TZa obu płatów L>P zmiana o wym maks 17mm PIRADS 5„ ; Biopsja nr.2_02.2019 płat lewy i prawy Gl6(3+3); Konsultacja przedoperacyjna TK Jamy brz. 04.2019 „W części przedodźwiernikowej żołądka widoczne pogrubienie ścian ”; EUS 05.2019 z powodu wyniku TK , wynik na żadnym z obrazów TK nie ma patologii w ścianie żołądka. Operacja LRP 12.06.2019 Mazovia dr. T.Szopiński ; Histopatologia " Utkanie raka ogniskowo widoczne jest w skoagulowanej granicy cięcia chirurgicznego w obrębie szczytu (Apex) po stronie prawej i lewej oraz w obrębie płata lewego i prawego.Minimalny margines tkanek zdrowych do pozostałych chirurgicznych granic cięcia : podstawa (Basis) po obu stronach -ponad 3mm. Ponadto przewody z cechami high grade PIN. Naciekania pęcherzyków nasiennych ani nasieniowodów nie stwierdza się. Gl (3+4) pT3a,Nx,Mx,L/V0,R1(komponenta Gl.4 stanowi około 10% utkania raka) " .PSA pooperacyjne: 06.08.2019 <0,006 ng/ml; 25.11.2019_0,008 ng/ml ; 27.02.2020_0,017 ng/ml; 19.03.2020_0,017 ng/ml; 15.06.2020_0,029 ng/ml; 7.07.2020 Rozpoczęcie RT, True Beam 26 fr a 2,5Gy, zakończ.RT 11.08.2020 brak powikłań.PSA po RT 17.11.2020_0,008 ng/ml; 23.02.2021_<0,006 ng/ml; 18.05.2021_<0,006 ng/ml; 23.08.2021_<0,006 ng/ml; 28.12.2021_<0,006 ng/ml, 29.04.2022_<0,006 ng/ml,03.11.2022_<0,006 ng/ml,10.05.2023_<0,006 ng/ml, 03.01.2024_<0,006 ng/ml
Lesli47
 
Posty: 94
Rejestracja: 27 lut 2020, 20:44
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 01 sty 2021, 21:16

Bardzo, bardzo dziękuję za tak obszerne wyjaśnienia. Bardzo dużo mi pomogły i uporządkowały.
Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że czas oczekiwania na operację będzie tak długi. Tata sądzi, że będzie w styczniu 2021.
Muszę go przygotować na to, że to może potrwać. Ale to tym bardziej powinniśmy zrobić to TK jak najszybciej, żeby potem jak najmniej czasu tracić.
O histopatologii międzyoperacyjnej czytałam i na pewno o to zapytamy, choć podejrzewam, że tego w PL się nie praktykuje.
Jeszcze raz bardzo dziękuję!
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Lesli47 » 01 sty 2021, 21:56

Nie wiem czy byłem przypadkiem szczególnym jeśli idzie o czas ustalenia terminu operacji od momentu zgłoszenia.
Czas trzech miesięcy był ustalony na początku pierwszej wizyty i myślałem, że zmieszczę się w tym okresie bez problemu.
Po badaniu TK musiałem wykonać dodatkowe dość skomplikowane badanie EUS aby wykluczyć pewne podejrzenia.
Wszystko okazało się OK, ale czas okazał się pojęciem bezwzględnym i zdążyłem z badaniami w ostatniej chwili.

Dlatego termin operacji w styczniu 2021, dodatkowo w okresie pandemii, wydaje się mało realistyczny.
Szpital Mazovia jest świetnie zorganizowany, ale to mały obiekt, ok. 12-15 łóżek i tylko jedna sala operacyjna.
Myślę, że już w czasie pierwszej wizyty Tata uzyska propozycję daty operacji, ale styczeń?

