Partner 56l. BPH nb prost. PSA 5 ng/ml Bx BPH+HGPIN

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

Partner 56l. BPH nb prost. PSA 5 ng/ml Bx BPH+HGPIN

Nieprzeczytany postautor: MartaM » 04 paź 2023, 10:44

Dzień dobry.

Byłabym bardzo wdzięczna za radę i pomoc w związku z wynikami badań mojego partnera, który od ponad 10 lat lat mój partner na BPH (łagodny rozrost prostaty) + nawracające niebakteryjne zapalenia prostaty.

W ciągu ostatniego roku PSA zaczęło mu się niepokojąco podnosić, wahając się między 3,8 ng/ml a 5,1 ng/ml.

Najpierw wykonał rezonans magnetyczny prostaty - w opisie rezonansu PI-RADS 3 i PI-RADS 4, później biopsję fuzyjną prostaty - w histopatologii: PIN High Grade (neoplazja śródnabłonkowa wysokiego stopnia), BPH i stan zapalny.

22.06.2023
MRI PROSTATY


MR prostaty 1.jpeg



10.08.2023
BIOPSJA FUZYJNA - HISTOPATOLOGIA


biopsja str 1.jpeg

biopsja str 2.jpeg


Obecność High Grade PIN w materiale z biopsji wydaje nam się bardzo niepokojąca. Jest to stan przednowotworowy, a mój partner ma przewlekłe stany zapalne i dodatkowo obciążenia genetyczne (jego Tata choruje na nowotwór prostaty).

Mój partner odbył już dwie konsultacje urologiczne, ale niestety wciąż nie mamy planu dalszego leczenia. Z mojego internetowego rozpoznania wynika, że tak naprawdę nie ma schematów postępowania w takim wypadku, oprócz okresowej kontroli polegającej na wykonywaniu rezonansu magnetycznego i biopsji fuzyjnej. Nawet to jednak w polskich warunkach będzie trudne, bo są to badania reglamentowane ze względu na wysoki koszt.

Czytałam w sieci o badaniach klinicznych z udziałem osób z HG PIN prowadzonych z wykorzystaniem cytrynianu toremifenu w formie tabletek w dawce 20 mg dziennie, jednak nie znalazłam nigdzie potwierdzenia, że terapia okazała się skuteczna, tj. że wpłynęła na zmniejszenie liczby komórek HG PIN.
Cytrynian toremifenu nie jest też, z tego co wiem, dostępny w Polsce w oficjalnej dystrybucji medycznej. Znalazłam go w sieci w sklepie dla kulturystów, ale to źródło nie budzi mojego zaufania. Czy macie może wiedzę na temat tych badań i ich rezultatów? Czy podobne badania są lub były prowadzone w Polsce w jakimś ośrodku?

Trafiłam też na informacje o wykorzystaniu metforminy w terapii zarówno nowotworu prostaty, jak i HG PIN, ale tylko w próbach klinicznych. Czy może znacie ośrodek lub lekarza, który prowadzi terapię z wykorzystaniem metforminy?

A może HG PIN High warto usunąć inaczej niż farmakologicznie, może można tu zastosować zielony laser, który jest wykorzystywany do leczenia rozrostu prostaty i odparować tkanki, w których wykryto HG PIN High?

Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc i radę. Bardzo chcemy zadziałać, ale nie wiemy do kogo się zgłosić w takiej sytuacji. Zależy nam na znalezieniu lekarza, który wskaże jakieś możliwości terapeutyczne. Mieszkamy w Warszawie, ale oczywiście będziemy też wdzięczni za wskazanie lekarza lub ośrodka w innym mieście.

pozdrawiam serdecznie
marta
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
56 lat, PSA 08.2023 = 5, MRI prostaty 08.2023 - PI-RADS 3 + PI-RADS 4, biopsja fuzyjna prostaty 08.2023: PIN High Grade, BPH, niebakteryjny stan zapalny.
MartaM
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:41
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Partner 56l. BPH nb prost. PSA 5 ng/ml Bx BPH+HGPIN

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 04 paź 2023, 12:04

Witaj na forum, Marto.

