Biopsja fuzyjna prostaty?

Tu zadaj pytanie ogólne nie związane bezpośrednio z Twoim leczeniem

Biopsja fuzyjna prostaty?

Nieprzeczytany postautor: Herofilus » 25 wrz 2016, 23:39

Kuzyn ma 65 lat, ostatni dwukrotnie wykonywał PSA 17 i 18,2 ng/ml. Wcześniej wartości były prawidłowe.
Urolog w Warszawie zalecił mu rezonans magnetyczny a następnie wspomniał o biopsji fuzyjnej prostaty, ponieważ w USG nie było widać raka.
Czy ktoś z Panów ma doświadczenie w tym zagadnieniu?
Ponieważ sam nie jest biegły w sieci zaoferowałem się zebrać dla niego trochę informacji.
W internecie są wzmianki o biopsji fuzyjnej w HIFU Clinic w Grodzisku i w ACM w Warszawie.
Herofilus

Blog: Wyświetl blog (0)

Re: Biopsja fuzyjna prostaty?

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 26 wrz 2016, 0:15

Herofilus pisze:Kuzyn ma 65 lat, ostatni dwukrotnie wykonywał PSA 17 i 18,2 ng/ml. Wcześniej wartości były prawidłowe.
Urolog w Warszawie zalecił mu rezonans magnetyczny a następnie wspomniał o biopsji fuzyjnej prostaty, ponieważ w USG nie było widać raka.
Czy ktoś z Panów ma doświadczenie w tym zagadnieniu?
Ponieważ sam nie jest biegły w sieci zaoferowałem się zebrać dla niego trochę informacji.
W internecie są wzmianki o biopsji fuzyjnej w HIFU Clinic w Grodzisku i w ACM w Warszawie.

Proponuje najpierw zapoznac sie z tematem:

viewtopic.php?f=4&t=1838

Wedle mojej najlepszej wiedzy nie ma w Polsce mozliwosci wykonania "prawdziwej" fuzyjnej z uzyciem systemu UroNav lub Artemis, ktore umozliwiaja
nalozenie obrazu MRI na uzyskiwany w czasie realnym obraz USG.
To co robia wymienione osrodki, to w najlepszym wypadku tzw. biopsja kognitywna (prowadzacy badanie zapoznaje sie z obrazami MR i stara sie "na oko" trafic w podejrzane miejsca wykonujac biopsje od kontrola TRUS).

Biopsja fuzyjna ma przewage nad biopsja kognitywna i zwykla jezeli chodzi o ilosc wykrywanych zmian. Wykrywa rowniez lepiej raka istotnego klinicznie (zmiany odpowiadajace Gleason 4, 5) - patrz opracowanie nizej.

Diagnostic Value of Guided Biopsies: Fusion and Cognitive-registration Magnetic Resonance Imaging Versus Conventional Ultrasound Biopsy of the Prostate

Objective
To better assess the increased utilization of multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) and fusion biopsy of the prostate, we compared prostate cancer detection rates among (a) men undergoing MR-ultrasound (US) fusion biopsy, (b) mpMRI cognitive-registration biopsy, and (c) conventional transrectal US-guided biopsy for the detection of prostate cancer.

Materials and Methods
We present a retrospective review of consecutive patients undergoing mpMRI of the prostate with subsequent prostate biopsy from October 2013 to September 2015. Lesions concerning for prostate cancer visualized on mpMRI were targeted with cognitive-registration or MR-US fusion biopsies. A cohort of men undergoing conventional prostate biopsy was utilized for comparison. Rates of cancer detection were compared among the 3 cohorts.

Results
A total of 231 patients underwent mpMRI-targeted biopsy (81 fusion, 150 cognitive).
There was no difference in prostate specific antigen, mpMRI-defined Prostate Imaging Reporting and Data System score or number of lesions, or history of prostate cancer among the cohorts.
The overall detection rate of cancer was significantly higher in the fusion cohort (48.1%) compared with both the cognitive (34.6% P = .04) and conventional (32.0%,P = .03) cohorts.
Cancer detection rates were comparable in the MRI-cognitive and transrectal prostate US biopsy groups (34.6% vs 32%).
MR fusion detected significantly more Gleason ≥7 cancer (61.5 vs 37.5%, P = .04) and significantly less Gleason 6 cancer (38.5 vs 62.5%, P = .04) compared with conventional biopsy.

