Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Tu opisz swoją historię choroby, zadaj pytanie i tu Ci odpowiemy

Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 13 mar 2015, 01:11

Witam Wszystkich,
jestem tu nowa, choć od czasu do czasu zaglądałam na forum.
W lutym ubiegłego roku u mojego brata zdiagnozowano raka prostaty. Brat zaalarmował całą męską część rodziny – panowie róbcie PSA !

Mąż 3 lata temu chodził do urologa ze względu na nocne wstawanie.
Trafił na lekarza konowała, który leczył go na przerost prostaty, gdzie jak się później okazało nigdy tego przerostu nie było. Do tego arogancki i gbur, widząc , że leczenie nie przynosi efektu nawet nie zlecił PSA, o czym wtedy nie mieliśmy pojęcia, ze takie badanie istnieje. Mąż zniechęcił się i przestał chodzić do urologa.
Po alarmie brata (02.2014 zb) małżonek zrobił PSA – 16,01 ng/ml .
Poszliśmy prywatnie do urologa.
Zalecił antybiotykoterapię,
mąż stwierdził, że czuje poprawę, bo nawet bywają noce kiedy nie musi wstawać.
Zrobiliśmy PSA – 16,93 ng/ml
Ponieważ podczas natybiotykoterapii małżonek przeszdł ciężką infekcję grypową antybotykoterapia została powtórzona.
Po drugiej serii (antybiotykow zb) PSA – 18,58 ng/ml

Następny krok biopsja

wynik:

Nowotwór obejmuje wycinki z lewego płata
L1 – 80% masy bioptatu
L3 i L5 – 40 %
L2 – drobne ognisko podtorebkowe
L4 i L6 oraz wszystkie wycinki z prawego płata P1,P2,P3, P4, P4, P5, P6 objęły fragmenty gruczołu krokowego bez zmian nowotworowych.


Dalej MR, z którego nic nie wynika:
Badanie MR miednicy małej wykonano w sekwencji SE, obrazach T1 i T2 zależnych z saturacją tłuszczu przed i po podaniu środka kontrastowego.
Gruczoł krokowy niepowiększony wielkości 4x3,1x3,4 – niepowiększony z ogniskiem po biopsji w płacie lewym podtorebkowo, poza tym bez zmian ogniskowych. Po podaniu środka kontrastowego nie wykazano ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego.
Pęcherzyki nasienne bez zmian ogniskowych.
Pęcherz moczowy o gładkich zarysach.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w miednicy małej.


Scyntygrafia :
W badaniu scyntygraficznym kości nie stwierdza się ewidentnych ogniskowych zaburzeń gromadzenia znacznika osteotropowego, mogących wskazywać na proces meta.

RTG – OK , bez zmian

Lekarz powiedział jakie mamy drogi : RP, brachyterapia HDR, RT, laparoskopia, Leonardo
W zasadzie wymienił wszystko oprócz najnowszych terapii. Spędziłam wiele godzin w internecie szukając metod terapii. Jedna z pierwszych , która rzuciła mi się w oczy – protonoterpia.

Oczywiście były jeszcze konsultacje u innych urologów i radioterapeutów, aby wybrać metodę optymalną. W zasadzie wszyscy odradzili nam HIFU, zresztą okazało się, ze jest ograniczenie PSA do 10ng/ml. Protonoterapię odradzano nam ze względu na to, że jest to metoda, którą od niedawna wykorzystuje się do leczenia prostaty. Metoda, która powstała do leczenia głównie nowotworów gałki ocznej i mózgu.
Sugerowano jednak otwartą chirurgię, bez ogródek informując jakie będą skutki : nietrzymanie moczu, które do roku powinno wycofać się, a jeśli nie ustąpi to już tak zostanie, na pewno 100 % impotencja. Mąż widziałam, że był przerażony.

Tak więc poszliśmy w kierunku brachyterapii. Spotkaliśmy się z lekarzem w WCO.
Brachterapia HDR, ale ze względu na wysokie PSA należałoby doświetlić węzły chłonne, co można zrobić też we Wrocławiu. Już mieliśmy umawiać termin, jednak dla pewności uznaliśmy, że trzeba doświetlanie uzgodnić w DCO.
Umówiliśmy się na konsultację podczas , której wyjaśniliśmy, że chodzi o doświetlanie węzłów na co pani dr oświadczyła, że to jest absolutnie niemożliwe, bo przy takim PSA oni nie świecą węzłów. Konsternacja, tym bardziej iż każdy lekarz ( a było ich kilku po drodze mówił, że wezły do usunięcia ). Spotkaliśmy się z szefem radioterpii, który zlecił jeszcze raz MR w DCO.

Wynik :
Badanie kontrolne MR miednicy wykonane u Pacjenta z rozpoznaniem ca prostaty, obrazy porównano z badaniem poprzednim z innego ośrodka z września br.
Brak danych odnośnie dotychczasowego leczenia (hormonoterapia ?)
Wg danych ze skierowania nacieki raka ( Gleason 3+3), w wycinkach z płata lewego. Gruczoł krokowy 4,2 x 3 cm w przekroju poprzecznym i 3,3 cm w wym. cc, bez ewidentnych cech ograniczenia dyfuzji oraz patologicznego wzmocnienia po podaniu środka kontrastowego. Obraz może wynikać z zastosowanej hormonoterapii. Pęcherzyki nasienne niepowiększone, bez cech nacieku. Zarysy gruczołu równe, bez cech przekraczania torebki.
Poza tym struktury miednicy w wykonanym badaniu bez uchwytnych zmian.
Znamiennie powiększonych węzłów chłonnych oraz zmian mogących odpowiadać meta w częściach kostnych w wykonanym zakresie badania nie wykazano.


Dodam, że żadnego leczenia nie było, hormonoterapii również.
Pan dr radioterapeuta powiedział, że jeśli mąż zdecyduje się na brachyterapię, to doświetlenie jest jak najbardziej możliwe we Wrocławiu, wg planu leczenia WCO. Jego zdaniem jednak węzły można oszczędzić.
Pocieszył męża, że ma możliwość wyboru terapii, bo w jego przypadku każda będzie równie skuteczna. Ze względu na stosunkowo młody wiek ( jak na tę chorobę) sugerował laparoskopię tym bardziej , że mamy we Wrocławiu świetnego operatora.

Już zdecydowani na laparoskopię pobiegliśmy do prof. ( nie wiem czy wolno wymieniać nazwiska), lecz niestety pan prof. oświadczył, że przy takim PSA nie podejmie się zabiegu, gdyż trzeba usunąć węzły chłonne, a on tego nie robi laparoskopowo, może zrobić tradycyjnie – czyli operację otwartą.
Jednak po chwili zastanowienia podał namiar na lekarza w Warszawie, który z powodzeniem również robi węzły laparoskopowo.

Pojechaliśmy do Warszawy – doktor po analizie wyników podjął się zabiegu, więc pozostało wpisać się w kolejkę oczekujących. No właśnie i tu dopiero zaczęły się schody ….

Od stycznia wszedł pakiet onkologiczny, który daje szansę na szybka terapię zdiagnozowanym w tym roku, a ubiegłorocznych i tych co sa w trakcie leczenia spycha się na koniec kolejki do zabiegów czy też badań.
Nie będę opisywać co przeszliśmy, powiem tylko tyle, mąż trafił do urologa w poradni, który kiedyś leczył go na przerost prostaty i po raz kolejny okazał się konowałem , bo odmówił wydania karty DILO,

W okresie kiedy walczyliśmy o wydanie karty pacjenta TV podała informację o nowym nabytku - cyklotronie, który umożliwi leczenie prostaty. Znów odżył temat protonoterapi. W Polsce trzeci kwartał 2015, natomiast aby mieć rozpoznane wszystkie ścieżki pojechaliśmy na konsultację do Centrum Protonoterapii w Pradze, najnowocześniejszego ośrodka w Europie ( tak się chwalą ).
Wg tego co usłyszeliśmy powikłania mniejsze, naświetlenia 5 tygodni, ale wysokie koszty leczenia .
Jak się okazało w przypadku gdy w kraju brak możliwości takiej terapii, można uzyskać refundację, ale musi to być placówka, nazwijmy to - państwowa, niestety PTC w Pradze jest placówką prywatną.

W między czasie zdobyliśmy kartę. Czekamy na wpisanie do kolejki.
Jednak ta protonoterapia nie daje nam spokoju .
Czy ktoś z Was poddał się terapii protonowej ? Czy wiecie gdzie w Europie mają większe doświadczenie niż 3 lata ?