Nie wiem czy prof. I. Mor operuje robotem da Vinci, ale dr Szopiński na pewno tak.
Moim zdaniem ważne jest aby zgrać wykonawcę konsultacji z wykonawcą zabiegu chirurgicznego.
Spoko i głowa do góry
Pzdr
Leszek
ur. 1947:PSA Historia i zabiegi: 01.2007_PSA 0,59 ng/ml;04.2009_PSA 0,383 ng/ml ;02.2013_PSA0,984 ng/ml; 05.2013_PSA1,03 ng/ml; 03.2014_PSA1,080 ng/ml ;05.2014_Kolonoskopia_norma ; 05.2014_Gastroskopia_Gastritis ,leczone ; 04.2015_PSA1,680 ng/ml ;05.2016_PSA1,88 ng/ml 05.2017_PSA2,87ng/ml ;11.2017_(PSA 3,140ng/mlPSA(w) 0,406 ng/ml fPSA/PSA 12,9%) ; < Biopsja nr.1_22.12.2017_ ognisko ASAP > 05.2018_( PSA 3,000 ng/ml (w) 0,346 ng/ml fPSA/PSA 11,5%) ; 11.2018_ (PSA 4,060 ng/ml;PSA(w) 0,46 ng/ml fPSA/PSA 11,3%) ; 01.2019_ ( PSA 4,230 ng/ml;PSA(w) 0,434 ng/ml fPSA/PSA 10,3%) ;02.19 PSA 4,550 ng/ml PSA(w) 0,518 ng/ml fPSA/PSA 11,4%;
mpMRI 01.2019 (Sz.MSW) „ W przedniej części gruczołu w okolicy szczytu , w zakresie AFMS i TZa obu płatów L>P zmiana o wym maks 17mm PIRADS 5„ ; Biopsja nr.2_02.2019 płat lewy i prawy Gl6(3+3); Konsultacja przedoperacyjna TK Jamy brz. 04.2019 „W części przedodźwiernikowej żołądka widoczne pogrubienie ścian ”; EUS 05.2019 z powodu wyniku TK , wynik na żadnym z obrazów TK nie ma patologii w ścianie żołądka. Operacja LRP 12.06.2019 Mazovia dr. T.Szopiński ; Histopatologia " Utkanie raka ogniskowo widoczne jest w skoagulowanej granicy cięcia chirurgicznego w obrębie szczytu (Apex) po stronie prawej i lewej oraz w obrębie płata lewego i prawego.Minimalny margines tkanek zdrowych do pozostałych chirurgicznych granic cięcia : podstawa (Basis) po obu stronach -ponad 3mm. Ponadto przewody z cechami high grade PIN. Naciekania pęcherzyków nasiennych ani nasieniowodów nie stwierdza się. Gl (3+4) pT3a,Nx,Mx,L/V0,R1(komponenta Gl.4 stanowi około 10% utkania raka) " .PSA pooperacyjne: 06.08.2019 <0,006 ng/ml; 25.11.2019_0,008 ng/ml ; 27.02.2020_0,017 ng/ml; 19.03.2020_0,017 ng/ml; 15.06.2020_0,029 ng/ml; 7.07.2020 Rozpoczęcie RT, True Beam 26 fr a 2,5Gy, zakończ.RT 11.08.2020 brak powikłań.PSA po RT 17.11.2020_0,008 ng/ml; 23.02.2021_<0,006 ng/ml; 18.05.2021_<0,006 ng/ml; 23.08.2021_<0,006 ng/ml; 28.12.2021_<0,006 ng/ml, 29.04.2022_<0,006 ng/ml,03.11.2022_<0,006 ng/ml,10.05.2023_<0,006 ng/ml, 03.01.2024_<0,006 ng/ml
Lesli47
 
Posty: 94
Rejestracja: 27 lut 2020, 20:44
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Lesli47 » 02 sty 2021, 03:13

