Tata 79l. Gl.? M1 HT Stront RT pal. RIP 2914

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

Tata 79l. Gl.? M1 HT Stront RT pal. RIP 2914

Nieprzeczytany postautor: teralew » 28 lip 2013, 21:13

Mój tata ma 79 lat. Od ok.10 lat walczy z rakiem.

Tak źle jak w tym roku jeszcze nie było. Proszę, pomóżcie, bo nie wiem co robić dalej.

Po krwiomoczu w 2012 jest zacewnikowany na stałe.


03.2013
TK

w przestrzeni zaotrzewnowej,na wysokości trzonu kręgu L3 stwierdza się litą strukturę tkankową wymiarów 26x55mm.
W jej otoczeniu liczne,powiekszone węzły chłonne długości w osi krótkiej 15mm.
Wniosek: podejrzenie guza gruczołu krokowego z przerzutami do przestrzeni zaotrzewnowej.



05.2013
Scyntygrafia

Mnogie zmiany ogniskowe w kośćcu (wszędzie), do rozważenia terapia radioizotopowa.



13 -24. 06.2013
pobyt w szpitalu
po wyjęciu na 2 doby cewnika
Rozpoznanie: posocznica, zakażenie układu moczowego, rak prostaty, ostre uszkodzenie nerek w przebiegu odwodnienia i zakarzenia, niedokrwistośc normocytarna, utrwalone migotanie przedsionków, stabilna choroba wieńcowa, miażdżyca uogólniona.



04.07.2013
Podany stront

Po podaniu strontu nastąpiło rozerwanie guza, zatkanie cewnika.


Kolejny pobyt w szpitalu
Rozpoznanie: rak w fazie rozsiewu/meta do w.chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej i kośćca, krwiomocz, wtórna anemizacja.

Zalecenia: leczenie choroby zasadniczej w por.onkologicznej.

W jakim jest stanie tata nie wie, mama też nie. Gdyby wiedzieli nie byłoby szans na walkę.
Gdy tylko coś się dzieje, staram się pomagać, załatwiam wiele spraw bez ich udziału. Staram się pocieszać oboje i uspokajać, często mówię, że wszystko się da, tylko małymi krokami.
Niestety teraz ja nie wiem na co zwracać uwagę.
Na przerzuty, gdzie? Jakie objawy?
Jakie robić badania aby w porę reagować?

Zaden lekarz ze mną na ten temat nie rozmawiał. Jeżeli ktoś może mi coś doradzić, to będę bardzo wdzięczna.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 28 lip 2013, 23:36

Teralew,
Piszesz, ze od 10 lat Tata walczy z rakiem.
Z rakiem prostaty ?
Bo dalej piszesz cyt. " wniosek: podejrzenie gruczolu krokowego z przerzutami do przestrzeni zaotrzewnowej".

Przez dziesiec lat Tata nie wiedzial, ze ma raka prostaty? 
Jak to jest w ogole mozliwe?
Czy byl w jakikolwiek sposob leczony?

Dlaczego podano stront?

O jakim leczeniu w poradni okologicznej jest mowa?
Ostatnio zmieniony 28 lip 2013, 23:40 przez zosia bluszcz, łącznie zmieniany 1 raz
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: kris1 » 29 lip 2013, 17:29

Teralew,

Faktycznie trochę pogmatwany wpis na temat tej choroby Taty.


zosia bluszcz pisze:Z rakiem prostaty ?

Z tego co próbuję rozszyfrować, to raczej tak:
teralew pisze:Rozpoznanie: posocznica, zakażenie układu moczowego, rak prostaty,

tutaj jest koelejny znak zapytania:

zosia bluszcz pisze:Dlaczego podano stront?

Decyzja jest chyba podyktowana tym:


teralew pisze:Mnogie zmiany ogniskowe w kośćcu (wszędzie), do rozważenia terapia radioizotopowa.

Bardzo ogólnikowe a zarazem przygnębiające określenie (czyżby wszystko na czarno - w skanie?)



Po podaniu strontu nastąpiło rozerwanie guza, zatkanie cewnika.

Co było podstawą do postawienia ostatecznej diagnozy RGK (biopsja?)


No i najbardziej zastanawiający fakt:
W jakim jest stanie, tata nie wie, mama też nie. Gdyby wiedzieli nie byłoby szans na walkę.
Gdy tylko coś się dzieje, staram się pomagać, załatwiam wiele spraw bez ich udziału. Staram się pocieszać oboje i uspokajać, często mówię, że wszystko się da,tylko małymi krokami.

Jak można leczyć pacjenta w niewiedzy przez 10 lat?


Niestety teraz ja, nie wiem na co zwracać uwagę.
Na przerzuty, gdzie? Jakie objawy?
Jakie robić badania aby w porę reagować

Powiem tak. W tej sytuacji, jest bardzo trudno cokolwiek doradzać.
Podaj nam więcej informacji w szczegółach (jakie badania,ich wyniki w szczególności PSA) ,bo jak widzisz jedynie się domyślamy.
Nic nie piszesz o zaordynowanych lekach.
A pisząc coś takiego:
Zaden lekarz ze mną na ten temat nie rozmawiał.

