Podstawowe założenia diety w raku prostaty.Zalecenia żywieniowe w raku prostaty są zgodne z ogólnymi zasadami rekomendowanymi podczas leczenia onkologicznego. Dieta musi pokrywać zapotrzebowanie chorego na podstawowe składniki takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne oraz wodę.
Najważniejszym założeniem jest zadbanie o prawidłowy stan odżywienia pacjenta, aby nie dopuścić do rozwoju niedożywienia. Zastosowana dieta powinna być zawsze indywidualnie dobrana do pacjenta biorąc pod uwagę takie czynniki jak: wiek, masa ciała, choroby towarzyszące, preferencje smakowe, sposób leczenia i ewentualne pojawiające się skutki uboczne.
Dieta przy raku prostaty powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dobrej jakości chude mięso, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, oleje roślinne, zmielone orzechy czy nasiona roślin strączkowych (jeśli są dobrze tolerowane).
Olbrzymi wpływ na leczenie raka prostaty ma spożywanie warzyw i owoców. Są one bardzo ważne w profilaktyce wszystkich chorób nowotworowych, szczególnie świeże i surowe, mogą też być gotowane czy duszone. Zwiększone ich spożycie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego.
Owoce i warzywa zawierają nie tylko błonnik i składniki mineralne niezbędne dla zdrowia, ale i substancje nazywane fitozwiązkami. Pod tą nazwą kryją się flawonoidy, indole i fenole – związki które wspomagają leczenie prostaty. Znajdują się w łatwo dostępnych produktach, jak np.: pomidory, brokuły. Winogrona, czereśnie, truskawki oraz cytrusy.
Ze względu na obecność flawonoidów i witamin o właściwościach antyoksydacyjnych (witamina A, C, E) szczególnie polecane są: brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, cebula, czosnek, szczypiorek, pomidory, czerwona papryka, soja, grzyby, tłuszcze z ryb, owoców morza czy oliwa, a także olej lniany, produkty zawierające witaminę E, np. sezam, zielona herbata, rozmaryn czy pestki dyni.
W trakcie leczenia warto zjadać 4-5 posiłków dziennie o niewielkiej objętości co około 3-4 h. Regularność posiłków pomaga pokryć zapotrzebowanie organizmu na podstawowe składniki odżywcze i uniknąć odczucia przejedzenia. Podaż białka u dorosłego człowieka z chorobą nowotworową powinna wynosić ok. 1,5 g/kg mc./dobę, czyli prawie 2 razy więcej niż u zdrowego dorosłego.
Lekkostrawny charakter posiłków nie powoduje długiego zalegania posiłków w przewodzie pokarmowym dlatego zaleca się duszenie na parze lub gotowanie. W przypadku gdy dostarczenie właściwej ilości składników odżywczych za pomocą tradycyjnej diety lub po jej wzbogaceniu jest trudne lub niemożliwe, warto zapytać lekarza o doustne preparaty odżywcze o wysokiej zawartości białka.
Według dostępnej literatury medycznej, niektóre pokarmy mogą wpływać na obniżenie antygenu prostaty (PSA) we krwi co wiąże się z mniejszym ryzykiem nawrotu choroby. Ochronne działanie przypisuje się diecie bogatej w likopen, betakaroten, witaminę D czy omega-3.
Dlatego ważne jest, aby w diecie znalazły się produkty będące źródłem wymienionych substancji:
-pokarmy bogate w likopen: pomidory, papaja, arbuzy, różowe grejpfruty, brzoskwinie, dzika róża oraz przetwory z tych produktów tj. pasty, koncentraty, przeciery;
-kwasy omega-3 występują w: oleju lnianym, oleju rzepakowym, orzechach włoskich, siemieniu lnianym, tłustych rybach morskich takich jaki: łosoś, halibut, śledź, makrela, szprotki czy sardynki;
-pokarmy bogate w betakaroten to: marchew, dynia, brokuł, szpinak;
-produkty bogate w witaminę C to surowe warzywa i owoce, zwłaszcza natka pietruszki, papryka, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy.