Conclusion
Targeted biopsy of the prostate using MR-US fusion increased the cancer detection rate compared with both cognitive registration and conventional biopsy and was associated with detection of higher-grade cancer compared with conventional biopsy.

http://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(16)00235-1/abstract
[color=#FFBF00]..........................Obrazek
zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: Herofilus » 26 wrz 2016, 9:27

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Kuzyn za tydzień będzie miał wykonany rezonans i coś będę wiedział.
Na stronie internetowej jednej z wspomnianych wcześniej firm znalazłem informacje o biopsji fuzyjnej;
http://akcemed.pl/pl/diagnostyka/biopsj ... staty.html
Nie wiem czy oni posiadają któreś z przytoczonych przez Panią urządzeń.
Dowiem się i napiszę.
Herofilus

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 26 wrz 2016, 10:26

Herofilus pisze:Na stronie internetowej jednej z wspomnianych wcześniej firm znalazłem informacje o biopsji fuzyjnej;
http://akcemed.pl/pl/diagnostyka/biopsj ... staty.html
Nie wiem czy oni posiadają któreś z przytoczonych przez Panią urządzeń.

Nie, nie maja ani UroNav ani Artemis. Mają za to, jak wynikaloby z cennika, francuskie urzadzenie KOELIS, ktore robi fuzje obrazow MR i US PRZED biopsja a potem umozliwia tracking zmian w prostacie w czasie realnym i dzieki temu precyzyjne pobranie bioptatow.

Pytanie za 4 tys. zlotych - jakie doswiadczenie maja specjalisci korzystajacy z tego urzadzenia?
I pytanie dodatkowe - jakiej jakosci jest nastepny etap czyli badanie histopatologiczne pobranych bioptatow?

zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: Herofilus » 26 wrz 2016, 18:08

Z przytoczonego przez Ciebie artykułu wynika, że biopsja fuzyjna wykrywa raka w 48% przypadków a "zwykła" w 32-34%.
Czy myślisz, że warto się udać do Warszawy do ACM i zrobić tam to badanie? Rozumiem, że jest to prawdziwa biopsja fuzyjna?
Co do kosztów, to chyba będzie to kosztowało 3000 pln, bo kuzyn ma mieć zrobiony swój rezonans.
Może powinniśmy się o coś zapytać? (proszę o podpowiedź)
Herofilus

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 27 wrz 2016, 0:17

Herofilus pisze:Z przytoczonego przez Ciebie artykułu wynika, że biopsja fuzyjna wykrywa raka w 48% przypadków a "zwykła" w 32-34%.
Czy myślisz, że warto się udać do Warszawy do ACM i zrobić tam to badanie? Rozumiem, że jest to prawdziwa biopsja fuzyjna?
Co do kosztów, to chyba będzie to kosztowało 3000 pln, bo kuzyn ma mieć zrobiony swój rezonans.
Może powinniśmy się o coś zapytać? (proszę o podpowiedź)

Koelis jest faktycznie "prawdziwą" biopsja fuzyjną, ale

po pierwsze, to ACM dopiero ma zamiar wykonywac biopsje fuzyjna przy pomocy systemu Koelis.

Akademickie Centrum Medyczne ma przyjemność poinformować Państwa, że w najbliższym czasie rozpocznie wykonywanie biopsji gruczołu krokowego w oparciu o softwareową fuzją obrazów MRI i TRUS przy udziale unikalnego, elastycznego systemu Trinty francuskiej firmy Koelis.

po drugie, jak juz wczesnie pisalam, postawienie nowoczesnego sprzetu, to nie wszystko (patrz nieslawny przypadek da Vinci we Wroclawiu). Na tym etapie nie wiadomo nawet kto bedzie wykonywal biopsje - zaden urolog nie figuruje na liscie specjalistow ACM.