-to śmiem twierdzić,że nie bardzo zdajesz sobie sprawę z zagrożenia.
I nie dziwi, że lekarze z Tobą o tym nie rozmawiają, bo trzeba mieć na to upoważnienie bezpośrednio od chorego, chyba dobrze wiesz jakie są procedury informacji o stanie chorego a tu widzę wielką tajemnicę, tylko czemu ma to służyć?
Pozdrawiam.
kris.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2013, 17:31 przez kris1, łącznie zmieniany 1 raz
ur. 55r.
PSA I/10r- 6,14; III/10 bx-Gl.7=3+4 (cT2b); IV/10r RP-Gl 7=3+4; pT=>2c NO,MX ; SCT-zwyrod. ; VIII TK-ok! IX-XI/10r. RT=66Gy; ; ll/11r. SCT+TK+ rtg=zwyrod. ; TK. OK! I-PET/CT N1/biodr.lewe.; VII/11r.;(1) PLND - 2 wezły.(-) ; IX/11r. II PET/CT- N1/biodr.lewe.+przed.krzyż XI/11r. MRI = PET ; 4.XI/11r. SCT - Ok! XI PSA 2,34; XI/11r. II - PLND-3 w. przed.krzyż (-). 24 II/12r :III- PET/CT N1= perzed.krzyż 23 II PSA= 2,85 21.III.PSA =3,18 = :( III/12r HT=monot./Bikalutamid 150mg doba/ ;

wykres PSA http://i62.tinypic.com/11m4ab7.jpg

...Nie można za darmo otrzymać nowej filozofii sposobu życia.Trzeba za to drogo zapłacić i zdobywać wielką cierpliwością i dużym wysiłkiem "..
....Fiodor Dostojewski
kris1
 
Posty: 2211
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:43
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 30 lip 2013, 09:44

Przepraszam bardzo, że opis jest niedokładny, pisałam w skrócie, bo i tak jest tego dużo.

Odpowiadam na pytania:

- tak, jest to rak prostaty
- otrzymywał lek Diphereline raz na 3 m-ce,
- w lutym 2012 PSA wynosiło 2,2 ng/ml i pani dr. onkolog odstawiła lek. PSA rosło i w styczniu 2013 wynosiło 11,4 ng/ml.
- tu pojawia się krwiomocz i cewnikowanie.
- ponowne włączenie Diphereline - PSA powoli się obniża,
- po TK z marca 2013 (opis wyżej) pani doktor daje skierowanie na scyntygrafię, wynik - mnogie przerzuty do kości, stąd dlatego stront.
- wyjęcie cewnika nastapiło na prośbę taty, ponieważ odczuwał silne bóle i poprosił o usunięcie cewnika (oczywiście wyjąl lekarz).


Moi drodzy, jak najbardziej zdaję sobie sprawę z zagrożenia, gdyby tak nie było w ogóle nic bym nie robiła już w 2012, gdy PSA wynosiło 2,2 ng/ml.

@Kris1
Bardzo przykro mi się zrobiło gdy tak mnie oceniłeś
- wyrwałeś zdanie 'żaden lekarz ze mną nie rozmawia, nie w tym miejscu.Chodziło mi,że nie wiem co robić z przerzutami ;meta węzły chłonne;
- teraz zarzut, że nic nie mówię rodzicom. Staram się mówić ogólnikowo od momentu scyntygrafii. To nie żadna tajemnica, tylko widzę jak się martwią tym co się dzieje (badania, wizyty w szpitalu)
- to lekarz użył słowa rozerwanie guza dla lepszego zobrazowania co się stało po podaniu strontu.
- obecnie PSA wynosi 5,7 ng/ml, w czwartek 01.08. wizyta u onkologa.

Musze powiedzieć, że nie podnieśliście mnie na duchu, czuję się skopana, pewnie tak trzeba. Mimo wszystko poradźcie o co pytać lekarza na wizycie, chodzi mi o meta w wezłyach chłonne.

Pozdrawiam serdecznie,dziękuję, że tak zaintrygował Was mój problem.Jeszcze raz dziękuję
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: kris1 » 30 lip 2013, 11:25

teralew pisze:Bardzo przykro mi się zrobiło gdy tak mnie oceniłeś Kris1.

Bardzo przepraszam jeśli Cię uraziłem.
Nie miałem ani przez chwilę takiej myśli, ale proszę nie dziw się; czytając Twój pierwszy wpis to spowodował, a mając trochę praktycznych przeżyć w walce z chorobą, to się trochę inaczej patrzy na sprawę.
Teraz jest zupełnie co innego.Wiem już jak to się miało i ma w realu.
- -wyrwałeś zdanie ;żaden lekarz ze mną nie rozmawia nie w tym miejscu.Chodziło mi,że nie wiem co robić z przerzutami ;meta węzły chłonne;

No nie do końca masz rację.Trochę niezręcznie sformułowałaś to w swoim poście,a ja odniosłem się do jednego zdania i do drugiego biorąc pod uwagę cały Twój wpis -jeszcze raz przepraszam, bo wiem co czujesz będąc taka skołowana .


teraz zarzut, że nic nie mówię rodzicom. Staram się mówić ogólnikowo od momentu scyntygrafii.
To nie żadna tajemnica, tylko widzę jak się martwią tym co się dzieje (badania,wizyty w szpitalu,)

Bo przecież będzie dużo ciężej przedstawić stan faktyczny gdy choroba będzie dawa coraz gorsze objawy, a musisz sobie zdawać sprawę, że tak może być przy istniejącym stanie Taty (ja to przeżyłem u swego ojca, kiedy miał przerzuty do kręgosłupa a ja bylem zielony w tej materii).


musze przyznać, że nie podnieśliście mnie na duchu, czuję się skopana, pewnie tak trzeba.

Nie, tak nie trzeba i nie powinnaś w ten sposób odbierać mego wpisu, ale myślę, że pomimo tego pewne kwestie zostaną już Ci w pamięci do wykorzystania na przyszłość. Niestety to jest czasami okrutna prawda.

Co do meritum, to powinnaś sama drążyć temat i nie dawać spokoju lekarzom męcząc ich pytaniami.

Z tego co piszesz (tak układam chronologicznie) wnioskuję, że RGK jest nadal hormonozależny. Wskazuje na to reakcja PSA po wznowieniu Diphereline. Dziwi mnie tylko dlaczego p.dr przy takim stanie wstrzymała HT w 2012, na co liczyła?
Na szczęście PSA od stycznia 2013 obniżyło się o połowę i miejmy nadzieje, że nadal będzie spadało.

