Strona 1 z 1

Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka?

Nieprzeczytany post: 23 sty 2017, 16:23
autor: moccaffe
Witam wszystkich.
Przede wszystkim dziękuję osobom, które prowadzą to forum i angażują się w jego działalność. Nie sposób w dwóch słowach wyrazić całego uznania dla pomocy, edukacji i tego wszystkiego co tutaj robicie, ale naprawdę wielki szacun, jak mówią moi synowie ;)

Krótko o moim pytaniu: mam 52 lata.
Bardzo szybko, bo już ok. 30-ki okazało się, że moja prostata ma wyraźne cechy BPH, a od ponad 10 lat regularnie "jadę" na środach typu Omnic czy Prostamnic.

Ostatni pomiar USG pokazał wymiary 58x55x59 mm, a więc niczego sobie...

W 2013 PSA wynosiło 1,2 ng/ml i to był wynik mniej więcej stabilny od kilku lat z lekką tendencją wzrostową ok. 0,2 ng/ml/rok, ale w 2015 było już 2,63 ng/ml.
Z kolei rok później (styczeń 2016) było nawet trochę mniej: 2,51 ng/ml i nagle w tym roku wystrzeliło do 4,84 ng/ml.

Badanie per rectum nie budzi zastrzeżeń i urolog uspokaja mnie, że przy tej wielkości prostaty taki wynik nie jest niczym nadzwyczajnym.
Martwi mnie jednak tak szybki wzrost w tak krótkim czasie, czy ktoś z Was spotkał się z podobnym przypadkiem bez konsekwencji nowotworowych?

Mam zlecone badanie mpMRI, tak zwany wieloparametryczny rezonans magnetyczny, który jest w tej chwili jedną z najdokładniejszych metod obrazowych w badaniu stercza i czekam na termin, ale przyznam szczerze, że mam niezłego boja.
Pozdrawiam.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 23 sty 2017, 17:10
autor: bela71
Moccaffe, witaj na forum,

Prostata rzeczywiście potężnych rozmiarów - z kalkulatora MSKCC wyszło mi 98,55 cm3, a więc gęstość PSA (PSA density) jest bardzo niska - 0,05 ng/mL/cc. To w każdym wypadku dobry prognostyk, ale czujność zachowywać trzeba - bardzo dobrze, że robisz MRI. Nie ma pewności, że pokaże wszystko, ale gdyby było ognisko agresywnego raka, to powinno wyjsć w badaniu.

Wspominałeś o leczeniu tamsulozyną (Omnic itp) - a czy brałeś przez jakiś okres lub bierzesz środki oparte na finasterydzie lub dutasterydzie? Tamsulozyna łagodzi objawy, finasteryd zmniejsza prostatę, ale i fałszuje wynik PSA, a co za tym idzie - zmnienia obraz sytuacji.

Powodów do skoku PSA może być kilka:

1) błąd ludzki - czy powtórzyłeś może badanie PSA w zaufanym laboratorium?

2) zapalenie prostaty (bakteryjne, które da się wyleczyć antybiotykami, oraz niebakteryjne, które może się ciągnąć irytująco długo)

3) postęp BPH - jaką objętość miała prostata przy wynikach w okolicy 2,5 ng/ml? (można przeliczyć używając np. tego kalkulatora: https://www.mskcc.org/nomograms/prostate/volume - wartości trzeba wpisać z kropką zamiast przecinka; jeśli gęśtość jest stała lub maleje, to raczej BPH)

Czy badałeś stosunek wolnego do całkowitego PSA? Wysoki wynik (>20-25%) f/tPSA wskazuje na BPH *) **)

4) procedury medyczne w okolicy prostaty, w tym DRE przed pobraniem próbki krwi

5) ejakulacja lub intensywna jazda na rowerze 2-3 dni przed pobraniem próbki mogą nieco podnieść PSA, chociaż część badaczy nie uznaje tego za znaczące.

*) Koniecznie trzeba to badać w dobrym laboratorium, gdzie próbki trafią na analizator albo na wirówkę i do chłodni w ciągu 8 godzin - inaczej wolne PSA może się rozpaść i dać fałszywie niski wynik
**) Niski wynik f/tPSA (po wykluczeniu źle zrobionego badania) to mniej więcej pół na pół -nowotwór albo ostry stan zapalny

A strach może być dobry, o ile motywuje do konstruktywnych działań :)

Pozdrawiam,
Iza

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 23 sty 2017, 19:31
autor: stanis
Moccaffe,

Wg moich obliczeń objętość Twojej prostaty = 5,8 cm x 5,5 cm x 5,9 cm x 0,52 ( 0,52 jest uproszczonym wynikiem dzielenia liczby pi przez 6) = 97,9 cm 3.