Lesli47 pisze:Jestem pewny, że Tata nie uniknie badania TK, bo jest ono ważne dla lekarza, i tym samym dla pacjenta, aby wykluczyć w wynikach z tego badania niejasne konkluzje. To zdanie jest niejasne. O jakie konkluzje chodzi?
Dr Szopiński powiedział mi, że nie wykona operacji jeśli w wynikach badań TK będzie jakikolwiek niejasny punkt

Niejasne konkluzje to dla mnie takie miejsca w opisie badania obrazowego, które nie pozwalają na jednoznaczną ocenę opisu zmiany jakiejś części organu wewnętrznego i wymagające dokładniejszej diagnostyki.
Niejasny punkt to moja interpretacja takiej części opisu badania obrazowego jak w zdaniu wyżej.
We wnioskach badania obrazowego TK mojej jamy brzusznej była taka sugestia wykonania dokładniejszej diagnostyki wskazanej części pewnego organu wewnętrznego. W konsekwencji musiałem po TK wykonać badanie EUS danego miejsca.




zosia bluszcz pisze:Konieczność konwersji do operacji otwartej w przypadku LPR występuje w ok. 2% przypadków i najczęściej wynika z braku doświadczenia chirurga i/lub niewłaściwej kwalifikacji pacjenta (otyłość, uprzednie operacje brzuszne powodujące zrosty).
-zb

Sorki, trudno mi polemizować z liczbami statystyki 2% przypadków, ale z powyższego stwierdzenia jakby wynikała ocena doświadczenia akurat tego chirurga na poziomie 2%?
Wg mnie to zbyt daleko posunięta interpretacja oceny.

Dziękuję za poprawki tekstu,
Pozdrawiam
Leszek
ur. 1947:PSA Historia i zabiegi: 01.2007_PSA 0,59 ng/ml;04.2009_PSA 0,383 ng/ml ;02.2013_PSA0,984 ng/ml; 05.2013_PSA1,03 ng/ml; 03.2014_PSA1,080 ng/ml ;05.2014_Kolonoskopia_norma ; 05.2014_Gastroskopia_Gastritis ,leczone ; 04.2015_PSA1,680 ng/ml ;05.2016_PSA1,88 ng/ml 05.2017_PSA2,87ng/ml ;11.2017_(PSA 3,140ng/mlPSA(w) 0,406 ng/ml fPSA/PSA 12,9%) ; < Biopsja nr.1_22.12.2017_ ognisko ASAP > 05.2018_( PSA 3,000 ng/ml (w) 0,346 ng/ml fPSA/PSA 11,5%) ; 11.2018_ (PSA 4,060 ng/ml;PSA(w) 0,46 ng/ml fPSA/PSA 11,3%) ; 01.2019_ ( PSA 4,230 ng/ml;PSA(w) 0,434 ng/ml fPSA/PSA 10,3%) ;02.19 PSA 4,550 ng/ml PSA(w) 0,518 ng/ml fPSA/PSA 11,4%;
mpMRI 01.2019 (Sz.MSW) „ W przedniej części gruczołu w okolicy szczytu , w zakresie AFMS i TZa obu płatów L>P zmiana o wym maks 17mm PIRADS 5„ ; Biopsja nr.2_02.2019 płat lewy i prawy Gl6(3+3); Konsultacja przedoperacyjna TK Jamy brz. 04.2019 „W części przedodźwiernikowej żołądka widoczne pogrubienie ścian ”; EUS 05.2019 z powodu wyniku TK , wynik na żadnym z obrazów TK nie ma patologii w ścianie żołądka. Operacja LRP 12.06.2019 Mazovia dr. T.Szopiński ; Histopatologia " Utkanie raka ogniskowo widoczne jest w skoagulowanej granicy cięcia chirurgicznego w obrębie szczytu (Apex) po stronie prawej i lewej oraz w obrębie płata lewego i prawego.Minimalny margines tkanek zdrowych do pozostałych chirurgicznych granic cięcia : podstawa (Basis) po obu stronach -ponad 3mm. Ponadto przewody z cechami high grade PIN. Naciekania pęcherzyków nasiennych ani nasieniowodów nie stwierdza się. Gl (3+4) pT3a,Nx,Mx,L/V0,R1(komponenta Gl.4 stanowi około 10% utkania raka) " .PSA pooperacyjne: 06.08.2019 <0,006 ng/ml; 25.11.2019_0,008 ng/ml ; 27.02.2020_0,017 ng/ml; 19.03.2020_0,017 ng/ml; 15.06.2020_0,029 ng/ml; 7.07.2020 Rozpoczęcie RT, True Beam 26 fr a 2,5Gy, zakończ.RT 11.08.2020 brak powikłań.PSA po RT 17.11.2020_0,008 ng/ml; 23.02.2021_<0,006 ng/ml; 18.05.2021_<0,006 ng/ml; 23.08.2021_<0,006 ng/ml; 28.12.2021_<0,006 ng/ml, 29.04.2022_<0,006 ng/ml,03.11.2022_<0,006 ng/ml,10.05.2023_<0,006 ng/ml, 03.01.2024_<0,006 ng/ml
Lesli47
 
