Metformina

Tu zadaj pytanie ogólne nie związane bezpośrednio z Twoim leczeniem

Metformina

Nieprzeczytany postautor: henryksienkiewicz » 24 lut 2017, 19:46

Witam,

w sieci można znaleźć wiele publikacji na temat (potencjalnej) skuteczności metforminy w leczeniu zaawansowanego raka prostaty.

W UK w tej chwili prowadzony jest nabór do badań klinicznych (STAMPEDE) w których w jednej z grup metforminę stosuje się z hormonoterapią.

Mam do państwa pytanie - czy mają państwo jakieś doświadczenia z użyciem tego leku w leczeniu zaawansowanego raka prostaty (dodatkowo - z decetakselem i/lub HT)?
Czy napotkali może państwo na opracowania naukowe, które zaprzeczałyby związkowi pomiędzy zastosowaniem Metforminy i zwiększeniem przeżywalności?

Bliska mi osoba niestety niedawno dostała diagnozę rak prostaty z przerzutami i aktuanie leczy się HT + Docetakselem, jednak leki te mają ograniczoną skuteczność i zastanawia mnie czy w Polsce np. do standardowej terapii można wprowadzić metforminę i jeśli tak to na jakich zasadach się to robi, czy należy zgłosić się na testy kliniczne, czy też może można wdrożyć to w normalnym leczeniu.

Prawdopodobnie stwierdzicie państwo, że to temat do rozmowy chorego z lekarzem prowadzącym, ale chciałbym mimo wszystko poznać państwa zdanie.
Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę,
HS.
henryksienkiewicz

Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Metformina

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 24 lut 2017, 20:27

Ramię K badania klinicznego STAMPEDE

http://www.stampedetrial.org/87548/8755 ... lides_v1.1

Protocol_15_Arm_K_trial_schema.jpeg
[color=#FFBF00]..........................Obrazek
zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: chief_admin » 24 lut 2017, 21:06

Taaa, cały niemal czas stosuję metforminę. Leżałem na diabetologii. Zapytana pani prof. o działanie tego leku, w trakcie stosowania HT, niczego mądrego nie miała do powiedzenia. Akurat oprowadzała studentów obcojęzycznych, a zadawałem pytania 2x.

Jakoś postępu raka u mnie nie zatrzymało, może obiecująco u gryzoni (myszy).