Pozdrawiam i liczę na odzew
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: wlobo135 » 13 mar 2015, 01:33

Czy ktoś z Was poddał się terapii protonowej

Nikt na forum nie poddał się terapii protonowej. Mamy tylko tyle wiedzy ile można znaleźć w necie.
Awatar użytkownika
wlobo135
 
Posty: 4222
Rejestracja: 18 mar 2010, 09:34
Lokalizacja: Sydney
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: AParsley » 13 mar 2015, 10:28

Witaj Ann,

Kilka komentarzy:
Cyklotron w Krakowie rzeczywiście ma być dostępny w 3 kw. 2015, natomiast kierownik ośrodka jasno powiedział w jakimś wywiadzie, że nowotwory, dla których są dobrze określone, standardowe i skuteczne procedury leczenia nie będą leczone terapią protonową. Nowotwór gruczołu krokowego do takich się zalicza.
Macie tak naprawdę wybór pomiędzy operacją ( klasycznie załonowo, laparoskopowo, DaVinci ) I radioterapią ( zwykła albo brachyterapia ).
Na swoim przykładzie -> moja 1-sza reakcja po rozpoznaniu nowotworu była: " tylko nie operacja ", bo właśnie -> nietrzymanie moczu, kłopoty z potencją lub też pełna impotencja itd.
Na forum jest wielu gladiatorów, problem z trzymaniem moczu nie są dokuczliwe dla dużej części z nas. Z potencją jest różnie, ale w tej chwili są różne metody farmakologiczne, które umożliwiają współżycie, jeśłi naturalny mechanizm przestał działać.
Ja pomimo tych wszystkich wątpliwości zdecydowałem się na operację, choć moim pierwszym wyborem była brachyterapia. Koniec końców dobrze wybrałem, bo operacja była niedoszczętna i teraz czeka mnie radioterapia ratująca. Wyniki przed operacją miałem porównywalne ( a może nawet ciut lepsze ), wiek ten sam, a jednak....

Operacja robotem DaVinci we Wrocławiu nie cieszy się dobra opinią na tym forum, głównie ze względu na niewielką liczbę wykonanych operacji I brak doświadczenia chirurgów.

Oczywiście decyzja należy do Was, i wiem, że nie jest to decyzja łatwa.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961 Przed RP 2010: PSA 03'10: 9,08 ng/ml ( wolne 0,354 ); 04'10: 7 ng/ml ( wolne 0,259 ); 07'10: 6,9 ng/ml; 09'10 9,06 ng/ml ( wolne 0,321 ); Biopsja 10'10 (12 rdzeni): b/z; PSA - 12'10: 7,81 ng/ml (wolne 0,352 );
2012 PSA 02'12: 10,63 ng/ml ( wolne 0,51 ); 06'12 - 10,82 ng/ml (wolne 0,45; fPSA/PSA 4,2 ); Biopsja - 10.2012 ( 12 rdzeni ) : płat lewy -> PIN high grade (1/6), poza tym utkania raka nie stwierdzono;
2013 PSA - 03'13: 12,59 ng/ml (wolne 0,56; fPSA/PSA 4,5 );
2014 PSA 01'14: 11,51 ng/ml; 04'14: 12,33 ng/ml; 07'14 TRUS + biopsja (12 rdzeni) : płat prawy: BPH prostatae; płat lewy: Adenocarcinoma prostatae (1/5), Gleason 7 (3+4 ); PSA 09'14: 15,19 ng/ml; 11'14: 15,41 ng/ml;
19'11'2014 LRP ECZ Otwock - histo-pat Adenocarcinoma prostatae Gleason 8 (4+4); UICC(7ed ): pT3aF (pT2a) pN0 R0 V/L 0 EPE(+) SM(-) Rozrost nowotworowy zajmuje płat lewy poniżej 50% pola powierzchni jego przekroju. W materiale pooperacyjnym stwierdza się ogniska naciekania torebki gruchołu bez jej przekroczenia ( R0 ), nacieki wzdłuż pni nerwowych. Nowotwór nie nacieka pęcherzyków nasiennych. Apex - obustronnie wolny od nacieku raka. Lymphonodulitis reactiva regionalis (0/20)
Po LRP 2015 13'02'15: PSA: 0,492 ng/ml, T: 332 ng/dl; 23'02'15: PSA: 0,505 ng/ml ; 23'03'15: 0,482 ng/ml; 23'04'15: PSA: 0,598 ng/ml; wapń: 2,39 mmol/l; Vit D3: 41,5 ng/ml; 13'05'15: PSA: 0,731 ng/ml;
RT 11'05'15 - 10'06'15 - 15MeV tech IMRT w dawce 57,2Gy w 22 frakcjach [Po RT 2015] PSA: 30'06'15: 0,299 ng/ml; 04'08'15: 0,270 ng/ml; 25'08'15: 0,183 ng/ml; 27'10'15: PSA: 0,136 ng/ml T: 347 ng/ml; 02'12'15 PSA: 0,117 ng/ml, T: 372 ng/dl, Vit D3: 48,7 ng/ml; 22'12'15 PSA: 0,077 ng/ml;
2016 22'01'16 PSA: 0,069 ng/ml; T: 301 ng/dl; 25'02'16 PSA: 0,058 ng/ml; T: 387 ng/dl;24'03'2016 PSA: 0,047 ng/ml; 10'06'2016 PSA: 0,025 ng/ml;
2017 02'03'2017 PSA: 0,011 ng/ml, T: 292 ng/dl; 13'06'2017 PSA: 0,010 ng/ml, T: 304 ng/dl, D3: 58,4 ng/ml
AParsley
 
Posty: 591
Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 13 mar 2015, 10:33

Ann,
Czy ten opis badania histopatologicznego materialu pobranego podczas biopsji to 100% tego co napisal patolog ?
Z opisu wynika, ze pobrano 12 bioptatow, ale nie wiemy jaka mialy dlugosc (powinna wynosic min. 10 mm). Nie wiemy,ktory odcinek bioptatow L1, L3 i L5 zawieral komorki rakowe. Gleason powinien byc oznaczony dla kazdego bioptatu oddzielnie.

Pierwszy skan MRI zostal zrobiony w zbyt malej odleglosci czasowej od biopsji.

Na drugi lekarz skierowal nie zaznaczajac w dokumencie, ze pacjent NIE jest poddawany hormonoterapii - totalny brak profesjonalizmu u szefa radioterapii (sic!). Szkoda, ze opisujacy, ktory mial watpliwosci nie wykonal telefonu kolegi kierujacego. W tej sytuacji byc moze wyniki powinny byc zweryfikowane przez niezaleznego specjaliste.
Mieliscie szczescie, ze profesor uczciwie przyznal, ze jego bieglosc w dziedzinie laparaskopowej prostatektomii jest ograniczona -nie potrafi wypreparowac wezlow chlonnych- a na dodatek, tez rzadkosc w Polsce, polecil wam kogos, kto potrafi.

Z protonoterapia dajcie sobie spokoj.
Kosztuje ona duzo (w USA 32 tys. dolarow) i dotychczas nie zadnych dowodow jezeli chodzi o jej dlugofalowa wyzszosc nad innymi metodami naswietlania raka prostaty.

Jezeli posiadacie srodki/lub odpowiednie ubezpieczenie, byc moze nalezaloby rozwazyc operacje przy pomocy robota da Vinci w Niemczech ?
zosia bluszcz
 
Posty: 11409
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 13 mar 2015, 10:42

Mąż jak rozumiem nie został jeszcze poddany brachyterapii?
Gleason niby niezły 3+3, ale PSA wysokie i należy się liczyć, że rak nacieka na naczynia krwionośne i mógł się rozsiać do węzłów.
Aby to sprawdzić trzeba zrobić PET/CT z choliną. Tu też może być problem z kolejką, a prywatnie to 5000-6000 zł.
Nigdzie dotychczas nie zdiagnozowano przerzutów do węzłów. To badanie powinno pokazać, gdzie de facto ten rak jest i czy jest już rozsiany.
Jak nie jest rozsiany to powinniście operować. To daje duże szanse na całkowite wyleczenie.
Powikłania moczowe są, ale większość wychodzi z tego. Tu główną rolę odgrywa dobry operator.
Impotencja to poważniejsza sprawa, bo niestety tak najczęściej jest, albo całkowita, albo częściowa (niepełny wzwód).
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6906
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: AParsley » 13 mar 2015, 13:49

Dodam tylko, że PET / CT można zrobić bezpłatnie, badanie jest refundowane przez NFZ, oczywiśćie trzeba mieć skierowanie od lekarza. Ja własnie zrobiłem takie badanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Jest kilka ośrodków w Polsce, które robią PET / CT z choliną.