W chorobach nowotworowych należy ograniczyć do minimum produkty nie będące źródłem ważnych dla pacjenta onkologicznego składników odżywczych, takie jak: słodycze, przetwory wysokosłodzone, cukier, ciastka czy wyroby cukiernicze. Zaleca się ograniczenie podaży czerwonego mięsa, tłustego nabiału i innych produktów z dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych.
Co jest jeszcze jest bardzo ważne. W chorobie nowotworowej nie należy stosować na własną rękę suplementacji preparatami multiwitaminowymi itp., które mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Ponadto, należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu w tym również piwa. Mężczyźni powinni ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ jego nadmiar wpływa na uszkodzenie serca, wątroby i trzustki, a także zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory.
Zalecenia żywieniowe mogą ulec zmianie w trakcie chemioterapii. Często pojawiają się dolegliwości związane z leczeniem raka prostaty, takie jak: zaparcia, biegunki, wymioty czy mdłości itp., co wymaga odpowiedniej modyfikacji diety. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy dietetyka, który indywidualne dopasuje sposób żywienia do potrzeb pacjenta.
W wielu badaniach przedklinicznych zaobserwowano, że odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz zdrowy styl życia mogą wpływać na łagodzenie postępu choroby. Warto pamiętać także o badaniach profilaktycznych, które niejednokrotnie wpływają na wykrycie wczesnego stadium choroby, a to przekłada się na lepsze przyszłe rokowania.
https://posilkiwchorobie.pl/onkologia/r ... -zywienia/Dieta ma nam zapewnić zdrowie i przyjemność w jej stosowaniu. Jest to czynnik naszego wyboru. Gdy otwieramy internet i znajdujemy w nim setki diet, które mają nam zapewnić zdrowie, a tysiące specjalistów od żywienia proponuje nam takie żywienie, które nie jest potwierdzone naukowo, a wręcz jest z nią sprzeczne, to człowiek czuje się zagubiony. Najczęściej diet szukają osoby, które mają problem z nadwagą, albo mają dolegliwości związane z posiadaną chorobą i ona ma być dla nich deską ratunku.
Aby ocenić przydatność określonej diety naukowcy posługują się metaanalizami polegającymi na kompleksowej analizie wyników badań zawartych w publikacjach i wyciągnięciu z nich odpowiednich i jednoznacznych wniosków.
Taką dietą potwierdzoną naukowymi badaniami, nie powodującą kontrowersji, jest dieta śródziemnomorska, która przede wszystkim jest zalecana w raku prostaty, przy czym powinno się ją stosować w całości a nie tylko doraźnie – wtedy działa najlepiej.
https://www.medicover.pl/zdrowie/dieta/ ... mnomorska/O zasadach stosowania tej diety informowała nas Katarzyna Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka, Wydziału Nauki i Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 2022 roku na spotkaniu z Forumowiczami w Olsztynie w 2022 roku, przedstawiając temat pt.: "Współczesne trendy w Dietoterapii wspierające leczenie raka prostaty"
Oprócz właściwej diety ważne jest też systematyczne nawadnianie organizmu.
Woda odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia. Jest niezbędna do produkcji śliny, która zawiera enzymy trawienne rozkładające pokarm na mniejsze cząsteczki. Woda pomaga również w rozpuszczaniu substancji odżywczych, ułatwiając ich wchłanianie przez organizm. Wspomagając trawienie, zapobiega zaparciom, normalizuje ciśnienie krwi, reguluje temperaturę ciała i pomaga utrzymać równowagę elektrolitową.
Jeśli nie będziemy dostarczać organizmowi wystarczającej ilości płynów, nasze samopoczucie znacznie się pogorszy. Mogą wystąpić zawroty głowy, osłabienie, dezorientacja. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody stopniowo, przez cały dzień, nawet jeśli nie jesteśmy spragnieni. Należy dbać o systematyczne nawadnianie organizmu.
Według powszechnego przekonania powinnyśmy wypijać od 1,5 l do 2 l wody dziennie. Eksperci mają jednak inne zdanie na ten temat i obecnie U.S. National Academies of Sciences, Engineering and Medicine na podstawie przeprowadzanych badań zaleca następujące spożycie płynów:
-kobiety: 11,5 szklanki dziennie (2,7 litra);
-mężczyźni: 15,5 szklanki dziennie (3,7 litra).