JózioIgnaśKraszewski
Obrazek Trudno poważnie dyskutować z kimś pozbawionym poczucia humoru.
Ur.1949
III'2007 PSA 8,28;biopsja Gl1+2!?;10/V/2007 limfadenektomia węzły b/z;IX'PSA 0,07;HT VIII-XII;RT XII'07-I'08 7400cGy/37frakcji;cTpN0M0
IV'2008 PSA 0,08; X’ TK ok XII' zastrzyki przeciwzakrzepicowe
I'2009 - XII' PSA 0,35 ng/ml - 0,60 ng/ml
I’2010 MRI ok, zastrzyki przeciwzakrzepicowe do IV’, III’ scyntygrafia & TRUSok, IX’ biopsja spartolona, VII' PSA 0,61;XII' 0,83;
VII'2011 1,03 T'2,33 MRI podejrzenie wznowy VIII’ biopsja- Sclerosis atrophicans prostatae;XI' MRI b/z - obserwować, PSA XI' 1,85;
V'2012 PSA 2,68 T 2,33;VII' 3,37 T'1,23;VII' PET-CT z octanem sugeruje proces nowotworowy; X' PSA 5,40;od X' Apo-Flutam 3x dziennie;po 1 mieś. PSA 1,28; 2 mieś. 1,05; 3 mieś. PSA 0,837;T 2,07
I'2013 zastrzyk Diphereline 11,25 mg na 3 mieś.; IV'2013 PSA 3,14 drugi Dipheriline+ Apo-flutam(zaniechany po 3,5 dniach);IV' w innym lab. PSA po 2 dniach 5,31, po 2 tyg. w swoim lab. PSA 1,92 ng/ml, T 0,19 ng/ml; VI' PET-CT z Choliną rak w obrębie stercza, VII' PSA 9,50 ng/ml, bikalutamid 50 mg * biopsja stercza = ogólnie Gleason 5+4, jeszcze w obrębie torebki (margines 0,2 mm); VIII' PSA 1,30 * T 1,51 bikalutamid 50mg; IX' Zmiana na Eligard PSA 0,85 przed BT IX/X' - 30 Gy=3x10;
I'2014 PSA 0,38 ng/ml {odstawiony bikalutamid}III' PSA 0,86{koniec działania Eligardu} IV' T 0,58 ng/ml*PSA 1,17 ng/ml; VI' T 2,35 & PSA 3,24;VII' T=2,25 & PSA 4,04* VIII' PSA 4,20 T 2,52 PET naciekanie na pęcherz, pęcherzyki nasienne, węzły chłonne| VIII' PSA 4,00 T 2,58 | IX' PSA 4,02 T 1,53 | XI' PSA 6,90 Apo-Flutam 2 tyg, po tym Eligard|
I'2015 PSA 1,65>II' PET-CT z choliną, praktycznie jak w roku poprz.>IV' PSA 8,83 ng/ml, T 1,69 ng/dl, zastosowano bikalutamid> 05' uretrotomia (pobrano próbki do badania histopatol.) V' PSA 1,10; VII' PSA 0,23 ng/ml; IX' 0,26 ng/ml, XI’ TURP, XI/XII' 0,35 ng/ml
I'2016 PSA 0,34 ng/ml, T 0,12 ng/dl / II/II'I PSA 0,41 ng/ml; IV' PSA 0,62 ng/ ml, T 0,23 ng/dl; VI' PSA 0,87 ng/ml, VII posiew ujemny(zaskoczenie), IX PSA 1,70 ng/ml; IX/X' PET-CT progresja, meta do węzła chłonnego biodrowego wspólnego prawego; X' PSA 1,66 ng/ml, T 0,17 ng/dl; XI' PSA 2,14 ng/ml; XII' PSA 3,03 ng/ml, T 0,104 ng/ml
I'2017 PSA 4,05 ng/ml, 08/02/2017 urestomia, II/III'2017 4,88 ng/ml, IV/V'17 PSA 5,36 ng/ml, 1-31maja badanie kliniczne ARAMIS, 5 maja Eligard pół roku, V/VI PSA 6,74 ng/ml, VI/VII 7,28 ng/ml; VIII PSA 9,87 ng/ml, 24/VIII Xtandi, 19/IX PSA 2,21 ng/ml, 04/X Eligard 45, 16/X PSA 1,55 ng/ml
Awatar użytkownika
chief_admin
Administrator

Nieprzeczytany postautor: bela71 » 24 lut 2017, 21:10

Sporo linków do innych artykułów można znaleźć w bocznych przypisach do tego tekstu:
Metformin in cancer prevention and therapy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4200668/

Badania retrospektywne (analiza baz danych na temat pacjentów) dają sprzeczne wyniki. Są takie, które twierdzą, że może pomagać, inne - że nie daje efektu, jeszcze inne - że wśród leczonych przez dłuższy czas przed diagnozą więcej było przypadków Gl>7.

Lista badań klinicznych wg wyszukania na cinicaltrials.gov kombinacji "prostate cancer metformin"
https://clinicaltrials.gov/ct2/results? ... rch=Search - można spróbowac poszukać jakichś doniesień o tych badaniach.

Na razie nie jestem w stanie przejrzeć zasobów, za dużo się w tej chwili w życiu dzieje.
bela71
Administrator

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 24 lut 2017, 21:16

zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 24 lut 2017, 21:30

admin pisze:Taaa, cały niemal czas stosuję metforminę. Leżałem na diabetologii. Zapytana pani prof. o działanie tego leku, w trakcie stosowania HT, niczego mądrego nie miała do powiedzenia. Akurat oprowadzała studentów obcojęzycznych, a zadawałem pytania 2x.