Pozdrawiam AParsley
P.S. dobrze jest nie mieć zielonej karty onkologicznej, w przeciwnym wypadku szpital ma problem z pełną refundacją
AParsley
 
Posty: 591
Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: aga59 » 13 mar 2015, 14:42

Ann,
wyniki twój facet ma podobne do moich. Ja zdecydowałem się na operację otwartą.
Spora w tym zasługa tego forum.
W wielu ośrodkach obecnie hołduje się zasadzie usuwania głównej masy guza by resztę dobić radio I/lub hormonoterpią.
Takie rozwiązanie zapewnia lepszą przeżywalność.
Bardzo istotną sprawą jest wybór operatora. Należy temu poświęcić sporo sił i środków :)
dużo zdrowia
aga59
ur.1951, iPSA=18-X/2010,biopsjaX/2010-Gleason3+4,utkanie nowotworu 40%,30 dni APO-FLUTAM po 14 dniach 1 dawka ZoladexLA10,8 PR-II/2011 RCO-Bydgoszcz,50%wiązekNN
po PR:Gleason3+3, węzły czyste,brak naciekania pęcherzyków!!!!pT2cNO,Grade2, PSA3tyg-0,003/0,004/0,018,PSA6tyg=0,005!PSA12 tyg=0,008,7mies=0,002,10mc:0.017,13mc:0,002,17mc:0,022,23mc:0,044
30mc:0,090;33mc:0,118;36mc:0,150;38mc:0,1,39mc start RT 3D-IMRT X 15MeV 37x2Gy,3mc po RT=0,036;6mc po RT=0,013;10mc po RT=0,024;13mc=0,012;17mc=0008:21mc=0,004;25mc=0,004;28mc-0,01;35mc-0,009;41mc-0,009
http://www.gladiator-olsztyn.pl/viewtopic.php?id=385
aga59
 
Posty: 986
Rejestracja: 13 lis 2010, 21:42
Lokalizacja: okolica Łodzi
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 13 mar 2015, 15:43

Warunki do prostatektomii radykalnej (RP) to:
1. wiek poniżej 70................................ ? ............ wb
2. PSA poniżej 20
3. GS poniżej 7 ............... ? robi się przy wyższych............. wb
4. Brak udokumentowanego rozsiewu raka.

Wszystkie spełniacie, jeśli oczywiście stan ogólny pozwala na operację.

Dobry operator to podstawa. Na forum na pewno znajdziecie poradę, gdzie takiego szukać. Wszystko zależy od tego gdzie mieszkacie. Nie zawsze profesorowie to najlepszy wybór.
Tu potrzeba praktyki. Słyszałem, że 70 operacji RP to minimum roczne, dla dobrego operatora.

A a propos ewentualnej impotencji to słyszałem takie zdanie, "co ci po sprawnym ch... w trumnie" :)
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6906
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: pawelsta » 13 mar 2015, 17:32

Ann,
wiadomo,że jako laik w tym temacie nie mogę Ci nic doradzać, ale napiszę jak ja podszedłem do tematu.
Zdałem sobie sprawę,że najwyższym priorytetem jest pozbycie się skorupiaka, a ewentualne skutki uboczne są na dalszym miejscu.
Zdecydowałem się na RP, dlatego, że ogólne opinie przemawiają za RP , naszych forumowiczów również. Zobacz ilu z nas jest właśnie po takiej formie leczenia. Poza tym sama świadomość , że skorupiak zostanie wyautowany poza mnie skłoniła mnie do takiej a nie innej decyzji.
Też się bałem , że z trzymaniem moczu będzie kiepsko , ale nie jest tak źle, statystyki mówią, że ok. 90% facetów po RP nie ma z tym problemu, oczywiście nie jest tak jak dawniej ale popuszczenie kropelki w czasie wysiłku nie ma żadnego znaczenia. Z potencją jest nieco gorzej ale mamy na rynku różne środki wspomagające. Dlatego jeszcze raz napiszę-pozbycie się intruza to priorytet i bardzo ważna sprawa-wybór bardzo dobrego operatora.
Pozdrawiam, Staszek
ur.1958 PSA 05/2010-2,3; 08/2011-3,4; 06/2012-4,09. 08/2012 biopsja: rak prostaty Gleason 3+3. 10/10/2012 załonowa RP. Hispat. Gleason 3+3,węzły chłonne bez nowotworu, marginesy wyciętego gruczołu ani obustronne pęcherzyki nasienne nowotworu nie zawierają. PSA po 8 tygodniach po RP-0,004. PSA po 5 miesiącach po RP-0,002. PSA po 8 miesiącach po RP-0,003. PSA po 11 miesiącach po RP-0,002. PSA po 14 miesiącach po RP-0,003. PSA po 17 miesiącach po RP-0,003. PSA po 20 miesiącach po RP-0,002. PSA po 23 miesiącach po RP-0,002. PSA po 26 miesiącach po RP-0,002. PSA po 29 miesiącach po RP-0,001. PSA po 33 miesiącach po RP-0,002. PSA po 38 miesiącach po RP-0,002. PSA po 44 miesiącach po RP-0,002. PSA po 50 miesiącach po RP-0,003.PSA po 56 miesiącach po RP- 0,004. PSA po 5 latach po RP-0,004. PSA po 6 latach po RP-0,005. PSA po 7 latach po RP-0,011. PSA po 8 latach po RP-0,012. PSA po 9 latach po RP-0,010. PSA po 10 latach po RP-0,011.

http://www.gladiator-olsztyn.pl/viewtopic.php?id=1038
pawelsta
 
Posty: 155
Rejestracja: 27 sie 2012, 10:38
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: smok45 » 13 mar 2015, 19:07

[quote="kemoturf"]Warunki do prostatektomii radykalnej (RP) to:
1. wiek poniżej 70

3. GS poniżej 7

Wiek nie jest aż tak krytyczną przeszkodą,zaś Gleason powyżej siedmiu, żadną. Nawet kolega kemoturf miał z biopsji dziesiątkę i przeszedł PR.
Rocznik 1945. maj 2007 PSA 7,1,T2b,NoMo,Gleason3+4,grudzień 2007 RP,histopatologia T2c,PSA-marzec 0,03,lipiec 0,21,wrzesień 0,23,grudzień 0,27,scyntygrafia-czysto,maj 2009 radioterapia 5460 cGy, PSA-sierpień 2009-0,06,październik-0,05, kwiecień 2010-0,02,czerwiec 2010-0,02,wrzesień 2010-0,015, styczeń 2011-0,021,luty-0,003,czerwiec -0,003,sierpień-0,017,listopad-0,008,marzec 2012-0,010,lipiec-0,004,listopad-0,008,2013 maj-0,010,grudzień-0,003, 2014 maj-0,005, grudzień- 0,007, 2015 maj-0,003
Awatar użytkownika
smok45
 
Posty: 1597
Rejestracja: 12 sie 2007, 18:40
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 14 mar 2015, 02:16

Witajcie !
Dziękuję wszystkim za rady i słowa otuchy.
Zaczęło się odliczanie, bo wyznaczono nam termin zabiegu laparoskopowego - 8 kwietnia , w ECZ Otwock.
W planie zabiegu są również pobliskie węzły chłonne. Po zabiegu jako powikłanie mogą występować obrzęki kończyn dolnych, co przy pracy siedzącej nie jest nalepszą perspektywą i to dodatkowo stresuje małżonka. No cóż ... zrobiło sie nerwowo.
W/g tego co piszecie warto byłoby jednak zrobić PET. Kiedy pytaliśmy o to badanie na wizycie lekarz stwierdził, że badanie może uchwycić ok. 40 % zmian. Może jadnak warto zainwestować w PET , ponieważ na NFZ w tak krótkim czasie raczej nie mamy co liczyć.
Jaki PET wykonać PET/CT czy PET/MR ( chyba jest tylko w Bydgoszczy) ?

pozdrawiam
Ann
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 14 mar 2015, 03:35

zosia bluszcz pisze:Ann,
Czy ten opis badania histopatologicznego materialu pobranego podczas biopsji to 100% tego co napisal patolog ?
Z opisu wynika, ze pobrano 12 bioptatow, ale nie wiemy jaka mialy dlugosc (powinna wynosic min. 10 mm). Nie wiemy,ktory odcinek bioptatow L1, L3 i L5 zawieral komorki rakowe. Gleason powinien byc oznaczony dla kazdego bioptatu oddzielnie.

Pierwszy skan MRI zostal zrobiony w zbyt malej odleglosci czasowej od biopsji.

Na drugi lekarz skierowal nie zaznaczajac w dokumencie, ze pacjent NIE jest poddawany hormonoterapii - totalny brak profesjonalizmu u szefa radioterapii (sic!). Szkoda, ze opisujacy, ktory mial watpliwosci nie wykonal telefonu kolegi kierujacego. W tej sytuacji byc moze wyniki powinny byc zweryfikowane przez niezaleznego specjaliste.
Mieliscie szczescie, ze profesor uczciwie przyznal, ze jego bieglosc w dziedzinie laparaskopowej prostatektomii jest ograniczona -nie potrafi wypreparowac wezlow chlonnych- a na dodatek, tez rzadkosc w Polsce, polecil wam kogos, kto potrafi.

Z protonoterapia dajcie sobie spokoj.
Kosztuje ona duzo (w USA 32 tys. dolarow) i dotychczas nie zadnych dowodow jezeli chodzi o jej dlugofalowa wyzszosc nad innymi metodami naswietlania raka prostaty.

