O co pytać lekarzy?

O co pytać lekarzy?

Nieprzeczytany postautor: bela71 » 11 sty 2016, 00:15

Pytania pomocnicze, które powinieneś zadać specjalistom (przetłumaczone z angielskiego i oryginalnie zamieszczone na forum przez Kangura):


U urologa

* Co to jest PSA?
* Co to jest "suma Gleasona" ("Gleason score" albo "Gleason grade"), proszę mi podać oba składniki tej sumy (np . 3+4=7 czy 4+3=7?)
* Ile bioptatów pobrano przy mojej biopsji?
* Jaki był procent komórek rakowych w każdym z bioptatów?
* Skąd konkretnie w prostacie pobrano każdy z bioptatów? (lokalizacja, w razie potrzeby objaśnienie na szkicu)
* Jak blisko brzegu gruczołu były bioptaty zawierające komórki rakowe?
* Co wyszło w moich wynikach TK (tomografii komputerowej)?
* Jakie są wyniki mojej scyntygrafii kości?
* Co wykazało moje badanie rezonansem magnetycznym (MR)?
* Czy pańskim zdaniem komórki nowotworowe są także w moich pęcherzykach nasiennych?
* Czy możliwe jest pańskim zdaniem że mój nowotwór jest zlokalizowany jedynie w centrum gruczołu (transitional cancer), a nie bliżej obrzeża
gruczołu, po jednej ze stron?
* Na ile pan szacuje, w procentach, moja statystyczna szansę, że zasięg nowotworu jest jest ograniczony tylko do samej prostaty? Czy mógłby
pan mi pokazać jak się to oblicza? Co to są Tabele Partina (Partin Tables)?
* Jakie leczenie pan zaleca?
* Dlaczego preferuje pan ten właśnie sposób leczenia?
* Jakie są skutki uboczne tego leczenia?
* Jakie mam konkretnie szanse, w procentach, że dotkną mnie te skutki uboczne?


Jeżeli lekarz zaleca operację:

* Czy zaleca pan zachowanie wiązek nerwowo-naczyniowych sterujących moim wzwodem ("pęczków Walsha")?
* Po jednej stronie, czy po obu?
* Ile zabiegow operacyjnych oszczędzających te wiązki pan osobiście wykonał?
* Dlaczego zaleca pan ten wariant chirurgiczny?
* Czy zaleciłby pan, żebym może nic nie robił, tylko poczekał?
* Czy są jakieś inne opcje leczenia, które by się dla mnie nadawały?


Jeśli lekarz powie: - "tak, radioterapia", zadać pytania dodatkowe:


Teleradioterapia, czy brachyterapia (implantacja ziaren izotopowych w prostacie)?

* jakie są plusy i minusy każdej z tych dwóch metod radioterapii?
* Jeżeli zaleca pan jedną z nich, to dlaczego właśnie tą, a nie tą drugą?
* Czy jest możliwość ewentualnego połączenia teleradioterapii z brachyterapią?
* Jakie są skutki uboczne radioterapii, jaką pan proponuje?
* Czy te skutki uboczne są krótkotrwałe, czy długotrwałe?
* Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tych skutków ubocznych w każdej z tych metod radioterapii?
* Jeśli wybiorę radioterapię, czy zaleciłby pan, żeby jednocześnie zastosować hormonoterapię?
* Potrzebuję 4 do 6 tygodni, żeby zdecydować. Czy zaleca pan bym w międzyczasie wziął zastrzyk hormonalny?


W tym momencie należy zawiadomić urologa, że chcesz się także skonsultować z onkologiem-radioterapeutą.

* Do jakiego onkologa może mnie pan skierować (konkretne imię i nazwisko, ośrodek)
* Czy pan wie, ile lat doświadczenia ma ten onkolog w leczeniu raka prostaty?
* Czy u niego stosuje się tylko teleradioterapię, czy także brachyterapię?
* Jak długie doświadczenie zawodowe on ma z każdą z tych technik?