Objętość zdrowej prostaty < 25 cm3 a to oznacza, iż Twoja OLBRZYMIA prostata wgłębia się do pęcherza i z tego powodu odczuwasz określone problemy.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 24 sty 2017, 10:09
autor: kemoturf
Prostata duża, więc, jest też przerost, dlatego PSA bazowe będzie też większe.
Niepokojący jest szybki wzrost PSA. Przyczyną może być stan zapalny lub niestety rozwijający się nowotwór.
Na początek powtórzyłbym PSA i fPSA. Jeśli badania się potwierdzą, a stosunek fPSA/PSA będzie niekorzystny podjąłbym diagnostykę w kierunku raka.
Jeśli fPSA/PSA będzie na bezpiecznym poziomie podjąłbym leczenie antybiotykiem w kierunku stanu zapalnego.
Można zrobić testy (niestety płatne) 4KScore lub PCA3 i w zależności od wyników zdecydować o biopsji.
Jesteś młody, a rak prostaty w młodym wieku jest agresywny i szybko rośnie, więc nie można przespać momentu, w którym wymknie się on spod kontroli.
Przerobiłem to na sobie....

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 24 sty 2017, 11:52
autor: moccaffe
Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.


Iza - postaram się odpowiedzieć w kolejności:

-Finasteryd brałem krótko kilka lat temu (chyba w 2011, lub 2012). Spadek libido i kłopoty ze "sprawnością" spowodowały, że porzuciłem ten typ terapii i nigdy do niej nie wracałem,

- badania PSA nie powtarzałem, błąd zawsze się może zdarzyć, ale robię w tym laboratorium te oznaczenia od chyba 10 lat i zawsze było ok. więc raczej mała szansa,

- jaką objętość miał gruczoł przy 2,5 ng/ml, tego Ci w tej chwili nie powiem, mój urolog niestety nie dzieli się ze mną tą wiedzą. Ale na pewno była już całkiem spora,

- nie robiłem f/t PSA. Tak naprawdę to miała byc rutynowa, coroczna kontrola PSA, zrobiona dodatkowo przed wizytą u innego niż mój urologa, do którego umówiłem się z myślą o zabiegu tzw. zielonym laserem. Teraz chyba nie ma sensu robić tego badania - dzisiaj dostałem termin na mpMRI i za dwa tygodnie powinienem chyba już wiedzieć co się dzieje...


No i muszę to powiedzieć, że jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i zaangażowania na tym forum, tym bardziej, że prostata to raczej męski problem ;), a tutaj się okazuje, że jedną z najbardziej aktywnych osób na tym forum jest... Pani! nie jedyna zresztą (ukłony dla Zosi Bluszcz :)) i innych Pań). Wiem z podpisu, że choroba dotknęła bardzo bliską Ci osobę (najlepsze życzenia dla Taty!) ale zastanawiałem się, na ile podobna sytuacja byłaby dla mnie motywacją do działania na forum poświęconym np. rakowi piersi i... nie umiałem dać sobie przekonywującej odpowiedzi. Dlatego tym większe uznanie dla Wszystkich Pań, które nam tutaj pomagają z takim zaangażowaniem i na Twoje ręce Izo składam Tobie i pozostałym Paniom serdeczne podziękowanie.


Stanis - dziękuję Ci za wpis. Powiem Ci, że liczę na to że ten wynik spowodowany jest jakimś stanem zapalnym, wywołanym wielkością stercza, ale niestety muszę dopuścić również inne, duże gorsze możliwości.


Kemoturf - jesteś prawie moim rówieśnikiem, czyli też jesteś młody :) Trzymam kciuki za Ciebie i efekty leczenia i dziękuje za Twój wpis.
Tak, też uważam, że niepokojący jest ten szybki wzrost. Zwłaszcza właśnie Wasze historie każą przyglądać się czujnie takim sygnałom i żałuję tylko, że dopiero teraz przeglądam to forum z należytą uwagą. Chyba nazbyt zaufałem urologowi i zamiast reagować kiedy PSA przekroczyło 2 ng/ml, to straciłem jeszcze 2 lata. Mam nadzieję, że da się to jeszcze ogarnąć.
Pozdrawiam.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 24 sty 2017, 20:31
autor: moccaffe
Może to trochę za wcześnie na takie pytania i chyba nie w tym wątku, ale tutaj na forum przeczytałem właśnie motto, które bardzo trafiło mi do przekonania ("módl się o najlepsze, bądź przygotowany na najgorsze") i zgodnie z nim chciałem na wszelki wypadek zapytać:
gdyby niestety spełnił się czarny scenariusz i rezonans mpMRI potwierdził obawy, to co wtedy?