Jezeli posiadacie srodki/lub odpowiednie ubezpieczenie, byc moze nalezaloby rozwazyc operacje przy pomocy robota da Vinci w Niemczech ?



Zosiu,
wynik badania histopatologicznego dokładnie brzmi tak jak w poście.
Napisałam już , że został wyznaczony termin zabiegu. I mam nadzieję, że mąż nie zmieni zdania tuż przed terminem operacji.
Na dzień dzisiejszy chyba protonoterapia została skreslona. Tak mi się wydaje.
W sumie nie napisałam Wam jak wygladał wizyta w PTC Praga.
Osrodek robi wrażenie, budynek nowoczeny, wnetrze również i obsługa pacjenta na poziomie - super !
Spotkanie z lekarzem trwało ponad godzinę. To co skojarzyło mi sie z wizytami w Polsce, to fakt, że Pan dr nie przestudiował przesłanych wczesniej wyników. Zostały wysłane tydzień wczesniej na serwer centrum. W trakcie wizyty trochę chaotycznie przeglądał wyniki. Wyniki były przetłumaczone na angielski, rozmowa po angielsku. Doktor był bardzo grzeczny ale wszystkie informacje trzeba bylo wyciągać z niego. Kiedy zaczęliśmy drązyć temat węzłów chłonnych, pan dr stwierdził, że węzły tez można naświetlić, nie powiedział, że trzeba. Powikłania w zasadzie takie jak przy raditerapii fotonowej tylko troszkę mniejsze. W zasadzie różnica polega na tym, że można zastosować większa dawkę przy mniejszych skutkach np. podrażnienie pęcherza czy odbytnicy.
W naszym przypadku koszt terapii został wyceniony na 37 tys. Euro - 21 frakcji.

pozdrawiam
Ann
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 14 mar 2015, 03:38

Ann,
Po pierwsze, nie chodzi o PET z FDG, lecz PET z cholina.
W watku Rakara jest sporo na temat jego bojow o wykonanie badania (w Kielcach). Na opis badania czeka juz przeszlo dwa tygodnie.

Po drugie, zapytaj sie operatora in spe czy bedzie operowal na podstawie tak niedokonalego opisu czy tez przed operacje zleci powtorne przebadanie preparatow przez zaufanego, specjalizujacego sie w raku prostaty, patologa.
Czy i kiedy maz ma odbyc konsultacje przedoperacyja w Otwocku?
zosia bluszcz
 
Posty: 11409
Rejestracja: 13 cze 2009, 02:06
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: leszek48 » 14 mar 2015, 13:30

Witaj Ann
Widzę że dość biegle poruszasz się nowinkami w dziedzinie leczenia RGP ( raczej RGK - kris1 ) więc niewiele może Cię zaskoczyć. Twój mąż jest w miarę młodym facetem jak na tą chorobę a ze względu że to PSA nie jest aż takie niskie należy naprawdę dobrze rozważyć metodę leczenia. Oczywiście mocno należy wziąć pod uwagę sprawę potencji ale nie mniej sprawę trzymania moczu / co z potencji jak z człowieka się leje/. Jak pisze zosia potrzebne są Wam dokładne badania obrazowe tj. PET z choliną . Operator musi wiedzieć z czym ma do czynienia .
pozdrawiam
ur.1948, PSA10.2001- 1,39 ;04.2003-1,97 ;08.2006-3,38 ;10.2008-5,47 ;11.2011-3,58 ; 05,2012-4,8 ;08,2012-6,14 ;12/2012-4,53
. Biopsja 03.2012 1. Prostata część proksymalna,ognisko podejrzane w połowie dł,szczyt płata praw, część dystalna- w wycinkach widoczne utkanie aden.prostate 6 Gl = 4+2 zajmujące około 70%
2.Prost. podst. płata praw na granicy z pęch. nasiennym- w wycinku widoczne drobne pole atypowych . Okolica podst. stercza z symetrią baniek nasieniowodów i pęch. nasiennych Scynt kości i RTG ok. Dnia 09.04.2013 RP z oszczędzeniem nerwów ,GL w histopacie 3+4.PSA 10.05.2013 =0,004 dnia02.08.2013 PSA<0,002 , 28.11.2013 PSA=0,007 28.03.2014 PSA=0,01ng/ml, 27.06.2014PSA=0,007, 22.12.2014PSA=0,007 ,01.07.2015 PSA=0,030, 11.04.2016 PSA=0,049,dnia07.02.2017 PSA= 0,129, 31.08.2017 PSA=0,242, 11.01.2018 PSA=0,300 ,22.02.2018 PSA=0,304 , 09.04.2018 PSA=0,372
,11.06.2018 PSA=0,35 ,Dnia 18.06.2018 rozpoczęcie RT Dnia 03.08.2018 koniec RT. Tydzień po RT 10.08.2018 PSA=0,04 ,10.10.2018 dwa miesiące po RT PSA=0,023, cztery miesiące po RT- 29.11.2018 PSA= 0,014ng/ml, sześć miesięcy po RT -06.02.2019 PSA=0,007ng/ml, dziewięć miesięcy po RT ,06.05.2019 PSA=0,007ng/ml, T=560,9ng/dl,19.o8.2019 rok po RT PSA=0,003ng/dl, dnia 08.01.2020 PSA=0,003ng/ml, T=694ng/dl, dnia 27.05.20 PSA=0,003ng/ml,T=661,7ng/dl ,dnia 17.11.2020 PSA=0,006ng/ml, T=609, dnia 02.02.2021 PSA=0,006 T=614,3ng/dl, dnia 10.08.2021 PSA =0,006 ng/ml ,T=577,5 ng/dl, dnia 21.03.2022 PSA =0,006 ng/ml , T=681 ng/dl , dnia 30.08.22r PSA=0,006ng/ml , T =713,2 ng/dl, Dnia 15.03.2023 PSA <0,006 ,T =645ng/dl
http://www.gladiator-olsztyn.pl/viewtopic.php?id=917
leszek48
 
Posty: 342
Rejestracja: 30 mar 2012, 13:32
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: kris1 » 14 mar 2015, 16:21

leszek48 pisze:Widzę że dość biegle poruszasz się nowinkami w dziedzinie leczenia RGK więc niewiele może Cię zaskoczyć.

Tylko, że owe nowinki same nie leczą. Podobnie jak w przypadku daVinci bez nabytej praktyki to spore ryzyko.
Ann pisze: Powikłania w zasadzie takie jak przy raditerapii fotonowej tylko troszkę mniejsze. W zasadzie różnica polega na tym, że można zastosować większa dawkę przy mniejszych skutkach np. podrażnienie pęcherza czy odbytnicy.

No to jeżeli śledzisz "nowinki" ,to spójrz także na istniejącą możliwość już nie innowacyjnego, a ze sporą praktyką wykorzystywania CyberKnife'a w radioterapii sterotaktycznej w Polsce ( GCO ) właśnie z tendencją jak największej oszczędności narządów krytycznych ( ponad sto kilkadziesiąt pól naświetlania we wskazane miejsca zmienione meta.)
Może jadnak warto zainwestować w PET , ponieważ na NFZ w tak krótkim czasie raczej nie mamy co liczyć.

Tu nie chodzi o czas, tylko o przepisy. Kwalifikacja do wykonania refundowanych przez NFZ badań PET/CT w raku prostaty jest jednoznaczna:
..."rak gruczołu krokowego i rak nerki, w celu rozpoznania nawrotu (przerzutów) po radykalnym leczeniu
(tylko za pomocą PET ze znakowaną choliną lub octanem), jeżeli inne badania nie pozwalają na
dokonanie takiej oceny:"
Jednak po chwili zastanowienia podał namiar na lekarza w Warszawie, który z powodzeniem również robi węzły laparoskopowo.
Zaczęło się odliczanie, bo wyznaczono nam termin zabiegu laparoskopowego - 8 kwietnia , w ECZ Otwock.

zosia bluszcz pisze: Po drugie, zapytaj sie operatora in spe czy bedzie operowal na podstawie tak niedokonalego opisu czy tez przed operacje zleci powtorne przebadanie preparatow przez zaufanego, specjalizujacego sie w raku prostaty, patologa.
Czy i kiedy maz ma odbyc konsultacje przedoperacyja w Otwocku?