Posty: 94
Rejestracja: 27 lut 2020, 20:44
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 02 sty 2021, 16:09

Lesli47 pisze:termin operacji w styczniu 2021, dodatkowo w okresie pandemii, wydaje się mało realistyczny.
Szpital Mazovia jest świetnie zorganizowany, ale to mały obiekt, ok. 12-15 łóżek i tylko jedna sala operacyjna.
Myślę, że już w czasie pierwszej wizyty Tata uzyska propozycję daty operacji, ale styczeń?

Nasze przypuszczenie/nadzieja, że będzie to w styczniu wynikały raczej z nieświadomości. Do tej pory nikt z rodziców nie wymagał żadnego pobytu w szpitalu. Ja odbyłam wizyty kwalifikacyjne przed porodem w Medicoverze i rzeczywiście były to dwa spotkania (położnik + anestezjolog), ale co do terminu [hospitalizacji] wiadomo, że dziecko i tak datę przyjścia na świat samo wybiera.

W przypadku Taty, w swojej naiwności myślałam, że konsultacja będzie w stylu "aha, jest rak, no to operujemy", ale logiczne jest, że muszą się do operacji przygotować.
Zadzwonię w poniedziałek do Mazovii i zapytam, jaki jest u nich czas oczekiwania na RARP (jeśli będą w stanie mi podać na infolinii). Jeśli będzie to szło w miesiące, to zadzwonię też do Medicoveru i zapytam u nich. Tata BARDZO chce mieć to już za sobą, więc jeśli w Medicoverze będą w stanie zrobić operację dużo szybciej, to może jednak zmieni zdanie.



Lesli47 pisze:Nie wiem czy prof. I. Mor operuje robotem da Vinci, ale dr Szopiński na pewno tak.
Moim zdaniem ważne jest aby zgrać wykonawcę konsultacji z wykonawcą zabiegu chirurgicznego.

Prof. Mor nie operuje robotem, operują dr Szopiński i dr Małek, z tym że dr Szopiński ma dużo więcej doświadczenia (z tego, co się zorientowałam).
Też uważam, że lepiej by było się od razu do operatora zapisać, więc zapytam o to w Mazovii też. Tata niestety należy do osób, które bardzo nie lubią zmiany planów, więc nie wiem, czy zdecyduje sie przepisać do innego lekarza, ale chcę, żeby miał pełny obraz sytuacji.

