Strona 1 z 1

Nieprzeczytany post: 21 sty 2014, 08:20
autor: RaKaR-szef forum
Nie wiem, czy witamina D3 ma wpływ na poziom glukozy. Ale na tyle, na ile się znam, człowiekowi, który nie miał większych problemów z cukrami, wynik poniżej 90 mg/dL, aczkolwiek bardzo dobry, powinien być ostrzeżeniem, by ich poziom kontrolować. Nawet podają, że poniżej 75 mg/dL grozi hipoglikemią, co jest gorsze od hiperglikemii, jeśli można tak porównywać.
Piszą, że prawidłowy graniczny poziom, to 110, ale już kilka lat temu ogłosili podwyższony limit do 115 mg/dL.
Takie poziomy, jakie macie z mężem, dla 'normalnego' człowieka nie jest trudno osiągnąć, stosując taką dietę, jak Wy + wysiłek fizyczny (ruch).

Nieprzeczytany post: 21 sty 2014, 10:37
autor: kris1
rakar pisze:Nawet podają, że poniżej 75 mg/dL grozi hipoglikemią, co jest gorsze od hiperglikemii, jeśli można tak porównywać.

Bo ze "słodyczą" to trzeba uważać na każdym kroku :). To prawda,że jak jest więcej to "niby lepiej" ;),a jak dużo mniej,to i zasnąć szybciej przyjdzie.
..." W normalnych warunkach spadek glukozy we krwi jest sygnałem do produkcji hormonów zwiększających jej stężenie. Stężenie glukozy poniżej 80 mg/dl hamuje wydzielanie insuliny, poniżej 70 mg/dl jest sygnałem do wydzielania glukagonu i adrenaliny, poniżej 60 mg/dl wywołuje wyrzut kortyzolu i hormonu wzrostu. Hormony te odpowiadają również za pojawianie się symptomów niedocukrzenia. Poniżej 55 mg/dl mózg otrzymuje zbyt mało glukozy, aby mógł normalnie funkcjonować. Występują zaburzenia funkcji poznawczych, obniżenie refleksu, utrata możliwości porozumiewania się i kontaktu z otoczeniem. Stan ten nazywany jest neuroglikopenią."
No to dbajmy o "słodycz"
I kto to mówi :D ??? -cukrzyk(2) z poziomem glukozy na czczo >145 mg/dl. :(
Pozdrawiam.
kris.

Nieprzeczytany post: 21 sty 2014, 15:42
autor: iwas
Rakarze,
skąd wziąłeś takie wysokie normy poziomu glukozy we krwi. Jakiś czas temu, dosyć dawno, przyjmowano normę poziomu glukozy na czczo do 110 mg/dl, a norma 115 - to nigdy czegoś takiego nie było.
Aktualnie:
- poziom glukozy na czczo równy 100mg/dl lub więcej - to wynik nieprawidłowy,
- poziom glukozy 2 godziny po obciążeniu 75g glukozy - wynik powyżej 145mg/dl - wynik nieprawidłowy.

Właściwie stosowana dieta cukrzycowa reguluje poziom glukozy we krwi, a jeżeli chcecie zjeść coś słodkiego to jedząc jednocześnie np. z surową marchewką, wtedy nie podskoczy tak bardzo poziom cukru.

A witamina D - też stosuję i u siebie widzę efekty

Pozdrawiam
iwona

Nieprzeczytany post: 21 sty 2014, 16:43
autor: RaKaR-szef forum
iwas pisze:Rakarze,
skąd wziąłeś takie wysokie normy poziomu glukozy we krwi. Jakiś czas temu, dosyć dawno, przyjmowano normę poziomu glukozy na czczo do 110 mg/dl, a norma 115 - to nigdy czegoś takiego nie było.

iwona


Może Cię to zdziwić - z życia. Nieśmiało pragnę zauważyć, że, chyba żyję dłużej od Ciebie.
Wiem, normy co jakiś czas temu są poprawiane, bo ktoś tam porobił badania, pokombinował, opublikował.
Normy PSA też obniżono dla poszczególnych grup wiekowych mężczyzn, chociaż znane mi laboratoria dalej podają w wyniku 0-4 ng/ml.