Pytanie tym razem do Zosi? - czy ja się nie mylę myśląc " o robieniu węzłów chłonnych laparoskopowo" , że to właśnie ...???
Pozdrawiam.
kris.
P.S. "Ann" - zerknij na P.W.
ur. 55r.
PSA I/10r- 6,14; III/10 bx-Gl.7=3+4 (cT2b); IV/10r RP-Gl 7=3+4; pT=>2c NO,MX ; SCT-zwyrod. ; VIII TK-ok! IX-XI/10r. RT=66Gy; ; ll/11r. SCT+TK+ rtg=zwyrod. ; TK. OK! I-PET/CT N1/biodr.lewe.; VII/11r.;(1) PLND - 2 wezły.(-) ; IX/11r. II PET/CT- N1/biodr.lewe.+przed.krzyż XI/11r. MRI = PET ; 4.XI/11r. SCT - Ok! XI PSA 2,34; XI/11r. II - PLND-3 w. przed.krzyż (-). 24 II/12r :III- PET/CT N1= perzed.krzyż 23 II PSA= 2,85 21.III.PSA =3,18 = :( III/12r HT=monot./Bikalutamid 150mg doba/ ;

wykres PSA http://i62.tinypic.com/11m4ab7.jpg

...Nie można za darmo otrzymać nowej filozofii sposobu życia.Trzeba za to drogo zapłacić i zdobywać wielką cierpliwością i dużym wysiłkiem "..
....Fiodor Dostojewski
kris1
 
Posty: 2211
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:43
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 14 mar 2015, 17:55

Witam,
dziękuje wszystkim za rady.
Przygotowałam sobie listę ośrodków, gdzie oprócz Wrocławia można wykonać PET/CT, w poniedziałek obdzwonię.

Do Zosi - mamy zgłosić się dzień wcześniej i wtedy jeszcze spotkanie z operatorem.

Do Krisa - po Twoim poście , że zaniepokoiłam się , to mało powiedziane. sprawdź P.W.
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 14 mar 2015, 18:16

Do Krisa
No to jeżeli śledzisz "nowinki" ,to spójrz także na istniejącą możliwość już nie innowacyjnego, a ze sporą praktyką wykorzystywania CyberKnife'a w radioterapii sterotaktycznej w Polsce ( GCO ) właśnie z tendencją jak największej oszczędności narządów krytycznych ( ponad sto kilkadziesiąt pól naświetlania we wskazane miejsca zmienione meta.)


Braliśmy pod uwagę również CyberKnife, ale jak w większości nowinek ograniczeniem jest PSA. Do 10 można zastosować właściwie każdą metodę, HIFU również.

pozdrawiam
Ann
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: kris1 » 14 mar 2015, 21:17

Ann pisze:Braliśmy pod uwagę również CyberKnife, ale jak w większości nowinek ograniczeniem jest PSA. Do 10 można zastosować właściwie każdą metodę, HIFU również.

No to nie do końca zgłębiliście ;) wiedzę na temat CyberKnife. Po pierwsze to " nie nowinka", to już w szerokim zakresie wykorzystywana technika RT w CO w Gliwicach, w różnego rodzaju nowotworach złośliwych i w RGK także. Po drugie:

..." Na ogół potencjalni pacjenci kwalifikujący się do leczenia systemem CyberKnife należą do kategorii małego lub średniego ryzyka. Definicja ryzyka, stosowana przez Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (American Urological Association) i oparta na sprawozdaniu Amerykańskiego Komitetu ds. Raka (American Joint Commission on Cancer) jest następująca:
Małe ryzyko:
Stężenie PSA ≤ 10 ng/ml, ocena w skali Gleasona wynosząca 6 lub mniej i stadium kliniczne raka T1c lub T2a.
średnie ryzyko:
Stężenie PSA >10 do 20 ng/ml lub ocena w skali Gleasona wynoszą ca 7 lub stadium kliniczne raka T2b.
(Powyższe wskaźniki stanowią tylko wytyczne.)
Pacjenci z bardziej zaawansowanym rakiem prostaty mogą kwalifikować się do leczenia systemem
CyberKnife w połączeniu z innymi metodami leczenia i powinni skonsultować z lekarzem swój konkretny przypadek "
http://www.cyberknife.com/uploadedFiles ... oGuide.pdf

To taka informacja ( prawdziwa ) z mojego własnego rozpoznawczego podwórka :) .
Pozdrawiam.
kris.
ur. 55r.
PSA I/10r- 6,14; III/10 bx-Gl.7=3+4 (cT2b); IV/10r RP-Gl 7=3+4; pT=>2c NO,MX ; SCT-zwyrod. ; VIII TK-ok! IX-XI/10r. RT=66Gy; ; ll/11r. SCT+TK+ rtg=zwyrod. ; TK. OK! I-PET/CT N1/biodr.lewe.; VII/11r.;(1) PLND - 2 wezły.(-) ; IX/11r. II PET/CT- N1/biodr.lewe.+przed.krzyż XI/11r. MRI = PET ; 4.XI/11r. SCT - Ok! XI PSA 2,34; XI/11r. II - PLND-3 w. przed.krzyż (-). 24 II/12r :III- PET/CT N1= perzed.krzyż 23 II PSA= 2,85 21.III.PSA =3,18 = :( III/12r HT=monot./Bikalutamid 150mg doba/ ;

wykres PSA http://i62.tinypic.com/11m4ab7.jpg

...Nie można za darmo otrzymać nowej filozofii sposobu życia.Trzeba za to drogo zapłacić i zdobywać wielką cierpliwością i dużym wysiłkiem "..
....Fiodor Dostojewski
kris1
 
Posty: 2211
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:43
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: AParsley » 16 mar 2015, 10:06

Ann pisze:Zaczęło się odliczanie, bo wyznaczono nam termin zabiegu laparoskopowego - 8 kwietnia , w ECZ Otwock.
W planie zabiegu są również pobliskie węzły chłonne. Po zabiegu jako powikłanie mogą występować obrzęki kończyn dolnych, co przy pracy siedzącej nie jest nalepszą perspektywą i to dodatkowo stresuje małżonka. No cóż ... zrobiło sie nerwowo.

Ann,

Byłem operowany laparoskowo w listopadzie 2014 w ECZ Otwock, 20 węzłów chłonnych usuniętych. Poza lekkim odnerwieniem na prawym udzie nie mam żadnych objawów typu obrzęki itd.
Odpisałem na PW.

W moim przypadku poza biopsją i TRUS miałem zrobiony przed operacją rezonans magnetyczny ( MRI ) i scyntygrafię. A PET / CT z choliną rzeczywiście robią w Kielcach. Chyba robią też w Warszawie, jest przychodnia Euromedic przy szpitalu na Szaserów, nie wiem tylko jakie tam są terminy. Cena 6,5k PLN. http://www.affidea.pl/pet-ct/nasze-o%C5%9Brodki/warszawa-pet-ct/. W CO w Warszawie nie robią tego badania.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961 Przed RP 2010: PSA 03'10: 9,08 ng/ml ( wolne 0,354 ); 04'10: 7 ng/ml ( wolne 0,259 ); 07'10: 6,9 ng/ml; 09'10 9,06 ng/ml ( wolne 0,321 ); Biopsja 10'10 (12 rdzeni): b/z; PSA - 12'10: 7,81 ng/ml (wolne 0,352 );
2012 PSA 02'12: 10,63 ng/ml ( wolne 0,51 ); 06'12 - 10,82 ng/ml (wolne 0,45; fPSA/PSA 4,2 ); Biopsja - 10.2012 ( 12 rdzeni ) : płat lewy -> PIN high grade (1/6), poza tym utkania raka nie stwierdzono;
2013 PSA - 03'13: 12,59 ng/ml (wolne 0,56; fPSA/PSA 4,5 );
2014 PSA 01'14: 11,51 ng/ml; 04'14: 12,33 ng/ml; 07'14 TRUS + biopsja (12 rdzeni) : płat prawy: BPH prostatae; płat lewy: Adenocarcinoma prostatae (1/5), Gleason 7 (3+4 ); PSA 09'14: 15,19 ng/ml; 11'14: 15,41 ng/ml;
19'11'2014 LRP ECZ Otwock - histo-pat Adenocarcinoma prostatae Gleason 8 (4+4); UICC(7ed ): pT3aF (pT2a) pN0 R0 V/L 0 EPE(+) SM(-) Rozrost nowotworowy zajmuje płat lewy poniżej 50% pola powierzchni jego przekroju. W materiale pooperacyjnym stwierdza się ogniska naciekania torebki gruchołu bez jej przekroczenia ( R0 ), nacieki wzdłuż pni nerwowych. Nowotwór nie nacieka pęcherzyków nasiennych. Apex - obustronnie wolny od nacieku raka. Lymphonodulitis reactiva regionalis (0/20)
Po LRP 2015 13'02'15: PSA: 0,492 ng/ml, T: 332 ng/dl; 23'02'15: PSA: 0,505 ng/ml ; 23'03'15: 0,482 ng/ml; 23'04'15: PSA: 0,598 ng/ml; wapń: 2,39 mmol/l; Vit D3: 41,5 ng/ml; 13'05'15: PSA: 0,731 ng/ml;
RT 11'05'15 - 10'06'15 - 15MeV tech IMRT w dawce 57,2Gy w 22 frakcjach [Po RT 2015] PSA: 30'06'15: 0,299 ng/ml; 04'08'15: 0,270 ng/ml; 25'08'15: 0,183 ng/ml; 27'10'15: PSA: 0,136 ng/ml T: 347 ng/ml; 02'12'15 PSA: 0,117 ng/ml, T: 372 ng/dl, Vit D3: 48,7 ng/ml; 22'12'15 PSA: 0,077 ng/ml;
2016 22'01'16 PSA: 0,069 ng/ml; T: 301 ng/dl; 25'02'16 PSA: 0,058 ng/ml; T: 387 ng/dl;24'03'2016 PSA: 0,047 ng/ml; 10'06'2016 PSA: 0,025 ng/ml;
2017 02'03'2017 PSA: 0,011 ng/ml, T: 292 ng/dl; 13'06'2017 PSA: 0,010 ng/ml, T: 304 ng/dl, D3: 58,4 ng/ml
AParsley
 
Posty: 591
Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: szef admin » 16 mar 2015, 12:29

AParsley pisze:
Ann pisze: Chyba robią też w Warszawie, jest przychodnia Euromedic przy szpitalu na Szaserów, nie wiem tylko jakie tam są terminy. Cena 6,5k PLN. http://www.affidea.pl/pet-ct/nasze-o%C5%9Brodki/warszawa-pet-ct/. W CO w Warszawie nie robią tego badania.

