Ortoreksja – modny trend czy choroba psychiczna?

Ortoreksja – modny trend czy choroba psychiczna?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 31 sie 2017, 04:56


Ortoreksja – modny trend czy choroba psychiczna?

DATA: 2017-08-30 ŹRÓDŁO: ["LEK. MONIKA SIEDLECKA"]

Dbałość o stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety jest z pewnością nawykiem pożądanym. Problematyka zdrowego odżywiania podsycana przez liczne doniesienia medialne, popularnonaukowe oraz prace badawcze, jest aktualnie bardzo popularna, a stosowanie się do jej zaleceń stało się modnym trendem. Prasa kolorowa, internet oraz media społecznościowe zarzucają nas informacjami na temat diet antyrakowych, antyalergicznych, antyzawałowych, przeciwdziałających starzeniu, opartych o żywność nieprzetworzoną, eliminujących gluten, czy węglowodany.

Przy braku krytycyzmu i dystansu do niejednokrotnie sprzecznych i wykluczających się informacji, zbytnie przywiązanie do konkretnej ideologii związanej z odżywianiem może mieć charakter szkodliwy. Może prowadzić do różnego rodzaju patologicznych zachowań i zaburzeń odżywiania, niejednokrotnie do eliminacji całych grup pokarmowych z jadłospisu a w konsekwencji do zaburzenia homeostazy organizmu i chorób, zwłaszcza niedoborowych.

Obsesyjne skupienie na spożywaniu właściwej i zdrowej żywności moze prowadzić do ortoreksji. Ortoreksja, czyli patologiczna obsesja na punkcie zdrowego odżywiania się ze ścisłym wykluczeniem pokarmów uznanych za niezdrowe nie jest aktualnie jednostką uwzglednioną w obowiazujacych klasyfikacjach chorób i zaburzeń psychicznych (ICD-10, DSM-IV). Brak też uzgodnionej definicji oraz ujednoliconych kryteriów diagnostycznych tego schorzenia. W przeciwieństwie do anoreksji fiksacja osoby dotkniętej tym zaburzeniem nie dotyczy ilości, a jakości spożywanego pokarmu. Mimo to często jest ono z anoreksją mylone.

Na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (American Psychiatric Association 2017 Annual Meeting) poruszono problematykę ortoreksji, zwracając uwagę na rosnącą popularność stylu „fit“ oraz „czystego życia“, jak również na potencjalnie zagrażającą epidemię zaburzeń odżywiania z takim stylem życia związaną. Prowadzono dyskusję na temat możliwych kryteriów diagnostycznych umożliwiających rozpoznawanie nowej jednostki chorobowej, objawów nakładania z innymi zaburzeniami odżywiania. Podkreślono fakt braku wiarygodnych badań dotyczących skuteczności leczenia tego typu zaburzeń. Być może ortoreksja zostanie uwzględniona wkrótce w kolejnych klasyfikacjach chorób i zaburzeń psychicznych.


https://psychiatria.esculap.com/news/14 ... psychiczna
Obrazek
zosia bluszcz
Złoty Gladiator
Złoty Gladiator
 
Posty: 8683
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Wróć do Diety na zdrowie * Diets for Health

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

logo zenbox