U onkologa -radioterapeuty:

* Czy powinienem to w ogóle leczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób?
* Jeżeli onkolog zaleci operację (radykalną prostatektomię), zapytać dlaczego.


Jeżeli zaleci radioterapię:

* Na ile pan szacuje, w procentach, moją statystyczną szansę, że zasięg nowotworu jest ograniczony tylko do samej prostaty?
* Pan zaleca teleradioterapię, czy brachyterapię z implantacją ziaren izotopowych?
* Dlaczego właśnie tą metodę?
* Czy da się te dwie metody połączyć ze sobą?
* Jakie są skutki uboczne jednej i drugiej?
* Krótkotrwałe, czy długotrwałe?
* Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych przy każdej z tych metod?
* Jeśli wybiorę radioterapię, czy zaleciłby pan, żeby jednocześnie zastosować hormonoterapię?
* Czy zaleciłby pan może, żeby nic nie robić, poczekać?
* Ilu pacjentów leczył pan dotąd na raka prostaty w taki sposób, jaki mi pan zaleca?

Jeśli obaj specjaliści, urolog i onkolog-radioterapeuta, zgadzają się ze sobą, że najlepszym wyjściem jest operacja, to prawdopodobnie tak jest. Jeśli obaj zalecają radioterapię, to prawdopodobnie też tak jest.i często wspominana.
Tata ur.1936 Od 2005 leczenie BPH, PSA przy finasterydzie oscylujące między 5 a 11(!).
Po odstawieniu Proscaru VII.2012 PSA 20,81ng/ml, biopsja GL 4+3, zatarta torebka, scyntygrafia czysto. cT3NxM0 Gleason 7 (4+3)
X.2015 Apo-Flutam (1mc), Diphereline co 3m-ce, zmieniona po roku na Eligard 45. 4.XII.12 PSA 1,15.
XII.2012-I.2013 RT 65 Gy IGRT w 25 frakcjach (Wieliszew).
PSA 21.II.13 - 0,089; 25.IV.13 - 0,076; VI.13 - 0,067; IX.13 - 0,065; XII.13 - 0,044,(testosteron 0,035); III.2014 - 0,057, (T<0,025 od tego momentu); V.14 - 0,021; IX.14 - 0,016; XI.14 - 0,009; I.2015 - 0,01; IV.15 - 0,011 KONIEC HT VIII.15 PSA - 0,008; XI.15 PSA 0,010, T 0,14; II 2016 PSA 0,025, T 0,4; V 2016 PSA 0,017, T 0,68; VIII 2016 PSA 0,021, T 0,9; XI 2016 PSA 0,016, T 0,966; III 2017 PSA 0,003[?], T 1,38; IX 2017 PSA 0,035 T 1,63; XI 2017 PSA 0,051, T 1,79; I 2018 PSA 0,06, T 2,13; II 18 PSA 0,06, T 1,84; IV 18 PSA 0,05 T 1,88; XII 18 PSA 0,05, T 1,57; III 2019 PSA 0.07, T 1,75; V 19 PSA 0.08, T 1,66

3.12.15 – Kolonoskopia i APC zmian naczyniowych (angiodysplazja odbytnicy po RT); 2016 2 serie czopków łagodzących podkrwawianie; 29.05.2017 - ponowna koagulacja laserowa niewielkich zmian naczyniowych w odbycie - zaobserwowana znaczna poprawa stanu śluzówki jelita w porównaniu do 2015
Wątek: http://rak-prostaty.pl/viewtopic.php?f=2&t=2137
bela71
 
Posty: 3413
Rejestracja: 20 sty 2015, 01:09
Lokalizacja: Toruń
Blog: Wyświetl blog (0)

Wróć do O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ PRZED, W TRAKCIE I PO LECZENIU

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

logo zenbox