Należę do klubu diabetyka przy Abbott. Stąd mogą być moje informacje. Z cukrzycą żyję od przypadkowego jej wykrycia w 2003 roku. Był okres, że sporo na ten temat czytałem, teraz nie nakręcam się normami. Wróciłem z miasta, zmierzyłem poziom cukru = 112 mg/dL. Jestem z tego tytułu bardzo, ale to bardzo zadowolony, tym bardziej, iż karmiłem się tic-tacami, a śniadanie zjadłem "niezgodnie z przepisami."

Jak sobie przypominam, drzewiej normy były jeszcze wyższe i wynosiły 120 jednostek, np. w latach 50-60'. Pamiętasz? Nie? A ja pamiętam to ze szkoły, bo nasz kolega chorował na cukrzycę i sam sobie robił zastrzyki, nawet przez spodnie narciary w zimie, w goleń. Wtedy to, nauczycielka na pogadance przedstawiała nam normy cukru. Kolega wpadał w śpiączkę, i po tej lekcji, wszyscy, którzy z nim się bawili, zawsze mieli przy sobie kanapki. Wiem, było to dawno i w dodatku, o zgrozo, w szkole wiejskiej. Czy to się liczy? Nie, dziś nic się nie liczy.

Nieprzeczytany post: 21 sty 2014, 23:01
autor: iwas
Rzeczywiście nie pamiętam co było wiele lat temu, w latach 50 nie było mnie jeszcze w planie, no a normy się zmianiają - to prawda i czasy się zmieniają, dzisiaj twój kolega pewnie miałby podłączoną pompę insulinową i zupełnie inaczej by funkcjonował :)

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 00:00
autor: kris1
iwas pisze:Rakarze,
skąd wziąłeś takie wysokie normy poziomu glukozy we krwi. Jakiś czas temu, dosyć dawno, przyjmowano normę poziomu glukozy na czczo do 110 mg/dl, a norma 115 - to nigdy czegoś takiego nie było.
Aktualnie:
- poziom glukozy na czczo równy 100mg/dl lub więcej - to wynik nieprawidłowy,
- poziom glukozy 2 godziny po obciążeniu 75g glukozy - wynik powyżej 145mg/dl - wynik nieprawidłowy.

Jakby nie patrzeć to z tą "słodyczą" potwierdza się jednak reguła,że lepiej mieć jej trochę więcej od tych "teoretyczno/naturalnych" norm, bo i przyjemność :) ( no z tej naturalnej oczywiście) i obniżyć się da, a niedobór - to zasnąć można w najmniej oczekiwanej chwili jakby co :( .
Te normy 2h po jedzeniu,to także trochę inaczej wyglądają od 2012 r.(dopuszczalne do 150ng/% jak mnie dokształcała moja dr.diabetolog i pani pielęgniarka w gabinecie zabiegowo-edukacyjnym,którego odwiedziny są obowiązkiem przed każdą wizytą u dr. diabetolog.)
Bo te cukry dużo >150ng/% to te tzw. powikłaniowe ( dotyczy oczywiście o cukrzycy "2" w moim przypadku)
Wiek także odgrywa dużą rolę jeżeli chodzi o dopuszczalne normy glukozy. Jeszcze inaczej wygląda przymiarka ( poniżej link) do rozpoznania cukrzycy;
A tak dla poparcia tego co piszę to trochę lektury ( niekoniecznie naukowej,ale...) ;
..."Mamy z tego prosty wniosek, że na czczo: 70-125mg% i po jedzeniu 140-200mg% to norma. Sprawa nie jest jednak tak prosta i jednoznaczna , bo :..." (i proszę nie pisać ,że wyrwane z kontekstu tylko przeczytać całość -bo to tylko tak dla zainteresowania tematem)
http://www.cukrzyca-terapia.pl/mapka/470-jakie-s-normy-poziomow-cukru-u-ludzi-zdrowych

http://www.przychodnia.pl/cukrzyca/index18.php3?s=3&d=1&t=18&p1=0&id=303&forum=5597&id_f=5599&akcja=view#forum5599
Rzeczywiście nie pamiętam co było wiele lat temu, w latach 50 nie było mnie jeszcze w planie,