W Twoim poście brakuje mi następujących informacji :
- czy i jakimi lekami było/jest leczone BPH partnera (istotne są zwłaszcza preparaty zawierające finasteryd lub dutasterd)
- czy było badane wolne PSA wolne PSA,
- gdzie była robiona biopsja fuzyjna (załącz raport z biopsji, pls) - z prostaty 2 x większej od normalnej pobrano głównie sieczkę, podczas gdy bioptaty powinny być znacznie dłuższe niż standowe min. (1cm).

Czy zamieściłaś całość raportu patologa? Bioptaty powinny być opisane oddzielnie z podaniem ich indywidualnej długości i usytuowania. W zanmieszczonym dokumencie nie ma tej informacji.

Ponadto brakuje schematu prostaty z zaznaczonymi zmianami PI-RADS.


MartaM pisze:Czytałam w sieci o badaniach klinicznych z udziałem osób z HG PIN prowadzonych z wykorzystaniem cytrynianu toremifenu w formie tabletek w dawce 20 mg dziennie, jednak nie znalazłam nigdzie potwierdzenia, że terapia okazała się skuteczna, tj. że wpłynęła na zmniejszenie liczby komórek HG PIN.

Nie, terapia toremifenem nie okazała się skuteczna, poniżej abstrakt artykułu omawiającego wyniki prospektywnego badania klinicznego kontrolowanego przy pomocy placebo.


Prostate cancer diagnosis among men with isolated high-grade intraepithelial neoplasia enrolled onto a 3-year prospective phase III clinical trial of oral toremifene

Abstract

Purpose:
Prostate cancer (PCa) prevention remains an appealing strategy for the reduction of overtreatment and secondary adverse effects. We evaluated the efficacy of toremifene citrate 20 mg in PCa prevention among men with isolated high-grade prostatic intraepithelial neoplasia (HGPIN) on biopsy.

Patients and methods: One thousand five hundred ninety men with HGPIN, or HGPIN and atypia, and no PCa on prostate biopsy were randomly assigned 1:1 to receive toremifene citrate 20 mg or placebo in a 3-year phase III, double-blind, multicenter trial. Men underwent annual biopsy until cancer detection or study end. Efficacy analysis was performed in 1,467 men who underwent at least one on-study biopsy. Baseline risk factors were evaluated to determine influence on cancer detection.

Results:
Cancer was detected in 34.7% and 32.3% of men in the placebo and treatment groups, respectively, with no observed difference (P = .39, log-rank test) in PCa-free survival.
The 3-year Kaplan-Meier PCa-free survival estimate was 54.9% (99% CI, 43.3% to 66.5%) in the placebo group and 59.5% (99% CI, 48.1% to 70.9%) in the treatment group.
Exploration of baseline risk factors demonstrated no subset in which a risk reduction was observed.
In the placebo group, 17.9%, 12.9%, and 13.6% of men at risk at the beginning of years 1, 2, and 3, respectively, were diagnosed with PCa.

Conclusion:
Although toremifene 20 mg did not lower the PCa detection rate, men with isolated HGPIN have a high likelihood of eventual PCa diagnosis, demonstrating they are ideal candidates for inclusion in chemoprevention trials and require surveillance by periodic prostate biopsy.

Trial registration: ClinicalTrials.gov NCT00106691.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23295793/



MartaM pisze:Cytrynian toremifenu nie jest też, z tego co wiem, dostępny w Polsce w oficjalnej dystrybucji medycznej.