Ponieważ do urologa chodziłem prywatnie, to on mi karty DiLO raczej nie wystawi (?), wiec rozumiem, że z wynikiem mpMRI biegusiem do rodzinnego po kartę DiLO i potem jeszcze szybciej do dobrego szpitala, tak?

Mieszkam w równej odległości od Poznania i Bydgoszczy, ale jakoś tak intuicyjnie czuję, że Bydgoskie Centrum Onkologii byłoby lepszym wyborem.
Czy może ktoś potwierdzić lub doradzic cos innego? Armands, z tego co pamiętam, (przeczytałem już tyle wpisów, że zaczyna mi się mieszać...) był gościem BCO, próbowałem nawet skorzystać z jego instruktażu pobytu tam, ale niestety link nie działa.

Będę zobowiązany za wszystkie podpowiedzi, dotyczące zarówno karty DiLO jak i lokalizacji.
Pozdrawiam.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 24 sty 2017, 21:27
autor: bela71
Zgadza się, urolog bez kontraktu z NFZ DiLO nie wystawia.
Potwierdzeniem diagnozy raka prostaty, które uruchamia całą procedurę diagnozowania i konsylium oraz leczenia refundowanego, jest biopsja prostaty.
Przed biopsją, kiedy istnieje tylko "podejrzenie raka", kartę DiLO wystawia lekarz POZ.
Po pozytywnej (z diagnostycznego punktu widzenia) biopsji DiLO wystawia lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub szpital. Centrum onkologiczne oczywiście wystawia kartę, gdy pacjent przyjdzie do nich z prywatnymi wynikami, ale jeśli przyjdzie już z kartą założoną wcześniej u lekarza rodzinnego, to go bardziej lubią, bo oszczędza im czas ;)

Czyli tak:
- Jeżeli w MRI wyjdzie coś podejrzanego, wyrób kartę DiLO, jedź do CO lub do dobrego urologa i proś o biopsję kognitywną (lekarz pobiera próbki wg wyników MRI); ponieważ twoja prostata jest bardzo duża, porozmawiaj o możliwości zrobienia biopsji saturacyjnej (zwykle 20 lub więcej próbek w porównaniu do standardowych 8-12), ewentualnie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji.
- Jeżeli MRI wyjdzie czysto lub niejednoznacznie, spróbuj przeleczyć prostatę antybiotykami i poobserwować f/t PSA. Możesz też, jeśli środki pozwalają, zrobić test PCA3 lub 4KScore (komercyjne, cena ok. 1600-2000 zł), które powinny pokazać, jak duże jest ryzyko raka, czyli czy trzeba intensywnie badać (powtarzając biopsje aż trafi), czy obserwować.

Dzięki w imieniu Wszystkich Pań za dobre słowa :)

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 25 sty 2017, 17:20
autor: moccaffe
Iza, jesteś niezawodna :), dziękuję :)
Dokładnie o takie informację mi chodziło. Wiem co robić w razie czego, teraz poczekam na MRI i wyniki.
Gdyby ktoś zechciał podzielić się jeszcze radą gdzie udać się w razie dalszych działań, to oczywiście z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 26 sty 2017, 19:04
autor: stanis
@moccaffe - załączam poniżej wiadomość od armandsa:

Od: "armands"
;
Wysłane: 20:36 Wtorek 2017-01-24
Temat: link do dziennika pobytu w RCO Bydgoszcz


Staszku, podeślij koledze moccaffe poniższy link
viewtopic.php?f=38&t=1536

Pozdrawiam
Armands

@armands - wracaj na forum, nie widzę powodów abyś sam osobiście nie napisał powyższej wiadomości bezpośrednio do nowego forumowicza moccaffe.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 27 sty 2017, 12:17
autor: moccaffe
Panowie, dziękuję Wam obu. W niedzielę MRI, wynik nie wiem kiedy, ale na pewno podzielę się wiadomością.
Pozdrawiam.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 30 sty 2017, 14:57
autor: bela71
Moccaffe, przeniosłam post do twojego głównego wątku. Pisz proszę w jednym, łatwiej wtedy doradzać - b71

Moccaffe pisze:

Witam Was ponownie.
Jest tutaj parę osób z dużą wiedzą, proszę pomóżcie wyjaśnić o co chodzi, bo zanim dostanę się z tym wynikiem do lekarza, to mnie chyba strach zeżre.. Przepraszam za te emocje.