No co Ty mówisz ??? - przecież już 1000 lat temu było zapisane w gwiazdach,że będziesz :) . Co, nie wierzysz ?
no a normy się zmianiają - to prawda i czasy się zmieniają, dzisiaj twój kolega pewnie miałby podłączoną pompę insulinową i zupełnie inaczej by funkcjonował :)

To także nie do końca prawda,bo jakby się załapał na pompę,to tak :)
a jakby go NFZ "opóścił" to raczej :( .
Pozdrawiam.
kris.

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 00:26
autor: zosia bluszcz

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 09:18
autor: RaKaR-szef forum
Napisałem, że spożyłem "nieprzepisowe śniadanie", co oznaczało, że niezgodne z dietą dla diabetyków. Tic-taci cmoktałem nie z powodu tego, ze nie zjadłem śniadania, ale po pierwsze, żeby mieć wydech znośny dla rozmówcy (i bez tego mam ok, jak nie tego, no ...) i żeby nie doprowadzić do zbyt niskiego poziomu cukru. Wczoraj sporo poruszałem się pieszo, na mrozie, dla zdrowotności. Po prostu czuję, kiedy cukier może szybko opadać. Boję się niskich stanów, bo dobrze pamiętam mojego brata walki z cukrzycą, z powodu której zmarł. Znów muszę zabierać z sobą glukometr.

Jeżeli czytam post z zapytaniem, skąd wziąłem takie normy, i jednoczesne stwierdzenie, że nigdy takich nie było, to odpowiedziałem.

Używam glukometru Optimum Xido prod. Abbott. Należę do klubu diabetyka przy ich firmie, przysłali mi kabel do glukometru, ściągnąłem program do odczytywania zapisanych pomiarów poziomu cukru i w czasie wizyty u daibetolożki (jeszcze nie spotkałem mężczyzny diabetologa) wręczam jej wydruk pomiarów. Pierwszy raz była zaskoczona. Ponadto, zakupiłem paski do badania ciał ketonowych, drogie, bezpośrednio z warszawskiego Abbotta, bo w aptekach raczej ich nie uświadczy. Kiedyś pisałem o tym.

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 09:45
autor: iwas
Ale sie narobiło :) nie chciałam nikomu nic wytykać, tylko zwrócić uwagę, czy przypomnieć, jak ważne jest przestrzeganie diety przez cukrzyków i pilnowanie właściwych poziomów cukrów, o czym wszystko wiecie, a to wszystko przez te tic-taci. Rzeczywiście zrozumiałam Rakarze, że jadłeś tylko tic-taci, no i tak wyszło ...

Na marginesie, mój mąż po raz pierwszy posłuchał o czym piszecie, uważa że masz duże poczucie humoru Rakarze :)

Kris :)
wierzę w zapisy w gwiazdach, urodziłam się rok po śmierci mojej babci, sama sobie przyszłam bez planów rodziców i teraz wszystkich męczę :) no i oczywiście masz rację co do NFZ

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 11:07
autor: Don Diego
Rakar
czy używałeś wcześniej innego glukometr i porównywałeś wyniki z paskami Xido ?

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 11:17
autor: RaKaR-szef forum
Wpierw używałem Accu-Check, teraz mam dwa Xido, ale konfrontowałem też zapisy ze szpitalnymi glukometrami. Pomiary były podobne. W ogóle, jeśli mam wątpliwości, np. gdy zanotuję zbyt wyraźny skok, albo odwrotnie, potwierdzam ten wynik na drugim glukometrze.