Owszem jest. Toremifen, sprzedawany pod nazwą handlową Fareston, jest stosowany jako lek pierwszego rzutu w leczeniu hormonalnym hormonozależnego raka piersi z przerzutami u kobiet po menopauzie. Edit => Wydaje się, że lek jest obecnie w polskich aptekach niedostępny.

fareston-epar-product-information_pl.pdf



Wygląda na to, że Twojemu Partnerowi nie pozostaje nic innego jak prowadzenie aktywnej obserwacji (badanie PSA, MRI, biopsja)...

pzdr
zosia


_______________EDIT__________________

Być może nie od rzeczy byłoby zrobienie badania 4Kscore, które z wieloletnim wyprzedzeniem określa ryzyko wystapienia agresywnego raka prostaty (Gleason ≥7).
Z tego co wiem, ten test można zrobić w HIFU, w Diagnostyce oraz w Zdrowych Genach (koszt 1600-2000 zł).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
zosia bluszcz
 
Posty: 11437
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Partner 56l. BPH nb prost. PSA 5 ng/ml Bx BPH+HGPIN

Nieprzeczytany postautor: MartaM » 04 paź 2023, 15:58

Bardzo Ci dziękuję, Zosiu, za błyskawiczny odzew!

Wolnego PSA nie robiliśmy. PSA całkowite w ostatnich 3 miesiącach "skacze" - było 5, później nawet 6, a poźniej spadło do 3,8 (wszystkie badania robione w tym samym laboratorium).

Co do leków, mój partner przyjmuje:
- Omsal (tamsulozyna)
- przeciwbólowo Doreta (tramadol + paracetamol)
- ostatnio (ok. 2 tygodnie temu) urolog przepisał mu Adaster (finasteridum), ale wcześniej leków z tej grupy nie brał. I ma poczucie, że to tak naprawdę zaostrzyło jego dolegliwości (bólowe + problem z oddawaniem moczu).

Co do MRI prostaty - rezonans był wykonany w Szpitalu Południowym, załączyłam cały opis badania, nie dostaliśmy schematu z zaznaczonymi zmianami PI-RADS. Czy powinniśmy się o taki opis upomnieć? Powiedzieć wtedy, że lekarz poprosił o schemat?

Co do biopsji prostaty - miał ją wykonaną na Szaserów. Załączam pełne zdjęcia wyników biopsji <= Thnx, pełny dokument dołączyłam do właściwego postu.-zb

Co do próbek (bioptatów), to wałeczki miały różną długość, od 6 do 14 mm. Niestety, nie umiem precyzyjnie skorelować ich wymiarów z wynikami rezonansu, ale tam zmiany miały następujące wymiary:
- zmiana o wymiarach do 14x10 mm oznaczona jako PI-RADS 4
- zmiana o wymiarach do 11x6 mm oznaczona jako PI-RADS 4
- ograniczony guzek, bez podanych wymiarów, oznaczony jako PI-RADS 3

Czy uważasz, że należałoby pobrać dłuższe próbki? To już pewnie temat na kolejną biopsję kontrolną. I nie wiem jak to zasugerować - podpowiedz proszę jak z Twojego doświadczenia można to zrobić. Albo w jakim ośrodku zrobić biopsję.

Dziękuję bardzo za raport o toremifenie. Widziałam, że jest wykorzystywany w terapii nowotworu piersi, ale też znalazłam informację, że nie jest dostępny w Polsce w aptekach. Ale generalnie trop bez znaczenia wobec wyników badań klinicznych.

A czy wiesz coś o metforminie? Czy jest w Polsce wykorzystywana w terapii uzupełniającej przy nowotworach prostaty? Jeśli tak - gdzie mogłabym się więcej dowiedzieć o schematach jej stosowania + kto ją w Polsce stosuje? I czy są w Polsce prowadzone jakieś badania nad jej działaniem w profilaktyce raka prostaty u osób z HG PIN?

Jeśli chodzi o genetykę - zastanawiam się czy w tej sytuacji ją robić, bo obciążenie jest tak czy inaczej bardzo wysokie (nawracające stany zapalne, obciążenie rodzinne, HG PIN, BPH), więc nie możemy tego tematu stracić z oczu niezależnie od wyników genetyki.