Bardzo dziękuję :)
Przeczytałam też uważnie Twój wątek, współczuję problemów ze skierowaniem na RT i bardzo cieszę się, że w końcu się udało.
Jak wspominałam w swoich postach, mój teść nie dostał RT, bo twierdzili, że nie ma wskazań i skończyło się to źle. Tym razem w razie potrzeby będę naciskać do skutku. Dobrze wiedzieć, gdzie udać się w razie problemów.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: Lesli47 » 02 sty 2021, 18:10

grilka pisze:Zadzwonię w poniedziałek do Mazovii i zapytam, jaki jest u nich czas oczekiwania na RARP (jeśli będą w stanie mi podać na infolinii). Jeśli będzie to szło w miesiące, to zadzwonię też do Medicoveru i zapytam u nich. Tata BARDZO chce mieć to już za sobą, więc jeśli w Medicoverze będą w stanie zrobić operację dużo szybciej, to może jednak zmieni zdanie.

Dobrze jest mieć możliwość wyboru. Medicover to doskonała alternatywa i nikt nie ma wątpliwości co do kompetencji chirurga dr P. Salwy.
Która z tych alternatyw jest lepsza? Tu już pacjent musi sam dokonać osobistego wyboru.
Wspomagaj Tatę z całych sił.
Pozdrawiam
Leszek
ur. 1947:PSA Historia i zabiegi: 01.2007_PSA 0,59 ng/ml;04.2009_PSA 0,383 ng/ml ;02.2013_PSA0,984 ng/ml; 05.2013_PSA1,03 ng/ml; 03.2014_PSA1,080 ng/ml ;05.2014_Kolonoskopia_norma ; 05.2014_Gastroskopia_Gastritis ,leczone ; 04.2015_PSA1,680 ng/ml ;05.2016_PSA1,88 ng/ml 05.2017_PSA2,87ng/ml ;11.2017_(PSA 3,140ng/mlPSA(w) 0,406 ng/ml fPSA/PSA 12,9%) ; < Biopsja nr.1_22.12.2017_ ognisko ASAP > 05.2018_( PSA 3,000 ng/ml (w) 0,346 ng/ml fPSA/PSA 11,5%) ; 11.2018_ (PSA 4,060 ng/ml;PSA(w) 0,46 ng/ml fPSA/PSA 11,3%) ; 01.2019_ ( PSA 4,230 ng/ml;PSA(w) 0,434 ng/ml fPSA/PSA 10,3%) ;02.19 PSA 4,550 ng/ml PSA(w) 0,518 ng/ml fPSA/PSA 11,4%;
mpMRI 01.2019 (Sz.MSW) „ W przedniej części gruczołu w okolicy szczytu , w zakresie AFMS i TZa obu płatów L>P zmiana o wym maks 17mm PIRADS 5„ ; Biopsja nr.2_02.2019 płat lewy i prawy Gl6(3+3); Konsultacja przedoperacyjna TK Jamy brz. 04.2019 „W części przedodźwiernikowej żołądka widoczne pogrubienie ścian ”; EUS 05.2019 z powodu wyniku TK , wynik na żadnym z obrazów TK nie ma patologii w ścianie żołądka. Operacja LRP 12.06.2019 Mazovia dr. T.Szopiński ; Histopatologia " Utkanie raka ogniskowo widoczne jest w skoagulowanej granicy cięcia chirurgicznego w obrębie szczytu (Apex) po stronie prawej i lewej oraz w obrębie płata lewego i prawego.Minimalny margines tkanek zdrowych do pozostałych chirurgicznych granic cięcia : podstawa (Basis) po obu stronach -ponad 3mm. Ponadto przewody z cechami high grade PIN. Naciekania pęcherzyków nasiennych ani nasieniowodów nie stwierdza się. Gl (3+4) pT3a,Nx,Mx,L/V0,R1(komponenta Gl.4 stanowi około 10% utkania raka) " .PSA pooperacyjne: 06.08.2019 <0,006 ng/ml; 25.11.2019_0,008 ng/ml ; 27.02.2020_0,017 ng/ml; 19.03.2020_0,017 ng/ml; 15.06.2020_0,029 ng/ml; 7.07.2020 Rozpoczęcie RT, True Beam 26 fr a 2,5Gy, zakończ.RT 11.08.2020 brak powikłań.PSA po RT 17.11.2020_0,008 ng/ml; 23.02.2021_<0,006 ng/ml; 18.05.2021_<0,006 ng/ml; 23.08.2021_<0,006 ng/ml; 28.12.2021_<0,006 ng/ml, 29.04.2022_<0,006 ng/ml,03.11.2022_<0,006 ng/ml,10.05.2023_<0,006 ng/ml, 03.01.2024_<0,006 ng/ml
Lesli47
 