Co do węzłów chłonnych, to nie ma tu specjalnych zaleceń ani dodatkowych badan. Jeżeli tam zawędrowały komórki rakowe, to HT powinno w znacznej mierze hamować ich namnażanie.
Musisz zwracać baczną uwagę na ewentualne pojawienie się opuchlizny na nogach (i nie tylko) z powodu znacznego utrudnienia w odpływie chłonki właśnie z powodu zajętych węzłów chłonnych miednicy.

Tatę powinien dalej prowadzić dobry onkolog, który wie jak reagować na wszelkie zmiany mogące się pojawiać w tym stanie choroby i oczywiście stała kontrola urologa, bo nerki są w b. złym stanie a to komplikuje funkcjonowanie organizmu, szczególnie w trakcie HT (wydalanie leków).

I jeszcze jedno, moim zdaniem powinnaś jednak rozmawiać trochę szerzej o chorobie, przynajmniej z mamą, to ułatwi opieke nad Tata, bo sama nie dasz rady.
Pozdrawiam.
kris.

P.S. Jeszcze raz przepraszam, nie miałem ani krzty zamiaru Ciebie pogrążać, a wręcz przeciwnie.
ur. 55r.
PSA I/10r- 6,14; III/10 bx-Gl.7=3+4 (cT2b); IV/10r RP-Gl 7=3+4; pT=>2c NO,MX ; SCT-zwyrod. ; VIII TK-ok! IX-XI/10r. RT=66Gy; ; ll/11r. SCT+TK+ rtg=zwyrod. ; TK. OK! I-PET/CT N1/biodr.lewe.; VII/11r.;(1) PLND - 2 wezły.(-) ; IX/11r. II PET/CT- N1/biodr.lewe.+przed.krzyż XI/11r. MRI = PET ; 4.XI/11r. SCT - Ok! XI PSA 2,34; XI/11r. II - PLND-3 w. przed.krzyż (-). 24 II/12r :III- PET/CT N1= perzed.krzyż 23 II PSA= 2,85 21.III.PSA =3,18 = :( III/12r HT=monot./Bikalutamid 150mg doba/ ;

wykres PSA http://i62.tinypic.com/11m4ab7.jpg

...Nie można za darmo otrzymać nowej filozofii sposobu życia.Trzeba za to drogo zapłacić i zdobywać wielką cierpliwością i dużym wysiłkiem "..
....Fiodor Dostojewski
kris1
 
Posty: 2211
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:43
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: kramal88 » 30 lip 2013, 13:51

witaj teralew! mój Tato jest w podobnej sytuacji, też zmagamy się z zaawansowanym rakiem prostaty z przerzutami do kości. możesz prześledzić mój temat żeby zobaczyć naszą drogę leczenia. niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci czy nasza ścieżka leczenia jest "dobra". z tą chorobą nie ma uniwersalnej metody leczenia. Każdy organizm reaguje na to wszystko inaczej. Jedno jest pewne: nie możecie się poddawać i trzeba walczyć do ostatniej chwili!
Tatuś (1949 r.); VIII 2011 PSA: 59,0; IX 2011 scyntygrafia kości,opis: liczne, nieprawidłowe zmiany ogniskowe w kręgosłupie, żebrach, kościach miednicy. Wniosek: możliwość zmian "meta", wskazane leczenie strontem; IX 2011 PSA: 51,5; IX '11 biopsja Gl. 7=3+4 Rozpoznanie: Ad1-adeno carcinoma prostate 3+4 wg Glissona. Utkanie nowotworowe obejmuje 50% powierzchni. Ad2- drobne fragmenty bezgruczołowego podścieliska prostaty z naciekami zapalnymi w podścielisku.; Leczenie paliatywne: Apo-Flutam, Eligard, radioterapia. XI '11 PSA 3,1; testosteron 26; XII '11 PSA 1,29; I'12 PSA 0,79 3/12 PSA-0,423. IV '12 diphereline na 3m-ce, teleradioterapia 10x3Gy na prostatę, 2x8Gy na kręgosłup, XII '12 PSA 1,96, I '13 PSA 3,33 :( III /13 PSA 26 IV/13 PSA-89,57 Testosteron 1,94 ng/ml, zaordynowano Eligard i pierwszy wlew Docetaxelu; VII '13 PSA 195!!! zakwalifikowanie na udział w teście podania Cabazitaxelu VIII '13 PSA 300!!! VIII'13 PSA 780

Odszedł od nas 11.01.2014r. Niech spoczywa w Pokoju. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...
Awatar użytkownika
kramal88
 
Posty: 108
Rejestracja: 28 wrz 2011, 13:00
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 30 lip 2013, 21:04

Kramal88,  dziękuję za odpowiedź i podpowiedź.Jestem zaskoczona tak wysokim PSA,u mojego taty nigdy nie osiągało takich wartości.Ze względu na migotanie przedsionków serca,nie kwalifikował na leczenie chirurgiczne,ani na biopsję.Też jestem zdania,że trzeba walczyć,pytać,szukać.Dziękuję bardzo.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 30 lip 2013, 21:24

Kris1  Nie uraziłeś mnie,wszystko OK.Masz rację,będę musiała o wszystkim powiedzieć mamie.Patrzę na nią, jak schudła przez ostatnie miesiące, zamartwiając się o tatę.Jeżeli już nic nie będzie można zrobić,to będę jej dawkować złe informacje.Dzisiaj właśnie powiedział mi,że ma wrażenie jakby miał wodę w udzie.Czytam Twojego posta i właśnie o tym czytam.Widzisz,już mi pomagasz.Wiem o co pytać onkologa na wizycie.Jak odstawiła HT,też byłam przerażona,usłyszałam odpowiedź po co podawać,skoro PSA jest tak niskie? Może jeszcze coś przyjdzie Ci do głowy to pisz.Bardzo dziękuję za  pomoc.Pozdrawiam wszystkich.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 01 sie 2013, 21:56