Z tego co piszesz, kuzyn ma dostarczyc wlasne mp -MRI, czy tak?
I specjalista z ACM to zaakceptowal? Uzyje do fuzji badania z innego osrodka?
zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: Herofilus » 27 wrz 2016, 14:54

Powiedzieli, że jeśli ma zrobiony 3T rezonans, który dostarczymy na płycie, nie będziemy musieli go powtarzać.
Z tego co zrozumiałem, jeśli w tym rezonansie będzie widoczny rak, to mogą na tej podstawie przeprowadzić biopsję.
Herofilus

Nieprzeczytany postautor: Herofilus » 02 paź 2016, 23:59

Kuzyn odebrał rezonans, niestety przeczytał mi go tylko przez telefon. Opis jest niejasny, wprawdzie mówi coś o podejrzanym ognisku do przodu od cewki moczowej ale, nie ma ani słowa o skali PIRADS, o której tyle przeczytałem na forum.
Zaniesiemy płytę do ACM-u, ciekawe co oni o tym badaniu powiedzą? Czy sami je ocenią czy każą powtarzać rezonans.
Herofilus

Nieprzeczytany postautor: zosia bluszcz » 03 paź 2016, 1:06

Zaniesiemy płytę do ACM-u, ciekawe co oni o tym badaniu powiedzą? Czy sami je ocenią czy każą powtarzać rezonans.

Zapewne powiedzą, ze trzeba powtorzyc badanie. Jesli badanie nie bylo multiparametryczne, to nie nadaje sie do wykorzystania przy biopsji fuzyjnej.

Czy kuzyn nie moglby pisac osobiscie na forum?
Podawanie informacji przez osoby trzecie, bez dostepu do kompletnej dokumentacji, to jak zabawa w gluchy telefon.
zosia bluszcz
Administrator

Nieprzeczytany postautor: Herofilus » 23 paź 2016, 22:37

Czy jeśli kuzyn, nie korzysta z internetu a ja jestem skłonny zgromadzić trochę danych dla niego... to jest w tym coś złego??

Okazało się, że rezonans który wykonał nie jest 3 teslowy tylko, 1,5 ponadto nie opisano w skali PIRADS. Lekarze z ACM-u obejrzeli płytę i nie chcieli na jej podstawie robić badania.
Na stronie internetowej pojawiły się dwa nazwiska urologów, jeden z nich wziął od nas płytę. Trudno mi powiedzieć czy jest on dobrym lekarzem. Sprawia wrażenie, że wie o czym mówi.
Kuzyn traci cierpliwość, nie będzie już chyba robił kolejnego badania rezonansu. Chce zrobić zwykłą biopsję.
Herofilus

Nieprzeczytany postautor: Leya » 08 gru 2016, 23:41

Mój tato jest właśnie po fuzyjnej biopsji. Klasyczna biopsja niczego nie wykryła. Jeśli masz pytania pisz na priv.

Pozdrawiam
Leya

Nieprzeczytany postautor: Fetka » 09 gru 2016, 8:42

Mój tata w połowie listopada miał wykonany zabieg biopsji fuzyjnej w ACM. Wcześniej dwukrotnie miał wykonywaną biopsję metodą tradycyjną, pierwszą w 2013 r., a drugą na wiosnę w 2016 r. Zarówno pierwsza jak i druga nic nie wykazały. Dopiero wykonanie biopsji fuzyjnej wykazało, że tata ma nowotwór. Biopsję wykonywał dr. Lewicki. Jest to lekarz, który ma ogromną wiedzę i serce do pacjentów.

Do Herofilus:

W ACM w Warszawie przyjmuje dwóch urologów: dr. Lewicki i dr. Szempliński. Zarówno jeden jak i drugi lekarz, mogę Pana zapewnić wiedzą o czym mówią. To bardzo dobrzy specjaliści, których z czystym sercem mogę polecić. Obaj Panowie wykonują biopsję fuzyjną.

Jeśli mogę coś radzić to na miejscu Pana Kuzyna zrobiłabym te badania. My z tatą też jesteśmy na początku drogi i też staliśmy przed wyborem biopsji. Przeważyło to, że biopsja fuzyjna jest dokładniejsza i trafia w miejsce, które zostało wytypowane w badaniu rezonansu (nie jestem specjalistą, ale to chyba tak wygląda, jak opisałam ) Wiem, że biopsja fuzyjna to coś nowego u nas, też mieliśmy obawy.

Fetka,

Zaloz wlasny watek/watek Taty i opisz w nim historie jego choroby. Wklej histopatologie trzech biopsji oraz opis mp-MRI uzytego do biopsji fuzyjnej Koelis.
W przeciwnym razie Twoje wpisy zostana uznane za reklame firmy (i w konsekwencji usuniete) a Ty za spamera.

zosia bluszcz
administrator

Doktorze Sz., prosze sprawdzic pw, wyslalam panu wiadomosc.
zb
Fetka

Wróć do Mam pytanie? * I have a question?