Umówiliśmy się jeszcze na konsultację do Medicover do Dr. Salwy - nie wiem na ile mógłby nam coś podpowiedzieć. Chcemy też sprawdzić temat zielonego lasera. Generalnie, jeśli się da w sposób jak najmniej inwazyjny, chcemy spróbować pozbyć się tych komórek HG PIN.

pozdrawiam serdecznie
marta
56 lat, PSA 08.2023 = 5, MRI prostaty 08.2023 - PI-RADS 3 + PI-RADS 4, biopsja fuzyjna prostaty 08.2023: PIN High Grade, BPH, niebakteryjny stan zapalny.
MartaM
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:41
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Partner 56l. BPH nb prost. PSA 5 ng/ml Bx BPH+HGPIN

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 05 paź 2023, 09:40

Hej Marto, dziękuję uzupełnienie brakujących informacji i za dokumenty. Po raz kolejny widzimy jak istotne jest zamieszczanie kompletnych dokumentów a nie wycinanek zrobionych po uważaniu autora postu. Z histopatologii wynika, że pobrano/próbowano pobrać bioptaty ze zmian wskazanych w MRI oraz, że pobrano bioptaty systematyczne, 4 z płata prawego i 2 z lewego. Piszę "próbowano" ponieważ przyczyną negatywnego wyniku histopatologii może być problem opisany niżej:


Biopsja fuzyjna w praktyce klinicznej – Przypadek 1 – Zagrodzka.edu.pl

Komentarz radiologa
Są placówki, w których obrazy sekwencji T2 wykonywane są poprzecznie, lecz nie w płaszczyźnie prostopadłej do osi głównej ciała pacjenta, ale równolegle do podstawy stercza (ryc. 1b). Już samo właśnie takie ułożenie płaszczyzny prowadzi do:

- "przekłamania" lokalizacji ewentualnych zmian w obrazie T2 AX (axial – poprzeczny); tył stercza jest na poziomie podstawy gruczołu, a przód na poziomie wierzchołka stercza;
- tak ułożonej płaszczyzny T2 AX lekarz urolog może nie być w stanie uzyskać podczas biopsji fuzyjnej czy TRUS, co uniemożliwi ewentualną synchronizację obrazów.

Dowolność w ułożeniu płaszczyzn jest jednym z najczęstszych powodów nietrafienia w zmianę.
Urolog, mając w pamięci obraz z grafu, pobiera materiał z ognisk, które są zlokalizowane w innym segmencie, ponieważ w rzeczywistości płaszczyzny poprzeczne, jakie ustawił radiolog, odchylone są od tych na grafie nawet o 90 stopni.

https://zagrodzka.edu.pl/2021/03/07/bio ... zypadek-1/



I dlatego ja zawsze podkreślam, że biopsja fuzyjna powinna być wykonywana w ośrodku, który wykonuje in house mpMRI, i Bxf.
Takim ośrodkiem jest Quadia.

Polecam zapoznanie się z tym wątkiem:

BIOPSJA FUZYJNA w praktyce klinicznej - Quadia
viewtopic.php?f=72&t=4719&p=128127&hilit=zagrodzka#p128127



MartaM pisze:A czy wiesz coś o metforminie?

The impact of metformin use on the risk of prostate cancer after prostate biopsy in patients with high grade intraepithelial neoplasia
CONCLUSIONS
This preliminary experience suggests that metformin use may have some beneficial effects in patients with diabetes and HGPIN; metformin should not be overlooked in these patients because it is neither new nor expensive. Though our results sustain the chemoprevention effects of metformin on PCa risk among patients with a prior HGPIN, additional studies and randomized clinical trials with more detailed exposure measurement are warranted to evaluate questions about dose and therapy duration.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5815534/



A tutaj masz interesujący artykuł na temat wpływu statyn na przekształcanie się HG PIN w raka prostaty:

Statin use linked with a decrease in the conversion from high-grade prostatic intraepithelial neoplasia (HGPIN) to prostate cancer
https://academic.oup.com/carcin/article ... 19/4959746



MartaM pisze:Umówiliśmy się jeszcze na konsultację do Medicover do Dr. Salwy - nie wiem na ile mógłby nam coś podpowiedzieć.