Ta ilość płynów dotyczy wody oraz innych napojów między innymi takich jak: kawa, herbata, owoce, soki, zupy itp.
https://www.mayoclinic.org/healthy-life ... t-20044256
ur.1946 r.; od wieku 45 lat pod kontrolą 3 urologów.
2008 – PSA: 2,9, 2,5 i 3,3
2009 – PSA: 2,3, 4,7 i 2,5
2010 – PSA: 4,23
12.01.2010 – Biopsja prostaty - wynik ujemny, histopatologia: przebadano 4 bioptaty, w jednym bioptacie w brzegu widoczne trzy gruczoły PINHG
2011 – PSA 3,88 (fPSA/PSA 14,7%)
2012 – PSA 3,17 (fPSA/PSA 13,0%)
2014 – PSA 4,37 i 5,04 (fPSA/PSA 13,3%)
2015 – PSA 1,95 i 3,26
01.2016 – TRUS: rozrost gruczołu krokowego, zapalenie gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, APO-TAMIS, APO-FINA, Biseptol
2016 – PSA 2,32
2017 - PSA 4,56 (fPSA/PSA 9,6)
01.2018 – PSA 4,49 (fPSA/PSA 10,1)
11.2019 – PSA 7,040 (fPSA/PSA 8,10)
02.2020 – PSA 8,770
03.2020 – MR miednicy małej: gruczoł krokowy powiększony 49x48x38 mm, w części środkowej i przywierzchołkowo po stronie prawej w strefie obwodowej (Pza Pzpl) zmiana 16 mm z cechami PIRADS V, w strefie obwodowej są zmiany PIRAS III i II, pęcherzyki nasienne niepowiększone. Rozpoznanie: rak gruczołu krokowego
04.2020 – Biopsja gruczołu prostaty. Płat prawy: Gleason score 3+4 =7. Grupa prognostyczna 2. Naciek raka zajmuje 80% długości czterech z pięciu bioptatów o długościach 1,0 – 1,5 cm. Naciekanie pni nerwowych przez komórki raka. Płat lewy: Gleason score 3+4 =7. Grupa prognostyczna 2. Naciek raka zajmuje 30% długości dwóch z trzech boptatów o długościach 1,0 – 1,5 cm. Nie stw. naciekania pni nerwowych przez komórki raka. PSA 8,920 ng/ml
05.2020 – Scyntygrafia. Brak widocznych zmian meta.
18.05.2020 – Prostatektomia radykalna otwarta. Wycięcie radykalne stercza z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego. Przetoczono 6 jednostek KKCz bez powikłań.
18.05.2020 - Histopatologia pooperacyjna. Rak gruczołu stercza. Stopień zróżnicowania histologicznego według Gleasona: 7 (4 i 3), utkanie w stopniu zróżnicowania 5 stanowi <5% jego objętości. Naciek raka obejmuje oba płaty stercza, a jego utkanie jest widoczne w wycinkach pobranych od wierzchołka po podstawę po stronie prawej oraz od I warstwy po podstawę po stronie lewej. Nowotwór nacieka również tkanki otaczające gruczoł po stronie prawej. Utkanie nowotworu jest widoczne w linii cięcia w obrębie wierzchołka gruczołu po stronie prawej. Stwierdza się naciekanie osłonek nerwów przez komórki raka. Margines cięcia cewki moczowej od strony pęcherza moczowego oraz pęcherzyki nasienne obustronnie bez nacieku raka. Zaawansowanie nowotworu wg TNM 2017 pT3a pN0
06.2020 – Pooperacyjny wynik PSA 0,046 ng/ml
07.2020 – TK jamy brzusznej + miednicy. W seg. 6/7 obszar wzmocnienia śr. 6 mm- w pierwszej kolejności naczyniak. Podobna zmiana śr. 7 mm w seg. 5/6. Wzdłuż prawych naczyń biodrowych zewnętrznych zbiornik płynowy o wym. 52x36 – w pierwszej kolejności zbiornik chłonki. W objętych badaniem częściach kostnych zmiany zwyrodnieniowe. Struktury kostne niejednorodne. Zmiana sklerotyczna śr. 8 mm w trzonie L5. W przestrzeni okołoaortalnej i wzdłuż naczyń biodrowych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.