Jestem po wizycie u onkologa.Pani dr stwierdziła,że wrażenie wody w udzie to chłonka,która nie spływa i  potwierdza to o czym napisał Kris.Zastanawiam się czy w odprowadzeniu chłonki pomogłyby masaże,ale jakie? skoro bolą kości.Zwróciła mi też uwagę aby pilnować aby ilośc hemoglobiny w krwi nie spadła poniżej wartości 8g/dl.Wizyta u urologa(męża pani onkolog)nie jest potrzebna,gdyż lekarstwa:
-Fragmin 5 tys. 1x1,
-Atrox 40mg     1x1,
-Furosemid       1x1,
-Kalipoz           1x1, 
-Cyklonamina    2x2, brać jak do tej pory.
 W sierpniu wizyta ponowna u Pani dr z wynikami krwi oraz PSA i dalej Dypherylina.
Nie wiem,czy prócz obserwacji można jeszcze coś robić aby nie pogarszały się wyniki.Czasami zastanawiam się nad medycyną niekonwencjonalną,żeby można coś włączyć.Nie mam jednak do końca przekonania czy nie byłoby przeciw wskazań na wykluczenia.Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia,to proszę o wypowiedź.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 07 sie 2013, 22:18

We wtorek około 22-ej byłam z tatą na wizycie w pogotowiu bo miał silne bóle w klatce piersiowej.Myślałam,że przez tę pogodę boli serce bo uskarżał się na ściskający ból w kłatce piersiowej.Lekarz zrobił EKG,osłuchał tatę i postawił diagnozę,"zapadły" się kręgi Th 4 i 5.Nie mam pojęcia co to oznacza. Przepisał leki przecwbólowe i co dalej? Proszę
 napiszcie o co chodzi?
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 07 sie 2013, 23:34

Kregi sa zapewne "zjedzone" przez przerzuty raka.
Czy  Tacie zrobiono rtg  kregoslupa?
Zniszczenie kregow grozi kompresja rdzenia kregowego (MSCC) i w konsekwencji paralizem.
Konieczna jest stabilizacja kregoslupa, wstepnie byc moze gorset.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 23:35 przez zosia bluszcz, łącznie zmieniany 1 raz
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 09 sie 2013, 20:12

Niestety,nikt nie pomyślał o rtg.-dzięki za podpowiedź.Po wizycie w szpitalu 24.06.2013r.okazało się,że na oddziale był chory na gruźlicę.Otrzymaliśmy informację,że trzeba zrobić rtg płuc.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 09 sie 2013, 23:17

Nie wiem jakie skutki kontaktu z gruzlikiem sprzed  miesiaca  mialby pokazac ten rtg ?
Ale zrobcie go, rowniez z powodu raka prostaty.
No i koniecznie  rtg kregoslupa.
A gorset powinien dopasowac ortopeda.

W linku nizej znajdzisz  ilustracje dot. zapadniecia sie kregu (collapsed vertebra)
(ryc. 6),
ktore moze doprowadzic do kompresji rdzenia kregowego
(ryc. 5)
 
http://www.spineuniversity.com/spinal_tumors
. Obrazek
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 11 sie 2013, 22:31

Przez kilka dni nie miałam dostępu do komputera,ale już jestem.Po Twojej informacji o kompresji,jeszcze raz przeczytałam opis scyntografii i faktycznie jest taka informacja,ale nie myślałam,że to idzie w takim tempie.podam cały opis,może coś jeszcze wymaga natychmiastowej mojej reakcji.Nie znam się na medycynie dlatego, szukam pomocy i użyłam słowa,że lekarze  nie rozmawiają tak,aby podać te wszystkie informacje.

Opis badania -scyntografia kości 21.05.2013.
Mnogie zmiany ogniskowe w kośćcu:
- głowa i nasada bliższa prawej kości ramieniowej,
- rękojeść i trzon mostka,
- I lewe żebro(dwa),
- okolica dolnej ściany oczodołu,
- IV prawe żebro,
- VI i VII lewe żebro,
- L2 - 4(L3 ryzyko złamania kompresyjnego),
- Th 3-4,
- prawa kośc biodrowa ( dwa ogniska),
- obydeie kości udowe (po kilka ognisk w tym duże w przynasadzie dłuższej prawej kości udowej).
Wn   Obraz scyntograficzny odpowiada rozsiewowi do kości.Do rozważenia terapia radioizotopowa.
Podano izotop stront-89 dn.02.07.2013
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 11 sie 2013, 23:26

Scyntygrafia byla w maju, teraz mamy polowe sierpnia.

Stront podano w lipcu, bo scyntygrafia ujawnila przerzuty do kosca.
I nikt sie wtedy nie zajaknal na temat stabilizacji kregoslupa mimo, ze w opisie stalo jak byk : ryzyko zlamania kompresyjnego a co za tym idzie, paralizu?

To jest Polska (zaraz aqq mnie tradycyjnie zjedzie za krytykanctwo), tu pacjenti/lub rodzina musi  nierzadko wyszarpywac dzialania  medyczne, bo  nikomu nie przychodzi do glowy, ze pacjenta onkologicznego powinien leczyc ZESPOL lekarzy (i nie tylko) roznych specjalnosci.
.                                                              [img=100x83]http://img90.imageshack.us/img90/8513/6v5m.jpg[/img]
Ostatnio zmieniony 12 sie 2013, 03:51 przez zosia bluszcz, łącznie zmieniany 1 raz
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 12 sie 2013, 20:53

Dziękuję Ci Zosiu,że zwróciłaś mi uwagę na to,aby załatwić gorset.Nie wyobrażam sobie ,gdyby doszło do złamania,ale wszystko może się zdażyć.W tej sprawie już działam.Właśnie kolejny raz potwierdza się,że lekarze nie mówią co robić,na co zwracać uwagę.Jutro idę do lekarza poprosić o skirowanie na rtg.kręgosłupa.Byłabym bardzo wdzięczna za informację jak załatwić dofinansowanie na zakup leku Zytiga.Lekarstwo pojawia się w historiach chorych z przerzutami do kości.Chciałabym wiedzieć jakie podjąć kroki,aby je kupić,ile kosztuje,ile dawek się stosuje aby były efekty.pomóżcie proszę.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: Marek » 12 sie 2013, 21:28