Posty: 94
Rejestracja: 27 lut 2020, 20:44
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 03 sty 2021, 23:41

Załączam wyniki Taty (MRI, TRUS + wynik biopsji). W opisie TRUS jest napisane, że było 6+5 wycinków, ale w opisie wyników jest 6+4. Jeden wałeczek im zaginął? Na szczęście niby z prawego płata, czyli tego, gdzie MRI nic nie wykrywa. Może widzicie jeszcze coś, co przegapiłam?

Dzięki za dokumenty - wkleiłam je do Twojego pierwszego postu. -zb


Jak rodzice usłyszeli "3 miesiące do operacji", to mama aż wypieków dostała. Jutro będę dzwonić do obydwu placówek, ale Tata zdradził, że słyszał w recepcji, że terminy "na robota" są na marzec, więc optymistycznie nie jest.

Jeszcze mam jedno pytanie: od czasu biopsji Tata ma większe problemy z oddawaniem moczu, częściej musi chodzić i dłużej to trwa (przerywany strumień, itp). Już prawie 4 tygodnie minęły. Czy to jest spodziewany efekt uboczny?
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 04 sty 2021, 00:33

grilka pisze:od czasu biopsji Tata ma większe problemy z oddawaniem moczu, częściej musi chodzić i dłużej to trwa (przerywany strumień, itp). Już prawie 4 tygodnie minęły. Czy to jest spodziewany efekt uboczny?

Być moża prostata jest ciągle opuchnięta po biopsji.
Możliwa jest również infekcja bakteryjna. Albo jedno i drugie jednocześnie. Kiedy Tata skonczył brać Cipronex?
Niech Tata skontaktuje się z dr Keller, która pobierała biopsję.
zosia bluszcz
 
Posty: 11382
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 05 sty 2021, 21:26

Dziękuję.
Tata wziął wszystkie tabletki Cipronexu, jakie miał, ale nie pamięta, ile ich było. Nie chce niestety nigdzie dzwonić, bo "nie jest tak źle"...


Dowiadywałam się w obu miejscach o operację, opisuję niżej, może ktoś kiedyś skorzysta.

Mazovia
- koszt 46000 pln
- hospitalizacja 4-5 dni
- pani recepcjonistka nie była w stanie powiedzieć, czy robią histopatologię śródoperacyjną. (fajny cytat: "niech się pani nie martwi, chirurg widzi, co wycina". Prawie spadłam z krzesła ;) )
- teoretycznie brak kolejki, czyli czas oczekiwania 2-3 tygodnie, ale wcześniej trzeba zrobić badania, więc się może przedłużyć
- szpital opiekuje się pacjentem przez 6-8 tygodni po operacji bez dodatkowych opłat (może ktoś wie, czy w Medicoverze jest podobnie?)

Medicover
- koszt 49500 pln
- hospitalizacja 6 dni
- brak kolejek, terminy na koniec stycznia (dzwoniłam 4 stycznia)
- przy wynikach Taty (niski Gleason, niska gęstość PSA) nie potrzebują TK (nie wiem, czy to dobrze, czy źle, rozumiem, że w TK szuka się przerzutów, które przy Gleasonie 6 są mało prawdopodobne, ale wiadomo, że Gleason może być niedoszacowany)
- teoretycznie mogą zrobić histopatologię śródoperacyjną (nie wyczułam pewności w głosie pani Salwy, ale na pewno była bardziej pewna niż pani z Mazovii, która nie miała zielonego pojęcia, o czym mówię)

Biorąc pod uwagę koszt doby w Medicoverze w szpitalu, to sama operacja wychodzi kosztowo podobnie.