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 11:37
autor: Don Diego
Ja robię podobnie i zauważyłem że są różnice, nie są duże takie w granicach 4-6 Accu Check podaje niższe
Teraz w czasie HT cukier na czczo jest trochę wyższy taki ok 112

Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 22 sty 2014, 14:18
autor: RaKaR-szef forum
.

Nieprzeczytany post: 19 maja 2014, 08:54
autor: ewaryn
Cukrzyca-jak zatrzymać epidemię:
https://www.youtube.com/watch?v=Hz2E4esiDCE

Nieprzeczytany post: 23 maja 2014, 09:03
autor: RaKaR-szef forum
Jak kiedyś wspomniałem, należę do klubu diabetyka przy Abbott, użytkowników glukometru Xido. Otrzymuję tradycyjną pocztą i elektronicznie czasopismo dla diabetyków.
Dla wytrwałych zachęcam do stosowania przepisów kulinarnych dla cukrzyków.


http://sens.xido.pl/dieta,6,1,pl

Nieprzeczytany post: 23 maja 2014, 09:32
autor: iwas
Przepisy wyglądają smakowicie, będę próbowała :)

Nieprzeczytany post: 20 paź 2014, 14:17
autor: ewaryn
"Zwyciężyć cukrzycę! BEZ INSULINY. A jednak można" :
http://www.youtube.com/watch?v=keQybUmXpwM

Nieprzeczytany post: 28 lis 2014, 09:01
autor: ewaryn

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 17 mar 2015, 10:59
autor: ewaryn
Istnieje korelacja między niedoborem witaminy D i metabolizmem glukozy:
http://kopalniawiedzy.pl/cukrzyca-witam ... alez,21969

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 05 maja 2015, 09:24
autor: RaKaR-szef forum
Obrazek


No, nie wiem - a poobiednie leżakowanie?

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 05 maja 2015, 09:48
autor: andyfajka
No, nie wiem - a poobiednie leżakowanie?[/quote]

Leżakowanie aktywne ,wielokrotnie powtarzane.

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 05 maja 2015, 10:11
autor: szef admin
andyfajka pisze:No, nie wiem - a poobiednie leżakowanie?


Leżakowanie aktywne ,wielokrotnie powtarzane.[/quote]

To aktywne leżakowanie kojarzy się mnie tylko z jednym - zgadnij z czym?

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 05 maja 2015, 11:06
autor: zosia bluszcz
A propos cukrzyca.

Kilka tygodni temu zmarla nagle znajoma dziewczyna, 28 -letnia weterynarz.
Byla chora na cukrzyce typu 1.
Insuline aplikowala sobie przy pomocy automatycznej strzykawki/piora (insulin pen) podajacej okreslona dawke.
Najprawdopodobniej dawka byla mniejsza niz powinna byla byc i Ella zapadla w spiaczke cukrzycowa, z ktorej sie juz nie obudzila.

W pazdzierniku 2013 byl w Wielkiej Brytanii recall wadliwych Flex Pens firmy NovoMix:

NovoMix Flex Pens recall Oct 2013
http://www.bbc.com/news/health-24679276

W grudniu 2014, rowniez w GB, recall automatycznych pens firmy Owen Mumformd:

Owen Mumford insulin Autopens recall Dec 2014
http://www.diabetes.org.uk/About_us/New ... ns-recall/

Produkty ani jednej ani drugiej firmy nie sa sprzedawane w Australii.

Ojciec Elli chce przeprowadzenia coronial inquest w sprawie smierci corki.