Gorset w tym przypadku nie wiele pomoże choć na tą chwilę jest konieczny.Przechodziłem przez to.
W pierwszym rzędzie trzeba wyjasnić które kręgi i w jakim zakresie są uszkodzone.Piszesz że ..."lekarz osłuchał tatę i postawił diagnozę,"zapadły" się kręgi Th 4 i 5" natomiast scyntygrafia wykazuje ryzyko złamania kompresyjnego L3 czyli wiadomo niewiele.Konieczne jest wykonanie RM i z wynikiem do neurochirurga celem rozważenia możliwości wykonania wertebroplastyki.
Przeczytaj jak to się odbyło u mnie( post 54):
http://www.gladiator-olsztyn.pl/viewtopic.php?id=1039&p=2
Na temat Zytigi odezwij się na PW
Marek
 
Posty: 51
Rejestracja: 07 cze 2009, 18:45
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 13 sie 2013, 21:26

Marek,dziękuję za informację.Muszę się dowiedzieć,czy wiek mojego taty(79lat), migotanie przedsionków serca,oraz inne choroby nie będą przeszkodą.Jestem bardzo podbudowana,że tak wzajemnie pomagacie.Dużo zdrówka dla wszystkich.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: Leszek12 » 14 sie 2013, 08:47

Witam teralew;Przypominam że leki Onkologiczne NIE SĄ Kompatybilne z lekami NA  Serce!!!!.Mnię
Onkolog na 7 mieśięcy przerwał leczenie.
ZOMO'82-89
Lat 74 (1941) 4/2010 PSA 7,17ng/ml 7/2010 biopsja ujemna 11/2010 PSA 10,6ng/ml 1/2011 biopsja cT2cN0M0 Gl 4+4 HT całkowita, Scyntygrafia/TK ujemne, 04/2011 RT 74Gy 9/2011 PSA 0,001 Popromienne porażenie jelit 12/2011 PSA 0,002ng/ml 3/2012 PSA 0,006 ng/ml 04/2012 PSA 0.002 ng/ml 09/2012, PSA0,004 ng/ml 10/2012 PSA 0,004 ng/ml 01/2013 PSA 0,015 ng/ml Hormony STOP do 23/04/2013 03/2013 PSA 0,033 ng/ml Testosteron 145,50ng/dl 23/04/2013 Eligard 22,5 (3 mies.) 07/2013 PSA 0.007 ng/ml 23/07/2013 Eligard 22,5 10/2013 PSA <0,002 ng/ml Hormony STOP 02/2014 PSA 0,01 ng/ml 05/2014 PSA 0,033ng/ml
07/2014 PSA 0,062 ng/ml Eligard 22.5 (3 mies.)15, 10,014.PSA 0,010.3,12, 014 PSA 0,005.04,02 2015 PSA 0,010.PSA0,021 dnia11, o3,2015, 11,05,2015, PSA 0,049, Eligard 0,04545MG, pół roczny.
Leszek12
 
Posty: 1332
Rejestracja: 03 lis 2011, 12:01
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 20 sie 2013, 20:52

Jeżeli ktoś stosował lek BUNODOL 0,2mg,bardzo proszę o informację jakie było maksymalne dawkowanie.U mojego taty lekarz zalecił dopasowanie w zależności od bólu. Tata najczęściej skarży się na ból prawego uda w nocy.Bierze 1 tabletkę i ma przyklejony plaster.Nie chce brać więcej,bo skarży się na żołądek,mimo osłonowej.Tak jak przewidywałam,nie chce słyszeć o noszeniu gorsetu,czasami jestem podłamana jego oporem do nowości i muszę szukać zamienników.Co może być zamiennikiem do gorsetu?
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 20 sie 2013, 22:25

Zamiennik do gorsetu?
Jedynie operacja, o ktorej pisal wyzej marek.

Moze wytlumacz Tacie, ze moze zostac sparalizowany od pasa w dol jesli nie bedzie nosil gorsetu.
W jaki sposob Tata bierze tabletki Bunodolu? Mam nadzieje, ze ich NIE lyka!
Ostatnio zmieniony 22 sie 2013, 15:03 przez zosia bluszcz, łącznie zmieniany 1 raz
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: kangur__2007 » 21 sie 2013, 12:30

teralew pisze:Jeżeli ktoś stosował lek BUNODOL 0,2mg,bardzo proszę o informację jakie było maksymalne dawkowanie.U mojego taty lekarz zalecił dopasowanie w zależności od bólu. Tata najczęściej skarży się na ból prawego uda w nocy.Bierze 1 tabletkę i ma przyklejony plaster.Nie chce brać więcej,bo skarży się na żołądek,mimo osłonowej.Tak jak przewidywałam,nie chce słyszeć o noszeniu gorsetu,czasami jestem podłamana jego oporem do nowości i muszę szukać zamienników.Co może być zamiennikiem do gorsetu?