Moze zadawales pytania w niewlasciwym momencie?

Byc moze Metformina w Twoim przypadku jednak daje efekty?

Badanie kanadyjskie:

Study finding: Metformin use after diagnosis lowers risk of dying from prostate cancer

The latest findings regarding metformin and prostate cancer come from a research group at the University of Toronto. Because of universal health insurance, Canada is a treasure trove of patient databases, and the Toronto researchers did this study by cross-referencing diabetes, cancer, and drug benefit databases for the province of Ontario.
They study included 3,837 men with diabetes and median age of diagnosis was 75.

Writing in the Journal of Clinical Oncology, the researchers showed a correlation between taking metformin after prostate cancer diagnosis and a decreased risk of dying from the disease. More specifically, the researchers found that each additional six months of metformin use after diagnosis was associated with a 24% decrease in the risk of dying from prostate cancer. The risk of dying from any cause also declined with post-diagnosis metformin use but that association weakened as time went on.

Toronto researchers conducted several studies-within-the-study, looking at various subgroups, partly to guard against the misleading “healthy-user effect”: metformin users might have lower risk of deadly prostate cancer because they are healthier to begin with, not because of anything to do with metformin. But when they compared men who took metformin to those who managed—or tried to manage—their diabetes with diet, metformin again came out looking like it was protective; the metformin takers were 46% less likely to have died from prostate cancer than the dieters.

All the usual warnings about correlation not equaling correlation apply. And keep this mind: only men with diabetes were included in this study. It is an open question whether men with prostate cancer who don’t have diabetes might benefit from metformin. That is one of the questions the current crop of clinical trials may answer. <= STAMPEDE

Diabetes drug showing promise for prostate cancer treatment - Harvard Prostate Knowledge - Harvard Health Publications
http://www.harvardprostateknowledge.org ... -treatment
zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 24 lut 2017, 21:49

Bliska mi osoba niestety niedawno dostała diagnozę rak prostaty z przerzutami i aktuanie leczy się HT + Docetakselem, jednak leki te mają ograniczoną skuteczność i zastanawia mnie czy w Polsce np. do standardowej terapii można wprowadzić metforminę i jeśli tak to na jakich zasadach się to robi, czy należy zgłosić się na testy kliniczne, czy też może można wdrożyć to w normalnym leczeniu.

O ile wiem, w Polsce nie sa obecnie prowadzone zadne badania kliniczne z uzyciem metforminy w raku prostaty.

Przepisanie metforminy off label pacjentowi z zaawansowanym rakiem prostaty nie chorujacemu na cukrzyce?
Nie wiem czy w warunkach polskich jest to mozliwe. Pacjent musi taka opcje przedyskutowc ze swoim specjalista.

A w ogole, to napisz wiecej o pacjencie - w jakim jest wieku, jak przebiegala choroba, jaki byl wynik biopsji oraz badan obrazowych, na jakim etapie leczenia jest obecnie (ile cykli Docetaxelu podano) i jakie sa jego dotychczasowe efekty.

pzdr
zosia
zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: henryksienkiewicz » 25 lut 2017, 08:49

Witam,
dziękuję za odpowiedzi.

Zbieram się do spisania historii tutaj, w odpowiednim wątku, ale nie mam dostępu do dokumentacji.
W skrócie: dość długo rak nie został zdiagnozowany (w sumie chyba ok. 1.5 roku, przy pierwszych objawach lekarze nie zalecili badania PSA, jeszcze wtedy nikt nie wiedział tutaj co to jest), aż badanie PET z choliną przed RT, do której w końcu nie doszło, wskazało na możliwe przerzuty do odległych węzłów.

Ostatnie badanie PSA przed HT było ok. 80 ng/ml.
Konsylium zadecydowało o chemii.
Pacjent w w wieku 61 lat, GS 4+3.
henryksienkiewicz

Wróć do Mam pytanie? * I have a question?