Pani Salwa mówiła jeszcze, że z Gleasona 6 na pewno nie zrobi się 8 i więcej a wtedy szuka się przerzutów w TK, ale na forum widziałam, że kilka razy się zdarzył przeskok 6 -> 8 a raz czy dwa nawet 6 -> 9, z tym, że te 6 były podejrzane, bo np. w MRI było bardzo duże zajęcie prostaty albo PSA było rzędu 160 ng/ml, co chyba się nie zdarza przy tak niskim Gleasonie.
Tata się upiera, żeby na konsultację iść samemu. Trochę go rozumiem, ale wiem, że jak mu powiedzą, że niepotrzebna jest ta histopatologia śródoperacyjna, to nie będzie naciskał i to mnie martwi.

Próbowałam namówić Tatę chociaż na wizytę konsultacyjną w Medicoverze, żeby przynajmniej miał porównanie i opinię drugiego lekarza, ale mi się nie udało. Czytałam wielokrotnie na forum, że po 500 operacjach już chirurg sobie znacznie lepiej radzi i ma lepsze efekty (doszczętność, trzymanie moczu, potencja).
Czy są może jakieś publikacje na ten temat, statystyki? *)
Może jakbym pokazała twarde dane, to Tata by przynajmniej porozmawiał z dr. Salwą.
Wszystkich innych argumentów już użyłam. Co prawda Tata obiecał, że jak mu w Mazovii dadzą długie terminy, to pójdzie do Medicoveru, ale to znowu potem jest tydzień oczekiwania na konsultację a czas leci...




______________________
*) patrz

Prostatektomia da Vinci (RARP/RALP) - dyskusja
viewtopic.php?f=71&t=3320&p=116418#p116418
-zb
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 05 sty 2021, 21:41

Ja bym nie demonizował wzrostu Gleasona po operacji, nie zdarza się to za każdym razem!
Czasem Gleason pooperacyjny idzie o jednostkę w górę, np. 3+3 staje się 3+4, gorzej jest jeśli z 3+3 robi się 4+3.
Czasem jednak Gleason jest obniżany. U mnie tak był, Gleason określony z biopsji - 5+5, po operacji - 4+5, dobre i to.

Obecna sytuacja taty jest dobra, ma bardzo duże szanse na pełne wyleczenie w pierwszym podejściu, z małymi skutkami ubocznymi oraz dużą szansą na zachowanie sprawności seksualnej i dobre trzymanie moczu.
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6883
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: wojtek13 » 06 sty 2021, 13:43