To jest buprenorfina, silny opioid, w tabletce do trzymania/rozpuszczania pod jezykiem. Nie łykać w całości!  Zamiennika do gorsetu w tej sytuacji nie ma. Albo będzie nosić gorset, albo może zostać w każdej chwili  sparaliżowany od pasa w dół, być może nieodwracalnie, włącznie z całkowitą utratą kontroli nad pęcherzem i zwieraczem odbytu. Poważna operacja kręgosłupa jest tu wątpliwym wyjściem z powodu wieku i ogólnego stanu zdrowia, ale o tym musi zadecydować lekarz. 
KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2cN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (wtedy – poniżej progu czułości analitycznej 0,04, teraz – poniżej progu czułości analitycznej 0,01)

lipiec 2022 - PRAWIE 15 LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(tzn.poniżej progu czułości analitycznej mojego laboratorium, czyli 0,01 ng/ml)
Cała historia, opisana współcześnie, jest pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72041707,,Prostata_australijska.html?v=2
Awatar użytkownika
kangur__2007
 
Posty: 2320
Rejestracja: 27 wrz 2008, 15:39
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 22 sie 2013, 10:53

Oczywiście nie łyka, tylko bierze pod język.Zastanawiam się dlaczego tak mocno boli noga,skoro po podaniu strontu miało być lepiej.Wynika z tego,że u mojego taty jednak nie działa?Myślę też,czy lepiej przykleić plasetr nie 35 tak jak ma teraz tylko 52 i wówczas mniej bunodolu to żołądek tak nie odczuje?
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 28 sie 2013, 22:17

Byłam u lekarza ortopedy.Omówiłam całą historię choroby,pokazałam wszystkie wyniki badań i delikatnie zapytałam o dobranie dla Taty gorsetu.Pan doktor powiedział żeby najpierw zrobić RTG kręgosłupa.Skierowanie dał.Zaznaczył jednak,że nie jest zwolennikiem stosowania gorsetu,ponieważ osłabiają się mięśnie,bo są za mało używane.Stwierdził,że lepiej jest uważać,dużo odpoczywać,stosować Pamifos,no ale zobaczymy po badaniu.Zastanawiam się czy da się przekonać do zapisania gorsetu,jeżeli nie to znowu będę szukać po omacku.Domowy zapisał plaster 52,zobaczę jak zadziała razem z Bunodolem,bo na razie bardzo boli.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 01 wrz 2013, 22:12

Trudno przekonać Tatę,do noszenia gorsetu. Wymyśla różne powody aby tylko nie zakładać. Gdy jestem u rodziców to ubierze,ale gdy wyjeżdżam do mojego domu to zaraz zdejmuje.Mama nie ma siły aby go przekonywać,bo staje się bardzo nieprzyjemny.Ostatnie wyniki morfologii:
-krwinki czerwone -3,8  T/l             spadek
-hemoglobina       -11,6 g/dl              "
-hematokryt        -36,3%                  "
- RDW-CV           -16,8%               wzrost
-MPV                 -9,6  fl                spadek
- żelazo              -56 ug/dl            spadek
- PSA  wzrost   z  5,5 na 8,910ng/ml  przy leczeniu hormonalnym. Może powiecie,że to nie jest duży wzrost,ale czy Pani dr powie żeby jeszcze czekać aż wzrośnie do ile?Wizytę mamy 12. 09.br.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 09 paź 2013, 21:39

Długo nic nie pisałam,bo nie dawałam rady.Tata jest po kolejnej wizycie w szpitalu.Chciałabym opisać zastosowane leczenie i bardzo proszę o jakąs podpowiedź,bo sama się pogubiłam.Zastosowano teleterapię na obszar zmian w przestrzeni zaotrzewnowej oraz kości udowej prawej na odcinku dystalnym.  W trakcie hospitalizacji     utrzymywał się        krwiomocz,    odstawiono     leczenie      p-krzepliwe.!!!!!!

-Teleterapia Clinac fotony 15 MeV na obszar węzłów chłonnych zaotrzewnowych techniką 2 pól równoległych o wymiarach 10.5x14.1cm z zastosowaniem MLC Dgref==27Gy/9fr.

-Teleterapia Clinac fotony 6MeV na obszar kości udowej prawej techniką 2 pól o wymiarach 8x8,5 cm Dgref=20Gy/5fr

Zapytałam P.doktor dlaczego odstawiono leczenie,odpowiedziała,że musieli podjąć taką decyzję ponieważ lekarstwa na serce powodują wzrost krwawienia i wówczas gorsze wyniki hemoglobiny (wiadomo).Gdy zapytałam jakie konsekwencje mogą być po odstawieniu leczenia p-zakrzepowego powiedziała,że udar lub zawał.W takim razie kto powinien ustalić leczenie na serce i onkologiczne nie odpowiedziała. Proszę Was do kogo zwrócić się o ustalenie leczenia,lub co zastosować,żeby jakoś to zgrać.Rozumiem,że wiek 79 lat to nie 50 lub 60,ale chciałabym ulżyć mu choć trochę w bólach kości,bo są coraz mocniejsze.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 10 paź 2013, 00:30

Trudny orzech do zgryzienia.
Trzeba wybierac miedzy wiekszym a mniejszym zlem.
Najwazniejszy jest w tej chwili komfort pacjenta.
Jak sie Tata czuje po tych naswietlaniach?

- PSA wzrost z 5,5 na 8,910ng/ml przy leczeniu hormonalnym. Może powiecie,że to nie jest duży wzrost,ale czy Pani dr powie żeby jeszcze czekać aż wzrośnie do ile ? Wizytę mamy 12. 09.br.


I co powiedziala? Dipherline jest kontynuowana?

Wsrod wynikow badania krwi nie widze cholesterolu? Nie jest monitorowany?
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 10 paź 2013, 22:44

Z wypisu ze szpitala wynika,że robiona badania:
-  osadu moczu
morfologię
biochemię 
enzymy
markery kardiologiczne 
ogólne badanie moczu
glukozę
elektrolity

Właśnie przed chwilą skończyła się akcja płukania cewnika,gdyż był zapchany skrzepami krwi.Dobrze,że lekarz pogotowia zgodził się przyjechać,i to zrobić,gdyż było już zatrzymanie moczu.Muszę się nauczyć sama to robić bo pogotowie nie musi przyjeżdzać do takich przypadków.
 Tak, Dipherylinę dostał w dzień wypisu ze szpitala.colesterol jest monitorowany,żadko bo dostaje na obnizenie poziomu(nie pamietam ile ma).Po naświetlaniach w miarę dobrze,jest osłabiony.Najważniejsze,że zeszła opóchlizna z nóg,bo wygładały okropnie.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 10 paź 2013, 23:05