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 10 cze 2015, 12:17
autor: ewaryn
Lekarz med. Grażyna Kuczek mówi o leczeniu cukrzycy bez leków:(wykład z Chicago)
https://www.youtube.com/watch?v=3r3pxLigo0g

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 13 lut 2016, 22:59
autor: ewaryn
Jak nawóz dla komórek rakowych:
http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=1782

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 14 lut 2016, 00:47
autor: zosia bluszcz
Diabetes and Cancer
A consensus report

Edward Giovannucci, MD, SCD1,*, David M. Harlan, MD2,*,Michael C. Archer, MA, PHD, DSC3, Richard M. Bergenstal, MD4,Susan M. Gapstur, PHD5, Laurel A. Habel, PHD6, Michael Pollak, MD7,Judith G. Regensteiner, PHD8 and Douglas Yee, MD9
+Author Affiliations

Diabetes and cancer are common diseases with tremendous impact on health worldwide.
Epidemiologic evidence suggests that people with diabetes are at significantly higher risk for many forms of cancer.
Type 2 diabetes and cancer share many risk factors, but potential biologic links between the two diseases are incompletely understood.
Moreover, evidence from observational studies suggests that some medications used to treat hyperglycemia are associated with either increased or reduced risk of cancer.
Against this backdrop, the American Diabetes Association and the American Cancer Society convened a consensus development conference in December 2009. Following a series of scientific presentations by experts in the field, the writing group independently developed this consensus report to address the following questions:

1. Is there a meaningful association between diabetes and cancer incidence or prognosis?

2. What risk factors are common to both diabetes and cancer?

3. What are possible biologic links between diabetes and cancer risk?

4. Do diabetes treatments influence risk of cancer or cancer prognosis?





Table 1
Summary and recommendations


=> Diabetes (primarily type 2) is associated with increased risk for some cancers (liver, pancreas, endometrium, colon and rectum, breast, bladder).
Diabetes is associated with reduced risk of prostate cancer.
For some other cancer sites there appears to be no association or the evidence is inconclusive.

=> The association between diabetes and some cancers may partly be due to shared risk factors between the two diseases, such as aging, obesity, diet, and physical inactivity.

=> Possible mechanisms for a direct link between diabetes and cancer include hyperinsulinemia, hyperglycemia, and inflammation.

=> Healthful diets, physical activity, and weight management reduce risk and improve outcomes of type 2 diabetes and some forms of cancer and should be promoted for all.

=> Patients with diabetes should be strongly encouraged by their health care professionals to undergo appropriate cancer screenings as recommended for all people in their age and sex.

=> The evidence for specific drugs affecting cancer risk is limited, and observed associations may have been confounded by indications for specific drugs, effects on other cancer risk factors such as body weight and hyperinsulinemia, and the complex progressive nature of hyperglycemia and pharmacotherapy in type 2 diabetes.

=> Although still limited, early evidence suggests that metformin is associated with a lower risk of cancer and that exogenous insulin is associated with an increased cancer risk. Further research is needed to clarify these issues and evaluate if insulin glargine is more strongly associated with cancer risk compared with other insulins.

=> Cancer risk should not be a major factor in choosing between available diabetes therapies for the average patient. For selected patients with very high risk for cancer occurrence (or for recurrence of specific cancer types), these issues may require more careful consideration.

=> Many research questions remain, as described in the article.



http://care.diabetesjournals.org/conten ... nsion.html

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 14 lut 2016, 01:05
autor: zosia bluszcz
ewaryn pisze:Jak nawóz dla komórek rakowych:
http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=1782



Zacytowany artykul jest z 2009 roku.

Prosze zapoznac sie z wynikami badania ORIGIN:

Sanofi Announces Results of ORIGIN, the World's Longest and Largest Randomized Clinical..
http://www.prnewswire.com/news-releases ... 61165.html


i z ponizszym artykulem:

Glargine and Cancer: Can We Now Suggest Closure?
http://care.diabetesjournals.org/conten ... 6.extract#

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 14 lut 2016, 11:27
autor: ewaryn
Z bardzo dużą rezerwą podchodzę do wyników badań nad lekami, a szczególnie tymi które robione są bezpośrednio przez firmy wprowadzające lek.
Taki artykuł z 2013 r.
http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php ... linicznych

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 15 mar 2016, 18:31
autor: ewaryn
Insulinowa teoria otyłości w pigułce:
http://nowadebata.pl/2011/08/03/insulin ... w-pigulce/