W żadnym razie nie chciałbym wpływać na wybór operatora RARP ale wydaje się, że pozyskanie drugiej opinii w niczym nie przeszkadza wręcz może utwierdzić w wyborze. Mnie operował Dr Salwa, pierwsza konsultacja polegała na wysłaniu mu internetem wyników RM i rozmowie telefonicznej. Wtedy przekonał mnie do operacji (alternatywą było aktywne czekanie czy coś podobnego). I dzięki Bogu. Ale gdyby była wtedy możliwość zasięgnięcia innej opinii to na pewno bym z niej skorzystał.
A przy okazji obecność żony Pana doktora w szpitalu była naprawdę czymś nieocenionym. Czułem się po prostu "zaopiekowany".
Ur.1957r, obciążenie dziedzicznie ( ojciec zmarł z powodu raka prostaty); 2004-2016 PSA ok. 1,5ng/ml, VI.2017 PSA 3,41ng/ml, XI.2017 PSA 3,88ng/ml, V.2018 PSA 3,99ng/ml, freePSA 0,36; PSA/freePSA = 9,02%; ścieżka DILO Kraków szpital Rydygiera; V.2018 MR 3T (prostata 40x36x46; dwa obszary hipointensywne, PIRADS 4, torebka o zachowanym obrysie, bez zmian podejrzanych w strukturach kostnych); VI.2018 biopsja fuzyjna dr. Szempliński ACM Warszawa (adenocarcinoma acinare prostata G1 Gleason 6 (3+3) utkanie 30%, inwazji włókien nie stwierdzono, margines tkanki wolny od nacieku), VII.2018 TK brzucha - OK; 26.08.18 RP dr Salwa robot da Vinci Medicover Warszawa, badanie hist-pat OK, 8.10.18 PSA 0,013 ng/ml,17.12.2018 PSA 0,017ng/ml,8.02.2019 PSA 0,006ng/ml,30.04.2019 PSA 0,006ng/ml,8.07.2019 PSA<0,006, 26.08.2019 PSA<0,006ng/ml, 20.11.2019 PSA<0,006ng/ml, 14.02.2020 PSA<0,006ng/ml, 14.05.2020 PSA<0,006ng/ml, 13.08.2020 PSA<0,006ng/ml, 16.12.20 PSA<0,006ng/ml,12.04.21 PSA=0,007ng/ml, 28.04.21 PSA<0,006ng.ml, 27.08.21 PSA<0,006ng/ml, 14.01.22 PSA<0,006, 29.07.22 PSA<0,006, 23.11.22 PSA<0,006, 19.05.23 PSA=0,008, 19.06.23 PSA<0,006, 8.09.2023 PSA<0,006
Awatar użytkownika
wojtek13
 
Posty: 31
Rejestracja: 26 lip 2018, 22:52
Lokalizacja: Kraków
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 06 sty 2021, 15:47

FYI
Fragment postu grilki dot. learning curve w RARP oraz mój post na ten sam temat zostały przeniesiony do wątku:


Prostatektomia da Vinci (RARP/RALP) - dyskusja
viewtopic.php?f=71&t=3320&p=116418#p116418
-zb




wojtek13 pisze:ale wydaje się, że pozyskanie drugiej opinii w niczym nie przeszkadza wręcz może utwierdzić w wyborze.

Gdyby to była moja prostata to ja bym poszła do co najmniej 3 lekarzy :) Ale Tata niestety jak się na czymś zafiksuje to bardzo ciężko go potem nakłonić do elastyczności.
Dodam, że wiele lat temu pewien profesor zdiagnozował mu raka prostaty na podstawie PSA 44 ng/ml. Jak się okazało Tata miał zapalenie prostaty (po antybiotykach PSA spadło do 1 ng/ml) a w dodatku na badanie PSA poszedł dzień po DRE.
Ale tak święcie wierzył w to, że już mu przyszło umierać (takie info dostał od tego żałosnego lekarza), że nawet nie chciał iść nigdzie indziej "bo przecież profesor mu powiedział". Rodzinnie go do tego zmusiliśmy, ale daje to pogląd sytuacji.
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Tata r.1954 PSA 7.9ng/ml BxGl.3+3cT2a RARP?

Nieprzeczytany postautor: grilka » 07 sty 2021, 22:01

Przygotowuję listę pytań dla Taty na spotkanie z lekarzem (idzie sam):
- czas oczekiwania na operację
- czas operacji
- możliwość histopatologii śródoperacyjnej
- liczba przeprowadzonych operacji
- odsetek pacjentów z negatywnymi marginesami pooperacyjnymi
- odsetek pacjentów, którym udało się zachować funkcje seksualne/trzymanie moczu po operacji

Czy jest jeszcze coś ważnego, co nie przyszło mi do głowy?
grilka
 
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:09
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do NASZE HISTORIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 310 gości

logo zenbox