Jeżeli dobrze rozumiem,to decyzję czy podawać leki p-zakrzepowe,  lekarze -spejaliści zostawią choremu na co             W O L I     umrzeć,albo co będzie lepsze dla statystyk,ponieważ sami nie chcą za to odpowiadać.Czy w tej sytuacji można mówic o komforcie,skoro chory, ma wziąć na siebie taką odpowiedzialność?Przecież lekarze powinni wiedzieć jak to ustawić,albo coś zaproponować,właśnie po to ,żeby D A Ć poczucie komfortu,że lekarze znają się na swojej robocie,a nie uciekają od rozwiązania problemu.Myślę,że chowanie głowy w piasek nie świadczy dobrze o umiejętności komunikacji z pacjentem lub rodziną.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 13 paź 2013, 22:05

Po naświetlaniach tata czuje się słabo,boli go całe podbrzusze.Nie wiem co mu powiedzieć,czy tak już będzie,czy z czsem troche ustąpi?Colesterolu nie monitorują,nie wiem czy jest to ważne i dlaczego?Lekarz rodzinny przepisał Zomikos.Czy ktoś stosował.Napiszcie coś o efektach po jego stosowaniu.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: wlobo135 » 13 paź 2013, 23:00

Motto: Zanim potępisz staraj się zrozumieć.
Ur. 1941 VI/09 PSA5,3 X/09 PSA9,7 Biopsja Gl 9(5+4) Scany: wszystko czyste 30/XI/09 prostatektomia radykalna z usunieciem wiązki nerwowo-naczyniowej. Gleason 10 pT3aN0M0 21/I/10 PSA 0,7 4/III/10 PSA 0,77. 26/III/10 PSA 1.0 Doubling time 4,5 mca. V/10 hormony (Zoladex) i radioterapia 66Gy. VIII/10 PSA 0,04 X/10 PSA 0.03 XII/10 PSA 0,03 testosteron 23ng/dL(0,8nml/L) II/11 PSA<0,05/<0,03 IV/11 PSA<0,05 testosteron<0,5nmol/L(<14ng/dL) Przerwa w hormonoterapii :) VII/11 PSA 0,001 Testosteron 1,03/30 IX/11 PSA<0.05, Testosteron3.8/112, 11/2011 PSA 0,04 testosteron 7,1/208 1/2012 PSA 0,1 2/2012 PSA 0,18Obrazekpowrót do HT 4/2012 PSA 0,03. 5/2012 PSA<0.03 7/2012 PSA 0,03 9/2012PSA 0,01 11/2012 PSA <0,03 1/2013 PSA <0,03 3/2013PSA <0,03 testosteron <23/0,8 Ponowne przerwanie HT 6/2013 PSA <0,003 testosteron<2,6 ng/dl 10/2013 PSA <0,03 testosteron 17,6 ng/dl. 2/2014 PSA<0.03 testosteron 138 7/2014 PSA-0,62, 8/2014 PSA-1,85 10/2014 PSA-7,9 11/2014 PSA-7,57PET/CT zajęte cztery węzły chłonne w miednicy, skierowanie na RT (SBRT) powrót do HT(3 miesiące) 2/2015 PSA-3,43 4/2015 PSA-0,72 7/2015 PSA-0,72 testosteron 40/1,3 10/2015 PSA-1,2 testosteron 168/5,8 12/2015 PSA-0,78 3/2016 PSA-0,71 6/2016 PSA-0,34 9/2016 PSA-0,16 12/2016 PSA-0,22 3/2017 PSA-0,54 7/2017 PSA-1,7 11/2017 PSA-0,3 2/2018 PSA-0,11 5/2018 PSA-0,09 7/2018 PSA-0,169 testosteron 37/1,34 12/2018 PSA-0,22 3/2019PSA-0,26 6/2019PSA-0,55 SBRT na jeden "świecący" węzeł chłonny.8/2019 PSA-0,25 11/2019 PSA-0,09 02/2020 PSA-0,06 05/2020 PSA-0,04 08/2020 PSA-0,08 03/2021PSA-0,88 06/2021 PSA-1,1 09/2021PSA-1,2 11/2021-SBTR na przykrzyżowe węzły chłonne, 02/2022 PSA-0,06, 06/2022 PSA-0,04,
Awatar użytkownika
wlobo135
 
Posty: 4223
Rejestracja: 18 mar 2010, 09:34
Lokalizacja: Sydney
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 27 paź 2013, 22:19

WLOBO,dziękuję za linka,czytałam,przeciwwskazań jest sporo.    Widzę,że długo nikt nie zaglądał,nie pisał,a ja mam sporo pytań.Czytając Twoje wypowiedzi WLOBO,oraz innych forumowiczów,piszecie,że trzeba podawać wapno i D3.Nikt mi o tym,żeby podawać nie wspominał,nawet w szpitalu,a pracuje  tam prowadząca tatę Pani dr onkolog.Mam sama podawać,nie wiem jaki lek byłby dobry,czy w sytuacji mojego taty nie istnieje możliwość wykluczania się?Co robić, żeby tak szybko nie dochodziło do opuchlizny organizmu?Po powrocie ze szpitala,znowu się powiększa.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 08 sty 2014, 23:36