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 27 lut 2018, 18:54
autor: RaKaR-szef forum
Dieta dla cukrzyków - Fakty i mity na temat „diety cukrzycowej”
http://bibliotekadiabetyka.pl/artykuly/ ... edium=wewn


Odpowiednie odżywianie to konieczny element leczenia cukrzycy, równie ważny jak insulina, leki doustne czy wysiłek fizyczny. Niestety wokół diety dla cukrzyków narosło wiele mitów, powtarzanych i przez samych pacjentów, i przez osoby postronne, dla których cukrzyca to konieczność unikania słodyczy i nic więcej. Które zasady są zatem warte zapamiętania, a które można włożyć między bajki?

Diabetycy muszą stosować „dietę dla cukrzyków”.
Mit: Samo określenie „dieta dla cukrzyków” jest dzisiaj uważane za mit, ponieważ osoby chorujące na cukrzycę obowiązują tak naprawdę zasady racjonalnego odżywiania. Pojęcie „dieta dla cukrzyków” pochodzi z czasów, kiedy metody leczenia cukrzycy nie pozwalały na optymalne wyrównanie metaboliczne, a możliwości jej monitorowania ograniczone. Obecnie, zarówno nowoczesne insuliny, jak i leki doustne pozwalają pacjentom na dostosowywanie terapii, w tym diety do ich stylu życia, a nie odwrotnie. Stąd dzisiaj jadłospis diabetyka nie musi zasadniczo różnić się od jadłospisu osoby bez cukrzycy.

Diabetyk nie może spożywać słodyczy.
Mit: Słodycze nie są całkowicie zabronione, pod warunkiem, że potrafimy obliczyć zawarte w nich wymienniki węglowodanowe i białkowo tłuszczowe oraz odpowiednio zabezpieczyć przekąskę insuliną. Dlatego łatwiej jest uwzględnić słodycze w diecie osoby przyjmującej insulinę niż leki doustne. Te drugie słabiej sobie radzą z poposiłkowym wzrostem glikemii po spożyciu węglowodanów prostych. Warto też zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku osób bez cukrzycy, tak w diecie diabetyka słodycze mogą pojawiać się sporadycznie.

Słodycze są lekarstwem na niedocukrzenie.
Mit: Słodycze oprócz węglowodanów prostych zawierają zwykle duże ilości tłuszczu. Dotyczy to przede wszystkim słodyczy czekoladowych. Tłuszcz spowalnia wchłanianie się węglowodanów, dlatego wzrost glikemii po spożyciu słodyczy bywa spowolniony. Przy niedocukrzeniu najlepiej sprawdzają się słodkie napoje.

Diabetyk powinien ograniczać owoce.

Prawda: Owoce dostarczają organizmowi błonnik, witaminy i składniki mineralne. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru prostego – fruktozy, powinny być spożywane z umiarem. Dopuszczalna ilość owoców w diecie diabetyka to 300 g, podzielona na 2–3 porcje. Polecane są owoce mniej słodkie, tzn. zawierające do 10 g węglowodanów w 100 g. Do grupy tej zaliczamy np. arbuzy, grejpfruty, truskawki i wiśnie. Uważać należy na ananasy, jabłka, gruszki, pomarańcze, morele i śliwki, natomiast winogrona i banany powinny być wyeliminowane.

Fruktoza jest „cukrem dla diabetyków”.

Mit: Ze względu na dość niski indeks glikemiczny fruktoza jest chętnie dodawana do produktów „light” i produktów dla diabetyków. Niestety okazuje się, że spożywanie jej w dużych ilościach zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej i miażdżycy, a także może wpływać na zwiększenie apetytu i tym samym na rozwój otyłości. Fruktoza może także podnosić poziom glikemii u osób z cukrzycą typu 2. poprzez stymulowanie produkcji glukozy w wątrobie.

Diabetykom nie poleca się spożywania produktów „light”.