Wynik mpMRI:

"OPIS:
Gruczoł krokowy o wymiarach 60x50x50mm, z zachowaną budową strefową.
Ognisko gruczolakowate w strefie przejściowej o średnicy ok. 1,5cm wpuklające się do dna pęcherza moczowego.
Wyraźnych zmian niskosygnałowych w strefie przejściowej nie stwierdza się.

Strefa obwodowa o typowym, wysokim sygnale w obrazach T2, bez obszarów niskosygnałowych i bez cech restrykcji dyfuzji mogących przemawiać w kierunku procesu złośliwego.
Naciekania torebki gruczołu, pęczków naczyniowo-nerwowych i tkanek miękkich okołogruczołowych nie stwierdza się.
Pęcherzyki nasienne prawidłowe.
Pęcherz moczowy cienkościenny.
Przestrzeń okołoodbytnicza i przedkrzyżowa wolne.
Węzły chłonne miednicy mniejszej niepowiększone."


Chodzi mi oczywiście o to ognisko gruczolakowate. Czy to już rak?

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 30 sty 2017, 15:18
autor: bela71
Gruczolak (adenoma) - łagodny nowotwór gruczołów wydzielania wewnętrznego, łagodny rozrost.

Gruczolakorak (adenocarcinoma) - nowotwór złośliwy gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Czyli to nie rak, co potwierdza następne wyróżnione zdanie - w obrazie MRI obszary obniżonego sygnału i ograniczonej dyfuzji wskazują na ognisko (agresywnego) raka. W strefie przejściowej, w okolicy guza łagodnego, obraz jest niejasny - tu MRI nie daje odpowiedzi. Nie pokazuje jednak wyraźnych zmian, czyli jest to coś, co można spokojnie, chociaż uważnie obserwować.

Wpuklanie się gruczolaka do pęcherza może pogarszać kłopoty z oddawaniem moczu i powodować komplikacje. To jest w tej chwili główny problem.
Gruczolaki można obserwować, obkurczać finasterydem lub dutasterydem, albo próbować usunąć np. za pomocą przezcewkowej resekcji. Ścinki z takiej resekcji poddaje się standardowo badaniom hist-pat.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 30 sty 2017, 21:54
autor: moccaffe
Iza, dziękuję Ci z całego serca za natychmiastową odpowiedź i wyjaśnienia. Przynajmniej mogłem się wreszcie skupić na drodze i cało wrócić do domu.. Nie mam słów dla tej życzliwości jakiej doświadczyłem z Twojej strony i pozostałych Kolegów z tego forum. Naprawdę raz jeszcze bardzo Wam dziękuję.
Nie mam tej wiedzy co Iza, ale gdyby ktoś chciał po prostu porozmawiać, gdybym mógł pomóc w jakikolwiek sposób zawsze odpowiem.
Pozdrawiam serdecznie.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 10 wrz 2017, 4:39
autor: Andy
moccaffe pisze:Iza, dziękuję Ci ..... gdybym mógł pomóc w jakikolwiek sposób zawsze odpowiem.
Pozdrawiam serdecznie.

Mam więc pytanie o dalszy ciąg , bo mam prawie identyczna sytuację jak u Ciebie - duża prostata 70cm3, Finasteryd i urolog mi zaleca przezcewkowe zmniejszenie trzeciego płata wyraźnie wpuklającego się w pęcherz. Czy miałeś ten zabieg? Mam 56 lat.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 10 wrz 2017, 21:10
autor: bela71
Andy, Moccaffe ostatni odwiedził forum w styczniu 2017, więc może lepiej napisz do niego maila.

Re: Czy wzrost PSA o 2 ng/ml w ciągu roku musi oznaczać raka

Nieprzeczytany post: 11 wrz 2017, 5:25
autor: Andy
Bela 71 - b. dziękuję za info. BTW. link do artykułu o PSADensity (zwłaszcza dla wyników PSA 4-10). http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1997