Pozdrawiam AParsley

Od początku b.r. roku z Krisem1 poświęciliśmy wiele czasu, żeby ustalić gdzie wykonują badania PET z choliną - chyba nie czytałeś. Przy ul. Szaserów nie robią na dziś badań PET-CT z choliną.
Przed chwilą telefonowałem do nich, ponieważ ta info jest ważna, jako że usytuowanie jest dobre, dogodne.
Skoro napisałeś, to myślałem, że znowu robią te badania.
Obrazek Trudno poważnie dyskutować z kimś pozbawionym poczucia humoru
2018 XV edycja Konkursu "Godni Naśladowania" wyróżniony POZARZĄDOWIEC GODNY NAŚLADOWANIA przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Ur.1949 T4NxMOGlx+x (klasyfikacja TNM wg. Pana prof. M. Roslana po cysteprostatektomii)
III'2007 PSA 8,28;biopsja Gl1+2!?;10/V/2007 limfadenektomia węzły b/z;IX'PSA 0,07;HT VIII-XII;RT XII'07-I'08 7400cGy/37frakcji;cTpN0M0
IV'2008 PSA 0,08; X’ TK ok XII' zastrzyki przeciwzakrzepicowe
I'2009 - XII' PSA 0,35 ng/ml - 0,60 ng/ml
I’2010 MRI ok, zastrzyki przeciwzakrzepicowe do IV’, III’ scyntygrafia & TRUSok, IX’ biopsja spartolona, VII' PSA 0,61;XII' 0,83;
VII'2011 1,03 T'2,33 MRI podejrzenie wznowy VIII’ biopsja- Sclerosis atrophicans prostatae;XI' MRI b/z - obserwować, PSA XI' 1,85;
V'2012 PSA 2,68 T 2,33;VII' 3,37 T'1,23;VII' PET-CT z octanem sugeruje proces nowotworowy; X' PSA 5,40;od X' Apo-Flutam 3x dziennie;po 1 mieś. PSA 1,28; 2 mieś. 1,05; 3 mieś. PSA 0,837;T 2,07
I'2013 zastrzyk Diphereline 11,25 mg na 3 mieś.; IV'2013 PSA 3,14 drugi Dipheriline+ Apo-flutam(zaniechany po 3,5 dniach);IV' w innym lab. PSA po 2 dniach 5,31, po 2 tyg. w swoim lab. PSA 1,92 ng/ml, T 0,19 ng/ml; VI' PET-CT z Choliną rak w obrębie stercza, VII' PSA 9,50 ng/ml, bikalutamid 50 mg * biopsja stercza = ogólnie Gleason 5+4, jeszcze w obrębie torebki (margines 0,2 mm); VIII' PSA 1,30 * T 1,51 bikalutamid 50mg; IX' Zmiana na Eligard PSA 0,85 przed BT IX/X' - 30 Gy=3x10;
I'2014 PSA 0,38 ng/ml {odstawiony bikalutamid}III' PSA 0,86{koniec działania Eligardu} IV' T 0,58 ng/ml*PSA 1,17 ng/ml; VI' T 2,35 & PSA 3,24;VII' T=2,25 & PSA 4,04* VIII' PSA 4,20 T 2,52 PET naciekanie na pęcherz, pęcherzyki nasienne, węzły chłonne| VIII' PSA 4,00 T 2,58 | IX' PSA 4,02 T 1,53 | XI' PSA 6,90 Apo-Flutam 2 tyg, po tym Eligard|
I'2015 PSA 1,65>II' PET-CT z choliną, praktycznie jak w roku poprz.>IV' PSA 8,83 ng/ml, T 1,69 ng/dl, zastosowano bikalutamid> 05' uretrotomia (pobrano próbki do badania histopatol.) V' PSA 1,10; VII' PSA 0,23 ng/ml; IX' 0,26 ng/ml, XI’ TURP, XI/XII' 0,35 ng/ml
I'2016 PSA 0,34 ng/ml, T 0,12 ng/dl / II/II'I PSA 0,41 ng/ml; IV' PSA 0,62 ng/ ml, T 0,23 ng/dl; VI' PSA 0,87 ng/ml, VII posiew ujemny(zaskoczenie), IX PSA 1,70 ng/ml; IX/X' PET-CT progresja, meta do węzła chłonnego biodrowego wspólnego prawego; X' PSA 1,66 ng/ml, T 0,17 ng/dl; XI' PSA 2,14 ng/ml; XII' PSA 3,03 ng/ml, T 0,104 ng/ml
I'2017 PSA 4,05 ng/ml, 08/02/2017 Urestomia, II/III'2017 4,88 ng/ml, IV/V'17 PSA 5,36 ng/ml, 1-31maja badanie kliniczne ARAMIS, 5 maja Eligard pół roku, V/VI PSA 6,74 ng/ml, VI/VII 7,28 ng/ml; VIII PSA 9,87 ng/ml, T 0,091ng/dl 24/VIII Xtandi, 19/IX PSA 2,21 ng/ml, 04/X Eligard 45, 16/X PSA 1,55 ng/ml, 13/XI PSA 1,80 ng/ml, 05/XII PSA 3,43 ng/ml, T 0,127L ng/ml,
I'2018 PSA 9,67 ng/m/; scyntygrafia kości wolne od meta; 22/I' PSA 8,08 ng/ml; 24/I' liczne nacieki; 26/I' ChT I wlew docetakselu (jeszcze 9), II'2018 TURBT (koagulacja), badanie histopato: rak prostaty + wykryto drobnokomórkowy rak neuroendokrynny; III/IV' Eligard 45: IV' MRI pęcherz, węzły, odbyt nacieki PSA 7,97 ng/ml; V' PSA 5,92 ng/ml; VI' PSA 3,22 ng/ml; 22/06 ostatni wlew, przerwano ChT; Opiody OxyContin20mg + Lyrica75mg; VIII' 2 mieś po ChT PSA 1,81 ng/ml; VIII'23 TK podobne do poprz.; X' PSA 6,44 ng/ml; XI' 4,01 ng/ml, 22.XI' Eligard na pół roku; XII PSA 3,63 ng/ml
I'2019 02.I.' PSA 4,69 ng/ml; PSA I/II 7,72 ng/ml; 22.I' PET-CT 18-F PSMA-1007; II/III PSA 6,50 ng/ml; III/IV PSA 2,93 ng/ml (inne lab.) od 15'III Xtandi do 10'VII; 29.IV PSA 1.70 ng/ml; 30.04 cysteprostatektomia badanie pooperac. histo-pato potwierdza raka drobnokomórkowego endokrynnego; 26'VI PSA 3,03 ng/ml; 09.07 - ? ChT na drobnokomórkowca; RT 18-26.07.2019 na 5 kręg 3 frakcje x 8 Gy = 24 Gy;
Awatar użytkownika
szef admin
 
Posty: 846
Rejestracja: 13 mar 2008, 14:50
Lokalizacja: Olsztyn
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: AParsley » 16 mar 2015, 14:00

Czytałem Wasz wątek ale rozmawiałem też z nimi 2-3 tygodnie temu, twierdzili, że robią PET / CT z choliną, przy czym termin był mglisty ( prawdopodobnie w marcu ), dlatego też zdecydowałem się na Kielce. Napisałem "chyba", bo nie przećwiczyłem tego empirycznie a bazowałem wyłącznie na informacji telefonicznej.