Nie sądzę aby dr Salwa był dobrym adresem. Dr Salwa specjalizuje się w prostatektomiach radykalnych da Vinci oraz sPLND i raczej nie zajmuje się pacjentami, którzy raka prostaty mogą mieć zdiagnozowanego, perhaps, maybe, w bliżej nieokreślonej przyszlości.

Moim zdaniem lepiej byłoby za jakieś 3-4 miesiące umówić się na MRI w Quadii i tamże ewentualnie zrobić biopsję fuzyjną.

pzdr
zosia
zosia bluszcz
 
Posty: 11437
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Partner 56l. BPH nb prost. PSA 5 ng/ml Bx BPH+HGPIN

Nieprzeczytany postautor: Plaster52 » 05 paź 2023, 22:28

Witaj MartaM.

W swoich postach Zosia Bluszcz bardzo dokładnie przedstawiła m.in. ocenę dotychczasowych badań diagnostycznych Twojego Partnera. Nie jest moją intencją dublować tej wnikliwej oceny i kończących ją wniosków.

Czuję się natomiast zobligowany do zwrócenie Twojej uwagi na jeszcze kwestię, która mogła wpłynąć na uzyskany wynik histopatologii z biopsji.
Otóż, jak wynika z opisu MRI prostata Partnera jest znacznie powiększona i jej objętość została określona przez radiologa na 50 ml. Jak zapewne wiesz, prostata zdrowego mężczyzny ma objętość ok. 25 ml.

Analizując materiał pobrany w trakcie biopsji, nie sposób pominąć faktu, że część z bioptatów ma długość znacznie poniżej 10 mm. Ile jest łącznie takich krótkich bioptatów - trudno z załączonego opisu jednoznacznie ustalić. W opisie makroskopowym sporządzonym przez patologa najkrótszy bioptat ma zaledwie 4 mm, są w nim również wskazane bioptaty o długości 6 mm. W opisie mikroskopowym rozmiary tych najkrótszych bioptatów są trochę większe, lecz ciągle są to bioptaty o długości nie przekraczającej 7 - 8 mm, między innymi, te pobrane z ze zmian wytypowanych na podstawie obrazu RM.

Chcę przypomnieć, że standardy badań określają, że wiarygodnym materiałem do oceny histopatologicznej są bioptaty o długości ≥ 10 mm.
jednocześnie z uwagi na objętość prostaty Twojego Partnera, długość pobieranych bioptatów powinna być zdecydowanie większa od wymaganego minimum.

MartaM, zapewniam Cię, że Forum nie ma żadnych powiązań z podmiotami medycznymi wykonującymi diagnostykę mpRMI i biopsje fuzyjne. natomiast w sytuacji Twojego Partnera - skorzystanie z nieodległym w czasie z diagnostyki w takiej właśnie placówce uważam za nieodzowne.

Piszę to również w oparciu o własne doświadczenie, gdy jako pacjent ze znacznie powiększoną prostatą byłem dwukrotnie poddawany pozornie poprawnie wykonanym, lecz nieefektywnym biopsjom, gdyż w ich trakcie pobierano mi bioptaty w żaden sposób nie korelujące ani z rozmiarem mojej prostaty, ani też z wymogami standardów. Czas uciekał, natomiast, niestety, rak w tym czasie nie próżnował. =(


Pozdrawiam Cię - Plaster
Plaster52
Administrator
 
Posty: 949
Rejestracja: 17 mar 2019, 21:10
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do NASZE HISTORIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 447 gości

logo zenbox