Długo mnie nie było na forum,ponieważ nie dawałam rady aby wszystko ogarnąć.W pażdzierniku tata był w szpitalu na teleterapii.Opiszę rozpoznanie,które jest dokładniejsze niż moja stopka.
-stan po radykalnej radioterapii miednicy (2003r),
-mnogie zmiany wtórne w kośćcu,
-stan po terapii strontem 08.07.2013r.,
-hormonoterapia w trakcie,
-krwiomocz,niedokrwistość,
-choroba wieńcowa,
-utrwalone migotanie przedsionków.
zastosowano leczenie:   - teleterapia na obszar zmian w przestrzeni zaotrzewnowej  -Clinic fotony 15 MeV,techniką 2 pól równoległych o wymiarach 10.5 x14.1cm z zastosowaniem MLC Dgref=27Gy/9 fr,oraz teleterapia Clinic fotony 6 MeV na obszar kości udowej prawej techniką 2 pól o wymiarach 8x8,5 cm Dgref=20Gy/5 fr.
Tolerancja leczenia dobra.Od tego czasu w miarę było dobrze.Spadły wyniki morfologii krwi i w grudniu pobyt w szpitalu na oddziale wewnętrznym.Po TK okazało się,że są zmiany do oka.Właśnie dzisiaj znowu pojechał na naświetlanie oka.Onkolog,który robił konsultację stwierdził,że tata straci wzrok,nie powiedział czy tak dzieje się od razu,czy po jakimś czasie.Bardzo proszę o odpowiedź,jeżeli ktoś miał podobną sytuację po jakim czasie następić może utrata wzroku.Lekarz zasugerował również,że to bardzo źle,że do oka bo następne są płuca.Czy tak jest na pewno zawsze?
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 09 sty 2014, 00:35

Przerzut do oka?
To rzadka, ale powazna komplikacja raka prostaty (w artykule nizej mowi sie o 59 przypadkach opisanych w literaturze)

W jaki sposob zdiagnozowano przerzut? CT? MRI? Biopsja?
Jakie byly symptomy? Diplopia (podwojne widzenie)? Bol oka? Zaczerwienienie?

Czy tata dostaje sterydy rownolegle z naswietlaniami?

Intraorbital Mass as a Complication of Metastatic Prostate Cancer
Nagla Abdel Karim1*, Rokana Taftaf1 and Timothy Spiro2 1Department of Medicine, Division of Hematology/Oncology, University of Cincinnati, USA
2Cleveland Clinic Hospitals-Fairview Hospital, Ohio, USA
http://www.omicsonline.org/scientific-reports/2165-7920-SR268.pdf
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: Don Diego » 09 sty 2014, 09:18

Mój brat miał przerzut do oka, ale było to w 2005 r.inne były metody leczenia
Stwierdzono go za pomocą rezonansu głowy.
Widzenie w oku zdecydowanie się pogorszyło ale nie stracił wzroku, niestety kolejny przerzut był do płuc i wtedy podano mu chemię
Pozdrawiam Krystyna
ur.1948 od 2004 do 2007 -PSA 2,05/ 2.5/ 2,28/ przerost i obserwacja w 2012 PSA 3,57 i biopsja G1 gleason 3+3=6 w jednym płacie zajęte mniej niż 10% w drugim 20% pobrane 10 bioptatów w 5 stwierdzono CA skany RTG MR TK bez zmian Flutamid , Zoladex 10,8 PSA przed RT 0,23 RT - 35 frakcji 76 Gy/g 3 tygodnie po RT-PSA 0,04 Eligard 45 tunelizaja - 14 tygodni po RT PSA 0,01 - 7 miesięcy po RT PSA O,002 +Eligard45 , maj 13r PSA 0,008, sierpień PSA 0,001,i druga tunelizacja PSA styczeń 2014 -0,002 PSA marzec 2014 0,002, lipiec 2014 0,002 wrzesień 2014 0,002 styczeń 2015 <0,002
http://www.gladiator-olsztyn.pl/viewtopic.php?id=855
Don Diego
 
Posty: 340
Rejestracja: 17 lut 2013, 23:08
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 09 sty 2014, 13:03

Dziękuję za wszystkie informacje. W trakcie pobytu w szpitalu na oddziale wewnętrznym podawano tacie krew.Przez kilka dni utrzymywał się krwiomocz,więc leżał na oddziale.Pewnego dnia po obchodzie stwierdzono "wypchnięcie gałki ocznej"-lewej,opuchnięcie twarzy.Zrobiono TK głowy.Zdiagnozowano zajęty obszar oczodołu lewego z narastającą do wnętrza tkankę miekką.Rozmawiałam z prowadzącą dr inernistą,która zasugerowała szybkie naświetlanie.Od wczoraj jest na oddziale onkologicznym przygotowywany do naświetlań.Zosiu,nie znam się na lekarstwach i nie wiem,które to sterydy,i czy w czasie naświetlań będzie je dostawał.Mam nadzieję,że lekarze wiedzą.Pokładam w nich nadzieję.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 09 sty 2014, 14:05

Zosiu,nie znam się na lekarstwach i nie wiem,które to sterydy,


Prednison lub Prednisolon
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 09 sty 2014, 16:35

Takich lekarstw mój tata nigdy nie dostawał
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 09 sty 2014, 23:15

Pabi-Dexamethason?
zosia bluszcz
 
Posty: 11479
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Nieprzeczytany postautor: teralew » 10 sty 2014, 22:23

Zosiu,tego lekarstwa też nigdy nie dostawał.Wróciłam niedawno od taty ze szpitala.Ma naświetlania na prawy staw barkowy.Jeżeli chodzi o oko, to zrobiono dzisiaj RTG.Konsultacja z okulistą będzie w poniedziałek.W formie kroplówki dostł Tazacin 4.5 oraz Exacyl (0.2 chyba).Nie można było dzsiaj z nikim rozmawiać, wszyscy zajęci byli wypisami i przyjęciami.
tata 79lat ok.10 lat walczy z rakiem,rak prodsaty,leczony hormonalnie, obecnie PSA 5,5; przerzuty do kości - otrzymał Stront,Pamifos 90,zajęte węzły chłonne, zacewnikowany,niewydolność nerek,częsty krwiomocz,Migotanie przedsionków i utrwalona choroba wieńcowa
teralew
 
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2013, 17:09
Blog: Wyświetl blog (0)

Następna

Wróć do NASZE HISTORIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], zosia bluszcz i 384 gości

logo zenbox