Pozdrawiam AParsley
AParsley
 
Posty: 591
Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: kris1 » 17 mar 2015, 11:14

AParsley pisze:
rakar pisze:Od początku b.r. roku z Krisem1 poświęciliśmy wiele czasu, żeby ustalić gdzie wykonują badania PET z choliną - chyba nie czytałeś. Przy ul. Szaserów nie robią na dziś badań PET-CT z choliną.
Przed chwilą telefonowałem do nich, ponieważ ta info jest ważna, jako że usytuowanie jest dobre, dogodne.
Skoro napisałeś, to myślałem, że znowu robią te badania.
Czytałem Wasz wątek ale rozmawiałem też z nimi 2-3 tygodnie temu, twierdzili, że robią PET / CT z choliną, przy czym termin był mglisty ( prawdopodobnie w marcu ), dlatego też zdecydowałem się na Kielce. Napisałem "chyba", bo nie przećwiczyłem tego empirycznie a bazowałem wyłącznie na informacji telefonicznej.

Oba stwierdzenia są jak najbardziej prawdziwe :).
Teraz dla wykorzystania przez "Ann" i oczywiście czytających Forum w tym wątku potrzebujących info. na temat aktualnego badania PET/CT ( prywatnie czy też na NFZ , to nie zmienia faktu posiadania skierowania i terminu oczekiwania jak też i nadal kwalifikacji do refundacji)"gorąca" wiadomość"

...Na chwile obecną jest możliwość zarejestrowania skierowania na badanie PET/CT z radioznacznikiem 18F-FCH ( fluorocholina) w Pracowni AFFIDEA ( dawna EUROMEDIC) na ul, Szaserów w Warszawie.
Badania z grafiku albo jeszcze w tym tygodniu,albo do końca marca. Jestem teraz po rozmowie z Dyr.Regionu Mazow. i przekazuje tą informację na gorąco.

Pozdrawiam.
kris.
P.S. Wybaczcie, ale zaraz wyruszam w "medyczny" spacer ( reumat. i potem szpital - teściowa ma dzisiaj wstawiany rozrusznik ) to nie bardzo mogę teraz, ale wieczorkiem w temacie np. " Gdzie się leczyć"rozwię te wiadomości.
Jedyne to,to , że wreszcie coś sie ruszyło w naszych sprawach, chociaz kuleje jeszcze strasznie.
ur. 55r.
PSA I/10r- 6,14; III/10 bx-Gl.7=3+4 (cT2b); IV/10r RP-Gl 7=3+4; pT=>2c NO,MX ; SCT-zwyrod. ; VIII TK-ok! IX-XI/10r. RT=66Gy; ; ll/11r. SCT+TK+ rtg=zwyrod. ; TK. OK! I-PET/CT N1/biodr.lewe.; VII/11r.;(1) PLND - 2 wezły.(-) ; IX/11r. II PET/CT- N1/biodr.lewe.+przed.krzyż XI/11r. MRI = PET ; 4.XI/11r. SCT - Ok! XI PSA 2,34; XI/11r. II - PLND-3 w. przed.krzyż (-). 24 II/12r :III- PET/CT N1= perzed.krzyż 23 II PSA= 2,85 21.III.PSA =3,18 = :( III/12r HT=monot./Bikalutamid 150mg doba/ ;

wykres PSA http://i62.tinypic.com/11m4ab7.jpg

...Nie można za darmo otrzymać nowej filozofii sposobu życia.Trzeba za to drogo zapłacić i zdobywać wielką cierpliwością i dużym wysiłkiem "..
....Fiodor Dostojewski
kris1
 
Posty: 2211
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:43
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 17 mar 2015, 22:38

Dzięki Kris !
Ja też obdzwoniłam miasta gdzie można wykonać PET /CT z choliną.
Kris pisałł o Warszawie i Kielcach, ja ustaliłam, że
w Gliwicach - tylko na NFZ,
w Bydgoszczy - jak za kasę , to nawet nie potrzebne skierowanie, a opis w ciągu 5 dni roboczych.
Tez byłam zdziwiona, bo wszędzie nawet gdy badanie jest odpłatne wymagano skierowania od lekarza.
Napisałam maila do lekarza, który będzie operował męża z informacją, że zamierzamy jeszcze wykonać PET, na co odpowiedział cyt. " Proszę nie wykonywać PET/CT - to badanie nie wpłynie na zakres operacji." Czyli nalezy rozumieć, że "sprzatanie w ciemno", wszystkie węzły biodrowe do kosza ? Nie ukrywam, że mąż jest bardzo zestresowany, a jeszcze jak przeczytał co piszecie na forum i na P.W. to obawiam się , że zmieni zdanie. Skoro teraz ciśnie mnie aby sprawdzić jakie są możliwości skorzystania z CyberKnifa.

Pozdrawiam, Ann
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: AParsley » 18 mar 2015, 00:34

Ann pisze: Napisałam maila do lekarza, który będzie operował męża z informacją, że zamierzamy jeszcze wykonać PET, na co odpowiedział cyt. " Proszę nie wykonywać PET/CT - to badanie nie wpłynie na zakres operacji." Czyli nalezy rozumieć, że "sprzatanie w ciemno", wszystkie węzły biodrowe do kosza ? Pozdrawiam, Ann

Witaj Ann,

Nie wiem czy wszystkie węzły biodrowe do kosza, faktem jest, że w ECZ Otwock jest przyjęta procedura operacyjna, w której równocześnie wykonuje się rozległą limfadenektomię miedniczą. Inny urolog, który oglądał moją epikryzę był tym zaskoczony w sensie pozytywnym, gdyż nie jest to powszechną praktyką operacyjną w Polsce.
CyberKnife jest leczeniem uzupełniającym a nie podstawowym, zwłaszcza że nowotwór został rozpoznany w kilku bioptatach.

Jeśli mąż chce pogadać, to nie ma problemu.

Pozdrawiam AParsley
P.S. Czy macie szczepienie przeciw żółtaczce ?
AParsley
 
Posty: 591
Rejestracja: 02 wrz 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: Ann » 18 mar 2015, 11:32

Andrzeju dziękuję za wyjaśnienie. Choć pospieszyłam się i już umówiłam konsultację w Gliwicach. Działamy już pod presją czasu, a chcemy mieć pewność , że operacja laparoskopowa to jest dobra decyzja. Namówię męża na kontakt z Tobą.
Szczepienie przeciw żółtaczce już wykonane.

dzięki i pozdrawiam
Ann
Mąż 1962
PSA: 21.02.14 - 16,01 II 24.02.14 - 16,93 II 25.06.14 - 18,58 II II 26.09.14 - 21,63 II 06.11.14 - 16,92 II 13.01.15 - 17,72 II 20.02.15 - 18,72
23.07.14 - biopsja - Gleason 3+3 lewy płat
17.09.14 - MRI gruczoł niepowiększony, pęcherzyki b/z, pęcherz o gładkich zarysach, węzły chłonne niepowiększone, ognisko po biopsji w lewym płacie podtorebkowo
18.09.14 - scyntygrafia - brak ognisk meta
18.11.14 - RTG - b/z
15.12.14 - MRI - gruczoł niepowiększony, o zarysach gładkich, pęcherzyki niepowiększone, węzły chłonne bez zmian meta
Ann
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2015, 21:21
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: DRE » 18 mar 2015, 12:26

Ann pisze:
"Sugerowano jednak otwartą chirurgię, bez ogródek informując jakie będą skutki : nietrzymanie moczu, które do roku powinno wycofać się, a jeśli nie ustąpi to już tak zostanie, na pewno 100 % impotencja. Mąż widziałam, że był przerażony."
Tez bylbym przerazony... obie skladowe cytatu dotyczace powiklan nigdy nie powinny pasc z ust zadnego specjalisty. Przykre. Nic sie nie zrobi/cofnie do konca "samo" i wcale nie musi byc 100% impotencja.
Wybor terapii rozsadny, choc badanie PSA zrobione powinno byc duzo wczesniej. Spytac operatora o mozliwosci zaoszczedzenia choc jednej wiazki (operacja jednostronna nerve-sparing). Obowiazkowa rehabilitacja urologiczna po zabiegu. Nie panikowac z PET. Zabieg na razie jest priorytetem i odczekac wynik histpat preparatu i wezlow.
Nie panikowac. Z pomoca tego forum wszystko bedzie dobrze ;)
3mamy kciuki!
dr n. med. Andrzej Krzysztof Przybyła
Specjalista urolog, Rehabilitacja urologiczna, Wrocław
Od lat zajmuje się tematyką Aging Male (problemy starzenia się u mężczyzn) (Männergesundheit, MensHealth) w organizacjach temu poświęconych. Chodzi tu o całościowy aspekt zdrowotny u facetów - łącznie z psychiką. Jednym z tematów jest także testosteron oraz ED u mężczyzn ...od 40-go roku życia.
Awatar użytkownika
DRE
 
Posty: 153
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:08
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: armands » 18 mar 2015, 13:41