Prawda: Brakuje jasnych regulacji, jaki produkt może być określony jako „light”. Obniżoną kaloryczność można uzyskać zarówno poprzez eliminację w produkcie cukru, jak i tłuszczów. Stąd np. słodycze „light” mogą przy obniżonej zawartości tłuszczu zawierać sporo cukru prostego. Równie niekorzystne są produkty „light”, w których cukier buraczany zastąpiono słodzikami, w szczególności fruktozą. Częste jedzenie tych produktów może wywoływać nieodpartą chęć spożycia produktu tradycyjnego (konkretnego), gdyż niskoenergetyczne produkty nie dają właściwego uczucia sytości.

Diabetyk nie powinien spożywać masła.
Mit: Masło jest źródłem naturalnej witaminy A, która wspomaga procesy widzenia oraz witaminy D wzmacniającej kości. Z obecnych w niej kwasów tłuszczowych jedynie kwas palmitynowy zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, dlatego nie ma konieczności eliminacji masła z diety diabetyka. Znacznie gorsze właściwości mają margaryny, czyli utwardzone tłuszcze roślinne, które zgodnie z obecnym stanem wiedzy prowadzą do otyłości brzusznej i rozwoju insulinooporności.

ADC/KX/AFIMNTDC/09/2016

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 30 gru 2018, 00:13
autor: RaKaR-szef forum
Z pow. postu wynika, że diabetyk od czasu, do czasu może sobie osłodzić samopoczucie.
W zał. przepis na cukierki.
Nie wiem, czy cukier bio ma niska glikemię. Ale, jak czasami można posłodzić sobie życie?


Przepis na cukierki dla diabetyków.png

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 30 gru 2018, 00:37
autor: zosia bluszcz
rakar pisze:Nie wiem, czy cukier bio ma niska glikemię.


Glikemia = stężenie glukozy we krwi.

Cukier bio moze miec niski indeks glikemiczny (o 20% nizszy od zwyklego cukru).

Jezeli oczywiscie jest to wlasciwy cukier, tj. wyprodukowany z uzyciem okreslonej technologii.


U nas cukier trzcinowy dla diabetyków Low GI jest do nabycia w kazdym supermarkecie ($4/kg):

logicane150.jpg


GINews
http://ginews.blogspot.com/2009/05/gi-s ... rclay.html

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 22 lut 2019, 14:59
autor: Piotres
Jak to jest z substancjami słodzącymi?
Taki chwalony miód i jego właściwości prozdrowotne to jednak trochę mit. Właściwie to nie jest wiele lepszy od zwykłego cukru, co by nie powiedzieć, ze w ogóle. Znacie jakieś badania na ten temat, albo innych wynalazków typu stewia, ksylitol?

https://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/17 ... ukier.html

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 24 lut 2019, 12:30
autor: starys
Moim zdaniem ten utytułowany pan lobbuje na rzecz przemysłu cukrowniczego.
Kilka dni temu w Faktach TVN było omówienie raportu NFZ dot. spożycia cukru w Polsce i okazuje się, że cukru (tego do cukiernicy) kupujemy z roku na rok coraz mniej, więc producenci cukru rozpoczynają bój o klienta.

Done :)
-zb

Re: Cukrzyca

Nieprzeczytany post: 24 mar 2019, 15:45
autor: RaKaR-szef forum
Każdy chce być piękny, nadobny i zdrowy. Na Forum jestem prawie 12 lat i wiele cudownych porad w zakresie diet czytałem.

Jednym ze sposobów na utrzymanie wagi, przy tym nie tracąc niezbędnych składników zdrowotnych, jest oszukaństwo samego siebie, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Chodzi o ilość kcal. Mnie więcej chodzi o cukrzycę. A że lubię pomidory, częściej po nie sięgam. Przy tym problemem jest, które pomidory w sklepach, o tej porze, są ok.

Myślę, że pon. info też będzie przydatna:


Sok pomidorowy - właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

https://is.gd/orkOJQ