07.2020 Konsultacja z radioterapeutą. Z powodu utkanie nowotworu widocznego w linii cięcia w obrębie wierzchołka gruczołu po stronie prawej, co stwierdzono w histopatologii pooperacyjnej, zaproponowano mi wczesną ratunkowa radioterapia (eSRT), Wybrałem aktywną obserwację.
08.2020 MRI miednicy W loży pasmowaty niejednorodny obszar wzmacniający po kontraście bez cech restrykcji dyfuzji – obraz odpowiada pozostawionym kikutom pęcherzyków nasiennych oraz współistnieniu zmian odczynowych po leczeniu. Przy naczyniach biodrowych zewnętrznych prawych strefy płynowe o wym. do 53x29 mm – odpowiadają zbiornikom chłonki opisywanym w TK.
08.2020 RTG klp. W polu dolnym płuca prawego, w kącie przeponowo-żebrowym prawym widoczny jest dość dobrze wysycony, dobrze ograniczony owalny cień o śr. 4 mm – obraz podobny do badania poprzedniego z dnia 22.06.2020.
06.2021 Scyntygrafia kośćca. Bez zmian meta.
06.2021 MRI miednicy. W loży po prostatektomii nieregularny obszar o wym. 32x21 mm wzmacniajacy po kontraście bez cech restrykcji dyfuzji jak poprzednio, odpowiada kikutom pęcherzyków nasiennych oraz współistnieniu zmian odczynowych po leczeniu. Przy naczyniach biodrowych zewnętrznych prawych strefy płynowe o wym. 47x25 mm. Esica odkurczona wykazuje silne wzmocnienie pokontrastowe.
11.2021 Kolonoskopia. Bez zmian.
03.2022 RTG Dwa stacjonarne guzki o śr. 4 mm.
05.2022 MRI Miednicy. W loży nieregularny obszar 32x20 mm odpowiada kikutom pęcherzyków nasiennych i zmianom odczynowym po leczeniu. Esica odkurczona wykazuje silne wzmocnienie pokontrastowe jak w MRI z 2021r.
PSA po prostatektomii (18.05.2020): 06.2020 - 0,046 (pooperacyjne); 07.2020 - 0,027; 08.2020 - 0,028; 10.2020 - 0,036; 12.2020 - 0,045; 03.2021 - 0,028; 06.2021 - 0,030; 10.2021 - 0,032; 12.2021 - 0,034; 02.2022 - 0,186; 03.2022 - 0,059 i 0,051;
Nowe urządzenia w Diagnostyce, test firmy Abbott, metodą immunochemiczną CMIA, na aparacie Alinity (zakres badania od <0,025 - 100 ng/ml) ; 04.2022 <0,025; 05.2022 - 0,060; 06.2022 <0,025; 08.2022 <0,025; 11.2022 <0,025;
16.01.2023 - PSA <0,025
15.03.2023 - PSA <0,025
16.06.2023 - PSA <0,025
25.09.2023 - PSA - 1,590 (Diagnostyka x 2)?
29.09.2023 - PSA - 0,600 (Diagnostyka x 2); 0,647 (Diagmed); 0,502 (Alab)
24.10.2023 - PET/CT F18 PSMA #Wynik w poście z dnia 21.11.2023
27.10.2023 - PSA - 0,070 (Diagnostyka) i 0,063 (Diagmed)
24.11.2023 - PSA - 0,050 (Diagnostyka) i 0,057 (Diagmed)
20.12.2023 - PSA - 0,060 (Diagnostyka)
21.12.2023 - MRI miednicy #Wynik w poście z dnia 12.02.2024
18.01.2024 - PSA - 0,060 (Diagnostyka)
15.03.2024 - PSA - 0,060 (Diagnostyka)
17.05.2024 - PSA <0,025 (Diagnostyka) i 0,034 (Diagmed)
10.07.2024 - PSA <0,050 (Diagnostyka) i 0,049 (Diagmed)
20.09.2024 - PSA - 0,080 (Diagnostyka)