Podobnie jak dr. DRE uważam, że słowa
nietrzymanie moczu, które do roku powinno wycofać się, a jeśli nie ustąpi to już tak zostanie, na pewno 100 % impotencja.
nie powinny paść w rozmowie z pacjentem.
Ja miałem rozmowę, w której padły zapewnienia o skuteczności klasycznej RP i ochronie tego co cenne i ważne, w życiu mężczyzny. Oczywiście to były zapewnienia, ale gdy patrzę z perspektywy roku, to nie było rzucaniem "słów na wiatr".
Mam nadzieję, że niedługo osobiście podziękuję "mojemu wybawcy" i uściskam go jak Gierek Breżniewa w 1974
...no dobra, przesadziłem :)

Życzę trafnej decyzji!

armands
Rocznik 1961
Historia badań PSA: 03.2009 - PSA 3,60 / 12.2010 - PSA 4,70 / 09.2013 - PSA 13,31 wtedy pierwsza wizyta u urologa / 10.2013 - PSA 10,70 / 01.2014- PSA 15,28
Badania dodatkowe:DRE (09.2013): stercz nie powiększony, symetryczny, jednorodny / TRUS: Stercz o wym. (HxLxW) 29,6x43,4x51,4 Objętość 34,5ml. Pęcherzyki nasienne gładkie, symetryczne bez patologii. Pęczki naczyniowo-nerwowe prawidłowe.
Biopsja (10.2013) (12 rdzeni): Prawy szczyt (1 rdzeń) - Prostatic carcinoma G 2+2=4/10, Reszta rdzeni czysta.
Scyntygrafia (01.2014): bez ognisk aktywnego proc. rozrostowego. MRI (01.2014): Gruczoł krokowy o zachowanej budowie strefowej. Zarys zewnętrzny gładki. W tylnej strefie obwodowej po str. lewej obszar o niskim sygnale w sekw. T2, wielk. 13x8mm. Obustronnie w pachwinach węzły chłonne wielk. do 10 mm po stronie prawej. Oba UKM-y i moczowody bez cech poszerzenia. Kości miednicy bez cech meta.

RP ( metodą otwartą) w CO w Bydgoszczy (03.2014) Operator dr. Jerzy Siekiera
Badanie histopatologiczne po RP: węzły chłonne (12 szt.) - czyste (pN0), gruczoł krokowy - Adenocarcinoma acinare prostatea, Gl 3+3=6 (pT2c N0), pęcherzyki nasienne - czyste, marginesy (-)

PSA po RP: - po 3 miesiącach - 0,028 ng/ml, od 6 miesiąca do chwili obecnej (6 lat od RP) <0,002 ng/ml. Aktualnie po 10 latach od RP <0,006 ng/ml
Trzymanie moczu po RP 100%. Potencja osłabiona, ale umożliwiająca współżycie (od 9 lat bez wspomagania lekami). Moja ocena sprawności na 80-90%

http://rak-prostaty.pl/viewtopic.php?f=2&t=1418
Mój dzienniczek- instruktaż pobytu w bydgoskim CO
http://rak-prostaty.pl/viewtopic.php?f=38&t=1536
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Awatar użytkownika
armands
 
Posty: 2730
Rejestracja: 31 paź 2013, 11:27
Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Czy ktoś z Was poddał się protonoterapii ?

Nieprzeczytany postautor: kemoturf » 18 mar 2015, 16:17

Pewnie lekarz informujący o nietrzymaniu moczu i impotencji powiedział prosto z mostu.
Ja mogę napisać jak to u mnie było. Po 4.5 miesiącach przestałem nosić wkładki, intensywnie ćwicząc. Jak na mnie było to zdecydowanie za długo, bo już dostawałem "na łeb". Znam natomiast ludzi ciętych przez tego samego lekarza, którzy po wyjęciu cewnika nosili wkładki przez 2 dni. Do dzisiaj czasami jeszcze coś poleci, ale da się żyć. Najbardziej leci przy bieganiu i do tego wciąż używam wkładek. Nie wiem dlaczego, mam nadzieję że to też się poprawi.
Co do impotencji, to jak doszedłem do siebie po operacji, zacząłem "to" robić i to z powodzeniem. Generalnie na początek ze stymulacją lekową, ale zdarzyło się i bez. Miałem zaatakowany tylko jeden płat, więc pozostawiono mi jednostronnie wiązki nerwowe. W drugim płacie rak naciekał na nerwy, więc nie było szans ich pozostawić. Wszystko zależy od zaawansowania raka. Lekarz najczęściej stawia zdrowie jako wartość priorytetową, sprawy potencji są na drugim miejscu. Niestety moja historia się nie skończyła i po 3 miesiącach od RP dostałem Zoladex i cała radość się skończyła =(
Ur. 1964. 03'2013 PSA - 5.07ng/ml; X'2013 - 12,06ng/ml, pierwsza biopsja negatywna; XI'2013 druga biopsja negatywna; V'2014 PSA - 52.06ng/ml; VI'2014 - trzecia biopsja, Adenocarcinoma solidum GS (5+5) w prawym płacie; VI'2014 TK, scyntygrafia, bez ognisk, RM 2cm zmiany NPL w strefie obwodowej prostaty w prawym płacie; koniec VI'2014 radykalna prostatektomia Adenocarcinoma GS 9 (4+5), komórki raka w naczyniach i nerwach, pT2b, margines ujemny 0,1mm; VIII'2014 PSA po operacji 7ng/ml; PET-CH - przerzuty do węzłów; IX'2014 - początek hormonoterapii Zoladex; X'2014 r IMRT węzłów w miednicy 50Gy 25 frakcji; XI'2014 PSA 0,04ng/ml, I'2015 PSA 0,04ng/ml, II'2015 PSA 0,03ng/ml, III'2015 PSA 0,02ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, V'2015 PSA 0,03ng/ml, VI'2015 PSA 0,04ng/ml, VII'2015 PSA<0,01ng/ml, IX'2015 PSA<0,01ng/ml, XI'2015 PSA<0,01ng/ml, XII'2015 PSA 0,002ng/ml, II'2016 PSA 0,005ng/ml, wit. C dożylnie 2x25g, IV'2016 PSA0.000 ng/ml, wit. C dożylnie 4x25g, V'2016 PSA 0.000ng/ml, VII'2016 wit. C dożylnie 4x25g, VIII'2016 PSA 0,000ng/ml, kontynuacja suplementacji i Zoladexu, XI'2016 0,000ng/ml, II'2017 0,000ng/ml, badanie CTC - 1350/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, V'2017 0,000ng/ml, CTC - 300/ml, VIII'2017 0,000ng/ml, 3 x kurkumina i 3 x salinomycyna dożylnie, I 2018 CTC 1800/ml, III 2018 PSA 0,000ng/ml, Zoladex STOP, wlewy 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, CTC 850/ml V 2018 PSA 0.000 ng/ml Testosteron 162 ng/dl, wlewy 2 x Artesunate i 4 x Salinomycyna, VIII 2018 PSA 0.002 ng/ml Testosteron 924 ng/dl, CTC 100/ml, 4 x Artesunate i 2 x Salinomycyna, XI 2018 PSA 0,029, I 2019 PSA 0,079, II 2019 PSA 0,092 - 11 mcy bez HT, II 2019 CT - brak podejrzanych ognisk, powiększona głowa trzustki 55x45, III 2019 PSA 0,186, V 2019 PSA 0,41, VI 2019 PSA 0,52, VI 2019 PET PSMA F18, wznowa 6 mm w loży po pęcherzyku nasiennym, SUV 2,2, IX 2019 PSA 0,88, Binabic, X 2019 PSA 0,26, sRT na zmianę z PET - 33,75Gy w 5 frakcjach, Binabic - stop, XII 2019 PSA 0,83, I 2020 PSA 1.38, II 2020 PSA 1.39, PET PSMA bez ognisk i przyczyn wzrostu PSA, III 2020 PSA 1.88, MRI bez ognisk nowotworowych, 1 IV 2020 Dipheriline, VI 2020, PSA <0,002, Testosteron 0,11 ng/ml, IX 2020 PSA 0,003, XI 6 wlewów kwasu salinomycyny, I 2021 PSA 0,002, III 2021 PSA 0,000, V 2021, resweratol, VI 2021 EGCG, Hydroxytyrozol, VI 2021 - III 2022 PSA 0,000, od II 2022 wlewy z salinomycyny i kurkuminy na przemian co 3 tygodnie, od IV 2022 bez HT, IX 2022 PSA 0,202, XI 2022 PSA 0,549, XII 2022 PSA 0,82 PET-PSMA wznowa w loży 5mm, bisko spojenia łonowego SUV max 15, II 2023 PSA 1,693, II 2023 sRT 36,25Gy w 5 dawkach, III 2023 początek wlewów salinomycyny i shogaolu, IV 2023 PSA 0,699, V 2023 PSA 0,386, VII 2023 PSA 0,261, IX 2023 PSA 0,205, XI 2023 PSA 0,199ng/ml
Mój wątek z forum
kemoturf
 
Posty: 6906
Rejestracja: 12 wrz 2014, 16:20
Blog: Wyświetl blog (0)


Wróć do NASZE HISTORIE

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 323 gości

logo zenbox